Графа "національність" в паспорті: на чий млин вода?

 

 

Американська політологія, яка у розпал Холодної війни мала всі підстави серйозно займатися дослідженням радянської системи, так і не змогла передбачити розпад Радянського Союзу.

Один з небагатьох аналітиків, який зумів це зробити, був відомий "сов'єтолог" професорДжері Гаф. Ще в 1970 роках він вирахував, що на початку 1990-х до влади в Кремлі прийде нове покоління комуністів, які вже не застали сталінських репресій. Відтак, в Радянському Союзі стануться масштабні зміни, які матимуть геополітичні наслідки для всього регіону.

Так воно і сталося після приходу до влади "наймолодшого з Політбюро" Михайла Горбачова.

Свого часу, автор мав можливість не раз спілкуватися з паном Гафом під час поїздок до США. На запитання – "А чи могло би, в принципі, щось зупинити розпад Радянського Союзу?", професор незмінно відповідав: "Сталіну не треба було вписувати "національність" у радянський паспорт. Замість того, щоби вважати себе "радянськими людьми", громадяни продовжували ідентифікувати себе з різними етнічними групами".

Міжетнічний конфлікти, відтак, і розпад імперії був закладений інституційно – альтернативна радянській етнічна ідентичність була вкарбована у кожний паспорт, і це була для імперії трагічна помилка.

Джері Гаф знав про що говорить.

У багатьох країнах, насамперед в США, держава зацікавлена у творенні єдиної спільноти, в якій громадяни ототожнюють себе з державою і аж ніяк не з власною етнічної приналежністю.

Ця концепція більш відома під назвою "плавильний котел", що означає системне нав’язування представникам всіх етнічних груп єдиної спільної культури, яка би переплавляла всі відмінності в ім'я державного патріотизму.

І це не лише досвід "країни емігрантів" США. Свого часу схожі процеси були і в європейських країнах. Наприклад, мало хто знає, що у Франції 19 століття не так багато французів розмовляли французькою, а тим більше – ототожнювали себе з Францією.

Майбутні французи тоді розмовляли бретонською, гасконською, баскською, каталанською, корсиканською та іншими мовами-діалектами, і ототожнювали себе не з Францією, а з локальними ідентичностями.

І лише після півстолітньої індоктринації держави, яка тривала аж до 1914 року, "селяни", за висловом відомого дослідника Евгена Вебера, стали "французами".

Схожі виклики свого часу стояли і перед Німеччиною і Італією, і держави теж нав’язували своїм громадянам патріотичне відчуття "єдиної родини".

Але є й інші приклади – Радянський Союз, Югославія, Чехословаччина. В них інституційно закріплені локальні ідентичності виявилися сильнішими за державний патріотизм.

І це не лише історія. Зовсім недавно європейські лідери висловились доволі критично щодо концепції мультикультуралізму – політики, яка спрямована на збереження та розвиток культурного розмаїття і яка чітко резонує з ідеєю появи графи "національність" в паспорті.

Так, канцлер ФРН Ангела Меркель публічно визнала, що мультикультуралізм в Німеччині зазнав краху, і перед етнічними спільнотами є єдиний вибір – культурно інтегруватися в німецьку спільноту.

Схожі одкровення можна було почути і від екс-президента Франції Ніколя Саркозі, який заявив, що усякий, хто приїздить у Францію, має або стати частиною нації, або бажаним гостем в країні не стане…

Логіка проста – ці країни мають високі амбіції у світі і вони не можуть собі дозволити розпорошуватись на дискусії щодо розмаїття власної ідентичності.

І це зовсім не схоже на стереотипний європейський політичний лібералізм, який передбачає, зокрема, увагу до культурного розмаїття. Нікому в голову з європейських політиків не приходить вкарбовувати можливість внутрішніх розколів у окрему графу паспорта.

Щоправда, іноді графа "національність" і досі наявна в спеціалізованих анкетах громадян, в паспортах яких така графа відсутня. Наприклад, у США графа "етнічність" обов'язкова у анкетах при прийомі на навчання або роботу.

Але задача цієї графи дещо особлива – держава та приватний сектор, під тиском борців за права етнічних меншин, збирають таку інформацію, аби адміністративно забезпечити рівне представництво різних етнічних груп у владі, бізнесі і доступі до освіти.

Чому ідеологічно права "Свобода" так прагне запровадити графу "національність" у паспорті, якщо це може призвести до інституційного закріплення етнічного розмаїття країни? Того самого розмаїття, яке відстоюють прихильники неприйнятного "Свободі" лібералізму?

Щоправда, суттєвою різницею між лібералізмом та мультикультуралізмом є можливість застосовувати ідею колективних прав до етнічних груп, тоді як лібералізм наполягає винятково на індивідуальних правах.

