Франківський драмтеатр показав вистави на Сході та в Чорнобилі (ФОТО)

З "червоної зони" – у зону, наближену до бойових дій, і в зону відчуження. Франківський драмтеатр з 2 до 6 березня перебував у гастрольному турі "Театр у зоні доступу".

Виконавиця головної ролі у виставі "Солодка Даруся" Галина Баранкевич поділилася із Суспільним Карпати враженнями від гастролей та розповіла, яким чином історія її роду пов'язана з Луганщиною, пише Фіртка.

У Сєвєродонецьку та у Чорнобилі показали виставу "Солодка Даруся" за романом Марії Матіос, у постановці народного артиста України Ростислава Держипільського, у військовій частині – мікс із фрагментів драми-реквієму "Нація", "Солодкої Дарусі", пісень. Усі виступи були благодійними.

"Мої відчуття від туру – це очищення, катарсис, – каже заслужена артистка України Галина Баранкевич. – Йшлося не про заробіток, а про жертву, коли ти їдеш туди, де стріляють, і думаєш, що теж маєш зброю – культурну. Якщо сусіди, а краще сказати вороги, спотворюють нашу історію, то ми повинні показувати її справжньою. "Даруся" і "Нація" – це речі, які впливають на душу, на свідомість, на емоції – і впливають правильно".

У Сєвєродонецьку Франківський драмтеатр вже гастролював у 2015 році. Тоді показали виставу "Нація" на сцені Будинку культури. Тепер же виступали у Луганському обласному музично-драматичному театрі, що діє тут після окупації Луганська.

"Ми були вражені, бо побачили новий збудований красивий театр, – розповідає Галина Баранкевич. – Люди, що пережили окупацію, збудували його за шість років. Місцеві жителі не хочуть відмовлятися від Луганська і того, що він є українським".

Після перших гастролей франківців до Сєвєродонецька Галина Баранкевич надіслала туди свої лемківські диски. І тепер дізналася, що луганчани створили фестиваль "Стежками Лемківщини".

"Для мене Луганщина – трепетна територія, тому що саме туди, у село Красний Луч, спочатку виселили мою бабу Ганну Дзюбинську з усією її лемківською родиною", – ділиться Галина Баранкевич.

Фестиваль започаткували у селі Переможне, що поруч з Луганським аеропортом, а потім перенесли у Сєвєродонецьк, де він відбувається щороку.

"Солодка Даруся" у Чорнобилі для Франківського драмтеатру стала вже 278-ю. Її зіграли для самопоселенців та співробітників зони відчуження в Будинку культури Чорнобиля. Символічно, адже це відбулося напередодні 35-ї річниці з часу Чорнобильської катастрофи. Галина Баранкевич розповіла, що в останні роки в зоні відчуження проводять культурні акції, щоб привернути увагу не тільки до трагедії, яка там відбулася, а до її флори й фауни, до тамтешніх жителів. Зокрема, три роки поспіль на річницю вибуху вночі проводять фестиваль.

До Чорнобиля франківці змогли потрапити завдяки партнерству з Державним агентством з управління зоною відчуження та Міжнародною громадською організацією "Центр ПРИП'ЯТЬ.ком".

"Думаю, що ми залишили добрий слід в серцях тих людей, для яких ми працювали: коли на сцені Чорнобиля оголосили, що ми ще маємо туди приїхати, ще буде одне запрошення для нас, то в залі вибухнули овації", – каже Галина Баранкевич.

Учасниками гастрольного туру стали актори, режисер-постановник і директор театру Ростислав Держипільський, авторка творів Марія Матіос.

За словами Галини Баранкевич, "у таких поїздках проявляється сутність і місія митця – і режисера, народного артиста, з усіма званнями, які можна в Україні досягнути, і акторів, які знімаються в кіно і звикли до великих заповнених залів. Бо тут – не голубі екрани й красиве світло, тут – це жертовність, робота душі. Ми їхали ради вищої мети".

Нагадаємо, франківські театрали у гастрольний тур "Театр у зоні доступу" вирушили другого березня.


Читайте також:

Франківські театрали покажуть "Солодку Дарусю" та "Націю" у Чорнобилі та Сєвєродонецьку (ВІДЕО)

Франківський драмтеатр досі не отримав фінансування, яке передбачає статус "Національного" (ВІДЕО)


14.03.2021 18985
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

391
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1749
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3257
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1178
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1205
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1263 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

300

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1150

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

993

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

362
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2521
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1263
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1354
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

578
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15215
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7512
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

369
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

817 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

502
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

412
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

500