ФРС про економіку США

 

Федеральна резервна система США опублікувала чергову "Бежеву книгу" (названу за кольором обкладинки) - економічний огляд, який публікується вісім разів на рік у США та представляє собою узагальнення звітів дванадцяти Федеральних резервних банків. Огляд характеризує сферу промислового виробництва, послуг, сільського господарства, фінансові інститути, ринок праці, ринок нерухомості.

 

Згідно зі звітом, останні місяці 2011р. виявилися "надзвичайно сприятливими" для американської економіки - збільшилися обсяги виробництва, зросла купівельна активність, громадяни США стали частіше виїжджати за кордон. В цілому, як показує звіт ФРС, з 12 банківських округів 11 показали позитивні результати в період з листопада по грудень 2011р.

 

Іншими позитивними показниками стали дані з ринку праці. Так, за грудень 2011р. було створено 200 тис. робочих місць, а рівень безробіття знизився до 8,5%. Підйом в сфері важкої промисловості допоміг поліпшенню ситуації на ринку автомобілів, а інфляція дещо знизилася.

 

Проте, наголошується в звіті, економіка США як і раніше дуже вразлива і залежить від таких факторів, як ситуація в Європі, де зараз бушує боргова криза, а також майбутнього рішення Конгресу США про продовження податкових пільг та допомог з безробіття, які перестають діяти в лютому ц.р. Відмова продовжувати фінансування даних проектів може знизити купівельну здатність, тим самим приводячи до уповільнення зростання економіки.

 

Я б сприйняв цей документ як чисто передвиборний, причому ФРС виступає на стороні діючої адміністрації Обами. Пов'язано це, як мені здається, з двома основними причинами. Перша - суто апаратні бюрократичні зв'язки, які пов'язують грошову владу США. Друга - наявність у Республіканській партії, яка претендує на те, що вона змістить Обами з поста президента, сильної опозиції до ФРС, насамперед, в особі Рона Пола, який поки міцно йде на другому місці в списку потенційних кандидатів у президенти від цієї партії.

 

Передвиборна ситуація видна у великій кількості місць цього звіту. Перш за все, у високій оцінці економіки. Реальних даних для цього, загалом, немає.

 

Говорити про виробництво складно, оскільки зростання запасів може бути і в падаючій економіці, а обсяг продажів росте тільки в номіналі - реальна оцінка інфляції звертає тут плюс в мінус. Крім того, не будемо забувати, що дефіцит бюджету США виріс на трильйон доларів - і практично всі ці гроші пішли на приріст продажів. А без цього трильйона - що б було?

 

Крім того, не будемо забувати, що зростання продажів стосується, в основному, споживчих товарів. А нерухомість продовжує падати, і за обсягом продажів, і за ціною. Так що сукупний попит продовжує падати, особливо, його, що називається, «природна частина», без стимулювання з боку бюджету. Єдине, що виросло всерйоз, це експорт, однак тут ще потрібно розбиратися, як і чому.

 

Про безробіття вже писалося стільки разів, що навіть говорити набридло! Статистичні органи США одним помахом руки викинули зі списку робочої сили кілька сот тисяч людей, які можуть працювати, але роботи не мають - в результаті чого і вийшов необхідний позитивний результат.

 

А якщо враховувати всіх хто хотів би працювати по повному завантаженню, але не має такої можливості, то виходить, що рівень безробіття в США під двадцять відсотків. Інша справа, що такі цифри оприлюднити під час передвиборної кампанії зовсім не хочеться.

 

Згадка про Європу зрозуміло - завжди потрібно мати можливість послатися на якісь зовнішні причини неприємностей. Типу, це не ми, це - вони.

 

Відзначимо, що «вони» місяць тому надрукували за день близько трильйона доларів (ну, точніше, більше 700 мільярдів євро) і можна сміливо сказати, що вже частина-то цих грошей точно потрапить на ринки США. Що, з одного боку, підтримає ліквідністю фондовий ринок, а, з іншого, швидше за все, позначиться на зростанні цін. Загалом, теоретично, Євроцентробанку грошова влада США повинна сказати «спасибі», проте, швидше за все, прямо це сказано не буде.

 

А ось зауваження про продовження податкових пільг дуже показове. Для адміністрації Обами це питання принципове: їй ніяк не можна допустити падіння фондових ринків до виборів. А для цього потрібна ліквідність. Програма нових податкових пільг була «зарубана» республіканцями, але тут допомогу надала Європа. Але потрібен ще якесь серйозне джерело, яким якраз може стати якраз продовження старих пільг. Так що мусування цієї теми зрозуміле.

 

Якщо ж і тут у демократів з Білого дому нічого не вийде, то у них з'являться проблеми. Оскільки явних джерел ліквідності більше не видно, залишається друкувати гроші самим. Але робити це до літа небезпечно з точки зору передвиборчої кампанії - подальша з лагом 3-5 місяців «інфляційна хвиля» може поховати під собою надії Обами на переобрання. І що тоді робити?

 

Загалом, виходячи з вищесказаного, «Бежева книга» видається суто передвиборчої агіткою, спрямованої на підтримку чинної адміністрації. Нічого такого особливо страшного в цьому немає - як кажуть, справа житейська. Однак для того, кого цікавить реальний стан справ, такий документ багато дати не може, якщо, звичайно, не враховувати деякі додаткові обставини. Головним з яких, як мені здається, є ситуація з приватним попитом - який продовжує падати. Повільніше, ніж на початку 30-х років минулого століття, але явно. Десь із швидкістю 5% на рік. Поки, в усякому разі.

 


Саме це, як мені здається, є головним висновком за підсумками 2011 року. Поки що грошова влада США знайшла джерела компенсації падіння приватного попиту, але ці джерела, загалом, вже вичерпані, а де шукати нові наразі незрозуміло. А попит буде падати, це очевидно, оскільки структурні диспропорції не ліквідовані.

 

Зрозуміло, масована емісія такі джерела дасть - хоча від неї виникнуть свої проблеми. Але всі вони меркнуть на тлі виборів - а значить, швидше за все, емісія буде. А от що далі - це вже велике питання. Поки мені ясно тільки одне - що владі США потрібно буде знайти десь 500 мільярдів (як мінімум) реальних доларів для того, щоб закрити «дірку» від падаючого попиту. Зрозуміло, з ростом інфляції ця цифра зростає. А слово «реальних» в даному випадку означає - не емісійних. В іншому випадку, якщо вважати інфляцію реально, то продовження економічного спаду неминуче.

 

Михайло Хазін,



Джерело: worldcrisis.ru


12.01.2012 Михайло Хазін 1156 0
Коментарі (0)

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

561
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

653
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1364
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2316 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1169
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3094

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

916

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1061

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1491

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2088
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

358
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26412 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

783
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3039
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1286
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

964
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1223
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3111
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

442
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4316
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1100
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1658