Галабала запропонувала план дій для захисту Верховинщини від екологічної катастрофи

 

 

Сільським радами прийняти рішення про заборону розміщення міні-ГЕС на їх територіях, таке ж рішення викласти у Стратегії розвитку області та програмі соціально-економічного розвитку району, надати річкам та притокам природоохоронний статус та прийняти програму захисту річок у Верховинському районі.

 

Про такий план дій для захисту річок від будівництва міні-ГЕС розповіла очільниця фракції «ВОЛЯ» в облраді Ольга Галабала вчора, під час сесії Верховинської районної ради, пише ВОЛЯ Прикарпаття.

Ольга Галабала повідомила, що влітку Уряд в таємничий спосіб прийняв Програму про розвиток гідроенергетики. Перший наслідок цієї програми в нашій області – будівництво каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі, який перетворює річку в каскад ставків і фактично знищує її. Вивчаючи це питання, Ользі Галабалі стало відомо, що у Верховинському районі планується побудувати 50-80 міні-ГЕС.

 

«Я бачила карту на якій нанесені ці плани, міні-ГЕС планують збудувати у таких населених пунктах як Верховина, Криворівня, Верхній Ясенів, Красне, Зелене, Яблуниця, Гринівка, Волошина та інших. Ці плани ще не офіційні, але вони розробляються. Держава це стимулює, вона погодила зараз перший інвестиційний план на 500-600 млн грн, погоджує другий інвестиційний план, європейські банки чомусь виділяють кошти,» - зазначила Галабала.

 

Депутат додала, що зараз вдалося скасувати тендер по Верхньодністровській ГЕС, її будівництво будуть оскаржувати у суді, але процес зведення міні-ГЕС вже розпочався і досить агресивно розвивається. Через це, наголошує Галабала, органам місцевого самоврядування необхідно себе захистити, адже через ці мільйони гривень, безсумнівно, буде тиск на всіх можливих рівнях. 

 

Вона звернула увагу на ст.10 ЗУ «Про електроенергетику», згідно з якою розміщення будь-яких об’єктів електроенергетики здійснюється за погодження місцевої ради в розпорядженні якої знаходиться земельна ділянка.

 

«Якщо земельна ділянка на території сільської ради, і вона не є у власності парку чи лісгоспу, то тільки рішенням сільської ради дається погодження будівництво ГЕС. Зараз у Тлумацькому і Городенківському районах, всі сільські ради приймають рішення про заборону розміщення ГЕС на території їх сільради. Такі рішення варто прийняти і у Верховинському районі, районна рада може це рекомендувати,» - зазначила Галабала.

 

Депутат нагадала про скандал з будівництвом ГЕС в селі Зелена. В 2010 році сільська рада минулої каденції дала погодження і виділила земельну ділянку для її будівництва, потім в 2012 році скасовувала його. Але скасування сільською радою свого рішення вже не мають жодного юридичного значення, тому що це рішення, які стосуються дозвільних документів.

 

 «Згідно з законодавством, якщо рішення сільською радою прийнято, якщо нема порушення з боку підприємця, то просто так сільська рада не має права його рішення» - відзначає депутат.

 

Також, Ольга Галабала наголосила на необхідності з’ясувати який статус річок та приток у Верховинському районі. Наприклад, потік Шибений річки Чорний Черемош не є природоохоронним об’єктом, цей факт дозволяє там будувати міні-ГЕС. Більше того, вона зазначила, що у Положенні про заказник Чорний Черемош, яке приймалось ще в 1999 році , зазначено, що суб’єкти підприємницької діяльності можуть там здійснювати будівництво ГЕС. 

 

«Необхідно провести ревізію цих документів, перевірити статус всіх потічків, якщо там природоохоронного статусу немає, то це ініціює районна рада, РДА готує документи, ОДА подає обласній раді, яка приймає таке рішення про надання ї статусу природоохоронних» - пояснила депутат.

 

Крім того, Ольга Галабала запропонувала прийняти спільно для обласної, районної і сільських рад програму захисту річок у Верховинському районі, де прописати порядок, яким чином захищати Білий і Чорний Черемош.



«Зараз всю відповідальність несе сільська рада, на території якої знаходиться річка. Звичайно, що сільрада не має коштів, щоб доглядати за річкою, документи на річку досі не виготовлені, природоохоронні зони не закріплені. Такі заходи можна фінансувати з обласної екологічної програми,» - каже очільниця фракції «ВОЛЯ».

 

Галабала зазначила, що Кабмін при прийнятті будь-яких програм бере за основу Стратегію розвитку області та програму соціально-економічного розвитку району, в яких необхідно прописати позицію проти будівництва міні-ГЕС.

 

«Коли ми почали захищати Дністер, то керувались рішенням обласної ради про заборону будівництва міні-ГЕС, яке прийняли в грудні минулого року. Однак, нам наголосили, що в обласній стратегії розвитку досі присутнє будівництво ГЕС. Вони можуть бути присутні і у програмі соціально-економічного розвитку району, навіть, якщо їх  там немає, потрібно чітко зазначити, що Верховинський район не вбачає свого розвитку у розбудові ГЕС. Такі ж зміни треба внести в Стратегію розвитку області,» - зазначає депутат.

 

Після того, як будуть проведені вищевказані заходи, за словами Галабали, необхідно повідомити прокуратуру, поліцію, щоб вони, приймаючи будь-які рішення, були проінформовані, що органи місцевого самоврядування прийняли таке рішення. 

 

Всі депутати районної ради одностайні в позиції проти будівництва міні-ГЕС. На сесії було прийнято рішення створити робочу групу, до якої увійдуть  депутати, представники громадськості, екологи, яка має напрацювати стратегію захисту Верховинських річок.

 

 


25.02.2017 468 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

473
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4663
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1398
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1284
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2534
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3930

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

327

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1158

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1002

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

930
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

240
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10611
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

313
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

578
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5634
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1390
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

259
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

170
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

557 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

986
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

860