Франківський палац Потоцьких співпрацюватиме з польською інституцією, щоб врятувати спадщину (ФОТО)

Комунальне підприємство ПІК «Палац» взяло курс на налагодження співпраці з польською інституцією POLONIKA.

Вона створена у Польщі для опікування спадщиною, яка є за межами країни. Мета її діяльності – опікування пам’ятками архітектури, культури, які знаходяться за межами Польщі, пише Фіртка.

Про її перспективи розповів директор КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимир Гайдар:

«Палац Потоцьких був збудований у період, коли у нас тут була польська влада. І абсолютно справедливо вважати, що це спільна спадщина двох держав – України і Польщі. В жодному випадку не можна говорити, що лише одних або других. Інформації про саме палацовий період маємо дуже мало. Якщо говорити про відновлення наших споруд до палацового періоду, то потрібно мати достовірні документи, на підставі яких таке відновлення можна зробити. Такі документи можуть бути в польських чи австрійських архівах. Ми вже маємо певний перелік архівів і фондів, які можуть містити таку інформацію. В тому числі і військові архіви, до яких доступ представникам іншої держави отримати важко. Щоб, як мінімум, отримати доступ до таких джерел, мати можливість співпраці з польською стороною в архівних вишуках, було заплановано поїздку до POLONIKA».

Ініціатором і організатором цієї поїздки став заступник директора КП ПІК «Палац» Михайло Дейнега, який мав контакти із представниками організації. Він запропонував укласти із ними меморандум про співпрацю.

«З собою ми взяли презентативні матеріали про наш Комплекс, про КП ПІК «Палац», про ті проєкти, які вже готові або в процесі реалізації, про тих партнерів, із якими вже співпрацюємо, а також електронну версію меморандуму – для ознайомлення. Щоб не виглядало, що ми просто приїхали просити грошей, а вже маємо певні напрацювання і готові до практичної співпраці», – каже Володимир Гайдар.

За словами керівника КП ПІК «Палац», за підсумками зустрічі вдалося зафіксувати для себе одразу кілька напрямків співпраці:

співпраця у сфері реставрації

Вже зараз POLONIKA опікується реставраційним процесом кількох об’єктів в Олиці (Волинська область). Вони вже мають співпрацю у царині реставрації. І ця співпраця може бути практичною: вони мають відповідних фахівців у Польщі, вони знають, як правильно проводити реставрацію, як досліджувати пам’ятки архітектури, у нас таких фахівців досить мало. Особливо мало фахівців із практичної реставрації: ліпнини, каменю, дерев'яних, металевих елементів. Донедавна у нас таких фахівців не готували. Кілька років тому у Політехніці відкрився напрям, який готує фахівців із прикладної реставрації. Тобто, школа зароджується, але практичних спеціалістів поки мало. Тому нам в будь-якому випадку треба підтягнути досвід ззовні. Чи це будуть прикладні реставратори по різних напрямках, чи теоретики, які могли б проводити майстер-класи, лекторії, круглі столи. Щоб вибрати певні вектори і надати новий виток для реставрації в Івано-Франківську.

архівна співпраця

"Ми вже підготували перелік архівів, які нас цікавлять. Можливий варіант, що спеціалісти з POLONIKA віднайдуть ті джерела, теки, документи, які нас цікавлять, а наші спеціалісти вже поїдуть вивчати їх детальніше", - говорить Гайдар.

співпраця у культурному обміні

Передбачає спільні навчання, обмін досвідом в адмініструванні та у підготовці спільних програм для проведення культурних подій.


03.01.2020 1044
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2138
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19068
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1698
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1182
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2235
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3818

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1944

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

657

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1278

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1434
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

345
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

861
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24369
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

593
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

589
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1619
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7993
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

398
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

748
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2013 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

712