Головні зміни з січня 2025 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 січня 2025 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць нового року.


Надбавка до пенсії за віком


У січні 2025 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340 гривень.

Так:

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 гривень.


Підвищення податків для ФОПів


З січня для ФОПів діятимуть нові норми оподаткування, тож підприємців, зокрема, чекають такі зміни:

  • збільшення податків для 1, 2, 4 груп ФОП. Ідеться про військовий збір розміром 10% від мінімальної зарплати (800 гривень);
  • встановлення 1% податку від доходів для ФОПів 3 групи у вигляді військового збору.

Окрім того, у 2025 році повертається обов’язкова сплата Єдиного соціального внеску.

Розмір мінімальної ставки ЄСВ залишиться на рівні 1 760 гривень на місяць, оскільки він становить 22% від мінімальної зарплатні, яка наступного року залишиться без змін — 8 000 гривень. 

Втім, деякі підприємці зможуть не платити ЄСВ, серед них: 

  • пенсіонери та люди з інвалідністю; 
  • ФОПи з тимчасово окупованих територій; 
  • ті, хто має основне місце роботи, а ЄСВ за них сплачує роботодавець; 
  • ФОПи на загальній системі оподаткування, які не мають доходу.

Щомісячна надбавка вчителям


З початку 2025 року вчителі щомісячно отримуватимуть надбавку до зарплатні. З 1 січня — по 1 000 гривень, а вже з 1 вересня — по 2 000 гривень. Вчителі матимуть цю надбавку до кінця воєнного стану.


Платні послуги в медичних закладах


З 1 січня деякі послуги в медичних закладах, зокрема ті, які не покриває "Програма медичних гарантій", стануть платними.

Так, доведеться платити у таких випадках: 

  • у разі звернення без направлення лікаря (коли його вимагають); 
  • у разі надання медпослуг за договорами з юридичними особами;
  • у закладах охорони здоров'я сектору безпеки й оборони та Державного управління справами, якщо це пацієнт ззовні;
  • у разі надання медпослуг вдома за бажанням пацієнта, коли це не обумовлено його станом;
  • за можливість обрати лікаря у стаціонарі;
  • за палату з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.

Водночас надання первинної та екстреної медичної допомоги не потребує жодного направлення.


Ліквідація МСЕК


З 1 січня в медичних закладах України запрацюють Експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи (складатимуться з практиків-лікарів та лікарів-реабілітологів), а система оцінювання стане повністю електронною.

Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час упровадження нової системи, термін повторного огляду продовжується на шість місяців.

Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.


«Автоцивілка» по новому


Так, ліміти виплат за шкоду життю та здоров’ю зростуть до 500 тисяч гривень, а майну — до 250 тисяч гривень. 

Страховики зможуть самотужки визначати вартість поліса, це залежатиме від персональної історії водія. Очікують, що підвищення ціни становитиме близько 25-30%. Водночас усі категорії пільговиків зможуть отримати 50% знижки.

Законом передбачається поступове підвищення розмірів страхових сум до таких, які є в ЄС, а також розширення застосування «європротоколу».


Правила ввезення авто в Україну

З 1 січня 2025 року в Україні запроваджуються нові правила ввезення автомобілів, повідомляє Telegraf.

Згідно з нововведеннями, дозволено ввозити лише машини, які відповідають екологічному стандарту «Євро-6», тобто випущені після 2015 року. Нові правила стосуватимуться таких видів транспорту:

Однак ці обмеження не стосуватимуться вживаних легкових авто, які вже експлуатувалися та зареєстровані раніше. Такі машини, випущені після 1996 року («Євро-2»), українці й надалі зможуть завозити.

Електромобілі залишаються поза межами цих правил, адже не мають двигуна внутрішнього згоряння. Також заборона не поширюватиметься на автомобілі, які ввозяться для потреб ЗСУ чи як гуманітарна допомога.


В Україні подорожчало оформлення деяких документів


Ціни з 1 січня 2025 року наступні:

  • паспорт громадянина України (ID-картка) при отриманні вперше — безплатно;
  • паспорт громадянина України з оформленням до 20 робочих днів — 558 гривень;
  • паспорт громадянина України з терміновим оформленням до 10 робочих днів — 928 гривень;
  • закордонний паспорт з оформленням до 20 робочих днів — 1 042 гривні;
  • закордонний паспорт з оформленням до 7 робочих днів — 1 682 гривні;
  • посвідка на постійне проживання в Україні — 1 175 гривень;
  • посвідка на тимчасове проживання в Україні — 1 080 гривень.

Ті, хто сплатив за адмінпослуги та подав заяви для оформлення документів до 31 грудня, отримають їх за старою ціною. А ті, хто оплатив послуги до 31 грудня, але поки не подав заяву, доплатять за тарифами, актуальними на момент подачі заяв.


Транзит російського газу зупинено


З 1 січня газотранспортна система України працює в режимі відсутності транзиту російського газу. Інфраструктура газотранспортної системи завчасно підготовлена до функціонування в режимі нульового транзиту і надійного газопостачання українських споживачів.
О 07:00 в інтересах національної безпеки зупинено транспортування російського природного газу територією України.
Україна в установленому порядку проінформувала про це міжнародних партнерів.
«Ми зупинили транзит російського газу, це історична подія. росія втрачає ринки, вона буде зазнавати фінансових втрат. Європа вже прийняла рішення про те, щоб відмовитися від російського газу. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна», — наголосив міністр енергетики Герман Галущенко.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


01.01.2025 1564
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

905
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1926 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

880
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2813
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1924
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3164

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

696

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

875

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1294

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1889
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

592
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

795
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1271
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1038
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

777
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1034
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7667
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

997
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3783
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

891
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1468
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1234 1