Франківські архітектори: єпархія спеціально доводить до руйнування капличку у Меморіальному сквері, щоб на її місці збудувати велику церкву

 

 

Під приводом "реконструкції" Івано-Франківська архієпархія Української греко-католицької церкви хоче у Меморіальному сквері замість каплички звести великий храм.

 

Пропозицію архієпархії розглянула містобудівна рада при департаменті містобудування і архітектури МВК. Ескіз церкви, яку пропонують назвати "Церква героїв українського народу", розробив сам в. о директора департаменту, головний архітектор Івано-Франківська Володимир Гайдар, пише Курс.

 

Єпархіальне управління УГКЦ мотивує своє звернення тим, що у каплиці, де проводяться богослужіння, не вистачає місця для вірян.

 

Однак, більшість членів містобудівної ради висловилися не на користь будівництва. На їхню думку, церква спеціально руйнує капличку, щоб її розвалити, а на її місці збудувати храм.

 

Зокрема, Микола Василинюк відзначив, що церква лише прикривається словом "реконструкція".

 

"Капличка зараз руйнується, так це спеціально робиться... У сквері люди відпочивають старше покоління, молодь, яку ви повинні виховувати, що не пила горілку, - звернувся від до отця, який лобіює будівництво. - А ви показуєте такий приклад. Там парапет відпадає, весь граніт сиплеться".

 

Архітектор Володимир Ідак похвалив проект Гайдара з погляду миствецтва архітектури, сказав, що він має право на життя. Однак, не в Меморіальному сквері.

 

"Давайте в кінці кінців доведемо до нормального стану те, що є, щоб нам не соромно було. Але у мене таке враження, що воно спеціально підводиться до того, щоб капличку  знести", - сказав Ідак.

 

Архітектор додав, що, дозволивши так звану реконструкцію, містобудівна рада виставляє себе на посміх. Адже зовсім недавно відбулася реконструкція Меморіального скверу, де збудували капличку (у 2002 році – КУРС).

 

"Ми себе виставляємо на посміх. Зовсім недавно побудували і знов туди кран має заїжджати? Що скажемо громаді? Що ми зробимо краще ніж 10 років тому?", - запитує Володимир Ідак.

 

Начальник відділу охорони державної спадщини МВК Ігор Панчишин нагадав колегам, що Меморіальний сквер в цілому є пам’яткою державного значення, тому будь-яке будівництво там обговорювати взагалі недоречно.

 

Присутній на містобудівній раді депутат міськради Роман Василюк висловився жорсткіше.

 

"Я вважаю, що капличку ніхто не хоче утримувати, виходячи з меркантильних інтересів, бо вона не приносить прибутку. А коли побудують церкву і вона буде як бізнес-проект заробляти гроші, тоді вже будуть її утримувати", - сказав Василюк.

 

Він запропонував закрити це питання і до нього навіть не повертатися, бо міськрада не дозволить нічого будувати в сквері.

 

Архітектор Олександр Микуляк запропонував створити спеціальний фонд для утримання каплички в належному стані. Однак заступник лдепартаменту містобудування і архітектури Олег Баран нагадав, що представники єпархії відмовилися від допомоги і пояснили, що гроші на утримання каплиці мають.

 

Вислухавши колег-архітекторів, Володимир Гайдар вирішив, що питання про реконструкцію каплиці у Меморіальному сквері не варто навіть виносити на голосування. Він запропонував провести громадські слухання і вислухати думку містян щодо доцільності будівництва церкви у Меморіальному сквері, запропонував відділу охорони культурної спадщини підготувати свої висновки та заслухати архітектора Олега Лук'янчикова, який проектував чинну капличку. Також для архієпархії УГКЦ підготують пропозиції для будівництва церкви в іншому місці.

 


30.01.2015 795 2
Коментарі (2)

Славко Атаманюк 2015.01.30, 16:20
Скільки вже можна тих церков будувати.Якщо справді хочуть допомогти героям,то нехай ті гроші на АТО відправлять.
Michal Wituszynski 2015.01.30, 21:12
Дійсно як на Івано-Франківський архітектурний ландшафт це проект можна зарахувати до вдалих і міг би прикрасити архітектурне середовище міста. Таке рішення нав’язує до регіональних традицій дерев’яної архітектури. Але тим не менше - будувати у меморіальному сквері який є пам’яткою державного значення. Кому прийшло таке до голови ? Старенька Австрія залишила у спадок архітектурні скарби а агресивний колгосп все зруйнував. Геть руки від спадку наших предків!
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

628
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1087
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2170
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2028
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1970
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5981

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1186

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1916

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2677

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2610
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи надають поради про особливості харчування після операції

119
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

364
20.09.2024

У серпні приріст споживчих цін до попереднього місяця на 0,2–1,2% зафіксували у всіх регіонах України.  

809
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15062
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2534
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

829
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2780
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26267 1
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

390
21.09.2024

"За" звернення проголосували 56 депутатів, один — утримався, семеро — не голосували.  

843
19.09.2024

Верховна Рада 19 вересня ухвалила постанову про перейменування понад 300 населених пунктів та районів.  

925
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

1147