Головні зміни з січня 2025 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 січня 2025 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць нового року.


Надбавка до пенсії за віком


У січні 2025 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340 гривень.

Так:

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 гривень.


Підвищення податків для ФОПів


З січня для ФОПів діятимуть нові норми оподаткування, тож підприємців, зокрема, чекають такі зміни:

  • збільшення податків для 1, 2, 4 груп ФОП. Ідеться про військовий збір розміром 10% від мінімальної зарплати (800 гривень);
  • встановлення 1% податку від доходів для ФОПів 3 групи у вигляді військового збору.

Окрім того, у 2025 році повертається обов’язкова сплата Єдиного соціального внеску.

Розмір мінімальної ставки ЄСВ залишиться на рівні 1 760 гривень на місяць, оскільки він становить 22% від мінімальної зарплатні, яка наступного року залишиться без змін — 8 000 гривень. 

Втім, деякі підприємці зможуть не платити ЄСВ, серед них: 

  • пенсіонери та люди з інвалідністю; 
  • ФОПи з тимчасово окупованих територій; 
  • ті, хто має основне місце роботи, а ЄСВ за них сплачує роботодавець; 
  • ФОПи на загальній системі оподаткування, які не мають доходу.

Щомісячна надбавка вчителям


З початку 2025 року вчителі щомісячно отримуватимуть надбавку до зарплатні. З 1 січня — по 1 000 гривень, а вже з 1 вересня — по 2 000 гривень. Вчителі матимуть цю надбавку до кінця воєнного стану.


Платні послуги в медичних закладах


З 1 січня деякі послуги в медичних закладах, зокрема ті, які не покриває "Програма медичних гарантій", стануть платними.

Так, доведеться платити у таких випадках: 

  • у разі звернення без направлення лікаря (коли його вимагають); 
  • у разі надання медпослуг за договорами з юридичними особами;
  • у закладах охорони здоров'я сектору безпеки й оборони та Державного управління справами, якщо це пацієнт ззовні;
  • у разі надання медпослуг вдома за бажанням пацієнта, коли це не обумовлено його станом;
  • за можливість обрати лікаря у стаціонарі;
  • за палату з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.

Водночас надання первинної та екстреної медичної допомоги не потребує жодного направлення.


Ліквідація МСЕК


З 1 січня в медичних закладах України запрацюють Експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи (складатимуться з практиків-лікарів та лікарів-реабілітологів), а система оцінювання стане повністю електронною.

Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час упровадження нової системи, термін повторного огляду продовжується на шість місяців.

Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.


«Автоцивілка» по новому


Так, ліміти виплат за шкоду життю та здоров’ю зростуть до 500 тисяч гривень, а майну — до 250 тисяч гривень. 

Страховики зможуть самотужки визначати вартість поліса, це залежатиме від персональної історії водія. Очікують, що підвищення ціни становитиме близько 25-30%. Водночас усі категорії пільговиків зможуть отримати 50% знижки.

Законом передбачається поступове підвищення розмірів страхових сум до таких, які є в ЄС, а також розширення застосування «європротоколу».


Правила ввезення авто в Україну

З 1 січня 2025 року в Україні запроваджуються нові правила ввезення автомобілів, повідомляє Telegraf.

Згідно з нововведеннями, дозволено ввозити лише машини, які відповідають екологічному стандарту «Євро-6», тобто випущені після 2015 року. Нові правила стосуватимуться таких видів транспорту:

Однак ці обмеження не стосуватимуться вживаних легкових авто, які вже експлуатувалися та зареєстровані раніше. Такі машини, випущені після 1996 року («Євро-2»), українці й надалі зможуть завозити.

Електромобілі залишаються поза межами цих правил, адже не мають двигуна внутрішнього згоряння. Також заборона не поширюватиметься на автомобілі, які ввозяться для потреб ЗСУ чи як гуманітарна допомога.


В Україні подорожчало оформлення деяких документів


Ціни з 1 січня 2025 року наступні:

  • паспорт громадянина України (ID-картка) при отриманні вперше — безплатно;
  • паспорт громадянина України з оформленням до 20 робочих днів — 558 гривень;
  • паспорт громадянина України з терміновим оформленням до 10 робочих днів — 928 гривень;
  • закордонний паспорт з оформленням до 20 робочих днів — 1 042 гривні;
  • закордонний паспорт з оформленням до 7 робочих днів — 1 682 гривні;
  • посвідка на постійне проживання в Україні — 1 175 гривень;
  • посвідка на тимчасове проживання в Україні — 1 080 гривень.

Ті, хто сплатив за адмінпослуги та подав заяви для оформлення документів до 31 грудня, отримають їх за старою ціною. А ті, хто оплатив послуги до 31 грудня, але поки не подав заяву, доплатять за тарифами, актуальними на момент подачі заяв.


Транзит російського газу зупинено


З 1 січня газотранспортна система України працює в режимі відсутності транзиту російського газу. Інфраструктура газотранспортної системи завчасно підготовлена до функціонування в режимі нульового транзиту і надійного газопостачання українських споживачів.
О 07:00 в інтересах національної безпеки зупинено транспортування російського природного газу територією України.
Україна в установленому порядку проінформувала про це міжнародних партнерів.
«Ми зупинили транзит російського газу, це історична подія. росія втрачає ринки, вона буде зазнавати фінансових втрат. Європа вже прийняла рішення про те, щоб відмовитися від російського газу. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна», — наголосив міністр енергетики Герман Галущенко.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


01.01.2025 1117
Коментарі ()

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

361
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

1660
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33248
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2126
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2887
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

4851 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

255

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1014

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

649

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

876
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

117
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

455
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

536 1
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

834
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

939
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

719
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

7366
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30093 1
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3534
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

362
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

410
30.12.2024

Частка респондентів, які не погоджуються, що наступальна операція ЗСУ в Курській області посилила шанси України на переговорах, зростає з віком.  

612