Готуємося до Великодня: правила та забобони

 

/data/blog/105333/9662a460250a5a172b940b0dc8a8164d.jpg

 

Ось і добігає кінця Великий піст, розпочався Страсний тиждень. Для багатьох це час, пов'язаний з передвеликодніми клопотами.
 
 
Стільки ще слід зробити, щоб гідно зустріти Пасху! Господині поспішають на закупи, квапляться закінчити прибирання домівок.
 

Проте надзвичайно важливо серед буденних клопотів, турбот про матеріальне не забути про духовний сенс цих семи особливих у житті кожного християнина днів, наголошує єпископ Іоан (Швець) на сторінках газети "Експрес".



Що означає кожен день Страсного тижня? Яких традицій, пов'язаних із цими днями, варто дотримуватися?



До останнього тижня Великого посту - увага особлива. Є глибокий сенс у кожному з семи днів перед Великоднем. Страсний тиждень названий так у пам’ять про останні дні земного життя, страждання і смерть на хресті Сина Божого. Тому кожен день цього тижня називається Великим.

 


Велика середа - то день зради. Це день, коли ми згадуємо, як Юда отримав свої 30 срібників - за те, що зрадив Спасителя та пообіцяв виказати його. На згадку про цей жахливий вчинок ми постимо в середу протягом усього року.



Особливо ж важливими вважаються останні три дні перед Великоднем — великі четвер, п'ятниця та субота. У кожний з них на службах читаються уривки з Євангеліє, що розповідають про страждання Христа. У Великий четвер віруючі згадують становлення Таїнства Причастя Тіла і Крові Христових - Євхаристії (від грецького "подяка"). І саме на Чистий четвер припадає найбільше народних обрядів, дійств та прикмет. Вважається, що цього дня в домі все вже має бути чисто і прибрано. Традиційно цього дня печуть паски. Паска символізує тіло Христове, і до її виготовлення треба ставитись з особливим трепетом. Водночас за хатніми клопотами християнам не слід забувати про відвідання храму.



Увечері Великого четверга здійснюється одна з найдовших служб у році, відома під назвою "Дванадцять Євангелій". На ній згадуються Страсті Господні від молитви Спасителя в Гефсиманському саду до покладання Його Тіла в домовину.



Є марновірство, що у Великий четвер слід обов'язково помитися саме до заходу сонця. Не варто перейматися такими деталями. Найважливіше - дбати про очищення серця, помислів. Адже можна омити руки, як це зробив Понтій Пилат, віддаючи Христа на страту. Назва Чистий четвер - символ того, що людина сповідається, очищується і причащається Святих Тайн Христових.



Велика п'ятниця - день великої скорботи. Адже саме цього дня Син Божий упокоївся й був похований. Цього дня здійснюється вечірня з винесенням плащаниці. Це день, коли кожному особливо доречно покаятися у гріхах, та й загалом цілий Страсний тиждень - час не лише на молитви, а й на покаяння, на щиру сповідь.



До речі, поширене марновірство: начебто цього дня господиням не можна пекти пасок. Насправді ж усе, що робиться для слави Господа, - добра справа.



Велика субота. Її називають Тихою: Христос уже воскрес, але Його учні ще не знають про це. На літургії Великої суботи духівництво переодягнеться з чорних риз у білі. Після літургії цього дня відбувається перше освячення пасхального частування - пасок. Заведено освячувати їжу не тільки для себе, частину її залишають
у храмі, жертвують бідним
.

 

Мине ніч - і засяє ранок Великодня. Ми всі казатимеме одне одному: "Христос воскрес!"

 


27.04.2016 617 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1136
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2831
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

990
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1048
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1060 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3133 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

918

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

786

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

162
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2358
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1157
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

458
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15078
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7390
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

824
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

387
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

669
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1118