Ексклюзив CNN: США оцінюють повідомлення про витоки на китайській АЕС

Уряд США витратив минулий тиждень на оцінку повідомлення про витік на китайській атомній електростанції після того, як французька компанія, що володіє та допомагає їй працювати, попередила про "неминучу радіологічну загрозу", повідомляють американські чиновники.

Попередження включало звинувачення в тому, що китайський орган безпеки підвищує допустимі межі для виявлення радіації за межами атомної електростанції Тайшань у провінції Гуандун, щоб уникнути необхідності її зупинки, йдеться у листі французької компанії до Департаменту США. 

Попри тривожне повідомлення від французької компанії Framatome, адміністрація Байдена вважає, що установа ще не перебуває на "кризовому рівні", як заявило одне з джерел.

Хоча американські чиновники вважають, що ситуація в цей час не представляє серйозної загрози безпеці для працівників заводу або китайській громадськості, незвично, що іноземна компанія в односторонньому порядку звертається до американського уряду за допомогою, коли її китайський державний партнер ще не визнав проблему.

Такий розвиток подій ставить США у складну ситуацію, якщо витік триватиме або стане більш серйозним.

Проте занепокоєння виявилося досить значним, оскільки минулого тижня Рада національної безпеки провела кілька засідань, коли ситуацію відстежували. В п'ятницю зібрання очолила старший директор КНБ у Китаї Лаура Розенбергер та старший директор з контролю над озброєннями Меллорі Стюарт, за повідомленнями американських чиновників.

Адміністрація Байдена обговорила ситуацію з урядом Франції та власними експертами Департаменту енергетики, повідомили джерела. США також контактували з китайським урядом, заявили представники США, хоча ступінь цих контактів незрозумілий.

Американський уряд відмовився пояснити оцінку, але представники НБК, Держдепартаменту та Міністерства енергетики наполягали на тому, що якщо існує певний ризик для китайської громадськості, США будуть зобов'язані повідомити про це згідно з чинними договорами, пов'язаними з ядерними аваріями.

Framatome звернувся до США, щоб отримати відмову, яка дозволить їм ділитися американською технічною допомогою для розв'язання проблеми на китайському заводі. Є лише дві причини, чому ця відмова буде надана, і одна з них є "безпосередньою радіологічною загрозою", те саме, що використали у записці від 8 червня.

У записці стверджується, що китайський показники збільшені, що перевищує французькі стандарти, проте залишається незрозумілим, як це у порівнянні з американськими.

"Не дивно, що французи простягнули руку", - стверджує Шеріл Рофер, учений-ядерник, який у 2001 році пішов у відставку з Національної лабораторії Лос-Аламоса. "Але Китай любить прогнозувати, що все добре, весь час", - додала вона.

США можуть дати дозвіл Framatome надавати технічну допомогу або підтримку для розв'язання проблеми, але уряд Китаю вирішує, чи потрібно внаслідок інциденту повністю зупинити завод, зазначається в документах, які надали CNN.

Врешті-решт, запит на допомогу від Framatome від 8 червня є єдиною причиною того, що США взагалі втрутилися в ситуацію, повідомили CNN у кількох джерелах.

Однак АЕС "Тайшань" ​​опублікувала заяву на своєму вебсайті у неділю ввечері за місцевим часом, стверджуючи, що екологічні показники як для станції, так і навколо неї є "нормальними".

Обидва ядерні реактори в Тайшані працюють, йдеться в повідомленні, додаючи, що на блоці 2 нещодавно завершили "капітальний ремонт" і  він "успішно під'єднався до мережі 10 червня 2021 року". У заяві не зазначили, чому і що саме капітально відремонтували на заводі.

"З моменту введення в експлуатацію АЕС "Тайшань" суворо контролювала роботу енергоблоків відповідно до чинних ліцензійних документів та технічних процедур. Усі експлуатаційні показники двох енергоблоків відповідали вимогам норм ядерної безпеки та технічним характеристикам електростанції", - йдеться у повідомленні.

В окремій заяві в п'ятницю, через кілька годин після того, як CNN вперше звернулися за коментарем, Framatome визнав, що компанія "підтримує розв'язання питання щодо продуктивності роботи атомної електростанції Тайшань у провінції Гуандун, Китай".

"Відповідно до наявних даних, завод працює в межах параметрів безпеки. Наша команда працює з відповідними експертами, щоб оцінити ситуацію та запропонувати рішення для розв'язання потенційної проблеми", - додається в повідомленні.

На запитання CNN Framatome не звертається безпосередньо до змісту листа до Департаменту енергетики.

Лист надходить, коли напруженість між Пекіном та Вашингтоном залишається високою, і коли лідери країн Великої сімки на цих вихідних у Великій Британії зустрілися з Китаєм, що стало важливою темою обговорення. Немає жодних ознак того, що повідомлення про витоки обговорювали на високому рівні на саміті.

Французька комунальна компанія Electrictie de France (EDF) заявила, що їй повідомлено про збільшення концентрації "інертних газів у первинному контурі" реактора номер один на АЕС Тайшань.

EDF володіє 30% акцій компанії з китайською державною енергетичною компанією China General Nuclear Power Group в TNPJVC, яка є власником і експлуатує електростанцію на півдні Китаю.

EDF зазначає, що "наявність певних інертних газів у первинному контурі є відомим явищем, яке вивчалося та передбачалося в робочих процедурах реактора", але не уточнювало рівні газів.

CNN звернулися до китайської влади в Пекіні та провінції Гуандун, де знаходиться завод, та посольства Китаю у Вашингтоні, округ Колумбія. Жоден не відповів прямо, хоча у Китаї відзначають триденне національне свято, яке триватиме до вечора понеділка.

за матеріалами CNN


14.06.2021 986
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1240
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6886
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14912 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1827
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1076
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6551

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

877

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1669

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1472

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1339
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

440
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

701
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

861
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

673
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1763
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

788
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1090
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34921 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

268
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

442
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

753
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

668