Головний освітянин Франківська Ігор Максимчук про "Нову українську школу" і як вчитись дітям без підручників

За кілька днів в Україні стартує початок нового навчального року.  Його особливість у впровадженні концепції "Нова українська школа".  Діти, які підуть у перші класи будуть вчитись за новою програмою, термін навчання - 12 років. 

У суботу у школах Івано-Франківська пролунають святкові «Перші дзвоники», а в понеділок учні сядуть за шкільні парти.

Нещодавно призначений директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук розповів кореспонденту «Фіртки» про головні завдання та виклики в рамках концепції "Нова українська школа" та готовність шкіл й садків до навчального року.


Ігор Євстахович, ви місяць, як призначені на посаду директора департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, як відчуваєте себе на займаній посаді?  

Я не нова людина в освітній сфері. Призначений на посаду розпорядженням міського голови, можу сказати, що відповідальна ноша випала на мої плечі. До цього часу я працював на різних посадах в системі освіти міста Івано-Франківська, починаючи з посади вчителя української мови та літератури, класного керівника у 18 школі, пізніше працював на посаді заступника директора школи, методистом управління освіти, заступником директора інформаційно-методичного центру тоді ще управління освіти. 16 січня 2008 року призначений на посаду директора школи №6.  Пропрацював на посаді 10 років, де зреалізував багато проектів. Мені поступила пропозиція міського голови очолити департамент освіти і науки, після деяких розмірковувань та зважувань ситуації я погодився піти на цю посаду.

Розумію, які переді мною стоять виклики у зв’язку зі змінами в системі освіти, впровадженні концепції «Нова українська школа» (НУШ – далі) і загалом розбудови системи освіти міста Івано-Франківська. Ці виклики прийняв і готовий реалізувати завдання, які я перш за все сам для себе поставив на посаді начальника департаменту.

Які це завдання і чи вдається їх реалізовувати?

Найперше – це створення, формування освітнього простору Івано-Франківська відповідно до нового Закону «Про освіту», концепції «Нова українська школа», щоб зреалізувати завдання, які ставить закон про освіту та зберегти традиції, які існували в освітньому просторі Івано-Франківська впродовж багатьох років. Важке завдання, об’ємне, воно зачіпає усі навчальні заклади міста, тому для мене це пріоритетний напрямок роботи.

Ми вже почали роботу в цьому напрямку в департаменті освіти заплановано створення робочої групи,  яка займатиметься реформуванням системи освіти Івано-Франківська. Ми очікуємо пропозицій від шкільних та батьківських колективів, закладів освіти. Робоча група буде створювати освітню карту Франківська. Це завдання архіважливе та архіскладне. Але, думаю, що спільно ми зуміємо це реалізувати.

Як вас зустрів та прийняв колектив департаменту?

Я повторюсь, оскільки я не нова людина в Івано-Франківську, в системі освіти і пройшов усі  сходинки, починаючи від вчителя до керівника закладу освіти, багатьох спеціалістів, методистів я знаю особисто, нормально гарно спілкуюся зі всіма. Мене зустріли гарно та по-робочому. Я визначив пріоритети роботи департаменту: відкритість, доступність, мобільність, змінність. На даному етапі можу сказати, що в мене нормальні робочі стосунки. Є повне  взаєморозуміння з працівниками департаменту освіти та керівниками закладів міста Івано-Франківська.

Що чекає школи Івано-Франківська у зв’язку з реформуванням системи освіти в концепції «Нова українська школа»?

З 1 вересня в Івано-Франківську у перші класи підуть 3 434 дитини і навчатимуться вони у 125 класах. Як реформа запрацює, якими будуть результати цієї роботи залежить від багатьох факторів, в тому числі і від роботи департаменту освіти. Для мене ключове питання - це реформування початкової ланки освіти, адже відповідно до чинного законодавства  освіта буде змінюватися. Цьогоріч діти, які підуть у перший клас будуть навчатися 12 років, буде ступенева освіта – початкова школа, гімназійна освіта та ліцейна освіта, тобто будуть створюватися  ліцеї. Робота для Івано-Франківська надзвичайно важлива.

В класах повинні бути створені відповідні освітні середовища, осередки, де діти мають працювати. Для цього повинно бути відповідне наповнення, обладнання (відповідне шкільне мультимедійне, дидактичне).  Мені принципово, щоб був однаковий підхід до кожної школи, чи це Микитинецька, чи Угорницька, чи школа №5 - класні  приміщення повинні бути однаково наповнені. А вже майстерність вчителя та співпраця з батьками,  розуміння учнів буде формувати нову українську школу.

