Гірські школи на Прикарпатті потребують суттєвої фінансової підтримки держави

 

 

Проживання в умовах рідкорозселеності, значної віддаленості осель від шкіл, ланшафтно-природні особливості гір неминуче відбиваються на роботі гірських навчальних закладів.

 

Для належного функціонування гірські школи на Прикарпатті потребують значної фінансової підтримки держави.

 

Про це йшлося сьогодні на виїзному засіданні комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти в Івано-Франківській ОДА, де обговорили гірські загальноосвітні школи, їх стан і перспективи розвитку, закон «Про базову освіту» та проект рішення комітету Верховної Ради «Гірська загальноосвітня школа: стан, проблеми, перспективи розвитку (на прикладі Івано-Франківської області)».

 

Заступник голови комітету Олександр Співаковський повідомив, що з вересня у Верховній Раді прийматимуть ряд законів, які мають закріплювати освітянську політику.

 

Наголосив на необхідності не закривати школи у гірських місцевостях, а сприяти їх розвитку. Таких шкіл на Прикарпатті налічується 275.

 

Участь у засіданні взяли представники департаменту освіти, очільники навчальних закладів на Прикарпатті, керівники відділів освіти. Начальник відділу освіти Космацької ОТГ, депутат сільської ради ОТГ від партії «ВОЛЯ» Дмитро Кіращук відзначає, що в сучасних умовах гірські школи змушені просто виживати, об’єднані територіальні громади не в змозі без підтримки держави самотужки фінансувати освітню, а також медичну галузі.

 

«Держава виділятиме субвенції тільки на заробітні плати педагогічним працівникам. Оплата праці технічних працівників та комунальних послуг стає ношею бюджету ОТГ. Ці витрати у Космацькій ОТГ цього року становлять близько 6 млн грн на освітні і медичні заклади. Якщо ОТГ не буде в змозі виділити ці кошти, постане питання про скорочення працівників. Чомусь віддалені гірські села завжди були обділені фінансуванням з боку держави, і зараз громади, об’єднавшись, не маючи належної фінансової бази залишаються сам на сам зі своїми проблемами», - каже Кіращук.

 

Він акцентує, що спроможність наповнювати бюджет ОТГ у гірських місцевостях значно відрізняється від рівнинних, в першу чергу через відсутність належної інфраструктури.

 

«Основним наповнювачем бюджету Космацької ОТГ є податки, можна було б отримувати значні надходження від зеленого туризму, але для цього необхідні якісно відремонтовані дороги. Крім того, з 2018 року ОТГ отримуватимуть 2% ренти від видобутку нафти і газу. На території нашої ОТГ є надра, але їх ніхто не розробляє. Треба вкладати кошти у розвиток різних інфраструктурних об’єктів, створювати підприємства, щоб бюджет був спроможним самотужки утримувати освітні заклади».

 

Дмитро Кіращук звернув увагу і на проблему добирання дітей до шкіл у гірських місцевостях, які породжує віддаленість осель від шкіл та відсутність належного дорожнього покриття.

 

«На рівнинній території довіз учнів можна організувати. Але через жахливі дороги і рельєфні особливості у гірських місцевостях це вкрай складно. У Космацькій ОТГ діти пішки ходять щонайменше 3 км в одну сторону, ще з портфелем, що в середньому важить 4 кг. До Великороженської школи, яка знаходиться на висоті понад 6 тис 700 метрів, діти змушені йти 7 км, можуть ходити у Білоберізьку – туди дорога становить 12 км! - наголосив Кіращук. – Тому вкрай важливо зберегти гірські навчальні заклади та максимально сприяти їх розвитку»


15.06.2017 712 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

494
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

878
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1909
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3437
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2333 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4558

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

712

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

617

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

594

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

610
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10249
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1085
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5134
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

897
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2692
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1102
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

220
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

611
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

529
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

588
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

932 2