Готуємося до Великодня: правила та забобони

 

/data/blog/105333/9662a460250a5a172b940b0dc8a8164d.jpg

 

Ось і добігає кінця Великий піст, розпочався Страсний тиждень. Для багатьох це час, пов'язаний з передвеликодніми клопотами.
 
 
Стільки ще слід зробити, щоб гідно зустріти Пасху! Господині поспішають на закупи, квапляться закінчити прибирання домівок.
 

Проте надзвичайно важливо серед буденних клопотів, турбот про матеріальне не забути про духовний сенс цих семи особливих у житті кожного християнина днів, наголошує єпископ Іоан (Швець) на сторінках газети "Експрес".



Що означає кожен день Страсного тижня? Яких традицій, пов'язаних із цими днями, варто дотримуватися?



До останнього тижня Великого посту - увага особлива. Є глибокий сенс у кожному з семи днів перед Великоднем. Страсний тиждень названий так у пам’ять про останні дні земного життя, страждання і смерть на хресті Сина Божого. Тому кожен день цього тижня називається Великим.

 


Велика середа - то день зради. Це день, коли ми згадуємо, як Юда отримав свої 30 срібників - за те, що зрадив Спасителя та пообіцяв виказати його. На згадку про цей жахливий вчинок ми постимо в середу протягом усього року.



Особливо ж важливими вважаються останні три дні перед Великоднем — великі четвер, п'ятниця та субота. У кожний з них на службах читаються уривки з Євангеліє, що розповідають про страждання Христа. У Великий четвер віруючі згадують становлення Таїнства Причастя Тіла і Крові Христових - Євхаристії (від грецького "подяка"). І саме на Чистий четвер припадає найбільше народних обрядів, дійств та прикмет. Вважається, що цього дня в домі все вже має бути чисто і прибрано. Традиційно цього дня печуть паски. Паска символізує тіло Христове, і до її виготовлення треба ставитись з особливим трепетом. Водночас за хатніми клопотами християнам не слід забувати про відвідання храму.



Увечері Великого четверга здійснюється одна з найдовших служб у році, відома під назвою "Дванадцять Євангелій". На ній згадуються Страсті Господні від молитви Спасителя в Гефсиманському саду до покладання Його Тіла в домовину.



Є марновірство, що у Великий четвер слід обов'язково помитися саме до заходу сонця. Не варто перейматися такими деталями. Найважливіше - дбати про очищення серця, помислів. Адже можна омити руки, як це зробив Понтій Пилат, віддаючи Христа на страту. Назва Чистий четвер - символ того, що людина сповідається, очищується і причащається Святих Тайн Христових.



Велика п'ятниця - день великої скорботи. Адже саме цього дня Син Божий упокоївся й був похований. Цього дня здійснюється вечірня з винесенням плащаниці. Це день, коли кожному особливо доречно покаятися у гріхах, та й загалом цілий Страсний тиждень - час не лише на молитви, а й на покаяння, на щиру сповідь.



До речі, поширене марновірство: начебто цього дня господиням не можна пекти пасок. Насправді ж усе, що робиться для слави Господа, - добра справа.



Велика субота. Її називають Тихою: Христос уже воскрес, але Його учні ще не знають про це. На літургії Великої суботи духівництво переодягнеться з чорних риз у білі. Після літургії цього дня відбувається перше освячення пасхального частування - пасок. Заведено освячувати їжу не тільки для себе, частину її залишають
у храмі, жертвують бідним
.

 

Мине ніч - і засяє ранок Великодня. Ми всі казатимеме одне одному: "Христос воскрес!"

 


27.04.2016 625 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

629
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3239
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21339
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2122
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1604 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2483

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

435

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

874

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2281
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

292
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

572
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1118
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

275
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

894
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

773
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8355
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

448
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1283 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2298 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1008