Франківські архітектори: єпархія спеціально доводить до руйнування капличку у Меморіальному сквері, щоб на її місці збудувати велику церкву

 

 

Під приводом "реконструкції" Івано-Франківська архієпархія Української греко-католицької церкви хоче у Меморіальному сквері замість каплички звести великий храм.

 

Пропозицію архієпархії розглянула містобудівна рада при департаменті містобудування і архітектури МВК. Ескіз церкви, яку пропонують назвати "Церква героїв українського народу", розробив сам в. о директора департаменту, головний архітектор Івано-Франківська Володимир Гайдар, пише Курс.

 

Єпархіальне управління УГКЦ мотивує своє звернення тим, що у каплиці, де проводяться богослужіння, не вистачає місця для вірян.

 

Однак, більшість членів містобудівної ради висловилися не на користь будівництва. На їхню думку, церква спеціально руйнує капличку, щоб її розвалити, а на її місці збудувати храм.

 

Зокрема, Микола Василинюк відзначив, що церква лише прикривається словом "реконструкція".

 

"Капличка зараз руйнується, так це спеціально робиться... У сквері люди відпочивають старше покоління, молодь, яку ви повинні виховувати, що не пила горілку, - звернувся від до отця, який лобіює будівництво. - А ви показуєте такий приклад. Там парапет відпадає, весь граніт сиплеться".

 

Архітектор Володимир Ідак похвалив проект Гайдара з погляду миствецтва архітектури, сказав, що він має право на життя. Однак, не в Меморіальному сквері.

 

"Давайте в кінці кінців доведемо до нормального стану те, що є, щоб нам не соромно було. Але у мене таке враження, що воно спеціально підводиться до того, щоб капличку  знести", - сказав Ідак.

 

Архітектор додав, що, дозволивши так звану реконструкцію, містобудівна рада виставляє себе на посміх. Адже зовсім недавно відбулася реконструкція Меморіального скверу, де збудували капличку (у 2002 році – КУРС).

 

"Ми себе виставляємо на посміх. Зовсім недавно побудували і знов туди кран має заїжджати? Що скажемо громаді? Що ми зробимо краще ніж 10 років тому?", - запитує Володимир Ідак.

 

Начальник відділу охорони державної спадщини МВК Ігор Панчишин нагадав колегам, що Меморіальний сквер в цілому є пам’яткою державного значення, тому будь-яке будівництво там обговорювати взагалі недоречно.

 

Присутній на містобудівній раді депутат міськради Роман Василюк висловився жорсткіше.

 

"Я вважаю, що капличку ніхто не хоче утримувати, виходячи з меркантильних інтересів, бо вона не приносить прибутку. А коли побудують церкву і вона буде як бізнес-проект заробляти гроші, тоді вже будуть її утримувати", - сказав Василюк.

 

Він запропонував закрити це питання і до нього навіть не повертатися, бо міськрада не дозволить нічого будувати в сквері.

 

Архітектор Олександр Микуляк запропонував створити спеціальний фонд для утримання каплички в належному стані. Однак заступник лдепартаменту містобудування і архітектури Олег Баран нагадав, що представники єпархії відмовилися від допомоги і пояснили, що гроші на утримання каплиці мають.

 

Вислухавши колег-архітекторів, Володимир Гайдар вирішив, що питання про реконструкцію каплиці у Меморіальному сквері не варто навіть виносити на голосування. Він запропонував провести громадські слухання і вислухати думку містян щодо доцільності будівництва церкви у Меморіальному сквері, запропонував відділу охорони культурної спадщини підготувати свої висновки та заслухати архітектора Олега Лук'янчикова, який проектував чинну капличку. Також для архієпархії УГКЦ підготують пропозиції для будівництва церкви в іншому місці.

 


30.01.2015 899 2
Коментарі (2)

Славко Атаманюк 2015.01.30, 16:20
Скільки вже можна тих церков будувати.Якщо справді хочуть допомогти героям,то нехай ті гроші на АТО відправлять.
Michal Wituszynski 2015.01.30, 21:12
Дійсно як на Івано-Франківський архітектурний ландшафт це проект можна зарахувати до вдалих і міг би прикрасити архітектурне середовище міста. Таке рішення нав’язує до регіональних традицій дерев’яної архітектури. Але тим не менше - будувати у меморіальному сквері який є пам’яткою державного значення. Кому прийшло таке до голови ? Старенька Австрія залишила у спадок архітектурні скарби а агресивний колгосп все зруйнував. Геть руки від спадку наших предків!
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

2726
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

454
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14506 21
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1690
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

962
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6357

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

743

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1558

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1353

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1240
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

594
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

745
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1654
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

674
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

970
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6013
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14177
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

346
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

644
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

564
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

880 2