
Громадський моніторинг стану якості повітря Eco City - це проєкт, який розробили робототехніки в середині 2018 року та створили першу в Україні мережу онлайн-моніторингу стану якості повітря в м. Івано-Франківськ.
Цікаво, що розробниками проєкту є юні робототехніки з Івано-Франківська: Дмитро Обухов (15 років), Богдан Фіцак (17 років), Андрій Крохмалюк (17 років), Володимир Врюкало (13 років) і Мар'ян Врюкало (11 років).
Хлопці в середині 2018 року розробили прототип станції моніторингу якості повітря на платформі Arduino.
Згодом учасники проєкту автоматизували та синхронізували роботу сервера https://eco-city.org.ua/ для можливості виведення та опрацювання даних з великої кількості станцій моніторингу. Це дало поштовх до розширення громадського моніторингу якості повітря на всю Україну.
Проєкт Eco City - перший в Україні. Хоч аналогічні проєкти існують вже доволі давно у розвинених країнах - ЄС, Китаї та США.
Така мережа станції дозволяє аналізувати забрудненість повітря в містах України.
Володимир Гергелюк партія «Голос», округ 84 наголошує, що в його передвиборчій програмі є пункт щодо впровадження Громадського контролю якості повітря.
«Я вже його реалізовую разом з екоактивістами. Ми встановимо станції моніторингу якості повітря в Бовшеві, Бурштині, Більшівцях, Задністрянську та Галичі. Це зони найбільшої загрози забруднення повітря, тому що знаходяться поблизу Бурштинської ТЕС. Прилади вже готові і ми маємо підтримку керівників цих громад щодо спільних дій у встановленні приладів для моніторингу якості повітря. Є тривожні сигнали про те, що в цьому регіоні в рази більша кількість онкозахворювань. Після встановлення кожен житель зможе в режимі онлайн зайти в систему та бачити показник якості повітря та в разі негативних показників бити на сполох.
Моя законодавча ініціатива в парламенті буде стосуватися саме впровадження системи контролю якості повітря в регіоні Бурштинської ТЕС, а це території декількох районів навколо. Я доб‘юся, щоб ця програма була реалізована на Прикарпатті та в Україні в цілому, тому що екологічна ситуація в країні є катастрофічною. Держава повинна дбати про здоров‘я своїх громадян та чисте довкілля.
Також це стосується екологічного податку, де дається дуже вузький перелік напрямків фінансування. Він регулюється постановою Кабміну №1147. Моя принципова позиція у парламенті - це розширення цього переліку, щоб місцеві ради могли ці кошти використовувати для інфраструктурних проектів, соціального забезпечення жителів та інших необхідних напрямків».
Олексій Трелевський, координатор проекту «Громадський моніторинг стану якості повітря Eco City» зазначає, що основна користь приладів, які будуть знаходитися у безпосередній близькості до Бурштинської ТЕС – це завчасне інформування населення про стан якості повітря.
«Біля Бурштина знаходяться золовідвали Бурштинської ТЕС. Недавнім часом золовідвал в Демешківцях запилив, туди викликали ДСНС, щоб зволожити, бо система зволоження не працювала. В разі такого забруднення - це вже екологічна катастрофа. Дані сенсори, які розробили наші техніки з Івано-Франківська кожну хвилину зчитують це повітря. Лазерний сенсор просвічує це повітря і висвічує концентрацію дрібнодисперсного пилу. Тобто, кожну хвилину ми зможемо моніторити якість повітря», - каже Олексій Трелевський.
Даний проєкт підтримав і Михайло Ковтун, директор КП «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича».
Причетні до проєкту дійшли висновку, що такі станції спостереження доцільно встановити по всій території України.