Франківська громада просить не руйнувати садибу Гриневичів (документ)

 

 

/data/blog/82420/4c584bf15e7cbc5dd222711bae8b2db4.jpg

 

Активісти та громадські організації міста звернулися до міського голови Івано-Франківська щодо щодо збереження Гриневичів.

 

Наводимо текст звернення та копії фотодокументів:

 

Міському голові Івано-Франківська
Анушкевичусу В.А
Головному архітектору Івано-Франківська
Гайдару В.Г.

 

ЗВЕРНЕННЯ

Шановний Вікторе Андрюсовичу, у зв’язку з інформацією, оприлюдненою у ЗМІ, про наміри забудівника зруйнувати кам’яницю Гриневичів, що розташована за адресою вул.Василіянок, 52, Богунська, 1 та збудувати на її місці багатоповерхівку, та враховуючи її величезну історичну, культурну, архітекту ну цінність, просимо Вас:

Зобов’язати відповідні структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради звернутися до управління культури, національностей та релігій ОДА, в Міністерство культури України з вимогою провести експертизу садиби Гриневичів і надати відповідні висновки для належної реставрації (відновлення, пристосування, консервації, тощо) споруди та подальшого внесення її до реєстру пам’яток історії, культури та архітектури.

Зобов’язати департамент архітектури та містобудування міськвиконкому при видачі відповідних вихідних даних та дозвільних документів щодо цього об’єкту врахувати висновки відповідних органів державної та місцевої влади, обґрунтувань істориків, краєзнавців та мистецтвознавців міста Івано-Франківська.

Враховуючи високий суспільний резонанс, до отримання відповідних висновків та рекомендацій вищезазначених органів д ржавної влади призупинити видачу вихідних даних для проектування та дозвільної документації щодо садиби Гриневичів.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що камя‘ниця Гриневичів у проекті історико-архітектурного опорного плану міста Івано-Франківська вже внесена до списку нововиявлених пам’яток архітектури місцевого значення. Будинок збудовано 200 років тому. Він демонструє типову міщанську архітектуру Станіславова до Мармулядової пожежі 1868-го року. Оскільки тоді ентр міста вигорів включно із ратушею, садиба Гриневичів сьогодні є унікальним явищем давньої містової архітектури.

Кам’яниця цінна не лише архітектурою, а передовсім, історією. Катря Гриневичева -- відома українська письменниця та керівник львівського "Союзу українок" була заміжня за рідним вуйком сестер Гриневич Дарії та Ірини, які мешкали в Івано-Франківську. Власницею будинку була Ірина Гриневич, член «Пласту». Приїжджаючи до родини зі Львова, К тря Гриневичева часто гостювала у кам'яниці на Василіянок, 52. У 80-их роках будинок слугував явочною квартирою для забороненої УГКЦ. Тут неодноразово збиралися дисиденти Левко Лук'яненко, Микола Поровський, Роман Круцик.

Перед смертю Ірина Гриневич заповіла половину будинку зі сторони фасаду "Союзу українок" з єдиною умовою – що в ньому облаштують родинний музей Гриневичів. Облаштувати музей саме у цій сади і – було волею її власниці. Музей працював у садибі з 2001 по 2012 рік.

Вважаємо, що намір зруйнувати автентичну садибу Гриневичів - це неповага до історії Івано-Франківська та до пам’яті про його видатних мешканців. Нищення будинку і зведення на його місці багатоповерхівки з «елементами» колишньої кам’яниці буде неприпустимою втратою, яка назавжди унеможливить гідне вшанування пам’яті родини Гриневичів. Переносити музей родини Грине ичів у нове приміщення в багатоповерхівці буде абсурдом, якщо при цьому цілком знищать родинну кам’яницю, адже саме кам’яниця є найважливішим експонатом цього музею. Вона зберігає атмосферу, в якій жила родина та є частиною міської історії.

Якщо можна зберегти для Івано-Франківська цінну історичну споруду – руйнувати її та будувати якусь імітацію на її місці ганебно. Звертаємо Вашу увагу на те, що члени містобудівної ради при департаменті архітектури а містобудування міськвиконкому позитивно оцінили шанси на реставрацію садиби Гриневичів.

Підписали:
ГО «Моє місто»
Спілка краєзнавців Прикарпаття
Громадська ініціатива «Збережи старий Івано-Франківськ»
ГО «Поступовий гурт франківців»
Спілка архітекторів
Спілка письменників
ПЛАСТ НСОУ
ГО "Інститут розвитку міста"
ГО "Стимул"
ГО "Нова країна"
Центр громадських ініціатив "Конкорд"
ГО "Народний контроль"
Громадський інститут аналітики
Центр сучасного мистецтва

 

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

Громада просить не руйнувати садибу Гриневичів

 

Нагадаємо, що в лютому, 2015 року, звертались до начальника КП “Муніципальна інспекція з благоустрою” п. С. Кукули з проханням перевірити ділянку на вул. Богунська, 1, – Василіянок, 52, та зобов’язати відповідальних привести її до належного стану.

 

Тому, що будинок, розташований там, в аварійному стані й було помітно, що сміття на території біля нього не прибирали вже кілька місяців.

 

Завдяки зусиллям громадських активістів, незадовго прибудинкову територію все ж прибрали та привели її до належного санітарного стану. Залишилось одне питання, яке умовно розділило громадськість на два табори: реставрувати чи знести будинок, який є історичною пам’яткою?

 

Як відомо, територія за вищевказаною адресою належить Івано-Франківському міському осередку “Союз Українок”. Архітектура в центрі міста має дуже цікаву історію та є унікальним явищем для Франківська.

 

Раніше в цьому будинку був також “Музей родини Гриневичів”.

 

На його місці планують звести сучасну багатоповерхівку з мансардою. На щастя, містобудівна рада цього тижня, 20 травня, не підтримала ідею будівництва восьмиповерхового будинку з імітацією столітньої садиби Гриневичів.

 

Восьмиповерхова споруда на Богунській-Василіянок мала б виглядати так: на першому поверсі – громадські приміщення, на останньому – офісні, на інших – житло.

 

Проте, на чинному генплані Івано-Франківська ця територія взагалі позначена як зона малоповерхової житлової забудови. Було заплановано історичний будинок разом з давнішою прибудовою знести, а потім відбудувати імітацію садиби Гриневичів, повернувши входом до вулиці Богунської. Обриси самої столітньої садиби на генплані ділянки архітектор не наніс.

 

Підсумовуючи, на містобудівній раді прозвучало, що будинок все ж варто залишити на місці, де він зараз стоїть, укріпити його фундамент і аж після цього думати про якусь добудову.

 

Інвестор будівництва та власники музею “Союз Українок” на містобудівній раді не з’явились. Розмову все ж не завершено, її продовжуватимуть.

 

/data/blog/82420/67ecc5e6ee98657b14274be1381e1d59.jpg

 

/data/blog/82420/6923a863282efd6e729e2e829ad78f0b.jpg

 

план


24.07.2015 877 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1056
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2779
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

964
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1026
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1031 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3078 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

877

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

768

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1081
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

132
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2329
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1140
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7376
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

807
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

648
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101