Франківські медики розповіли, як вберегтися від харчових отруєнь

 

 

Серед захворювань, що виникають в багатьох людей і можуть бути вкрай небезпечними, досить поширеними є харчові отруєння – захворювання, викликані мікробами, або отруйними речовинами, які людина споживає з їжею або з водою.

 

Харчові отруєння бувають мікробного походження, і з ними найчастіше стикаються інфекціоністи, або немікробного, тобто отруєння токсичними речовинами, продуктами рослинного, тваринного походження або отруєння грибами і тоді пацієнти потрапляють до реанімаційного відділення. А от до терапевтичних відділень лікарні найчастіше потрапляють хворі із загостренням хронічного панкреатиту, холециститу, із виразковою хворобою в стадії загострення.

 

«Якщо говорити про харчові отруєння мікробного походження, так звану харчову токсикоінфекцію або харчову інтоксикацію, то це – група захворювань, які викликані безпосередньо мікробами. Навіть у здорової людини, при споживанні певних продуктів, м’ясних, молочних, кондитерських виробів може проявитися харчове отруєння. Інкубаційний період розвитку хвороби – від моменту потрапляння до перших проявів – є досить коротким: від 30 хвилин до 6 годин. Розпізнати таке отруєння просто, адже у людини одразу виникають диспепсичні явища: нудота, можливі, але не обов’язкові блювота чи проноси, ознаки інтоксикації такі, як підвищена температура, ломота в тілі, суглобах і м’язах, головний біль і виражена загальна слабість», – розповідає завідувач терапевтичним відділенням №1 Центральної міської клінічної лікарні, міський позаштатний спеціаліст із дієтології Любов Лосюк.

 

За її словами, при виникненні таких симптомів, людині варто звернутися за медичною допомогою, щоб визначити, якого походження отруєння. Бо деякі захворювання, які схожі за симптомами на звичайне харчове отруєння, можуть мати навіть летальні наслідки.

 

Досить небезпечним, зокрема, є ботулізм, найбільш токсичне отруєння, мікроби якого живуть в умовах без кисню і можуть виживати навіть при температурі 100º. Ці мікроби гинуть тільки при температурі 120º і, при неправильному приготуванні консервів, людина може заразитися такими токсинами. При ботулізмі у пацієнта може виникнути порушення зору, центральної нервової системи, ускладнене ковтання. Основний метод лікування – негайне введення сироватки і зволікання з наданням допомоги може призвести до смерті.

 

Також небезпечними є токсини стафілококу, які можуть міститися у кондитерських, молочних, м’ясних виробах і, без стаціонарного лікування, справитися з цією хворобою неможливо.

 

Любов Лосюк зауважує, що при харчовому отруєнні, допоки не приїхала швидка допомога, пацієнту потрібно в першу чергу промити шлунок. Робиться це простою перекип’яченою водою, або слабким розчином перманганату калію чи фурациліну. Варто вживати велику кількість рідини і викликати рвотний рефлекс до того часу, поки не виділятиметься уже чиста вода.

 

Також можна вжити 30 мл рицинової олії, щоб отруйні речовини не всмокталися у кишечник. Пити потрібно теплу, ледь підсолену воду, це знизить нудоту.

 

Харчові отруєння викликають ускладнення, залежно від збудника, від того, яка кількість мікробів потрапила до організму і від загального стану пацієнта. Особливо вони небезпечні для людей, які мають проблеми з шлунково-кишковим трактом, хворіють на виразкову хворобу, хронічний холецистид, хронічний панкреатит. Тоді перебіг будь-якого харчового отруєння проходить значно важче і одразу потрібна госпіталізація в стаціонар. Кожна кишкова інфекція може призвести до дисбактеріозу, якщо лікар не відкорегує мікрофлору кишечника.

 

Тому не варто ризикувати і займатися самолікуванням, а при перших ознаках харчового отруєння потрібно одразу звернутися за медичною допомогою.


11.11.2014 687 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2238
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1043
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1012
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2153
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3613
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2546 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

851

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

741

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

698

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

692
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10365
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1210
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5327
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1051
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2843
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1209
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

435
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

298 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

748
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

642
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

690