Франківцям бракує просторів для культури і сімейного дозвілля: результати дослідження в рамках реновації «Промприладу»

В рамках проекту «Promprylad. Реновація» відбулося соціологічне дослідження потреб мешканців Івано-Франківська. Нижче наводимо його підсумки. Команда проекту готова передати детальні результати зацікавленим спеціалістам, дотичним до розвитку міста Івано-Франківська.

 

Оновлений «Промприлад» має стати потрібним та корисним інструментом для мешканців Івано-Франківська та для розвитку самого міста. І щоб він став саме таким, реновація має відбуватися із врахуванням цінностей та потреб спільноти – майбутніх користувачів цього простору.

 

Аби з’ясувати, які потреби мешканців міста може задовольнити оновлений «Промприлад», команда проекту «Promprylad. Реновація» провела соціологічне дослідження потреб спільноти івано-франківців.

 

Методологію дослідження було розроблено протягом воркшопу, в якому взяли участь представники та волонтери організацій «Тепле Місто» та «Інша Освіта», що разом із організаціями Garage Gang, CANactions, MitOst e.V. є партнерами в проекті «Promprylad. Реновація».

 

Кураторами воркшопу та дослідження стали Франческа Вебер-Ньюз з Інституту географії Гумбольдського університету (Берлін, Німеччина) та  Себастіан Шлютер, керівник програми «Actors of Urban Change» спілки MitOst e.V. та Фонду Роберта Боша (Берлін, Німеччина).

 

Головною метою дослідження було отримати відповіді на наступні запитання:

-          Що потрібно мешканцям, щоб почуватися комфортно в місті?

-          Що змушує жителів Івано-Франківська залишатися в місті та творити в ньому?

-          Які страхи мають люди у зв’язку з реновацією Промприладу?

 

Опитування відбувалося в грудні 2017 року. Ми отримали 200 анкет: 117 з них заповнити люди, безпосередньо контактуючи з інтерв’юерами, 83 анкети було заповнено онлайн.

 

Опитування триває, анкету можна знайти й заповнити за посиланням: https://goo.gl/dv6Zae

 

Респондентами були як жінки (51%), так і чоловіки (49%). Їхній середній вік – 33 роки. Лише третина опитаних чули про трансформацію Промприладу. Ще одна риса до портрета опитаних: для понад третини з них (35%) щастя приносять сім’я та діти.

 

Також на запитання «що вас надихає чи робить щасливим у житті» (його інтерв’юери ставили останнім) 8% відповіли «люди», а 7% – «любов».

 

Ми запитали людей, як вони почуваються, живучи в Івано-Франківську. Це було відкрите запитання, тож ми отримали відповіді, що варіюються від різноманітних позитивних (69%) до негативних (10%) оцінок. 20% опитаних нейтрально ставляться до міста.

 

Цікаво, що третина відповідей на це запитання містила таку характеристику «комфортно», а половина – «комфортно», «затишно», «компактно», «спокійно». Отже, більшість мешканців міста почуваються в Івано-Франківську в безпеці, а безпека є однією із засадничих вимог до комфортного життя.

 

Наступне запитання анкети – «Чи хотіли б ви лишитися в Івано-Франківську?».

 

На цього 82% респондентів відповіли ствердно. Для третини опитаних причинами лишатися є «друзі», «родина» або «люди». І лише 9 % відповіли, що не хотіли б лишатися в Івано-Франківську. Для чверті з них причиною виїзду стали б краща робота і зарплата, брак перспектив у місті і погана економічна ситуація.

 

Чого бракує мешканцям Івано-Франківська? У цьому запитанні ми уточнили, що не йдеться про базові інфраструктурні речі, як-от дороги, а мова тут – про культурне життя, тобто як його може поліпшити оновлений «Промприлад».

 

Попри те, 10% респондентів вказали, що їм бракує саме якісного громадського транспорту і транспортної інфраструктури. 9% зауважили, що не вистачає культурних подій. 6% відчуває брак зелених зон та публічного простору в місті. Також респонденти зауважували брак реставрації історичних будівель (3%) та велосипедних доріжок (2%).

 

Далі ми запитали респондентів, що саме вони хотіли б бачити на оновленому «Промприладі», де є багато простору та можливостей («Що б ви хотіли, аби було на “Промприладі” для ваших друзів та родини?»).

 

Понад третина опитаних (36%) хоче бачити там культурні заклади. П’ята частина – освітні (20%). Серед інших потреб: розваги (18%), спортивні (17%) заклади, щось для родини та дітей (15%), а також публічний простір (14%).

 

Як ми бачимо з цього дослідження, люди люблять Івано-Франківськ і небагато людей прагне поїхати з міста. Люди відчувають, що місто динамічно розвивається. Вони потребують простору для культури і дозвілля, а також сімейного відпочинку.

 

Соціологічне дослідження потреб івано-франківців є одним з етапів реновації «Промприладу». Окрім дослідження потреб, протягом 2017 року було проведене антропологічне дослідження заводу «Промприлад», про що більше можна дізнатися в репортажі на онлайн-порталі The Ukrainians.

 

Довідка про «Promprylad. Реновація»

На території заводу “Промприлад” виникне мультифункціональна платформа, яка об’єднуватиме елементи альтернативних форм навчання, культурних практик, соціально відповідального бізнесу та урбаністичної лабораторії. Через вдале поєднання функцій і гравців на території “Промприладу” буде створене сприятливе освітнє поле – така освітня платформа дозволятиме людям та організаціям швидко отримувати та апробувати якісний практичний досвід, формуючи та розвиваючи важливі компетенції та загальну організаційну спроможність. “Промприлад” як свого роду “університет зарадності” покликаний стати каталізатором швидкого прориву для виводу регіону в динамічний розвиток. Як цілісна та стала екосистема “Промприлад” має органічно вписуватися в місто (країну та транскордонний регіон), переосмислювати та зберігати індустріальну спадщину, сприяти глибоким трансформаціям в суспільстві та стати успішним прототипом для інших територій зі схожими передумовами.

З серпня 2016 року відбулося 3 спільних стратегічних сесії партнерів проекту, 4 закритих пітчінг-презентації робочої моделі у Львові, Києві, Тбілісі та Берліні, а також декілька навчальних поїздок в Німеччину та Італію. Ми мали безліч зустрічей з потенційно зацікавленими партнерами та стейкхолдерами, переглянули купу схожих та несхожих кейсів, перерахували купу калькуляцій, переконали BMW Foundation та Фонд ім. Роберта Боша долучитися до проекту, привезли до Івано-Франківська американських представників SRI International та європейських представників Trans Europe Halles для дослідження потенціалу як “Промприладу”, так і всього міста та випили літри нічної кави за обговоренням моделей. У 2017 рік ми входимо з робочою моделлю проекту, результатами зовнішніх досліджень, стратегічними планами для окремих компонентів на “Промприладі” та з конкретними планами стартувати невеликий пілот на території заводу вже до літа 2017 року.


30.01.2018 2774 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

888 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3233

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727