ЄС відкрив кордони для вакцинованих туристів: що це означає для українців

Посли країн-членів Європейського Союзу затвердили відкриття кордонів для повністю вакцинованих від COVID-19 туристів з інших країн. Для цього потрібно бути щепленими двома дозами вакцини чи прищепитися однодозовим препаратом.

Свою вакцинацію потрібно буде підтверджувати, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

"Посли ЄС домовилися оновити підхід щодо поїздок з-за меж ЄС. Рада тепер рекомендує країнам-членам послабити обмеження для тих, хто вакцинований схваленими вакцинами", — заявив речник Європейської комісії на брифінгу 19 травня.

За його словами, також ЄС розширить перелік країн, між якими будуть відкриті кордони без серйозних обмежень, однак не уточнив, як саме. Єврокомісія визначила критерії таких країн і схвалила надзвичайний механізм призупинення дозволу на в'їзд вакцинованим у разі, якщо нові штами COVID-19 ширитимуться ЄС.

Рішення ще має затвердити Рада ЄС, однак це формальність, яка має відбутися у короткі терміни. Те, яким має бути підтвердження вакцинації туристів, ЄС вирішуватиме окремо з кожною країною.


Значення для громадян України

Станом на травень та початок літа рішення ЄС відкриває небагато можливостей для України. Причини цьому дві:

  • вакцинація в Україні триває украй повільно;
  • внутрішні сертифікати вакцинації мають запрацювати з липня, за обіцянками МОЗ, а коли будуть створені зовнішні для виїзду закордон — невідомо.

Вчора, 18 травня, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що задля якнайшвидшого спрощення подорожей Україна веде переговори щодо визнання свідоцтв про вакцинацію з іншими країнами, зокрема й сусідніми. Серед них зокрема й країни ЄС — Угорщина та Румунія. Принаймні ці дві держави гарантували, що визнають український зразок документа, тоді як незрозуміло, чи прийнятним його порахують інші країни Союзу.

До впровадження сертифікатів повністю вакциновані українці за запитом і за потреби зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію для перетину державного кордону. У МОЗ стверджують, що таке свідоцтво наразі є чинним. Воно видається у паперовій формі з печаткою та підписом лікаря і предʼявляється при перетині державного кордону. Але чи визнаватимуть такий документ європейські прикордонники після рішення 19 травня, також невідомо.

Водночас заступник міністра цифрової трансформації заявляв, що зовнішній сертифікат буде містити прізвище та імʼя англійською, дату народження, інформацію про дату щеплення, тип вакцини та кількість доз, а МОЗ переконувало, що орієнтуватиметься на вимоги ВООЗ та Єврокомісії при створенні українського сертифіката вакцинації.

Багато туристичних країн визнали сертифікати вакцинації до офіційного рішення ЄС. Серед таких і члени Союзу, які пускають українців і з тестами, — Болгарія та Греція. Грузія, Хорватія та віднедавна Кіпр також вважають сертифікат документом, що дає дозвіл на в'їзд. Але для перетину цих кордонів українським мандрівникам поки що надійніше робити ПЛР-тести.


Дискримінація чи дозвіл

Прем'єр Денис Шмигаль заявляв, що нині уряд готовий затвердити та запровадити будь-яку модель документу: цифрову з QR-кодом чи формалізовану довідку про вакцинацію міжнародного стандарту, яка діє в усьому світі. При цьому прем'єр засудив домовленості між країнами щодо взаємного визнання сертифікатів.

"Вести сьогодні переговори з окремими країнами щодо взаємного допуску вважаю недоцільним. Весь світ сьогодні говорить про уніфікацію і про недискримінацію. Неможливо, щоб дві країни домовилися, а всі решта лишилися десь за бортом", — сказав Шмигаль.

Ця заява прозвучала до того, як МЗС оголосив про першу двосторонню домовленість з Угорщиною щодо взаємного визнання таких документів. Своєю чергою, Шмигаль заявив про "дуже складну дискусію" у ЄС щодо того, чи є дискримінацією сертифікат вакцинації. Так, у ЄС існували сумніви щодо того, наскільки законним буде фактично забороняти подорожувати нещепленим людям, адже частина з них можуть бути невакцинованими через стан здоровʼя чи те, що не можуть отримати вакцину, бо вона повільно розповсюджується у Європі та світі. Експерти вважають, що такі обмеження можуть призвести до судових позовів на національних рівнях та у Європейському суді з прав людини.


Читайте також:

В ЄС заявили про сприятливі умови для відновлення туризму влітку

Кіпр скасував обмеження на в’їзд для вакцинованих туристів

Литва запроваджує національний паспорт вакцинації


19.05.2021 1407
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1781
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18857
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1693
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2225
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3802

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1913

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

653

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1270

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1424
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

338
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

851
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24364
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

586
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

722
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1612
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7956
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

368
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

743
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2000 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

708