Франківські стадіони: Що про них знаємо?

 

/data/blog/50952/2394e362fc1b06a17ca4d83533605a04.jpg

 

На початку ХХ століття різко зріс інтерес європейців до занять спорту. У великих містах почали облаштовувати майданчики для рухливих забав (т. зв. парки Йордана). Провінційний Станиславів крокував у ногу з модою. Перша спортарена з’явилася тут понад 100 років тому.

 


Франківський історик Михайло Головатий, описуючи тогочасні події у нашому часописі, відзначав: «1907 року міська Каса Ощадності закупила 10-моргову ділянку землі (приблизно 6 гектарів – прим. авт.) для облаштування такого парку. За досвідом їздили аж у Краків. Упорядкування парку здійснювалося під наглядом гімназійних вчителів гімнастики. Наступної весни він був переданий для ігор і забав молоді». Нині на цій території знаходиться стадіон «Рух».


Стадіон мав кілька спортивних майданчиків. Найбільший – призначався для гри у футбол. Два дещо менші, очевидно, слугували прихильникам волейболу та баскетболу. Був ще один, овальної форми, для якоїсь забави, що не дійшла до наших днів.


Саме на стадіоні Каси Ощадності майже 105 років тому відбувся футбольний матч, від якого ведемо відлік «гри мільйонів» на теренах нашого краю. 4 липня 1909 року місцева «Ревера» зустрілася з резервістами львівського клубу «Чарні». Відбулося це «на взірцево підготовленому, дуже вирівняному боїску (майданчику – прим. авт.) у новоствореному парку Йордана за міським парком при великому напливі глядачів», – відзначала газета «Кур’єр станиславівський» (далі – КС). Львів’яни перемогли – 3:1.
Стадіон Каси Ощадності не довго залишався єдиним у місті. Перед першою світовою війною відчинив свою браму спорткомплекс польського товариства «Сокіл» (нині стадіон «Наука». Повстав він на неужитках та вертепах (так у старовину називали місця сховищ і гульбищ злочинців – прим. авт.), куплених у міста за т. зв. червоною корчмою при дорозі до Лисця. Було то колись, як переказують, місце, де втрачали останнє, потім – цегольня, а в кінці – пасовисько, – писав з тієї нагоди КС.
Окрім футбольного поля, тут постало ще кілька менших за розмірами майданчиків, в т. ч. два тенісні корти (перші у місті, на жаль, нині вже знищені). Рельєф місцевості дозволив облаштувати «трибуни» – чотири порослі травою сходинки у формі тераси. Тут могли розміститися кілька тисяч глядачів.

 


До послуг відпочивальників були три криниці з чистою джерельною водою, місця на капелі – сонячне і піскове для «дітей анемічних і лімфатичних», павільйони... Планувалося також облаштувати стрільбище та крегольню, а взимку – санні та лижні траси. Довершували загальну картину парк і густий живопліт, який оперезував арену. 28 червня 1914 року арена витримала перший серйозний іспит – велелюдний злет членів товариства. Та вже за місяць світ поринув у війну…

 


Спортивне життя у місті відновлювалося важко. Сумна картина постала перед публікою, котра після кількарічної перерви завітала на стадіон Каси Ощадності. «Раніше так старанно утримуване боїско останнім часом перетворилося на пасовисько та смітник, – констатував КС. – Водночас слід відмітити, що спортом розпочали займатися ширші верстви населення, принаймні у футболі. СКС «Ревера» планує також організувати змагання з легкої атлетики, як тільки набере достатньо бажаючих».
В 1927 році в Станиславові було введено ще один, третій за ліком спортовий майдан. Він постав на так заному Кривому Лану на Гірці і отримав назву «Сокіл ІІ» (нині стадіон «Гірка»). Цікаво, що саме на Гірці було збудовано першу на наших стадіонах «біжню» (бігову доріжку). Втім, найпопулярнішим видом спорту й далі залишався копаний м’яч. До Другої світової війни футбольні баталії у місті проводилися також на Бельведері, приблизно на тому місці, де нині знаходиться стадіон технічного університету.

 


До речі, зведений на початку 1980-х стадіон ІФНТУНГу став першим у місті у повоєнний час. Це якщо не рахувати стадіон «Юність», що належить обласній ДЮСШ (на вул. Шухевичів). У 1987 році на околиці обласного центру біля прохідної ВО «Карпатпресмаш» було відкрито однойменну заводську арену, а на початку 1990-х став до ладу спорткомплекс ім. Героїв-Пожежників. Ось власне й всі спортивні арени обласного центру.

 


Окремо слід сказати про стадіони (а власне футбольні поля) сіл, що ввійшли свого часу до меж обласного центру. Найстарішим з них, очевидно, є стадіон в мікрорайоні Опришівці, відомий ще з довоєнних часів. Є своє футбольне поле у Пасічній, поблизу т. зв. німецького озера. Та воно зовсім не облаштоване. Там за задумом мала б постати спортивна академія НФК «Ураган».
1958 року був відкритий стадіон у селі Крихівці. Приблизно тим же періодом датований стадіон в Угорниках. Решта – абсолютно нові. Два роки тому відкрито стадіон у Хриплині. Торік після більш ніж десятилітньої перерви відновлено спортивну арену у Микитинцях (попередню було зруйновано під час будівництва середньої школи).

 


Як повідомив президент ФК «Січ» з Микитинців Богдан Щербанюк, на землях микитинецької сільради є ще два спорткомплекси на вул. Юності. Один з них використовується студентами розташованих поруч профтехучилищ. А от до колишнього стадіону «Карпатпресмашу», руки у керівництва клубу наразі не доходять.

 


Цього року готуються до новосілля у с.Вовчинець. В інтерв’ю нашому часопису сільський голова Михайло Назар розповів про масштаб робіт: «Крім футбольного поля, там уже зроблено роздягальню, є проект освітлення, продовжуємо зводити трибуну. У планах – мале футбольне поле, волейбольний майданчик, сцена для проведення розважальних заходів.

 

ЗК


17.04.2014 837 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

966
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

782
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1898
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3247
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2556
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2545

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

239

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

735

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

689

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1607
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

358
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

697
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

617
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

344
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

383
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27041
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

843
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19678
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

429
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

400
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

733
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1335 3