Презентований альманах метаісторичної літератури "Мантикора"
22-24 березня в Івано-Франківську проходив Міжнародний фестиваль метареалістичної літератури «КАРПАТСЬКА МАНТИКОРА – 2013» (керівник проекту Віктор Вінтоняк).
Темою фестивалю стала дитяча та підліткова фантастична література, проблеми її видання, оформлення та створення брендів у цій галузі. Гасло фестивалю: «ЧАС ДІЯТИ!»
Гостями фестивалю стали українські та російські письменники, автори оповідань та романів у стилі фентезі, НФ та альтернативної історії. Від письменницької громади Івано-Франківська у фестивалі взяли участь Юрій Андрухович, Наталія Щерба, Володимир Єшкілєв, Галина Петросаняк, Марія Микицей, Ольга Деркачова, Іван Бондарев.
Учасників та гостей «КАРПАТСЬКОЇ МАНТИКОРИ – 2013» привітали представники місцевої влади, Секретар Національної спілки письменників України Сергій Грабар, голова обласного осередку НСПУ Євген Баран та ректор Прикарпатського Національного університету ім. Василя Стефаника професор Ігор Цепенда.
Учасники і гості фестивалю прослухали доповіді Міли Кріппи (перекладачка, Швейцарія), Ольги Закіс (художниця-оформлювач, «Росмен», Москва), Володимира Аренєва (пистменник-фантаст, Київ), Каті Чернікової (активна читачка та автор «фанфику», Київ), Ігоря Сіда (куратор фестивалів, поет, Москва), Марії Галіной (письменниця, член редакції часопису «Новый мир», автор бестселерів у жанрі палп-фікшн, Москва) та Сергія Торенко (співредактор та промоутер сайту «Зоряна фортеця», Київ).
В центрі дискусій, які розгорнулися навколо доповідей були шляхи та тенденції розвитку української та світової фантастики, особливості творення метареалістичної літератури для дітей та підлітків. Зокрема Ольга Закіс розповіла про ілюстрування підліткового бестселеру «Часодії», авторства івано-франківської письменниці Наталії Щерби, Марія Галіна розповіла про помічену нею актуалізацію проблеми «життя після смерті» в сучасній метареалістичній прозі, Сергій Торенко накреслив тенденції розвитку українського «фендому», Ігор Сід детально зупинився на геопоетичній складовій метареалізму. В дискусіях взяли участь письменник Юрій Андрухович, перекладач та есеїст Аркадій Штипель (Москва), письменник Сергій Грабар (Київ), журналістка Людмила Лукьянченко (радіо «Культура», Київ), поетеса і перекладачка Галина Петросаняк, редактор «Зоряної фортеці» Олег «Скай» Сілін, письменниця Марія Микицей, куратор Юлія Притиск (Київ) та інші.
Під час фестивалю відбулося нагородження переможців відкритого конкурсу метареалістичного оповідання «Золота Мантикора-2012». Журі конкурсу розглянуло 134 поданих на конкурс тексти. У другому етапі прийняло участь тридцять дев’ять оповідань. За підсумками розгляду журі присудило чотири нагороди та десять дипломів переможців. Головну нагороду «Велика Залізна мантикора» (Найвища нагорода «Золота мантикора» цього року не присуджувалася нікому) отримала молода, але вже відома читачам фендому письменниця з Санкт-Петербургу (Росія) Тетяна Томах.
Твори переможців конкурсу вміщені до другого числа прикарпатського альманаху метаісторичної літератури «Мантикора» (шеф-редактори Володимир Єшкілєв та Наталія Щерба), який було презентовано на фестивалі. До нього також потрапили тексти майстрів української фантастики, фентезі та палп-фікшену та інтерв’ю редактора «Зоряної фортеці» Олега «Ская» Силіна.
Гості фестивалю здійснили подорож до засніжених Карпат, проїхалися на знаменитому «Карпатському трамваї» та взяли участь в екскурсії обласним центром. Гідом для фантастів люб’язно згодився стати письменник та краєзнавець Іван Бондарєв.
В кулуарах перед відкриттям Фестивалю: Президент Фестивалю Віктор Вінтоняк, ректор ПНУ ім. Стефаника Ігор Цепенда та Президент Івано-Франківської Торгово-Промислової Палати Василь Геменюк спілкуються про світові тренди метареалістичної літератури)
Голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України Євген Баран та ректор ПНУ ім. Стефаника Ігор Цепенда
Відкриття Фестивалю
Володимир Єшкілєв - модератор Фестивалю. Він жартома взяв на себе роль "перекладача" з української мови на російську (та навпаки). При чому переклади його були короткими та дотепними. Зокрема десятихвилинну вітальну промову представника ОДА Ростислава Стаська він перклав на російську всього трьома реченнями: "Нам раді... Нас в Івано-Франківську ніхто не буде ображати... Івано-Франківська влада читає фентезі та метареалістичну літературу". І така "стислість" перкладу викликала в присутніх не тільки посмішки
Марія Галіна (письменниця, член редакції часопису «Новый мир», автор бестселерів у жанрі палп-фікшн, Москва) та перекладач та есеїст Аркадій Штипель (Москва)
Альманах метаісторичної літератури «Мантикора» (шеф-редактори Володимир Єшкілєв та Наталія Щерба), який було презентовано на фестивалі. До нього також потрапили тексти майстрів української фантастики, фентезі та палп-фікшену та інтерв’ю редактора «Зоряної фортеці» Олега «Ская» Сіліна.
Ольги Закіс (художниця-оформлювач, «Росмен», Москва)
Що тут у нас з бухгалтерією?
Євген Баран захоплено листає "Мантикору"
Президент Фестивалю "Карпатська Мантикора-2013" - відомий івано-франківський меценат Віктор Вінтоняк
Івано-Франківська письменниця Наталія Щерба - авторка бестселлерів в галузі підліткового "фентезі"
Доповідає Міла Кріппа (перекладачка, Швейцарія)
Марія Галіна (письменниця, член редакції часопису «Новый мир», автор бестселерів у жанрі палп-фікшн, Москва) розповіла про помічену нею актуалізацію проблеми «життя після смерті» в сучасній метареалістичній прозі
Редактор "Репортера" Андрій Філіппський та Секретар Національної спілки письменників України Сергій Грабар
Московський інтелектуал Ігор Сід детально зупинився на геопоетичній складовій метареалізму. "Метареалізм в літературі це як поєднання символічного і образного малярства, - абстакцій і реальних обоазів. Зараз метареалізм є чи не єдино можливим "реалізмом" в порівнянні моно-реалізмом 19 століття з елементами романтизму".
Приз Фестивалю "Велика Залізна Мантикора"