З 20 по 26 січня в рамках проекту «Підтримка електронного врядування в Івано-Франківській області» представники Івано-Франківської облдержадміністрації, ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи», Івано-Франківського регіонального центру з інвестицій та розвитку, а також Івано-Франківської, Калуської та Долинської міських рад взяли участь у навчальній поїздці до Естонії та Швеції.
Про це повідомляє Івано-Франківський регіональний центр з інвестицій та розвитку.
Метою візиту було визначено ознайомлення з досвідом електронного врядування в органах влади на державному та місцевому рівнях. В ході візиту делегація Івано-Франківської області відвідала міста Таллінн і Тарту (Естонія) та Стокгольм (Швеція).
Естонія презентувала представникам нашої області свій багаторічний досвід у формуванні системи е-врядування: електронної демократії, електронних послуг для населення і суб’єктів господарювання та безпаперового документообігу.
Зокрема, делегація відвідала експертну фундацію «Академія е-врядування», виконавчі органи міських рад, естонську службу порятунку, естонський ІКТ Демоцентр – організацію, що просуває інтереси понад 100 компаній, зацікавлених у розвитку е-врядування в Естонії. В місті Таллінні учасники навчального візиту ознайомилися з основними завданнями і роллю уряду Естонії в розвитку ІКТ-технологій, з роботою центрів за принципом єдиного вікна та наданням послуг для громадян і бізнесу, з роботою державного порталу eesti.ee, засобами обміну даними (система «X-Road»), структурою електронного документообігу в органах місцевої влади, зберіганням та архівацією цифрових документів, роботою комунального господарства та наданням диспетчерських послуг, системою служби порятунку.
В місті Тарту посадовці виконавчих органів міської ради представили роботу ІКТ-департаменту, ознайомили з кращими прикладами ІКТ-рішень міста, електронним документообігом, наданням онлайн-послуг, роботою геоінформаційної системи, наданням мобільних послуг (інноваційні аплікації для мобільних телефонів).
У столиці Швеції учасники відвідали Стокгольмський Парламент — місце, де відбувається вручення Нобелівських премій, здійснюється урочиста реєстрація шлюбів усіх бажаючих громадян міста та, в той же час, проводяться усі робочі та пленарні засідання Стокгольмської міської ради.
У передмісті Стокгольма Шерхольмені відвідали Центр обслуговування громадян, що в режимі єдиного вікна надає повний супровід громадянам з найрізноманітніших соціальних та правових питань (клієнти центру — переважно, трудові мігранти). Представники Івано-Франківщини отримали детальну інформацію про структуру шведських міністерств та державних агентств, що не змінювалися впродовж останніх чотирьох століть! Вони дізналися про роботу відділу е-послуг та інфосистеми е-медицини, формування інфраструктури для оперативної та безпечної комунікації даних, функціонування геоінформаційної системи міста, державну координацію діяльності в області е-управління, координацію діяльності губерній та муніципалітетів у сфері регіонального розвитку, підтримки і доставки послуг. Учасники навчального візиту ознайомилися також з досвідом Стокгольму в напрямку роботи з великими інвестиційними проектами, а саме: забезпечення системної підтримки для великих проектів (програмні засоби для формування баз даних інвестиційних проектів та управління проектним циклом); досвід формування баз даних і геоінформаційних систем (земельні ділянки, об’єкти нерухомості, в тому числі промислова нерухомість, тощо), забезпечення інтероперабельності систем. Учасники також взяли на озброєння унікальний досвід Стокгольму у використанні теплової енергії від підземних серверів, що обслуговують кабельні інтернет-системи.
Отримані знання українські фахівці планують втілити у чотири технологічні проекти, а саме: — електронна система документообігу для міст Івано-Франківська, Калуша та на обласному рівні; — географічна інформаційна система для Калуша, Долини та Івано-Франківська; — структура інтероперабельності для усіх цільових міст та для області загалом; — центр обслуговування дзвінків (call-center) для Калуша. З квітня поточного року розпочнеться діяльність з підготовки описів технічних завдань цих проектів командою проекту у супроводі шведських та естонських експертів.
Довідка: Проект «Підтримка електронного врядування в Івано-Франківській області» передбачає розвиток потенціалу Івано-Франківської області у впровадженні інформаційно-комунікаційних технологій для вдосконалення роботи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, створення прикладу для органів центральної влади. В подальшому кращі практики е-врядування поширюватимуться в інших областях України.
Головним виконавцем проекту є Академія електронного врядування Естонії – неурядова, неприбуткова організація, заснована для передання знань про електронне врядування та електронну демократію для розвитку громадянського суспільства. Партнерами проекту в Україні є Івано-Франківська обласна державна адміністрація, Івано-Франківський регіональний центр з інвестицій та розвитку, громадська організація «Агентство з розвитку приватної ініціативи» (м. Івано-Франківськ). Донори проекту: Шведське Агентство з міжнародного розвитку (SIDA), Міністерство закордонних справ Естонської Республіки.