Гірські школи на Прикарпатті потребують суттєвої фінансової підтримки держави

 

 

Проживання в умовах рідкорозселеності, значної віддаленості осель від шкіл, ланшафтно-природні особливості гір неминуче відбиваються на роботі гірських навчальних закладів.

 

Для належного функціонування гірські школи на Прикарпатті потребують значної фінансової підтримки держави.

 

Про це йшлося сьогодні на виїзному засіданні комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти в Івано-Франківській ОДА, де обговорили гірські загальноосвітні школи, їх стан і перспективи розвитку, закон «Про базову освіту» та проект рішення комітету Верховної Ради «Гірська загальноосвітня школа: стан, проблеми, перспективи розвитку (на прикладі Івано-Франківської області)».

 

Заступник голови комітету Олександр Співаковський повідомив, що з вересня у Верховній Раді прийматимуть ряд законів, які мають закріплювати освітянську політику.

 

Наголосив на необхідності не закривати школи у гірських місцевостях, а сприяти їх розвитку. Таких шкіл на Прикарпатті налічується 275.

 

Участь у засіданні взяли представники департаменту освіти, очільники навчальних закладів на Прикарпатті, керівники відділів освіти. Начальник відділу освіти Космацької ОТГ, депутат сільської ради ОТГ від партії «ВОЛЯ» Дмитро Кіращук відзначає, що в сучасних умовах гірські школи змушені просто виживати, об’єднані територіальні громади не в змозі без підтримки держави самотужки фінансувати освітню, а також медичну галузі.

 

«Держава виділятиме субвенції тільки на заробітні плати педагогічним працівникам. Оплата праці технічних працівників та комунальних послуг стає ношею бюджету ОТГ. Ці витрати у Космацькій ОТГ цього року становлять близько 6 млн грн на освітні і медичні заклади. Якщо ОТГ не буде в змозі виділити ці кошти, постане питання про скорочення працівників. Чомусь віддалені гірські села завжди були обділені фінансуванням з боку держави, і зараз громади, об’єднавшись, не маючи належної фінансової бази залишаються сам на сам зі своїми проблемами», - каже Кіращук.

 

Він акцентує, що спроможність наповнювати бюджет ОТГ у гірських місцевостях значно відрізняється від рівнинних, в першу чергу через відсутність належної інфраструктури.

 

«Основним наповнювачем бюджету Космацької ОТГ є податки, можна було б отримувати значні надходження від зеленого туризму, але для цього необхідні якісно відремонтовані дороги. Крім того, з 2018 року ОТГ отримуватимуть 2% ренти від видобутку нафти і газу. На території нашої ОТГ є надра, але їх ніхто не розробляє. Треба вкладати кошти у розвиток різних інфраструктурних об’єктів, створювати підприємства, щоб бюджет був спроможним самотужки утримувати освітні заклади».

 

Дмитро Кіращук звернув увагу і на проблему добирання дітей до шкіл у гірських місцевостях, які породжує віддаленість осель від шкіл та відсутність належного дорожнього покриття.

 

«На рівнинній території довіз учнів можна організувати. Але через жахливі дороги і рельєфні особливості у гірських місцевостях це вкрай складно. У Космацькій ОТГ діти пішки ходять щонайменше 3 км в одну сторону, ще з портфелем, що в середньому важить 4 кг. До Великороженської школи, яка знаходиться на висоті понад 6 тис 700 метрів, діти змушені йти 7 км, можуть ходити у Білоберізьку – туди дорога становить 12 км! - наголосив Кіращук. – Тому вкрай важливо зберегти гірські навчальні заклади та максимально сприяти їх розвитку»


15.06.2017 728 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

289
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1696
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3151
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1161
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1200 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

237

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1111

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

930

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

412
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

321
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1310
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

630 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470