Але наслідки послідовного лібералізму та мультикультуралізму для етнічного складу країни однакові – це збереження культурного, релігійного, мовного розмаїття та відсутність єдиної національної спільноти.

А чи не краще для України аби всі ми відчували себе, насамперед, українцями? Чи не краще "не-українців" шукати десь поза межами країни?

Очевидним наслідком появи графи національність у паспорті стане погіршення якості політичного дискурсу України.

Замість того, аби зосередитись на дискусіях щодо необхідності системних реформ в країні, боротьбі з корупцією, справедливому розподілі бюджету, підвищенні статусу України у міжнародній політиці, ми зациклимось на маркерах ідентичності.

Актуальними питаннями політики стануть – хто і чому себе ототожнює з тими чи іншими етнічними групами? Що може бути критерієм для етнічної ідентичності – мова, церква, власний вибір? Які особливі права можуть мати представники етнічних спільнот? Чи мають вони право на особливе представництво у органах влади?

На часі стане і реалізація омріяного Кремлем проросійського проекту, який би мобілізовував громадян не на основі лояльності олігархічним групам сходу України, а на основі лояльності до російської етнічної ідентичності.

Поява графи значно полегшить роздачу румунських паспортів на Буковині, російських – в Криму, адже під такі дії тепер буде закладена серйозна інституційна база – відзначка в українському паспорті, яка нехай не де юре, але де факто даватиме право на відповідне подвійне громадянство.

Та і скандальний закон про мови відмінно впишеться в логіку паспортної багатоетнічності.

І тому мене зовсім не дивує, що нинішня КПУ, яка претендує на роль посольства "русского міра" в Україні, заявила що, можливо, підтримає законопроект опозиції.

Стратегічний програш запровадження "графи" в паспорті – неминучі складнощі для творення єдиної політичної нації.

Традиційні суперечності між "сходом" та "заходом" України не мали згубних наслідків значною мірою тому, що у нас ніколи не було чіткого маркеру, який би відділяв два регіони.

Мова, церква, етнічність – ці традиційні маркери для поліетнічних суспільств не працювали в Україні через те, що серед політичних сил обох таборів є носії усіх мов, представники різних конфесій та етнічних груп.

І тому, наприклад, у Києві, де на вулиці переважає російська – голосують за націоналістів, а в україномовних селах Луганщини – за Партію регіонів. А от тепер такий маркер може бути – він буде вбитий окремою графою в паспорт та створюватиме бар'єр для політичних компромісів.

Зазначу, що коли йдеться про політизацію маркерів ідентичності досягти остаточних компромісів, в принципі, неможливо. Можна досягти компромісу коли йдеться про економічні питання – розподіл бюджету, пільги, систему оподаткування, пріоритет розвитку окремих галузей, стратегію економічних реформ – все те, що є предметом дискусій у розвинених демократіях.

Та не можна досягти згоди щодо того, чия мова, релігія чи етнічна особливість краща.

Постановка питання ідентичності в центр політичних дискусій неминуче призведе до суспільної дестабілізації. І плеcкатимуть цьому в долоні не етнічні українці, і не в Україні.

Нарешті, масштабна кампанія з повернення графи в паспорт – ще один кілок у імідж України в очах Європи, яка, судячи з вельми суперечливої резолюції по "Свободі", і так часом втрачає розуміння українських реалій.

Я далекий від думки, що, опозиція є нещирою у прагненні захистити "права українців". Але кожен законопроект має свою логіку і свої наслідки. І саме вони мають бути в основі законопроектів та будь-яких стратегічних рішень.

 

Сергій Таран, політолог, для УП



07.01.2013 Сергій Таран 1539 1
Коментарі (1)