Як готуються школи міста, у скількох вже облаштовані класи відповідними меблями, чи встигнуть до 1 вересня?

Основні параметри облаштування таких класів: шкільні меблі (учнівський індивідуальний стілець і стіл, місце роботи вчителя, класна аудиторна дошка) та меблі з дидактичними матеріалами. Цими днями йде активний завіз меблів в усі школи Франківська. Ми стараємося інтенсивними темпами завезти шкільні меблі в усі освітні заклади. Чи буде це 100% забезпечення мені важко сказати, ми свої субвенції перерахували обласному бюджету, щоб разом закуповували майно для всіх шкіл міста. Відповідно до тендеру є переможець та постачальник, який доставляє меблі в освітні заклади міста. Ми охоплюємо кожну школу, можливо не 100%, але на 70-80% у кожній школі будуть меблі. Якщо нас не підведе область і підрядник, який виграв тендер на постачання меблів.

Є термін, до котрого числа мають бути завезені меблі? Чи це абстрактна дата 1-3 вересня?

В принципі, департамент освіти має менше впливу, бо цей тендер оголошував обласний департамент освіти і він більше відповідальний за доставку меблів. Ми стараємося, щоб перший транш, а це приблизно 75 комплектів меблів були завезені до 1 вересня. З наступного тижня будуть завезені всі інші меблі.

А як справи з завезенням інтерактивного обладнання?

На інтерактивне обладнання з міського бюджету виділено 22 мільйони гривень - це велика сума, були запущені тендерні процедури. Однак за поданням однієї із київських фірм Антимонопольний комітет заблокував ці тендерні процедури і 21 числа відбувся розгляд скарг і на сайті Антимонопольного комітету виставлено технічні претензії, які ми маємо усунути і  ці тендерні процедури будуть завершені. На скільки я розумію, швидше ніж на кінець вересня цих інтерактивних дощок в нас не буде. Наступний транш 3,5 мільйони - це на придбання дидактичного обладнання там дуже багато позицій і в принципі у нас визначений переможець, який зобов’язався до кінця вересня або початку жовтня доставити в Івано-Франківськ обладнання.

Як вчитися першачкам в таких умовах?

В принципі, як гласить Міністерство освіти і науки України, ми вчителі-практики можемо почати освітній процес в «НУШ» не маючи повноцінного обладнання. Спочатку ідуть ознайомчі речі, діти будуть знайомитися зі школою, навчанням, звикати до шкільного режиму, харчування в їдальні, буде більше відпочинково-розважальних моментів, пов’язаних з роботою на свіжому повітрі. На даному етапі великих проблем не буде. Але я дуже хочу і багато роблю для того, щоб це обладнання було якнайшвидше у школах.

Яка ситуація з підручниками для учнів перших класів за програмою «Нова українська школа» та школярів 2-11 класів, які навчатимуться за старою програмою?

Відповідно до чинного законодавства вчителі, які працюватимуть в перших класах, здійснили замовлення в МОН, вибравши відповідних авторів підручників. На жаль, на даний момент МОН не поставило підручники. За останньою інформацією підручники будуть завезені до кінця місяця. Міністерство освіти і науки не було готове до такого великого завозу підручників в освітні школи України. Але це не проблема, бо підручники не є основою «Нової української школи». Бажано, щоб вони були чим швидше, я вже сам хочу потримати новий підручник і подивитися, як він виглядає. Є електронні варіанти - вони будуть виставлені на сайті МОНу.

Що стосується інших класів, в нас є 5 та 10 класи, які будуть працювати відповідно до оновлених програм. П'яті класи франківських шкіл підручниками забезпечені на 75 %, а 10 класи поки що не забезпечені, але є старі підручники. Відрізняються вони більше по предметах природничого циклу (хімія, біологія),  цим вчителям буде важко. Але програми не такі об’ємні, щоб впливали на освітні процеси в цих класах.

Наступне питання: 4 та 7 класи, попередні роки були проблеми - не могли вирішити, хто повинен купувати для них підручники, чи Міністерство освіти і науки, чи місцевий бюджет. Цього року ми це питання остаточно закрили. Виділили з міського бюджету 1 мільйон гривень на придбання підручників і буквально на початок вересня ми 100% закриємо це питання. Сподіваюся поставщики нас не підведуть. Найбільше питань виникає по 1 та 10 класах.

Щоб викладати у «Новій українській школі» вчителі мали пройти атестацію. Чи усі вчителі Івано-Франківська склали її успішно?

