Головний освітянин Франківська Ігор Максимчук про "Нову українську школу" і як вчитись дітям без підручників

За кілька днів в Україні стартує початок нового навчального року.  Його особливість у впровадженні концепції "Нова українська школа".  Діти, які підуть у перші класи будуть вчитись за новою програмою, термін навчання - 12 років. 

У суботу у школах Івано-Франківська пролунають святкові «Перші дзвоники», а в понеділок учні сядуть за шкільні парти.

Нещодавно призначений директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук розповів кореспонденту «Фіртки» про головні завдання та виклики в рамках концепції "Нова українська школа" та готовність шкіл й садків до навчального року.


Ігор Євстахович, ви місяць, як призначені на посаду директора департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, як відчуваєте себе на займаній посаді?  

Я не нова людина в освітній сфері. Призначений на посаду розпорядженням міського голови, можу сказати, що відповідальна ноша випала на мої плечі. До цього часу я працював на різних посадах в системі освіти міста Івано-Франківська, починаючи з посади вчителя української мови та літератури, класного керівника у 18 школі, пізніше працював на посаді заступника директора школи, методистом управління освіти, заступником директора інформаційно-методичного центру тоді ще управління освіти. 16 січня 2008 року призначений на посаду директора школи №6.  Пропрацював на посаді 10 років, де зреалізував багато проектів. Мені поступила пропозиція міського голови очолити департамент освіти і науки, після деяких розмірковувань та зважувань ситуації я погодився піти на цю посаду.

Розумію, які переді мною стоять виклики у зв’язку зі змінами в системі освіти, впровадженні концепції «Нова українська школа» (НУШ – далі) і загалом розбудови системи освіти міста Івано-Франківська. Ці виклики прийняв і готовий реалізувати завдання, які я перш за все сам для себе поставив на посаді начальника департаменту.

Які це завдання і чи вдається їх реалізовувати?

Найперше – це створення, формування освітнього простору Івано-Франківська відповідно до нового Закону «Про освіту», концепції «Нова українська школа», щоб зреалізувати завдання, які ставить закон про освіту та зберегти традиції, які існували в освітньому просторі Івано-Франківська впродовж багатьох років. Важке завдання, об’ємне, воно зачіпає усі навчальні заклади міста, тому для мене це пріоритетний напрямок роботи.

Ми вже почали роботу в цьому напрямку в департаменті освіти заплановано створення робочої групи,  яка займатиметься реформуванням системи освіти Івано-Франківська. Ми очікуємо пропозицій від шкільних та батьківських колективів, закладів освіти. Робоча група буде створювати освітню карту Франківська. Це завдання архіважливе та архіскладне. Але, думаю, що спільно ми зуміємо це реалізувати.

Як вас зустрів та прийняв колектив департаменту?

Я повторюсь, оскільки я не нова людина в Івано-Франківську, в системі освіти і пройшов усі  сходинки, починаючи від вчителя до керівника закладу освіти, багатьох спеціалістів, методистів я знаю особисто, нормально гарно спілкуюся зі всіма. Мене зустріли гарно та по-робочому. Я визначив пріоритети роботи департаменту: відкритість, доступність, мобільність, змінність. На даному етапі можу сказати, що в мене нормальні робочі стосунки. Є повне  взаєморозуміння з працівниками департаменту освіти та керівниками закладів міста Івано-Франківська.

Що чекає школи Івано-Франківська у зв’язку з реформуванням системи освіти в концепції «Нова українська школа»?

З 1 вересня в Івано-Франківську у перші класи підуть 3 434 дитини і навчатимуться вони у 125 класах. Як реформа запрацює, якими будуть результати цієї роботи залежить від багатьох факторів, в тому числі і від роботи департаменту освіти. Для мене ключове питання - це реформування початкової ланки освіти, адже відповідно до чинного законодавства  освіта буде змінюватися. Цьогоріч діти, які підуть у перший клас будуть навчатися 12 років, буде ступенева освіта – початкова школа, гімназійна освіта та ліцейна освіта, тобто будуть створюватися  ліцеї. Робота для Івано-Франківська надзвичайно важлива.

В класах повинні бути створені відповідні освітні середовища, осередки, де діти мають працювати. Для цього повинно бути відповідне наповнення, обладнання (відповідне шкільне мультимедійне, дидактичне).  Мені принципово, щоб був однаковий підхід до кожної школи, чи це Микитинецька, чи Угорницька, чи школа №5 - класні  приміщення повинні бути однаково наповнені. А вже майстерність вчителя та співпраця з батьками,  розуміння учнів буде формувати нову українську школу.

