Гірські ріки заганяють у труби (фото)


Екологічною загрозою №1 у 2012 році природоохоронці назвали наміри масового спорудження міні-ГЕС на карпатських річках.

Серед прогнозованих наслідків  будівництва – загибель червонокнижних риб, втрата туристичного потенціалу, зниження ґрунтових вод та збільшення небезпеки від паводків.

Оперуючи неоднозначним терміном "зелена енергетика", за сприяння влади підприємці планують спорудити на карпатських річках майже 550 малих гідроелектростанцій! Сьогодні проекти будівництва знаходиться на різних етапах розробки і погодження, але кілька станцій вже будується у верхів’ях Білого Черемоша у Верховинському районі.

Загалом, у Івано-Франківській області планувалося спорудити від 50 до 150 міні-ГЕС. Це означає що у десятках місць карпатські річки будуть на кілометри загнані у труби і назавжди втрачені для природи і туризму.

Ще в 2008 році Івано-Франківська  обласна влада запланувала понад  півсотні міні-ГЕС на гірських річках Прикарпаття. Спершу розробили так  звану протипаводкову програму, а в 2010 в цю програму включили інвестиційний проект з будівництва малих гідроелектростанцій.  Як пояснює начальник обласного управління водних ресурсів Роман Михайлюк, згідно з проектом, міні-ГЕС зведуть майже на всіх річках гірських районів області - у Долинському, Рожнятівському, Надвірнянському, Косівському, Верховинському районах.

За проектом пропонується будівництво 49 дериваційних міні-гідроелектростанцій, 17 - гідроакумулюючих електростанцій та 17 - руслових міні-ГЕС. Власне, дериваційні  працюватимуть за рахунок тиску води гірських річок, без спорудження додаткової греблі. А гідроакумулюючі здатні регулювати паводки.

Що насторожує - на відміну від європейських країн, у нас проекти будівництва чомусь ретельно приховуються від громади, а самі власники і підприємці спілкуватися з ЗМІ уникають.

Більшість із запланованих ГЕС належать до так званих "дериваційних". Технологія спорудження цих ГЕС на гірських річках передбачає такий принцип роботи: воду з гірської річки направляють у трубу, через яку вона прямує залежно від  місцевості від кількох сотень метрів до кількох кілометрів й розганяється до потрібної швидкості. Потім вода потрапляє на агрегат, крутить турбіну, і нарешті потрапляє назад у русло. Тому є реальна загроза того, що замість кількох кілометрів річки ми отримаємо кілька кілометрів труб.

При проектуванні цих гідроспоруд  не зважають на рекреаційну привабливість  і навіть на заповідний статус території. Варто побачити фото перших електростанцій, як стає зрозуміло, що доброго в них мало.

В деяких місцях сільські ради вже дозволили будівництво "зелених" електростанцій, проте громади швидко зрозуміли  свою помилку і почалися протести. В кількох селах Верховинського району горянам вдалося зупинити будівництво. Під тиском громад і екологів голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк навіть видав розпорядження про призупинення будівництв. Але в деяких селах процес уже зайшов надто далеко. Тепер на місці майбутніх ГЕС – спотворені трубами гірські ландшафти і будівельна техніка в руслах рік.

Так, на притоці Білого Черемоша в селі Пробійна Верховинського району вже запущена перша ГЕС в області. Селяни скаржаться, що на відрізку в кількасот метрів вода в руслі майже зникла. Риби в ріці практично не залишилося. Подібне вже незабаром може чекати села Дземброню і Гриняву. А такж чимало сіл Рожнятівщини, Долинщини, Надвірнянщини, громадам яких практично нічого невідомо про плани влади і бізнесу.

Тому природоохоронці б’ють  на сполох і закликають усіх небайдужих громадян максимально поширювати серед місцевих громад інформацію про загрозу довкіллю. Нещодавно екологи звернулися з листом і до кандидатів у народні депутати від гірських районів. Кандидатам запропонували відкрито заявити про свою позицію щодо будівництва міні-ГЕС на гірських річках краю.

«Більшість жителів гірських сіл виступають проти будівництва ГЕС. Всі села Івано-Франківшини (Красник, Довгополе, Бистрець, Шибене і Зелене), де вже проводились громадські слухання з цього питання, проголосували проти ГЕС. На нашу думку всі кандидати повинні визначитись із своїм ставленням до цієї проблеми, а виборці повинні врахувати цей момент при голосуванні у жовтні», - йдеться у зверненні екологів.

