Авторитетний британський політичний філософ Джон Грей в опублікованому сьогодні "Бі-Бі-Сі" програмному тексті "Нескінченна одержимість нездійснених" запропонував західному світові нову по-своєму революційну концепцію - відмовитися від ідеї прогресу і думок про майбутнє.
У короткому переказі текст Грея зводиться до наступного: Френсіс Фукуяма, в 1989-му році оголосив свій знаменитий "Кінець історії" на тій підставі, що Берлінська стіна впала і тепер всюди восторжествує західна модель демократії та вільного ринку, а головною проблемою XXI століття стане нудьга - здається, помилився так, як може помилитися тільки філософ. Тобто – геть зовсім помилився. Замість загальної вестернізації - ми бачимо занурення одних частин світу в авторитаризм, а інших взагалі в теократичне середньовіччя.
Замість нудьги - за вікном захоплююча боротьба за виживання.
Замість вільного розвитку вільного ринку - глобальна рецесія.
Чому все так, риторично запитує Грей? Тому що ми надто добре думаємо про людство в цілому. Головна помилка переважної більшості філософів Заходу - в тому, що вони вірили в можливість поетапного соціального прогресу, принципової "моралізації" середньої людини.
Між тим, наполягає Грей, людська натура принциповим змінам не піддається. А значить - неможливі і утопії. Всі ідеї поетапного "ступінчастого" прогресу, скільки їх було за останні півтора століття - спіткнулися об власну нездійсненність. А оскільки фантасти і футурологи вже встигли намріяла людству з три короба - у мислячого прошарку тепер постійна фрустрація від того, що могло б збутися, та не збулося.
У результаті Грей пропонує свого роду "кінець історії-2": відмовитися від постійних думок про світле майбутнє, від ідеалістичних очікувань - і думати лише про насущні проблеми і про сьогоднішній день. "Біди людства ніколи не закінчаться, але ніколи не скінчиться і людська мужність і здатність до пристосування».
Грей зазначає, що "футурозалежних" це, звичайно, покоробить - зате іншим стане куди простіше жити, ні про який якісний прогрес не мріючи і не ставлячи цілей, яких досягти явно неможливо.
"Якщо ми шукаємо сенс нашого життя в майбутньому - ми втрачаємо той зміст, який ми можемо створити для себе тут і зараз", - відзначає Грей.
...Що в цьому маніфесті цікаво для нас, шановні читачі? Автори "Проте" весь рік, що минає прогнозували, що західна думка, зіткнувшись з системною кризою свого укладу, неодмінно знайде вихід у відмові від ідеї соціального і людського прогресу взагалі. Тобто, фактично - до повернення до дохристиянського, язичницького світовідчуття, згідно з яким історія не має мети, а принципове рух вперед неможливо. У цій концепції все, про що слід думати середньостатистичному мешканцю Заходу - це рішення виникаючих проблем і захист від зла, що навалюється.
Фактично - мова йде не тільки про відмову від мрій про "загальну безпроблемність". Автор "Бі-Бі-Сі" передбачає відмовитися і від віри в те, що ми коли-небудь зуміємо перейти від суто шкурних проблем до проблем нових, більш високого рівня, більш цікавих.
Той факт, що цей маніфест розміщений в якості підсумкового державною телерадіомовною корпорацією інтелектуального центру західного світу, Великобританії, - говорить про те, що це не просто так, а пропонована нова ідеологія.
Джерело: odnako.org