Франківські медики запевняють, що профілактичні огляди у лікаря можуть врятувати від значної кількості хвороб

 

 

30 січня 2014 року відбулася Всеукраїнська телеконференція „Національна стратегія профілактики раку репродуктивних органів. Проблеми і перспективи”.

 

На ній виступали різні спеціалісти: онкологи, гінекологи, урологи, ендокринологи та мамологи. Тобто усі медики, які працюють над виявленням не лише онкологічних захворювань, але й хвороб, які можуть перерости в онкологію.

 

В Україні щороку реєструють 150000 нових випадків онкологічних захворювань. І кожного року від раку помирає не менше 80000 людей.

 

На сьогоднішній день нараховують 1150000 онкохворих, це дуже великий показник. І саме тому лікарі наголошують на важливості профілактичних оглядів.

 

Лікар вищої категорії жіночої консультації №1 міського пологового будинку Людмила Котурбаш наголошує, що медичний огляд потрібно проводити кожного року і для жінок особливо важливим є огляд у гінеколога. Навіть якщо людину нічого не турбує, не болить, то при огляді лікар і з застосуванням додаткових методів дослідження.

 

„За останні три місяці до мене на звичайний профогляд прийшло декілька пацієнток. Вони лікували інші, терапевтичні захворювання, але за правилами, лікар у поліклініці не приймає хворого без обстеження деяких спеціалістів, зокрема, без огляду гінеколога. І серед таких пацієнток, які не відчували жодного дискомфорту і не бачили жодної проблеми, за оці три місяці у десятьох жінок на УЗД-обстеженні виявили передракові захворювання. Таке раннє виявлення піддається лікуванню і згодом жінка може продовжувати  повноцінне життя”, – каже Людмила Котурбаш.

 

За її словами, починати відвідувати гінеколога дівчатка повинні з юнацького  віку. Якщо у підлітка виникають такі проблеми, як болючі чи нерегулярні менструації, мами мали б відвести доньку до лікаря. Проте мами самі не часто приходять на медичні огляди і не привчають до цього своїх дівчаток. Здебільшого до лікаря звертаються уже тоді, коли донька виросте, вийде заміж і не може народити дитину. А огляд показує, що проблеми почалися саме у 12-13 років, з не відрегульованого і болісного менструального циклу.

 

Медики зазначають, що гінекологічні проблеми у підлітків часто зумовлені генетичним фактором, станом екології, сидячим способом життя, біля моніторів комп’ютера. Окрім того, діти зараз досить гіперактивні, нервові, часто починають раннє статеве життя, курять, вживають алкоголь.

 

Також величезна кількість захворювань передаються статевим шляхом, усі вони ведуть до запальних процесів. Якщо хворобу до кінця не пролікувати, з часом проблема може привести до безпліддя.

 

Зараз медики часто знаходять у жінок так звану „торч-інфекцію”, що передається  як статевим шляхом, так і від матері до дитини. І трапляються випадки, що інфекцію виявляють у дівчаток, а передали їм захворювання мами, які колись своєчасно не пролікувалися.

 

Статистика вражає: кожного року у світі виявляють близько 600000 випадків раку шийки матки, 80% пацієнтів – молоді люди, половина  з яких помирає.

 

„Але рак шийки матки – візуальний, лікар може побачити його при профілактичному огляді, – наголошує Людмила Котурбаш. – Якби пацієнтки приходили на своєчасний медичний огляд, то могли б отримати своєчасне лікування. Рак не виникає раптово, він розвивається поступово, тому профілактика є дуже важливою, особливо це стосується молодих людей”.

 

Найчастіше при оглядах лікарі виявляють такі захворювання, як ерозію шийки матки, поліпи каналу шийки матки, фіброміоми матки, кісти яйників, які з часом можуть привести до раку, ендометріозу, які можуть виникнути після різних оперативних втручань, у тому числі й після абортів.

 

Медики кажуть, що особливо „запущених” хворих з онкологією останнім часом небагато, але лікарі виявляють достатню кількість  дисплазій, тобто передракових станів.

 

Кричущою проблемою є захворювання молочних залоз, адже ці проблеми часто пов’язані з гормональними порушеннями і якщо не відрегулювати своєчасно менструальні цикли, може виникнути рак молочних залоз.

 

Лікарі, під час оглядів, навчають пацієнток проводити самостійний огляд молочних залоз. А мамологи рекомендують уже з 15 до 35 років раз на два роки робити УЗД молочних залоз. Після 40 років кожного року треба робити мамографію.

 

„Часто по телевізору пропонують приймати ті чи інші ліки при менструальному болю. Проте чомусь не рекомендують насамперед звернутися до лікаря, щоб встановити причину болю. А причиною може бути невчасна овуляція, фолікулярна кіста, позаматкова вагітність, апоплексія, тобто розрив ячника. Знеболююча таблетка „змазує” клінічну картину і важко диференціювати, яке захворювання у людини”, – розповідає Людмила Котурбаш.

 

Варто просто навчитися любити себе і приділяти собі час та увагу. Не треба відкладати візит до лікаря, адже хворобі краще запобігти, аніж згодом лікувати її. І звичайний профілактичний огляд, пройдений раз на рік, може суттєво допомогти, а то й врятувати життя.

 

 


26.03.2014 811 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1407
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

419
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14364 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1659
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

938
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6298

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

705

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1528

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1333

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1219
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

573
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

723
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

653
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

943
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5988
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13961
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

327
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

619
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

545
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

860 2