Франківщина - третя в Україні за кількістю сільськогосподарських кооперативів


Цього року Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад (ВАССР) активізувала в регіонах роботу з місцевою владою. Доказом цього є укладені меморандуми про співпрацю.

 

Одним із перших серед губернаторів на пропозицію об’єднати зусилля відгукнувся голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк.

 

– Михайле Васильовичу! Ви той, хто знає господарку краю, як свої п’ять пальців. Самі родом із села, довгий час очолювали передові колгоспи Коломийщини. Скажіть, чи можна було уникнути такого складного становища, в якому опинилося українське село?


– І можна було би і, водночас, ні. Бо багатьох оповила ейфорія раптового блага. Наслухалися казок закордонних експертів і повірили в те, що з незалежністю України всі раптом стануть заможними. Трощили і грабували, мовляв, майно комуністичне, а виявилося, що воно людське. А там, де пішли іншим шляхом, де створили орендні кооперативи, – життя продовжується, люди мають роботу, стайні заповнені худобою, є тракторні бригади. У моїй рідній Турці Коломийського району селян годують тричі в день. Обід коштує символічних десять копійок. Люди мають роботу, працюють, непогано живуть, і слава Богу, що воно так є. Я був і залишаюся прихильником сільськогосподарських кооперативів, які мають формуватися на основі приватної власності чи оренди землі. Приємно, що тепер Міністерство агрополітики на чолі з Миколою Присяжнюком, втілюючи в життя стратегію «Рідне село», взяло курс на підтримку сільськогосподарських виробничо-закупівельних кооперативів. Ми, власне, повернулися до того, що мали зробити ще двадцять років тому.


– Як живе і вирішує свої проблеми прикарпатське село?


– З минулого року на Прикарпатті почався підйом сільськогосподарського виробництва. Якщо торік в області було 68 тисяч гектарів не розораних земель, то нині залишилося менше 10 тисяч. І то ці землі знаходяться у власності пенсіонерів, які не можуть обробляти і ще не розуміють орендних взаємовідносин. Минулого року ми зібрали урожай, якого область ще не мала. Цього року йдемо також із плюсами. Якщо раніше поголів’я худоби у населення зменшувалося, то нині почався зворотній процес, відновлюються великі тваринницькі ферми. Враховуючи вагому урядову фінансову допомогу, грішно не займатися сільськогосподарським виробництвом. Біда в іншому. Місцевий чиновник не прагне донести до людей суть державних програм. Інколи питаєш, скільки держава профінансувала доїльних апаратів, скільки пішло коштів людям, які утримують телят? Не знають. Тут треба кардинально міняти психологію тих, хто несе відповідальність за доручену ділянку роботи.


– А яка найбільша проблема нашого села?


– Сільські дороги. Ми завжди боїмося сказати, що наші села та їхні мешканці самі винні, що в них такі дороги. Бо замість того, щоби привести до ладу рівчак біля обійстя, ґазда, навпаки, виносить свій паркан на дорогу. Йому, бачите, бракує ще 20 сантиметрів. Ми вирішили, що де не буде рівчаків, то дорогу не ремонтуватимемо.


– Чи можемо нині говорити про повне самоврядування на селі?


– На жаль, ні. Велику надію покладаємо на оголошену Президентом України адміністративну реформу. Її не треба розуміти, як механічне приєднання сільських рад, укріплення районів тощо. Реформа передбачає зміну конструкції управління державою. Тобто, передачу повноважень з центру – в область, з області – громаді. Для цього потрібна низка законів. Наприклад, розмежування повноважень між головою обласної державної адміністрації та головою обласної ради. Є закон про облвиконком? Немає. А говоримо, що має бути виконавчий комітет обласної ради. Потрібний чіткий закон про формування бюджетів різних рівнів. Я підрахував: щоби провести адміністративну реформу, потрібно десь 35 законів, пише Рідне село.


– З нового року в країні планується запровадити обіг землі, але існує пересторога, що вона потрапить не до тих рук.


– Коли провели приватизацію житла, чимало людей відразу продали його і гроші, вибачте, проїли. Інші вчинили мудріше – зберегли. Так само буде із землею. Знайдеться якийсь лайдак на селі, що продасть землю та й проп’є. А нормальні люди не продадуть. Бо пам’ятають ті часи, коли їхні предки їхали за океани на заробітки, щоби прикупити чвертку землиці, бо той, хто мав чвертку землі (14 сотих) вважався багачем.


– Яку ви бачите перспективу українського села?


– Ще якихось десять років, – і воно не буде різнитися від європейського. Наприклад, Гаврилівка Надвірянського району – село серед лісу, а які там садиби! Наш край називають Малою Швейцарією, але з поганими дорогами. Зробити добрі дороги – і своя Швейцарія. Так і буде. Я в цьому переконаний.

 

 

Читайте також:

На Прикарпатті створять рибні кооперативи


29.10.2012 2102 0
Коментарі (0)

27.12.2024

У військовозобов'язаних перевіряють документи, вручають повістки, а також виявляють порушників військового обліку, які вчасно не оновили військові-облікові дані та перебувають у розшуку.  

33011
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1911
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2680
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

4510 8
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4637
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

4456

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

753

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

510

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

754

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

1392
29.12.2024

Новий рік — це не лише шампанське та олів’є. У різних куточках світу люди святкують по-різному, і їхні страви можуть стати чудовим натхненням для вашого святкового столу.  

710
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19627
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

899
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

586
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

7134
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

531
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1632 1
27.12.2024

Івано-Франківський драмтеатр підготував для своїх глядачів чергову прем'єру 86 театрального сезону — рок-мюзикл "Наталка Полтавка", показ якого відбудеться вже 29 грудня на Головній сцені о 14:00 та 18:00.  

894
30.12.2024

Частка респондентів, які не погоджуються, що наступальна операція ЗСУ в Курській області посилила шанси України на переговорах, зростає з віком.  

501
26.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

689
21.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

910
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

932 1