Як готуються школи міста, у скількох вже облаштовані класи відповідними меблями, чи встигнуть до 1 вересня?

Основні параметри облаштування таких класів: шкільні меблі (учнівський індивідуальний стілець і стіл, місце роботи вчителя, класна аудиторна дошка) та меблі з дидактичними матеріалами. Цими днями йде активний завіз меблів в усі школи Франківська. Ми стараємося інтенсивними темпами завезти шкільні меблі в усі освітні заклади. Чи буде це 100% забезпечення мені важко сказати, ми свої субвенції перерахували обласному бюджету, щоб разом закуповували майно для всіх шкіл міста. Відповідно до тендеру є переможець та постачальник, який доставляє меблі в освітні заклади міста. Ми охоплюємо кожну школу, можливо не 100%, але на 70-80% у кожній школі будуть меблі. Якщо нас не підведе область і підрядник, який виграв тендер на постачання меблів.

Є термін, до котрого числа мають бути завезені меблі? Чи це абстрактна дата 1-3 вересня?

В принципі, департамент освіти має менше впливу, бо цей тендер оголошував обласний департамент освіти і він більше відповідальний за доставку меблів. Ми стараємося, щоб перший транш, а це приблизно 75 комплектів меблів були завезені до 1 вересня. З наступного тижня будуть завезені всі інші меблі.

А як справи з завезенням інтерактивного обладнання?

На інтерактивне обладнання з міського бюджету виділено 22 мільйони гривень - це велика сума, були запущені тендерні процедури. Однак за поданням однієї із київських фірм Антимонопольний комітет заблокував ці тендерні процедури і 21 числа відбувся розгляд скарг і на сайті Антимонопольного комітету виставлено технічні претензії, які ми маємо усунути і  ці тендерні процедури будуть завершені. На скільки я розумію, швидше ніж на кінець вересня цих інтерактивних дощок в нас не буде. Наступний транш 3,5 мільйони - це на придбання дидактичного обладнання там дуже багато позицій і в принципі у нас визначений переможець, який зобов’язався до кінця вересня або початку жовтня доставити в Івано-Франківськ обладнання.

Як вчитися першачкам в таких умовах?

В принципі, як гласить Міністерство освіти і науки України, ми вчителі-практики можемо почати освітній процес в «НУШ» не маючи повноцінного обладнання. Спочатку ідуть ознайомчі речі, діти будуть знайомитися зі школою, навчанням, звикати до шкільного режиму, харчування в їдальні, буде більше відпочинково-розважальних моментів, пов’язаних з роботою на свіжому повітрі. На даному етапі великих проблем не буде. Але я дуже хочу і багато роблю для того, щоб це обладнання було якнайшвидше у школах.

Яка ситуація з підручниками для учнів перших класів за програмою «Нова українська школа» та школярів 2-11 класів, які навчатимуться за старою програмою?

Відповідно до чинного законодавства вчителі, які працюватимуть в перших класах, здійснили замовлення в МОН, вибравши відповідних авторів підручників. На жаль, на даний момент МОН не поставило підручники. За останньою інформацією підручники будуть завезені до кінця місяця. Міністерство освіти і науки не було готове до такого великого завозу підручників в освітні школи України. Але це не проблема, бо підручники не є основою «Нової української школи». Бажано, щоб вони були чим швидше, я вже сам хочу потримати новий підручник і подивитися, як він виглядає. Є електронні варіанти - вони будуть виставлені на сайті МОНу.

Що стосується інших класів, в нас є 5 та 10 класи, які будуть працювати відповідно до оновлених програм. П'яті класи франківських шкіл підручниками забезпечені на 75 %, а 10 класи поки що не забезпечені, але є старі підручники. Відрізняються вони більше по предметах природничого циклу (хімія, біологія),  цим вчителям буде важко. Але програми не такі об’ємні, щоб впливали на освітні процеси в цих класах.

Наступне питання: 4 та 7 класи, попередні роки були проблеми - не могли вирішити, хто повинен купувати для них підручники, чи Міністерство освіти і науки, чи місцевий бюджет. Цього року ми це питання остаточно закрили. Виділили з міського бюджету 1 мільйон гривень на придбання підручників і буквально на початок вересня ми 100% закриємо це питання. Сподіваюся поставщики нас не підведуть. Найбільше питань виникає по 1 та 10 класах.

Щоб викладати у «Новій українській школі» вчителі мали пройти атестацію. Чи усі вчителі Івано-Франківська склали її успішно?