Стурбованість природоохоронців поділяє кандидат у народні депутати, правозахисник і юрист Володимир Грабовецький. Він балотується по 86-му виборчому округу, що включає Долинський, Рожнятівський райони та частину Богородчанського, які можуть зазнати шкоди від будівництва міні-ГЕС на річках Чечва, Свіча, Лімниця, Надвірнянській і Солотвинській Бистрицях.

«Ідея будувати міні-ГЕС на Прикарпатті несе велику шкоду Карпатському регіону. В Україні електроенергія й так виробляється у надлишку. Заганяти в труби гірські річки заради збиткової електроенергії, як це сталось в декількох селах Верховинського району, значить знищувати туристичний потенціал Карпат», - переконаний Володимир Грабовецький.

Для чого це робиться? Схема проста, пояснює юрист. В Україні є Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення «зеленого» тарифу». Цей закон передбачає обов'язкове придбання електроенергії постачальниками з ряду відновлюваних – альтернативних – джерел, серед яких і міні-ГЕС. Але є нюанс: «зелений тариф» вищий, ніж тарифи на електроенергію, вироблену традиційними електростанціями (тепловими, атомними). Тобто, фактично бізнесмени, котрі ініціювали будівництво міні-ГЕС, зароблятимуть гроші, а споживачі купуватимуть електроенергію за завищеними цінами. На додачу до цього страждатиме екологія та туризм на Прикарпатті.

Подібна схема, нагадує Володимир Граовецький, була відпрацьована чиновниками, братами Клюєвими, – соратниками Віктора Януковича, – при будівництві сонячної електростанції у Криму. Анонсована як одна з найбільших в світі сонячних станцій, вона обходитиметься українцям у 51 млн. євро щороку.

«Дивлячись на це все з юридичної точки зору, стає зрозуміло, що йдеться не про перехід на альтернативні джерела електроенергії, а про чергову махінацію. Розробка альтернативних джерел електроенергії – питання важливе. Однак до будівництва міні-ГЕС в Україні необхідно підходити дуже зважено. Слід прислухатись до думки екологів. А кінцеве рішення має приймати громада на громадських слуханнях. Це передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування». Хоча у нас вже звичною стала практика фіктивних слухань, коли для прийняття рішень потрібен лише протокол про те, що вони відбулись, - застерігає Володимир Грабовецький. - Згідно із законодавством, населення має бути заздалегідь проінформоване про час та місце проведення громадських слухань. Здебільшого, анонси про це поширюються, але у такий спосіб, що громадяни не мають змоги їх побачити. Наприклад, у пізні або дуже ранні години на телебаченні чи радіо, або ж дрібним шрифтом на останніх сторінках комунальних газет. Час для слухань зазвичай теж обирається незручний для громадян – коли ті навіть не підозрюють, що насправді мають вирішувати надважливу для свого краю справу. А якщо на слухання ніхто не прийшов, то чиновникам дуже легко записати у протокол всі потрібні їм рішення. У результаті громада надто пізно реагує – аж тоді, коли бачить, що розпочались роботи з будівництва. А на етапі, коли всі необхідні дозволи та документи отримані, змінити ситуацію вже дуже складно».

Попри заборону губернатора, на Івано-Франківщині будують малі ГЕС

 

 


 
 
 

 

 



Михайло Фединяк


09.10.2012 1395 3
Коментарі (3)

Макс 2012.10.09, 17:13
Це вже було
ДИМ 2012.10.09, 22:49
А де ви засранці- писаки були з 2008 року,коли наша облрада сама приймала таке рішення,чи тут теж керував захований Янек.Зрозуміло хто всравсі-невістка,оце такий принцип наших ВАЛИКИХ псевдопатріотів,злодіїв і хапуг.Думаю,що Янека треба поважати,лишень зате,що Бульку сховав на відпочинок,так.так відпочинок,бо в тюрмі не сидять з 10-тьма чемоданами шмоток.КРАПКА!
Верховинець 2012.10.10, 08:34
"Тому природоохоронці б’ють на сполох", а хто в нас керує екологічною інспекцією -"еколог". Розбериться перш чи в нас в області є природоохоронці. Чому ніде нема висновків науковців- екологів.
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

198
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

661
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1183
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2514
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1365
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2014 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

698

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

759

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1662

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1647
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

348
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

459
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18367
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7484
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3659
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1046
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10781
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

297
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

293
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

487
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

451
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

686