Франківська громада просить не руйнувати садибу Гриневичів (документ)

 

 

/data/blog/82420/4c584bf15e7cbc5dd222711bae8b2db4.jpg

 

Активісти та громадські організації міста звернулися до міського голови Івано-Франківська щодо щодо збереження Гриневичів.

 

Наводимо текст звернення та копії фотодокументів:

 

Міському голові Івано-Франківська
Анушкевичусу В.А
Головному архітектору Івано-Франківська
Гайдару В.Г.

 

ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Вікторе Андрюсовичу, у зв’язку з інформацією, оприлюдненою у ЗМІ, про наміри забудівника зруйнувати кам’яницю Гриневичів, що розташована за адресою вул.Василіянок, 52, Богунська, 1 та збудувати на її місці багатоповерхівку, та враховуючи її величезну історичну, культурну, архітекту ну цінність, просимо Вас:

Зобов’язати відповідні структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради звернутися до управління культури, національностей та релігій ОДА, в Міністерство культури України з вимогою провести експертизу садиби Гриневичів і надати відповідні висновки для належної реставрації (відновлення, пристосування, консервації, тощо) споруди та подальшого внесення її до реєстру пам’яток історії, культури та архітектури.

Зобов’язати департамент архітектури та містобудування міськвиконкому при видачі відповідних вихідних даних та дозвільних документів щодо цього об’єкту врахувати висновки відповідних органів державної та місцевої влади, обґрунтувань істориків, краєзнавців та мистецтвознавців міста Івано-Франківська.

Враховуючи високий суспільний резонанс, до отримання відповідних висновків та рекомендацій вищезазначених органів д ржавної влади призупинити видачу вихідних даних для проектування та дозвільної документації щодо садиби Гриневичів.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що камя‘ниця Гриневичів у проекті історико-архітектурного опорного плану міста Івано-Франківська вже внесена до списку нововиявлених пам’яток архітектури місцевого значення. Будинок збудовано 200 років тому. Він демонструє типову міщанську архітектуру Станіславова до Мармулядової пожежі 1868-го року. Оскільки тоді ентр міста вигорів включно із ратушею, садиба Гриневичів сьогодні є унікальним явищем давньої містової архітектури.

Кам’яниця цінна не лише архітектурою, а передовсім, історією. Катря Гриневичева -- відома українська письменниця та керівник львівського "Союзу українок" була заміжня за рідним вуйком сестер Гриневич Дарії та Ірини, які мешкали в Івано-Франківську. Власницею будинку була Ірина Гриневич, член «Пласту». Приїжджаючи до родини зі Львова, К тря Гриневичева часто гостювала у кам'яниці на Василіянок, 52. У 80-их роках будинок слугував явочною квартирою для забороненої УГКЦ. Тут неодноразово збиралися дисиденти Левко Лук'яненко, Микола Поровський, Роман Круцик.

Перед смертю Ірина Гриневич заповіла половину будинку зі сторони фасаду "Союзу українок" з єдиною умовою – що в ньому облаштують родинний музей Гриневичів. Облаштувати музей саме у цій сади і – було волею її власниці. Музей працював у садибі з 2001 по 2012 рік.

Вважаємо, що намір зруйнувати автентичну садибу Гриневичів - це неповага до історії Івано-Франківська та до пам’яті про його видатних мешканців. Нищення будинку і зведення на його місці багатоповерхівки з «елементами» колишньої кам’яниці буде неприпустимою втратою, яка назавжди унеможливить гідне вшанування пам’яті родини Гриневичів. Переносити музей родини Грине ичів у нове приміщення в багатоповерхівці буде абсурдом, якщо при цьому цілком знищать родинну кам’яницю, адже саме кам’яниця є найважливішим експонатом цього музею. Вона зберігає атмосферу, в якій жила родина та є частиною міської історії.

Якщо можна зберегти для Івано-Франківська цінну історичну споруду – руйнувати її та будувати якусь імітацію на її місці ганебно. Звертаємо Вашу увагу на те, що члени містобудівної ради при департаменті архітектури а містобудування міськвиконкому позитивно оцінили шанси на реставрацію садиби Гриневичів.

Підписали:
ГО «Моє місто»
Спілка краєзнавців Прикарпаття
Громадська ініціатива «Збережи старий Івано-Франківськ»
ГО «Поступовий гурт франківців»
Спілка архітекторів
Спілка письменників
ПЛАСТ НСОУ
ГО "Інститут розвитку міста"
ГО "Стимул"
ГО "Нова країна"
Центр громадських ініціатив "Конкорд"
ГО "Народний контроль"
Громадський інститут аналітики
Центр сучасного мистецтва

 

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

 

Нагадаємо, що в лютому, 2015 року, звертались до начальника КП “Муніципальна інспекція з благоустрою” п. С. Кукули з проханням перевірити ділянку на вул. Богунська, 1, – Василіянок, 52, та зобов’язати відповідальних привести її до належного стану.

 

Тому, що будинок, розташований там, в аварійному стані й було помітно, що сміття на території біля нього не прибирали вже кілька місяців.

 

Завдяки зусиллям громадських активістів, незадовго прибудинкову територію все ж прибрали та привели її до належного санітарного стану. Залишилось одне питання, яке умовно розділило громадськість на два табори: реставрувати чи знести будинок, який є історичною пам’яткою?

 

Як відомо, територія за вищевказаною адресою належить Івано-Франківському міському осередку “Союз Українок”. Архітектура в центрі міста має дуже цікаву історію та є унікальним явищем для Франківська.

 

Раніше в цьому будинку був також “Музей родини Гриневичів”.

 

На його місці планують звести сучасну багатоповерхівку з мансардою. На щастя, містобудівна рада цього тижня, 20 травня, не підтримала ідею будівництва восьмиповерхового будинку з імітацією столітньої садиби Гриневичів.

 

Восьмиповерхова споруда на Богунській-Василіянок мала б виглядати так: на першому поверсі – громадські приміщення, на останньому – офісні, на інших – житло.

 

Проте, на чинному генплані Івано-Франківська ця територія взагалі позначена як зона малоповерхової житлової забудови. Було заплановано історичний будинок разом з давнішою прибудовою знести, а потім відбудувати імітацію садиби Гриневичів, повернувши входом до вулиці Богунської. Обриси самої столітньої садиби на генплані ділянки архітектор не наніс.

 

Підсумовуючи, на містобудівній раді прозвучало, що будинок все ж варто залишити на місці, де він зараз стоїть, укріпити його фундамент і аж після цього думати про якусь добудову.

 

Інвестор будівництва та власники музею “Союз Українок” на містобудівній раді не з’явились. Розмову все ж не завершено, її продовжуватимуть.

 

/data/blog/82420/67ecc5e6ee98657b14274be1381e1d59.jpg

 

/data/blog/82420/6923a863282efd6e729e2e829ad78f0b.jpg

 

план


24.07.2015 765 0
Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

456
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

574
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2348
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1738
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2031
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5635 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

141

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1146

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1164

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1671
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

908
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

754
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14576
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

591
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10412
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6103
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

638
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7577
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2824
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

560
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

647
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

481