Гергелюк: Бурштину – чисте повітря

Громадський моніторинг стану якості повітря Eco City - це проєкт, який розробили робототехніки в середині 2018 року та створили першу в Україні мережу онлайн-моніторингу стану якості повітря в м. Івано-Франківськ.

Цікаво, що розробниками проєкту є юні робототехніки з Івано-Франківська: Дмитро Обухов (15 років), Богдан Фіцак (17 років), Андрій Крохмалюк (17 років), Володимир Врюкало (13 років) і Мар'ян Врюкало (11 років).

Хлопці в середині 2018 року розробили прототип станції моніторингу якості повітря на платформі Arduino.

Згодом учасники проєкту автоматизували та синхронізували роботу сервера https://eco-city.org.ua/ для можливості виведення та опрацювання даних з великої кількості станцій моніторингу. Це дало поштовх до розширення громадського моніторингу якості повітря на всю Україну.

Проєкт Eco City - перший в Україні. Хоч аналогічні проєкти існують вже доволі давно у розвинених країнах - ЄС, Китаї та США.

Така мережа станції дозволяє аналізувати забрудненість повітря в містах України.

Володимир Гергелюк партія «Голос», округ 84 наголошує, що в його передвиборчій програмі є пункт щодо впровадження  Громадського контролю якості повітря.

«Я вже  його реалізовую разом з екоактивістами. Ми встановимо станції моніторингу якості повітря в Бовшеві, Бурштині, Більшівцях, Задністрянську та Галичі. Це зони найбільшої загрози забруднення повітря, тому що знаходяться поблизу Бурштинської ТЕС. Прилади вже готові і ми маємо підтримку керівників цих громад щодо спільних дій у встановленні приладів для моніторингу якості повітря. Є тривожні сигнали про те, що в цьому регіоні в рази більша  кількість онкозахворювань. Після встановлення кожен житель зможе в режимі онлайн зайти в систему та бачити показник якості повітря та в разі негативних показників бити на сполох.

Моя законодавча ініціатива в парламенті буде стосуватися саме впровадження системи контролю якості повітря в регіоні Бурштинської ТЕС, а це території декількох районів навколо. Я доб‘юся, щоб ця програма була реалізована на Прикарпатті та в Україні в цілому, тому що екологічна ситуація в країні є катастрофічною. Держава повинна дбати про здоров‘я своїх громадян та чисте довкілля.

Також це стосується екологічного податку, де дається дуже вузький перелік напрямків фінансування. Він регулюється постановою Кабміну №1147. Моя принципова позиція у парламенті - це розширення цього переліку, щоб місцеві ради могли ці кошти використовувати для інфраструктурних проектів, соціального забезпечення жителів та інших необхідних напрямків».

Олексій Трелевський, координатор проекту «Громадський моніторинг стану якості повітря Eco City» зазначає, що основна користь приладів, які будуть знаходитися у безпосередній близькості до Бурштинської ТЕС – це завчасне інформування населення про стан якості повітря.

«Біля Бурштина знаходяться золовідвали Бурштинської ТЕС. Недавнім часом золовідвал в Демешківцях запилив, туди викликали ДСНС, щоб зволожити, бо система зволоження не працювала.  В разі такого забруднення - це вже екологічна катастрофа. Дані сенсори, які розробили наші техніки з Івано-Франківська кожну хвилину зчитують це повітря. Лазерний сенсор просвічує це повітря і висвічує концентрацію дрібнодисперсного пилу. Тобто, кожну хвилину ми зможемо моніторити якість повітря», - каже Олексій Трелевський.

Даний проєкт підтримав і Михайло Ковтун, директор КП «Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича».

Причетні до проєкту дійшли висновку, що такі станції спостереження доцільно встановити по всій території України.


03.07.2019 1511
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2324
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1075
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1036
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2200
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3634
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2579 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

887

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

767

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

716

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

702
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10386
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1231
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5362
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1083
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2878
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1232
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

464
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

332 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

771
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

663
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

713