Галабала запропонувала план дій для захисту Верховинщини від екологічної катастрофи

 

 

Сільським радами прийняти рішення про заборону розміщення міні-ГЕС на їх територіях, таке ж рішення викласти у Стратегії розвитку області та програмі соціально-економічного розвитку району, надати річкам та притокам природоохоронний статус та прийняти програму захисту річок у Верховинському районі.

 

Про такий план дій для захисту річок від будівництва міні-ГЕС розповіла очільниця фракції «ВОЛЯ» в облраді Ольга Галабала вчора, під час сесії Верховинської районної ради, пише ВОЛЯ Прикарпаття.

Ольга Галабала повідомила, що влітку Уряд в таємничий спосіб прийняв Програму про розвиток гідроенергетики. Перший наслідок цієї програми в нашій області – будівництво каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі, який перетворює річку в каскад ставків і фактично знищує її. Вивчаючи це питання, Ользі Галабалі стало відомо, що у Верховинському районі планується побудувати 50-80 міні-ГЕС.

 

«Я бачила карту на якій нанесені ці плани, міні-ГЕС планують збудувати у таких населених пунктах як Верховина, Криворівня, Верхній Ясенів, Красне, Зелене, Яблуниця, Гринівка, Волошина та інших. Ці плани ще не офіційні, але вони розробляються. Держава це стимулює, вона погодила зараз перший інвестиційний план на 500-600 млн грн, погоджує другий інвестиційний план, європейські банки чомусь виділяють кошти,» - зазначила Галабала.

 

Депутат додала, що зараз вдалося скасувати тендер по Верхньодністровській ГЕС, її будівництво будуть оскаржувати у суді, але процес зведення міні-ГЕС вже розпочався і досить агресивно розвивається. Через це, наголошує Галабала, органам місцевого самоврядування необхідно себе захистити, адже через ці мільйони гривень, безсумнівно, буде тиск на всіх можливих рівнях. 

 

Вона звернула увагу на ст.10 ЗУ «Про електроенергетику», згідно з якою розміщення будь-яких об’єктів електроенергетики здійснюється за погодження місцевої ради в розпорядженні якої знаходиться земельна ділянка.

 

«Якщо земельна ділянка на території сільської ради, і вона не є у власності парку чи лісгоспу, то тільки рішенням сільської ради дається погодження будівництво ГЕС. Зараз у Тлумацькому і Городенківському районах, всі сільські ради приймають рішення про заборону розміщення ГЕС на території їх сільради. Такі рішення варто прийняти і у Верховинському районі, районна рада може це рекомендувати,» - зазначила Галабала.

 

Депутат нагадала про скандал з будівництвом ГЕС в селі Зелена. В 2010 році сільська рада минулої каденції дала погодження і виділила земельну ділянку для її будівництва, потім в 2012 році скасовувала його. Але скасування сільською радою свого рішення вже не мають жодного юридичного значення, тому що це рішення, які стосуються дозвільних документів.

 

 «Згідно з законодавством, якщо рішення сільською радою прийнято, якщо нема порушення з боку підприємця, то просто так сільська рада не має права його рішення» - відзначає депутат.

 

Також, Ольга Галабала наголосила на необхідності з’ясувати який статус річок та приток у Верховинському районі. Наприклад, потік Шибений річки Чорний Черемош не є природоохоронним об’єктом, цей факт дозволяє там будувати міні-ГЕС. Більше того, вона зазначила, що у Положенні про заказник Чорний Черемош, яке приймалось ще в 1999 році , зазначено, що суб’єкти підприємницької діяльності можуть там здійснювати будівництво ГЕС. 

 

«Необхідно провести ревізію цих документів, перевірити статус всіх потічків, якщо там природоохоронного статусу немає, то це ініціює районна рада, РДА готує документи, ОДА подає обласній раді, яка приймає таке рішення про надання ї статусу природоохоронних» - пояснила депутат.

 

Крім того, Ольга Галабала запропонувала прийняти спільно для обласної, районної і сільських рад програму захисту річок у Верховинському районі, де прописати порядок, яким чином захищати Білий і Чорний Черемош.



«Зараз всю відповідальність несе сільська рада, на території якої знаходиться річка. Звичайно, що сільрада не має коштів, щоб доглядати за річкою, документи на річку досі не виготовлені, природоохоронні зони не закріплені. Такі заходи можна фінансувати з обласної екологічної програми,» - каже очільниця фракції «ВОЛЯ».

 

Галабала зазначила, що Кабмін при прийнятті будь-яких програм бере за основу Стратегію розвитку області та програму соціально-економічного розвитку району, в яких необхідно прописати позицію проти будівництва міні-ГЕС.

 

«Коли ми почали захищати Дністер, то керувались рішенням обласної ради про заборону будівництва міні-ГЕС, яке прийняли в грудні минулого року. Однак, нам наголосили, що в обласній стратегії розвитку досі присутнє будівництво ГЕС. Вони можуть бути присутні і у програмі соціально-економічного розвитку району, навіть, якщо їх  там немає, потрібно чітко зазначити, що Верховинський район не вбачає свого розвитку у розбудові ГЕС. Такі ж зміни треба внести в Стратегію розвитку області,» - зазначає депутат.

 

Після того, як будуть проведені вищевказані заходи, за словами Галабали, необхідно повідомити прокуратуру, поліцію, щоб вони, приймаючи будь-які рішення, були проінформовані, що органи місцевого самоврядування прийняли таке рішення. 

 

Всі депутати районної ради одностайні в позиції проти будівництва міні-ГЕС. На сесії було прийнято рішення створити робочу групу, до якої увійдуть  депутати, представники громадськості, екологи, яка має напрацювати стратегію захисту Верховинських річок.

 

 


25.02.2017 483 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

640
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1906
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3391
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1238
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1253
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1319 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1305

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

392

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1043

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1211
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

419
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2581
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1307
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1415
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

614
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15274
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7558
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

416
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1084 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

550
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

453
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

534