Франківщина - третя в Україні за кількістю сільськогосподарських кооперативів


Цього року Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад (ВАССР) активізувала в регіонах роботу з місцевою владою. Доказом цього є укладені меморандуми про співпрацю.

 

Одним із перших серед губернаторів на пропозицію об’єднати зусилля відгукнувся голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк.

 

– Михайле Васильовичу! Ви той, хто знає господарку краю, як свої п’ять пальців. Самі родом із села, довгий час очолювали передові колгоспи Коломийщини. Скажіть, чи можна було уникнути такого складного становища, в якому опинилося українське село?


– І можна було би і, водночас, ні. Бо багатьох оповила ейфорія раптового блага. Наслухалися казок закордонних експертів і повірили в те, що з незалежністю України всі раптом стануть заможними. Трощили і грабували, мовляв, майно комуністичне, а виявилося, що воно людське. А там, де пішли іншим шляхом, де створили орендні кооперативи, – життя продовжується, люди мають роботу, стайні заповнені худобою, є тракторні бригади. У моїй рідній Турці Коломийського району селян годують тричі в день. Обід коштує символічних десять копійок. Люди мають роботу, працюють, непогано живуть, і слава Богу, що воно так є. Я був і залишаюся прихильником сільськогосподарських кооперативів, які мають формуватися на основі приватної власності чи оренди землі. Приємно, що тепер Міністерство агрополітики на чолі з Миколою Присяжнюком, втілюючи в життя стратегію «Рідне село», взяло курс на підтримку сільськогосподарських виробничо-закупівельних кооперативів. Ми, власне, повернулися до того, що мали зробити ще двадцять років тому.


– Як живе і вирішує свої проблеми прикарпатське село?


– З минулого року на Прикарпатті почався підйом сільськогосподарського виробництва. Якщо торік в області було 68 тисяч гектарів не розораних земель, то нині залишилося менше 10 тисяч. І то ці землі знаходяться у власності пенсіонерів, які не можуть обробляти і ще не розуміють орендних взаємовідносин. Минулого року ми зібрали урожай, якого область ще не мала. Цього року йдемо також із плюсами. Якщо раніше поголів’я худоби у населення зменшувалося, то нині почався зворотній процес, відновлюються великі тваринницькі ферми. Враховуючи вагому урядову фінансову допомогу, грішно не займатися сільськогосподарським виробництвом. Біда в іншому. Місцевий чиновник не прагне донести до людей суть державних програм. Інколи питаєш, скільки держава профінансувала доїльних апаратів, скільки пішло коштів людям, які утримують телят? Не знають. Тут треба кардинально міняти психологію тих, хто несе відповідальність за доручену ділянку роботи.


– А яка найбільша проблема нашого села?


– Сільські дороги. Ми завжди боїмося сказати, що наші села та їхні мешканці самі винні, що в них такі дороги. Бо замість того, щоби привести до ладу рівчак біля обійстя, ґазда, навпаки, виносить свій паркан на дорогу. Йому, бачите, бракує ще 20 сантиметрів. Ми вирішили, що де не буде рівчаків, то дорогу не ремонтуватимемо.


– Чи можемо нині говорити про повне самоврядування на селі?


– На жаль, ні. Велику надію покладаємо на оголошену Президентом України адміністративну реформу. Її не треба розуміти, як механічне приєднання сільських рад, укріплення районів тощо. Реформа передбачає зміну конструкції управління державою. Тобто, передачу повноважень з центру – в область, з області – громаді. Для цього потрібна низка законів. Наприклад, розмежування повноважень між головою обласної державної адміністрації та головою обласної ради. Є закон про облвиконком? Немає. А говоримо, що має бути виконавчий комітет обласної ради. Потрібний чіткий закон про формування бюджетів різних рівнів. Я підрахував: щоби провести адміністративну реформу, потрібно десь 35 законів, пише Рідне село.


– З нового року в країні планується запровадити обіг землі, але існує пересторога, що вона потрапить не до тих рук.


– Коли провели приватизацію житла, чимало людей відразу продали його і гроші, вибачте, проїли. Інші вчинили мудріше – зберегли. Так само буде із землею. Знайдеться якийсь лайдак на селі, що продасть землю та й проп’є. А нормальні люди не продадуть. Бо пам’ятають ті часи, коли їхні предки їхали за океани на заробітки, щоби прикупити чвертку землиці, бо той, хто мав чвертку землі (14 сотих) вважався багачем.


– Яку ви бачите перспективу українського села?


– Ще якихось десять років, – і воно не буде різнитися від європейського. Наприклад, Гаврилівка Надвірянського району – село серед лісу, а які там садиби! Наш край називають Малою Швейцарією, але з поганими дорогами. Зробити добрі дороги – і своя Швейцарія. Так і буде. Я в цьому переконаний.

 

 

Читайте також:

На Прикарпатті створять рибні кооперативи


29.10.2012 2114 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1009
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2599 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2181
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3030
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2636
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2355 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

485

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

491

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

986

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2207
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

686
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1954
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2050
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

224
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

836
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5537
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7400
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1413
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

689
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1068 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1572 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1429