Франківський палац Потоцьких співпрацюватиме з польською інституцією, щоб врятувати спадщину (ФОТО)

Комунальне підприємство ПІК «Палац» взяло курс на налагодження співпраці з польською інституцією POLONIKA.

Вона створена у Польщі для опікування спадщиною, яка є за межами країни. Мета її діяльності – опікування пам’ятками архітектури, культури, які знаходяться за межами Польщі, пише Фіртка.

Про її перспективи розповів директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар:

«Палац Потоцьких був збудований у період, коли у нас тут була польська влада. І абсолютно справедливо вважати, що це спільна спадщина двох держав – України і Польщі. В жодному випадку не можна говорити, що лише одних або других. Інформації про саме палацовий період маємо дуже мало. Якщо говорити про відновлення наших споруд до палацового періоду, то потрібно мати достовірні документи, на підставі яких таке відновлення можна зробити. Такі документи можуть бути в польських чи австрійських архівах. Ми вже маємо певний перелік архівів і фондів, які можуть містити таку інформацію. В тому числі і військові архіви, до яких доступ представникам іншої держави отримати важко. Щоб, як мінімум, отримати доступ до таких джерел, мати можливість співпраці з польською стороною в архівних вишуках, було заплановано поїздку до POLONIKA».

Ініціатором і організатором цієї поїздки став заступник директора КП ПІК «Палац» Михайло Дейнега, який мав контакти із представниками організації. Він запропонував укласти із ними меморандум про співпрацю.

«З собою ми взяли презентативні матеріали про наш Комплекс, про КП ПІК «Палац», про ті проєкти, які вже готові або в процесі реалізації, про тих партнерів, із якими вже співпрацюємо, а також електронну версію меморандуму – для ознайомлення. Щоб не виглядало, що ми просто приїхали просити грошей, а вже маємо певні напрацювання і готові до практичної співпраці», – каже Володимир Гайдар.

За словами керівника КП ПІК «Палац», за підсумками зустрічі вдалося зафіксувати для себе одразу кілька напрямків співпраці:

співпраця у сфері реставрації

Вже зараз POLONIKA опікується реставраційним процесом кількох об’єктів в Олиці (Волинська область). Вони вже мають співпрацю у царині реставрації. І ця співпраця може бути практичною: вони мають відповідних фахівців у Польщі, вони знають, як правильно проводити реставрацію, як досліджувати пам’ятки архітектури, у нас таких фахівців досить мало. Особливо мало фахівців із практичної реставрації: ліпнини, каменю, дерев'яних, металевих елементів. Донедавна у нас таких фахівців не готували. Кілька років тому у Політехніці відкрився напрям, який готує фахівців із прикладної реставрації. Тобто, школа зароджується, але практичних спеціалістів поки мало. Тому нам в будь-якому випадку треба підтягнути досвід ззовні. Чи це будуть прикладні реставратори по різних напрямках, чи теоретики, які могли б проводити майстер-класи, лекторії, круглі столи. Щоб вибрати певні вектори і надати новий виток для реставрації в Івано-Франківську.

архівна співпраця

"Ми вже підготували перелік архівів, які нас цікавлять. Можливий варіант, що спеціалісти з POLONIKA віднайдуть ті джерела, теки, документи, які нас цікавлять, а наші спеціалісти вже поїдуть вивчати їх детальніше", - говорить Гайдар.

співпраця у культурному обміні

Передбачає спільні навчання, обмін досвідом в адмініструванні та у підготовці спільних програм для проведення культурних подій.


03.01.2020 1021
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

333
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13803 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1576
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

870
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6137
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1722

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

638

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1466

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1277

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1166
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

520
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

659
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1579
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

600
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

879
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5924
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13645
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

249
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

548
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

485
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

792 2