Гикавка у немовлят: чи є причини для паніки?

Федорів Марія Іванівна – лікар педіатр-неонатолог медичного центру «Оксфорд Медікал»


Ми стараємось вберегти малюка від усього, що його оточує. Молоді батьки постійно стикаються із потоком питань та стресу: «як правильно закутувати дитину?», «коли потрібно годувати?», «наскільки часто дитина має какати?».

Питань безліч, відповідей, особливо недостовірних, – ще більше. Одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються новоспечені батьки – гикавка у немовляти.

Спробуємо разом вияснити, чому виникає гикавка, чи є ця проблема свідченням патології і як варто боротися з гикавкою.

ГИКАВКА – ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ У НЕМОВЛЯТ

Гикавка – це рефлекторне скорочення діафрагми, що може провокуватися різними чинниками. Головну роль відіграє подразнення блукаючого нерва. Лікарі пов’язують фізіологічну гикавку із двома причинами.

Першою причиною є переповнення шлунка чи кишківника, що подразнює блукаючий нерв. Який стимулює скорочення діафрагми. Це може бути внаслідок переїдання або ж внаслідок заковтування повітря під час годування. Заковтування повітря і гази – це найпопулярніша причина звернень до педіатра. Вона виникає через неправильне прикладання дитини до грудей, неправильне охоплення соска під час годування, порушення дієти годуючої мами та ін.

Другою причиною є переохолодження. Не обов’язково гикавка виникне під морозом, часто малюк гикає навіть коли у кімнаті злегка прохолодно, або коли його дислокують з теплого приміщення у холодне.

В ЯКИХ ВИПАДКАХ ГИКАВКА СВІДЧИТЬ ПРО ПРОБЛЕМУ?

Кожному з нас гикавка приносить дискомфорт. Тривала гикавка може значно виснажувати малюка. Сильні скорочення діафрагми викликають неспокій, роздратованість дитини. На жаль, в конкретних випадках гикавка вказує на наявність захворювань у малюка, які можуть становити небезпеку. Це можуть бути патології легень, діафрагми, порушення з боку блукаючого нерва, енцефалопатії, запальні захворювання ШКТ, розлади травлення.

Тому, до лікаря варто звернутися у таких випадках:

  • гикавка триває надто довго;
  • через гикавку дитина не може адекватно їсти і спати;
  • виникають ознаки виснаження дитини: млявість, недобір у вазі;
  • гикавка розвивається без чітких причин і так же без втручання припиняється.

ЯК УСУНУТИ ГИКАВКУ У НЕМОВЛЯТИ: ПОРАДИ ЛІКАРЯ

Перше, що варто зауважити – не впадайте у паніку. Адже всі переживання батьків відбиваються на загальному стані малюка. Якщо ви відмічаєте, що в малюка гикавка розвивається під час або після годування – скоріш за все причина у переїданні або у заковтуванні повітря. Тому рекомендуємо відповідально віднестися до годування дитини.

Перед годуванням лікарі радять повернути маля на животик, щоб зі шлунку відійшли зайві гази. Якщо вигодовування природне (грудне), годуйте дитину у зручному положенні, перевірте, щоб малюк повністю охопив сосок. Не витримуйте багатогодинних пауз між годуваннями, адже ми завжди нагадуємо молодим матусям, що золотим стандартом грудного вигодовування є годування на вимогу дитини. 

Для штучного годування сумішшю обирайте пляшечку з якісною соскою, яка фізіологічно копіює сосок мами. Після кожного годування варто деякий час тримати дитину у вертикальному положенні, це дозволить вивільнити шлунок від зайвих газів.

Коли дитина почала гикати, візьміть її на руки у вертикальному положенні та пригорніть до грудей. Це заспокоїть дитину, зігріє її та дозволить зменшити тиск шлунку на нерв. В жодному разі не можна трясти дитину, тримати верх ногами, бити чи тим паче лякати! Це принесе тільки зайвий стрес.

У будь-якому випадку не соромтеся проконсультуватися з лікарем. Бажаю здоров’я вам і малюкам!

 Партнерський матеріал


19.02.2021 20723
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

346
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

311
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

6133 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2384 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1786
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2266

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

384

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

411

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

480

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

871
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

223
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

368
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

521
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

264
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

391 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

692
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

975
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5528
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

259
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

280
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

386
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

573