Згідно з новим Законом усі вчителі, які працюватимуть в НУШ, 100 % пройшли навчання. Вчитель, який не пройшов навчання в НУШ працювати не буде. В Івано-Франківську відповідні навчання пройшли понад 150 вчителів. Навчання проходили у три етапи, усі отримали відповідні сертифікати, які прирівнюються до атестації. За вчителів я можу бути спокійний, усі вони готові працювати в умовах та реаліях «Нової української школи», але звичайно все залежить від майстерності вчителя.

Окрім «Нової української школи» активно впроваджується інклюзивна освіта. Чи підтримуєте цей напрямок? Чи будуть збільшуватись інклюзивні класи? 

Ми підтримуємо інклюзивну освіту в Івано-Франківську. Вона тільки починає впроваджуватись, паростки інклюзивної освіти починаються в школі №17, вже минулого року ще кілька шкіл мали класи з інклюзивною освітою. Цьогоріч, щоб встигати в ногу з часом та відповідати усім освітнім процесам, які проходять в державі й дотримуватись чинного законодавства в Івано-Франківську створили інклюзивно-ресурсний центр, який буде здійснювати супровід інклюзії. На сьогодні 22 школи охоплені інклюзивною освітою, у них будуть навчатися 39 дітей, але ця цифра до початку року ще може змінитися. Є чинне законодавство, яке говорить, що діти мають навчатися в загальноосвітніх закладах і ми готуємося до цього. Будемо працювати з такими дітьми - іншої дороги у нас немає.

Повертаючись до теми вчителів, скільки в Івано-Франківську педагогів пенсійного віку? Як вирішувати це питання, чи потрібно давати дорогу молодим?

Важке питання на яке постійно шукається відповідь. Якщо брати загалом, мені важко визначити точну кількість вчителів, але за попередніми даними вчителів пенсійного віку в Івано-Франківську 17-18%. Серед керівників закладів їх можливо трохи більше. Зараз згідно із законодавством вчитель перебуває на безстроковій трудовій угоді, де він може працювати скільки в нього вистачить бажання і здоров’я. Готується новий проект Закону «Про нову загальну середню освіту», де чітко прописано, що вчитель пенсійного віку може працювати лише на контракті 1 рік, так само і керівник закладу освіти - якщо переступив межу пенсійного віку, з ним підписують контракт на 1 рік. А потім, чи продовжити його, чи ні - залежать від вміння працювати, фахових здібностей та результативності роботи. На сьогодні я, як колишній керівник школи, дуже прихильно ставлюся до молодих вчителів. Якщо в молодого педагога, який приходить на роботу горять очі, є бажання працювати, то таким вчителям однозначно потрібно давати дорогу.

Я,  як керівник, за поєднання «сплаву» молодості та досвіду, бо це дає найкращий позитивний результат. Але вчитель чи керівник сам має зрозуміти, коли йому можна, і треба вчасно піти.

Чи готові школи до повноцінного харчування  учнів? 

Поки змін у харчуванні не буде. Ми готові харчувати, як попередньо. Як прийнято на початку бюджетного року, будуть харчуватися учні пільгових категорій, які залишаються у групах продовженого дня та за кошти. Тендерні процедури будуть проведені ближче до нового семестру і можливо зміниться ціна, але зараз усі школи готові до харчування учнів.

Що стосується дошкільної освіти, скільки дітей підуть у дитсадки?

На сьогодні охоплення дітей дошкільною освітою складає 90%, коли по Україні цей показник складає 74%. Дітей віком 3-6 років буде охоплено 95%, в закладах освіти будуть понад 10 тисяч дітей.  За майже три роки в Івано-Франківську відкрито шість новозбудованих дошкільних закладів, які можуть охопити декілька сотень дітей дошкільною освітою. Крім того, ще 7 закладів у різних степенях починають будуватися або інтенсивно завершується будівництво чи ремонти, як до прикладу дошкільний заклад «Подоляночка» на Хоткевича. Надалі будемо робити все, щоб збільшувати кількість закладів дошкільної освіти.

Також зараз ми приймаємо на баланс міста приміщення садків, які колись були відчужені. Загалом мережа дошкільних закладів в Івано-Франківську розвивається дуже інтенсивно.  

В підсумку, запевняю, що в Івано-Франківську і школи, і садки готові розпочинати новий навчальний рік.


розмову вела Олександра Бакун


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

892 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

804
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1620
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2249
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4227 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3234

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

227

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

455

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

396

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

865
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

637
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

682
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

966
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1091
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

679
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6264
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1756
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31772 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1559
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

763 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

728