Forbes: «Ніхто не вкладе гроші в Сомалі»: що думає бізнес про конфлікт в Мукачеві

 

Чи можуть збройні сутички на Закарпатті погіршити й без того погане ставлення інвесторів до України.

 

Перестрілка з важкої зброї, вбиті й поранені, спішно підняті за тривогою збройні сили – це не повідомлення з зони антитерористичної операції на Донбасі, а опис подій у Мукачевому, мирному до останнього часу закарпатському містечку. 11 липня тут розгорнувся конфлікт між силовиками та представниками «Правого сектору», під час якого трьох осіб було вбито й одинадцятьох – поранено.

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево
Фото УНІАН

 

Причина зіткнення, за версією «Правого сектору», – боротьба з контрабандними потоками тютюнових виробів, які на Закарпатті контролює нардеп Михайло Ланьо. Останній стверджує, що бійці ПС прийшли вимагати в нього грошей на потреби організації, зокрема лікування поранених товаришів, проте переговори зайшли у глухий кут і закінчилися стріляниною.

 

Бійці ПС, які брали участь у перестрілці, а потім утримували оборону від силовиків, найімовірніше, залишили місце конфлікту, припустив губернатор Закарпаття Василь Губаль. Тож озброєна стадія конфлікту, очевидно, завершилася і перейшла в юридичну. 13 липня генеральна прокуратура у зв'язку з подіями на Закарпатті викликала на допит Михайла Ланя і має намір допитати нардепа Віктора Балогу, який пройшов до парламенту від Закарпатської області і вплив якого в регіоні до останнього часу був близьким до цілковитого.

 

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево
Фото: mukachevo.net
 

Якщо сам конфлікт у Мукачевому тривав дві доби, то його наслідки можуть бути значно довгостроковішими. Перестрілка з гранатометів і загиблі на вулицях українського міста, що сусідить з ЄС, – маркер, який працює проти держави у всіх можливих областях. Найкритичніші наслідки від збройного зіткнення в Мукачевому – страх інвесторів і відкладений на невизначений термін безвізовий режим із ЄС.

 

Forbes опитав представників політикуму та бізнес-середовища, чи є підстави для таких побоювань.

 

Єгор Фірсов, член Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево

Епізод, який стався в Мукачевому, однозначно, не на руку Україні. До нас і так були претензії щодо неналежного виконання дорожньої карти, але вони стосувалися технічних речей – несвоєчасного введення біометричних паспортів тощо. А питання територіальної цілісності – це неприйнятна ситуація для безвізового режиму.

Але, втім, немає правил без винятків. Погляньте на Молдову: незважаючи на те, що у них є проблема Придністров'я, ЄС ухвалив політичне рішення про введення з ними безвізового режиму. У ситуації з Мукачевим, якщо ми доведемо Європі, що цей інцидент був єдиним і ми далі працюємо над своїми помилками, добровольчі об'єднання легалізуються, держава робить усе, щоб бійці таких об'єднань почувалися соціально захищеними, то, гадаю, проблем не буде.

Якщо ситуація затягнеться чи – ще гірше – повториться в інших містах, звичайно ж, для Європи це буде гучним дзвінком. ЄС не захоче бачити в себе державу, подібну до Сомалі, де хто завгодно може брати зброю і чинити розправи, не належачи до жодних легальних збройних об'єднань. Для Європи це буде вагомий аргумент на користь того, щоб не давати нам 2016 року безвізовий режим, на який ми всі так довго чекаємо.

 

Олександр Кардаков, голова наглядової ради «Октава Капітал»

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево

Сьогодні через корупцію в усіх ешелонах влади, зокрема й у «верхівці», Україна взагалі не має інвестиційної привабливості. Якщо офіційні особи Вашингтона звинувачують чиновників у корупції, то погіршити ситуацію вже ніщо не зможе. Ситуація [конфлікт у Мукачевому] неоднозначна, центральна влада займає [позицію] однієї сторони, хоча, на мій погляд, не мають рації обидві. Це може призвести до розколу країни.

 

Ігор Петрашко, заступник генерального директора агрохолдингу Ukrlandfarming

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево

Якщо конфлікт триватиме, і справедливого покарання винних від усіх сторін не буде, це дуже серйозно вплине на інвестпривабливість України. Однозначно це вже не локальні події − вони набули глобального розголосу. На вихідних я отримав масу дзвінків від інвесторів, у тому числі від тих, хто має вплив на Конгрес США. Всі вони дуже стурбовані тим, що відбувається в Мукачеві.

Мова йде вже не тільки про залучення інвестицій, а й про політичну підтримку − це негативно позначиться на готовності США і Європи допомагати нам. Я вважаю, що відносини з МВФ також можуть погіршитися, хоча сам Фонд з цього приводу поки що не робив заяв.

