
Сакральний світ християнських святинь Афона відтворюють полотна відомого українського митця, Заслуженого художника України Василя Красьохи, які віднині експонуються у виставковій залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України.
Ця персональна виставка творів Василя Красьохи є результатом його двох творчих відряджень у великий релігійний центр Православної Церкви — на славнозвісну гору Афон у Греції, яку в грецьких офіційних джерелах іменують Святою Горою, пише прес-служба МВК.
Там ще з VII ст. діє автономна монастирська держава і донині функціонують два десятки чоловічих монастирів. Україна мала з Афоном тісні релігійно-культурні зв'язки.
Перший руський скит — Пантелеймонів монастир — було закладено на цій горі ще 1080 року. Афон притягував до себе відомих людей української землі — Антонія Печерського, Паїсія Величковського, Івана Вишенського, Василя Григоровича-Барського та ін.
Василь Красьоха на відкритті виставки в Івано-Франківську розповів про свою релігійно-мистецьку одіссею на Афон. Задум створити такий тематичний цикл живописних полотен у нього виник після відвідин Єрусалиму та ряду українських святинь.
Перша його поїздка на Афон відбулася 2011 року. Хоча В. Красьоха їхав туди більше як паломник, однак попри те встиг і намалювати етюди десяти монастирів. А їдучи зі Святої Гори, він відчув, що туди ще повернеться... Так, зрештою, і сталося…
Торік художник за підтримки благодійного фонду «Православний спадок України на Святій Горі Афон» (УПЦ МП), до якого він звернувся за підтримкою свого задуму, двічі побував у творчому відрядженні в Грецію і по кілька тижнів малював тамтешні монастирі. Картини цієї серії художник подарував благодійному фонду, де з цього приводу зазначили, що в Україні досі повної колекції живописних видів афонських монастирів не було, тож ця колекція є нині єдиною в Україні.
Руслан Марцінків зокрема зазначив, що виставка картин із видами Афону створює відчуття безпосередньої присутності на Святій Горі і передає її духовну енергетику й умиротвореність. Чільник Івано-Франківська вручив В. Красьосі офіційну подяку за його вклад у розвиток українського мистецтва, а заодно подякував і голові обласної організації НСХУ Миколі Якимечку за активне висвітлення творчих доробків прикарпатських митців.
Довідка:
Василь Красьоха — художник-живописець, член Національної спілки художників України, Заслужений художник України. Народився 12 березня 1954 року в селі Хряськ на Волині. Після навчання в Київському художньому інституті на факультеті живопису (1972–1978 рр.) переїхав працювати в Івано-Франківськ. Учасник багатьох художніх виставок в Україні та за кордоном. Доробок художника сягає за тисячу робіт. Роботи Василя Красьохи зберігаються в фондах Міністерства культури України, музеях і приватних збірках багатьох країн світу (Німеччина, Польща, Японія, США, Росія). Його картину «Адам і Єва» придбав для своєї колекції й Президент України Петро Порошенко. У рідному селі Хряську Василь Красьоха має майстерню і часто, як повідомляє волинська преса, навідується туди за натхненням.