Європі оголешений "кінець майбутнього"

 

Авторитетний британський політичний філософ Джон Грей в опублікованому сьогодні "Бі-Бі-Сі" програмному тексті "Нескінченна одержимість нездійснених" запропонував західному світові нову по-своєму революційну концепцію - відмовитися від ідеї прогресу і думок про майбутнє.


У короткому переказі текст Грея зводиться до наступного: Френсіс Фукуяма, в 1989-му році оголосив свій знаменитий "Кінець історії" на тій підставі, що Берлінська стіна впала і тепер всюди восторжествує західна модель демократії та вільного ринку, а головною проблемою XXI століття стане нудьга - здається, помилився так, як може помилитися тільки філософ. Тобто – геть зовсім помилився. Замість загальної вестернізації - ми бачимо занурення одних частин світу в авторитаризм, а інших взагалі в теократичне середньовіччя.

 

Замість нудьги - за вікном захоплююча боротьба за виживання.

 

Замість вільного розвитку вільного ринку - глобальна рецесія.



Чому все так, риторично запитує Грей? Тому що ми надто добре думаємо про людство в цілому. Головна помилка переважної більшості філософів Заходу - в тому, що вони вірили в можливість поетапного соціального прогресу, принципової "моралізації" середньої людини.



Між тим, наполягає Грей, людська натура принциповим змінам не піддається. А значить - неможливі і утопії. Всі ідеї поетапного "ступінчастого" прогресу, скільки їх було за останні півтора століття - спіткнулися об власну нездійсненність. А оскільки фантасти і футурологи вже встигли намріяла людству з три короба - у мислячого прошарку тепер постійна фрустрація від того, що могло б збутися, та не збулося.



У результаті Грей пропонує свого роду "кінець історії-2": відмовитися від постійних думок про світле майбутнє, від ідеалістичних очікувань - і думати лише про насущні проблеми і про сьогоднішній день. "Біди людства ніколи не закінчаться, але ніколи не скінчиться і людська мужність і здатність до пристосування».

 

Грей зазначає, що "футурозалежних" це, звичайно, покоробить - зате іншим стане куди простіше жити, ні про який якісний прогрес не мріючи і не ставлячи цілей, яких досягти явно неможливо.

 

"Якщо ми шукаємо сенс нашого життя в майбутньому - ми втрачаємо той зміст, який ми можемо створити для себе тут і зараз", - відзначає Грей.

 

...Що в цьому маніфесті цікаво для нас, шановні читачі? Автори "Проте" весь рік, що минає прогнозували, що західна думка, зіткнувшись з системною кризою свого укладу, неодмінно знайде вихід у відмові від ідеї соціального і людського прогресу взагалі. Тобто, фактично - до повернення до дохристиянського, язичницького світовідчуття, згідно з яким історія не має мети, а принципове рух вперед неможливо. У цій концепції все, про що слід думати середньостатистичному мешканцю Заходу - це рішення виникаючих проблем і захист від зла, що навалюється.



Фактично - мова йде не тільки про відмову від мрій про "загальну безпроблемність". Автор "Бі-Бі-Сі" передбачає відмовитися і від віри в те, що ми коли-небудь зуміємо перейти від суто шкурних проблем до проблем нових, більш високого рівня, більш цікавих.



Той факт, що цей маніфест розміщений в якості підсумкового державною телерадіомовною корпорацією інтелектуального центру західного світу, Великобританії, - говорить про те, що це не просто так, а пропонована нова ідеологія.




Джерело: odnako.org


26.12.2011 1110 1
Коментарі (1)

Вітер 2011.12.26, 19:11
***МАЙБУТНЄ***Все названо, всім дано імена, тільки ВОНО тремтить в чеканні від Хрестителя плаща, в який запеленає нові імена. Вітер
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2437
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1551 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3634
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5402
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1665
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2050

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

128

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

170

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

867
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

458
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

758
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2454 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

475
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

852
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4905
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

722
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

633
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

568
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

387
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

709
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

872 2