НИК 2013.01.07, 23:59
ПІДКИДАЮТ НАМ ЧЕРГОВУ ДИСКУСІЮ, ЯКА БІЛЬШ ВИДИМА,НІЖ ІДЕЙНА:ВІДСТУПАЮЧІ ЛІБЕРИ вс НАЦІВ. ТУ ЯСНО І ЧЕСНО -ЛІБЕРИ ЗА ПОЛІТНАЦІЮ І РЕСТР НАЦ-Й, НАЦИ ЗА ЗА ЧИСТОТУ НАЦІЇ І ГРАФУ. ПРОБЛЕМА НЕ ПРОСТА -Є ЗА І ПРОТИ. АВТАР ПЕРЕРАХУВАВ ВСІ ПРОТИ РЕЄСТРУ, А Я ЗРОБЛЮ, ТО ЩО ЗА ГРАФУ. 1. ПОЛІТНАЦІЯ=АСИМІЛЯЦІЯ, МІСЦЕВИМИ -НЕМІСЦЕВИХ. І ЯК БИ МИ І НАШЕ ГРОМАДЯНСТВО БУЛО ПРИВАБЛИВИМ, ТО МОЖЕ І Я БИ БУВ ЗА, АЛЕ РЕАЛЬНО НАША ДЕРЖАВА У МІСТАХ АСИМІЛЮЄ УКРІВ, ТОМУ МИ МУСИМ ЗАЙНЯТИ СЮ ОБОРОНУ. 2. СПРАВЖНІ НАЦИ, А НЕ ШОВІНЮГИ, НАВІТЬ МУДРІ ЛІБЕРИ, РОЗУМІЮТ, ЩО АСИМІЛЯТ СЕ ЛЮДСКІ ВІДХОДИ, ШМЕЛЬЦ, ХАЛАЙСТРА, ВРОДЖЕНІ ШИЗИ (РОЗДВОЄНЯ ПСИХІКИ), КОНВЕЄР ГВИНТИКІВ У МЕХАНІЗМІ ІМПЕРІЙ. КАЗЛАМ ПОЯСНЮЮ: БОРОТЬБА ЗА РАСОВУ ЧИСТОТУ НЕ ОЗНАЧАЄ ВІДСТРІЛ, КОМПРОМІС -ВИСИЛКА НА ВОКЗАЛ, ТАК РОБИЛИ НІМЦІ У 1941, А НКВД -З ПОЛЯКАМИ, МИ Ж НЕ ТАКІ, СЕ ПРОСТО ЗАБОРОНА ЯВНА І НЕЯВНА, НАШИМ ЖІНКАМ РОДИТИ ВІД ІНШИХ НАЦІЙ, НА РОБОТІ З НИМИ МІШАТИСЯ, А В ПОБУТІ, НЕ МІШАТИСІ З ЧУЖИМИ, ТРИМАТИСІ СВОЇ КУЛЬТУРИ, ТОГДИ І ІНШІ НЕ МАЮТ ХОВАТИСІ, А БУТИ КУЛЬТУРНИМИ, АЛЕ ПО СВОМУ, ЯК ОТ ЮДЕЇ. 3. ДЕРЖАВІ ЛЕГШЕ ВИДІТИ, ХТО СВІЙ, АЛЕ ДУРАК, А ХТО ПОТЕНЦІЙНИЙ СЕПАРАТИСТ І ВОРІГ. БО ПРИХОВАНИЙ ВОРІГ НАБАГАТО ШКІДЛИВІЩИЙ, НІЖ ТОЙ, ЩО ЯВНИЙ, МАЄ У РУКАХ ПОЗНАЧКУ, ТОМУ СЕЙ ПУНКТ, ТИМ ШО ВЕДУТ ПРОТИ УКР. ІНФО-ВІЙНУ, ПОЛЕКШУВАВ ЖИТЯ, ОТ КРИЧЄТ ВОНИ, ШО В УКР. БОЛЬШЕ ПАЛАВІНИ РУССКІХ, А МИ ЇМ РАЗ І ЦИФРИ, І %%-БАР"ЄР НА ВИБОРАХ У ВРУ, У США ТАК ЗАБЕЗПЕЧУЮТ ПРАВА НЕГРІВ!!! 4. ОТ ВОНИ ВЕДУТ ЗАРАЗ ВІЙНУ ЗА ДРУГУ МОВУ, А МИ ЇМ -НЕМА У ВАС ТУТ ХЛОПЦІ 10%, І ДАНІ З МІГРАЦІЇ. 5. А ПОТІМ ПРОСТІ ХЛОПИ ПОЧНУТ ПИТАТИ, А ЧО ВАС ХЛОПЦІ, У ВРУ, 50%, А ЖИТЮ ЛИШ 1%, ТОГДИ ВЖЕ КАЛАМОЙСКИЙ НЕ МІНОРУ КУПИТ ДЛЯ ЄРУСАЛИМУ, А ПОЧНЕ ЦЕРКВИ БУДУВАТИ ГУЦУЛАМ, ОДНИМ СЛОВОМ, БУДЕ НАБАГАТО БІЛЬШЕ ПОЧЕСНО ПИСАТИСІ УКРОМ, А КОМУНАРИ ПРОСТО ЗАХОТІЛИ ЗАФІКСУВАТИ СВІЙ ВИМИРАЮЧИЙ ЕЛЕКТОРАТ. А МОЖЕ ПРОЧИТАЮТ МІЙ ПОСТ І ПЕРЕДУМАЮТ.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

941
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2741
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

949
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1016
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1016 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3041 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

863

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

753

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1073
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

107
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2305
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1131
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

431
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15048
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7360
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

798
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

358
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

271
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

361
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

636
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1093