Що ж до шляхів вирішення конфлікту я, в цілому, підтримую тези глави фракції БПП Юрія Луценка: необхідно усунути учасників конфлікту на місцях з відстороненням керівництва регіональних силових структур, провести неупереджене розслідування причин зіткнення під патронатом генпрокурора, начальника МВС і під контролем президента. Водночас незаконні формування повинні бути роззброєні − не можна, щоб у містах стріляли з гранатометів. Такі кроки зробили б у будь-якому цивілізованому суспільстві, наприклад, у США чи Європі, якби там сталася схожа ситуація.

 

Юрій Товстенко, начальник відділу в роботі з борговими інструментами на локальному ринку Concorde Capital

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево

 

 

Звичайно, зіткнення в Мукачеві сприяють погіршенню інвестиційного клімату. Вони показали, що навіть далеко від Донбасу – біля самих кордонів із ЄС! − можливі збройні конфлікти.

Але якщо ця ситуація буде одиночною і не матиме продовження − говорити про істотний вплив на інвестклімат не варто.

 

Ерік Найман, керуючий партнер компанії Capital Times

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево

Іноземні інвестори тепер із ще більшим острахом будуть ставитися до України. Події в Мукачеві знову підняли питання значної кількості зброї та озброєних людей в країні, нездатності центральної влади їх контролювати і бути гарантом дотримання законів, прав бізнесу та громадян.

Це, в першу чергу, політична подія, а будь-яка політична нестабільність, яка загрожує також здатності влади тримати під контролем озброєних людей, ставить питання правової держави: хто тепер при владі − люди зі зброєю чи все-таки особи, уповноважені законом? Якщо будуть такі питання, і на них не буде чіткої відповіді, ніхто не буде інвестувати [в Україну].

«Правий сектор» повинен або роззброїтися, або стати частиною офіційних правоохоронних органів. Він не може бути самостійною «бандитською» силою. Владі потрібно вирішити це питання.

 

Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування UniCredit Bank

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево

 

 

Будь-які конфлікти всередині країни негативно впливають на настрої інвесторів. Якщо раніше їх можна було переконати, що конфлікт локалізовано на сході України, то тепер вони можуть вирішити, що і на заході, на кордоні з Європою, ніхто не застрахований від подібних інцидентів.

 

Ігор Хсів, міжнародний експерт

«Никто не вложит деньги в Сомали» – что думает бизнес о конфликте в Мукачево

 

З точки зору зовнішньополітичної ситуації конфлікт у Мукачево, безумовно, сумна подія. Це може потенційно ускладнити отримання безвізового режиму з ЄС. Але я б не говорив, що справа в самому конфлікті, а швидше, в способі, яким Україна вирішить його. Очевидно, що сама по собі ситуація не додає Україні рейтингів, але для нашої влади вона може стати зручним приводом для пояснення громадянам, чому вдруге зірвано безвізовий режим. «Правий сектор» буде в ролі невістки, яка завжди в усьому винна.

 

Хоча причини насправді глибші й фундаментальніші. На Ризькому саміті виключно з вини України було провалено угоду про безвізовий режим, оскільки влада не виконала план із 15 пунктів для надання цього статусу. На сьогодні повністю виконано лише 2 пункти, 8 виконано частково, за решту ще зовсім і не бралися. Тому, головна загроза не Мукачево, а політика української влади, яка свідомо спрямована на тотальний саботаж цього плану дій, тому що його виконання їм вкрай невигідне. Це робилося і раніше, під час Ризького саміту, це продовжується і зараз.

 

На конфлікт у Мукачеві ЄС навряд чи буде посилатися, вибудовуючи відносини з Україною. Поки що це локальна подія, і тільки Угорщина вжила заходів, а точніше, тільки оголосила про те, що буде їх вживати.

 

Сама по собі ситуація на західному кордоні набагато більше загрожує зриву безвізового режиму з ЄС, ніж те, що відбувається в Мукачевому − тотальна злочинна контрабанда, якій потурають чиновники вищого ешелону. Києва. Питання не в місцевій владі західних регіонів України, не в їх правоохоронцях і митниках, це лише виконавці, невеликий інструмент. Всі питання і причини виключно в Києві в районі Печерських схилів.

 

forbes.ua


13.07.2015 834 1
Коментарі (1)

Назар Слободян 2015.07.13, 18:40
У франції ісламісти в штатах діти розстрілюють дітей.. Чогось бізнес не тікає, а якщо єс відкладе безвізу, то це всьоголиш удачна причина, як кажуть головне бажання
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1204
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2933
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1024
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1078
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1092 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3223 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

971

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

818

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

376

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1113
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

195
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2387
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1177
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

481
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15097
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7406
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

840
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

403
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

313
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

398
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

684
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1137