Ексклюзив CNN: США оцінюють повідомлення про витоки на китайській АЕС

Уряд США витратив минулий тиждень на оцінку повідомлення про витік на китайській атомній електростанції після того, як французька компанія, що володіє та допомагає їй працювати, попередила про "неминучу радіологічну загрозу", повідомляють американські чиновники.

Попередження включало звинувачення в тому, що китайський орган безпеки підвищує допустимі межі для виявлення радіації за межами атомної електростанції Тайшань у провінції Гуандун, щоб уникнути необхідності її зупинки, йдеться у листі французької компанії до Департаменту США. 

Попри тривожне повідомлення від французької компанії Framatome, адміністрація Байдена вважає, що установа ще не перебуває на "кризовому рівні", як заявило одне з джерел.

Хоча американські чиновники вважають, що ситуація в цей час не представляє серйозної загрози безпеці для працівників заводу або китайській громадськості, незвично, що іноземна компанія в односторонньому порядку звертається до американського уряду за допомогою, коли її китайський державний партнер ще не визнав проблему.

Такий розвиток подій ставить США у складну ситуацію, якщо витік триватиме або стане більш серйозним.

Проте занепокоєння виявилося досить значним, оскільки минулого тижня Рада національної безпеки провела кілька засідань, коли ситуацію відстежували. В п'ятницю зібрання очолила старший директор КНБ у Китаї Лаура Розенбергер та старший директор з контролю над озброєннями Меллорі Стюарт, за повідомленнями американських чиновників.

Адміністрація Байдена обговорила ситуацію з урядом Франції та власними експертами Департаменту енергетики, повідомили джерела. США також контактували з китайським урядом, заявили представники США, хоча ступінь цих контактів незрозумілий.

Американський уряд відмовився пояснити оцінку, але представники НБК, Держдепартаменту та Міністерства енергетики наполягали на тому, що якщо існує певний ризик для китайської громадськості, США будуть зобов'язані повідомити про це згідно з чинними договорами, пов'язаними з ядерними аваріями.

Framatome звернувся до США, щоб отримати відмову, яка дозволить їм ділитися американською технічною допомогою для розв'язання проблеми на китайському заводі. Є лише дві причини, чому ця відмова буде надана, і одна з них є "безпосередньою радіологічною загрозою", те саме, що використали у записці від 8 червня.

У записці стверджується, що китайський показники збільшені, що перевищує французькі стандарти, проте залишається незрозумілим, як це у порівнянні з американськими.

"Не дивно, що французи простягнули руку", - стверджує Шеріл Рофер, учений-ядерник, який у 2001 році пішов у відставку з Національної лабораторії Лос-Аламоса. "Але Китай любить прогнозувати, що все добре, весь час", - додала вона.

США можуть дати дозвіл Framatome надавати технічну допомогу або підтримку для розв'язання проблеми, але уряд Китаю вирішує, чи потрібно внаслідок інциденту повністю зупинити завод, зазначається в документах, які надали CNN.

Врешті-решт, запит на допомогу від Framatome від 8 червня є єдиною причиною того, що США взагалі втрутилися в ситуацію, повідомили CNN у кількох джерелах.

Однак АЕС "Тайшань" ​​опублікувала заяву на своєму вебсайті у неділю ввечері за місцевим часом, стверджуючи, що екологічні показники як для станції, так і навколо неї є "нормальними".

Обидва ядерні реактори в Тайшані працюють, йдеться в повідомленні, додаючи, що на блоці 2 нещодавно завершили "капітальний ремонт" і  він "успішно під'єднався до мережі 10 червня 2021 року". У заяві не зазначили, чому і що саме капітально відремонтували на заводі.

"З моменту введення в експлуатацію АЕС "Тайшань" суворо контролювала роботу енергоблоків відповідно до чинних ліцензійних документів та технічних процедур. Усі експлуатаційні показники двох енергоблоків відповідали вимогам норм ядерної безпеки та технічним характеристикам електростанції", - йдеться у повідомленні.

В окремій заяві в п'ятницю, через кілька годин після того, як CNN вперше звернулися за коментарем, Framatome визнав, що компанія "підтримує розв'язання питання щодо продуктивності роботи атомної електростанції Тайшань у провінції Гуандун, Китай".

"Відповідно до наявних даних, завод працює в межах параметрів безпеки. Наша команда працює з відповідними експертами, щоб оцінити ситуацію та запропонувати рішення для розв'язання потенційної проблеми", - додається в повідомленні.

На запитання CNN Framatome не звертається безпосередньо до змісту листа до Департаменту енергетики.

Лист надходить, коли напруженість між Пекіном та Вашингтоном залишається високою, і коли лідери країн Великої сімки на цих вихідних у Великій Британії зустрілися з Китаєм, що стало важливою темою обговорення. Немає жодних ознак того, що повідомлення про витоки обговорювали на високому рівні на саміті.

Французька комунальна компанія Electrictie de France (EDF) заявила, що їй повідомлено про збільшення концентрації "інертних газів у первинному контурі" реактора номер один на АЕС Тайшань.

EDF володіє 30% акцій компанії з китайською державною енергетичною компанією China General Nuclear Power Group в TNPJVC, яка є власником і експлуатує електростанцію на півдні Китаю.

EDF зазначає, що "наявність певних інертних газів у первинному контурі є відомим явищем, яке вивчалося та передбачалося в робочих процедурах реактора", але не уточнювало рівні газів.

CNN звернулися до китайської влади в Пекіні та провінції Гуандун, де знаходиться завод, та посольства Китаю у Вашингтоні, округ Колумбія. Жоден не відповів прямо, хоча у Китаї відзначають триденне національне свято, яке триватиме до вечора понеділка.

за матеріалами CNN


14.06.2021 910
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1106
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2469
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2083
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2130
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6443 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2415 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

290

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1115

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1139

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1356
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

236
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

559
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2024
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26469
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

521
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10425 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7966
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

505
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

368
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

518
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

592
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1538