Згідно з новим Законом усі вчителі, які працюватимуть в НУШ, 100 % пройшли навчання. Вчитель, який не пройшов навчання в НУШ працювати не буде. В Івано-Франківську відповідні навчання пройшли понад 150 вчителів. Навчання проходили у три етапи, усі отримали відповідні сертифікати, які прирівнюються до атестації. За вчителів я можу бути спокійний, усі вони готові працювати в умовах та реаліях «Нової української школи», але звичайно все залежить від майстерності вчителя.

Окрім «Нової української школи» активно впроваджується інклюзивна освіта. Чи підтримуєте цей напрямок? Чи будуть збільшуватись інклюзивні класи? 

Ми підтримуємо інклюзивну освіту в Івано-Франківську. Вона тільки починає впроваджуватись, паростки інклюзивної освіти починаються в школі №17, вже минулого року ще кілька шкіл мали класи з інклюзивною освітою. Цьогоріч, щоб встигати в ногу з часом та відповідати усім освітнім процесам, які проходять в державі й дотримуватись чинного законодавства в Івано-Франківську створили інклюзивно-ресурсний центр, який буде здійснювати супровід інклюзії. На сьогодні 22 школи охоплені інклюзивною освітою, у них будуть навчатися 39 дітей, але ця цифра до початку року ще може змінитися. Є чинне законодавство, яке говорить, що діти мають навчатися в загальноосвітніх закладах і ми готуємося до цього. Будемо працювати з такими дітьми - іншої дороги у нас немає.

Повертаючись до теми вчителів, скільки в Івано-Франківську педагогів пенсійного віку? Як вирішувати це питання, чи потрібно давати дорогу молодим?

Важке питання на яке постійно шукається відповідь. Якщо брати загалом, мені важко визначити точну кількість вчителів, але за попередніми даними вчителів пенсійного віку в Івано-Франківську 17-18%. Серед керівників закладів їх можливо трохи більше. Зараз згідно із законодавством вчитель перебуває на безстроковій трудовій угоді, де він може працювати скільки в нього вистачить бажання і здоров’я. Готується новий проект Закону «Про нову загальну середню освіту», де чітко прописано, що вчитель пенсійного віку може працювати лише на контракті 1 рік, так само і керівник закладу освіти - якщо переступив межу пенсійного віку, з ним підписують контракт на 1 рік. А потім, чи продовжити його, чи ні - залежать від вміння працювати, фахових здібностей та результативності роботи. На сьогодні я, як колишній керівник школи, дуже прихильно ставлюся до молодих вчителів. Якщо в молодого педагога, який приходить на роботу горять очі, є бажання працювати, то таким вчителям однозначно потрібно давати дорогу.

Я,  як керівник, за поєднання «сплаву» молодості та досвіду, бо це дає найкращий позитивний результат. Але вчитель чи керівник сам має зрозуміти, коли йому можна, і треба вчасно піти.

Чи готові школи до повноцінного харчування  учнів? 

Поки змін у харчуванні не буде. Ми готові харчувати, як попередньо. Як прийнято на початку бюджетного року, будуть харчуватися учні пільгових категорій, які залишаються у групах продовженого дня та за кошти. Тендерні процедури будуть проведені ближче до нового семестру і можливо зміниться ціна, але зараз усі школи готові до харчування учнів.

Що стосується дошкільної освіти, скільки дітей підуть у дитсадки?

На сьогодні охоплення дітей дошкільною освітою складає 90%, коли по Україні цей показник складає 74%. Дітей віком 3-6 років буде охоплено 95%, в закладах освіти будуть понад 10 тисяч дітей.  За майже три роки в Івано-Франківську відкрито шість новозбудованих дошкільних закладів, які можуть охопити декілька сотень дітей дошкільною освітою. Крім того, ще 7 закладів у різних степенях починають будуватися або інтенсивно завершується будівництво чи ремонти, як до прикладу дошкільний заклад «Подоляночка» на Хоткевича. Надалі будемо робити все, щоб збільшувати кількість закладів дошкільної освіти.

Також зараз ми приймаємо на баланс міста приміщення садків, які колись були відчужені. Загалом мережа дошкільних закладів в Івано-Франківську розвивається дуже інтенсивно.  

В підсумку, запевняю, що в Івано-Франківську і школи, і садки готові розпочинати новий навчальний рік.


розмову вела Олександра Бакун


Коментарі ()

28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

461
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

843
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3510 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2843
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6999 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3345

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

236

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

617

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1388

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2530
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

199
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17245
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

855
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

7938 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

474
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

875
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2260
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27573 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

325
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

388
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

635
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

667