Європі оголешений "кінець майбутнього"

 

Авторитетний британський політичний філософ Джон Грей в опублікованому сьогодні "Бі-Бі-Сі" програмному тексті "Нескінченна одержимість нездійснених" запропонував західному світові нову по-своєму революційну концепцію - відмовитися від ідеї прогресу і думок про майбутнє.


У короткому переказі текст Грея зводиться до наступного: Френсіс Фукуяма, в 1989-му році оголосив свій знаменитий "Кінець історії" на тій підставі, що Берлінська стіна впала і тепер всюди восторжествує західна модель демократії та вільного ринку, а головною проблемою XXI століття стане нудьга - здається, помилився так, як може помилитися тільки філософ. Тобто – геть зовсім помилився. Замість загальної вестернізації - ми бачимо занурення одних частин світу в авторитаризм, а інших взагалі в теократичне середньовіччя.

 

Замість нудьги - за вікном захоплююча боротьба за виживання.

 

Замість вільного розвитку вільного ринку - глобальна рецесія.



Чому все так, риторично запитує Грей? Тому що ми надто добре думаємо про людство в цілому. Головна помилка переважної більшості філософів Заходу - в тому, що вони вірили в можливість поетапного соціального прогресу, принципової "моралізації" середньої людини.



Між тим, наполягає Грей, людська натура принциповим змінам не піддається. А значить - неможливі і утопії. Всі ідеї поетапного "ступінчастого" прогресу, скільки їх було за останні півтора століття - спіткнулися об власну нездійсненність. А оскільки фантасти і футурологи вже встигли намріяла людству з три короба - у мислячого прошарку тепер постійна фрустрація від того, що могло б збутися, та не збулося.



У результаті Грей пропонує свого роду "кінець історії-2": відмовитися від постійних думок про світле майбутнє, від ідеалістичних очікувань - і думати лише про насущні проблеми і про сьогоднішній день. "Біди людства ніколи не закінчаться, але ніколи не скінчиться і людська мужність і здатність до пристосування».

 

Грей зазначає, що "футурозалежних" це, звичайно, покоробить - зате іншим стане куди простіше жити, ні про який якісний прогрес не мріючи і не ставлячи цілей, яких досягти явно неможливо.

 

"Якщо ми шукаємо сенс нашого життя в майбутньому - ми втрачаємо той зміст, який ми можемо створити для себе тут і зараз", - відзначає Грей.

 

...Що в цьому маніфесті цікаво для нас, шановні читачі? Автори "Проте" весь рік, що минає прогнозували, що західна думка, зіткнувшись з системною кризою свого укладу, неодмінно знайде вихід у відмові від ідеї соціального і людського прогресу взагалі. Тобто, фактично - до повернення до дохристиянського, язичницького світовідчуття, згідно з яким історія не має мети, а принципове рух вперед неможливо. У цій концепції все, про що слід думати середньостатистичному мешканцю Заходу - це рішення виникаючих проблем і захист від зла, що навалюється.



Фактично - мова йде не тільки про відмову від мрій про "загальну безпроблемність". Автор "Бі-Бі-Сі" передбачає відмовитися і від віри в те, що ми коли-небудь зуміємо перейти від суто шкурних проблем до проблем нових, більш високого рівня, більш цікавих.



Той факт, що цей маніфест розміщений в якості підсумкового державною телерадіомовною корпорацією інтелектуального центру західного світу, Великобританії, - говорить про те, що це не просто так, а пропонована нова ідеологія.




Джерело: odnako.org


26.12.2011 1072 1
Коментарі (1)

Вітер 2011.12.26, 19:11
***МАЙБУТНЄ***Все названо, всім дано імена, тільки ВОНО тремтить в чеканні від Хрестителя плаща, в який запеленає нові імена. Вітер
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

734
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1884
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3098 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3878
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3392
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2346

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

221

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

812

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

657

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1788
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

455
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

661
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

981
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

992 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5203
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

519
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

1068
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

454
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

210
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

445
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

445 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

527