16 лютого в Івано-Франківську в Народному домі «Просвіта» відбулася презентація книги чільника Івано-Франківської обласної організації ВО «Свобода», голови обласної ради Олександра Сича «Український націоналізм: традиція і модерн» та книги громадського діяча, журналіста Ярослава Іляша «Нація, яка не капітулює».
Свою книгу Олександр Сич присвятив 120-річчю від дня народження засновника і першого Провідника Організації Українських Націоналістів полковника Євгена Коновальця.
За словами Олександра Сича, ідея збірника «Український націоналізм: традиція і модерн» виникла у процесі спілкування із друзями й однодумцями та з потреби поділитися своїми роздумами з ними.
«Часто так бувало в дискусіях про український націоналізм, котрі доводилось вести десь далеко за межами Галичини: у Харкові, чи Луганську, Черкасах і Полтаві, Вінниці і Хмельницькому, Києві, Чернігові, Рівному, Одесі, Луцьку тощо, - що у відповідь на запитання: «Де можна ґрунтовніше ознайомитися з висловленими Вами тезами?» мусив надсилати своїм співрозмовникам ксерокопії чи електронні копії власних публікацій. До того ж запал дискусій спонукав до пошуку нових ідей, аргументів, трактувань й, відповідно, до нових публікацій чи навіть вишкільних лекційних курсів. Врешті самі ж учасники таких зустрічей і запропонували зібрати напрацьоване по темі націоналізму в один збірник», - наголосив він.
А автор і упорядник книги «Нація, яка не капітулює» Ярослав Іляш розповів, що ідея її видання виникла ще з тих часів, коли було видрукувано збірник «Націоналізм у світі» про національно-визвольні рухи різних народів Європи і світу.
«Ці лекції ми щороку використовували у своїх вишкільних таборах для молоді і з кожним роком дедалі більше з’являлося інформації, - мовить Ярослав Іляш, - Я був одним із лекторів з цієї тематики, а торік центральний провід Молодіжного Націоналістичного Конгресу дав мені доручення скласти збірку з того матеріалу, що я використовував у своїх лекціях. Також у нас були знайомі, свідки тих подій, зокрема в Англії, і вихідці з України, які були в Ірландії, нам багато чого розповіли. І так у нас зародилася ідея видання цієї книги. Крім цього, до неї ввійшли історичні матеріали видавничого органу Української Військової Організації «Сурма» за 27 рік. Відтак один із друкованих органів Організації Українських Націоналістів, діаспорне видання за 71 рік «Клич нації», де також розповідається про історію національно-визвольного руху ірландського народу, також ми використали сучасні документи Ірландської республіканської армії, які дуже актуальні для подій 70-их років, так звана «Зелена книга» ІРА – бойовий статут ІРА, використані ранні публіцистичні дослідження українських авторів середини 90-их років, зокрема Олеся Хоменка. Понад половину книги – це мої сучасні дослідження з тематики, яка називається «Нація, яка не капітулює», що стала назвою книги. І ще одним таким суттєвим чинником і мотивом написання книги стало те, що в долі ірландського і українського народів є багато схожих прикладів у національно-визвольній боротьбі. І багато спільних рис в історії, і чимало трагічних доль. Є чому повчитися, і, як кажуть, взяти до уваги та розширити свій кругозір. Загалом буде цікаво всім, кого захоплює історія національно-визвольних рухів Європи».