Екопарк у Марківцях: у чому полягає ідея проєкту та що отримає місцева громада

фото: проєкт, як виглядатиме екопарк


Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтервіза" планує облаштувати екопарк у Марківцях на земельній ділянці площею 10,3 га.

Так, про позицію декількох мешканців села Марківці Тисменицької громади, які виступають проти облаштування екопарку, нещодавно писали франківські медіа. Ми вирішили детально розібратися в цьому питанні. Зокрема, розпитали про правові засади влаштування екопарку та мету інвестора.

Відтак, журналісти Фіртки отримали відповіді на запитання, які турбують громаду.


Екопарк у Марківцях: що відомо


Майбутній екопарк на території лісу, що поблизу села Марківці Тисменицької громади, – це багатогранний проєкт рекреаційної зони для психологічного, фізичного відновлення та відпочинку прикарпатців і гостей Івано-Франківщини. Екопарк – це про комфортний відпочинок для дітей та дорослих поруч з безпечними тваринами серед чистого, затишного лісу. Так про свій амбітний проєкт кажуть інвестори та автори ідеї - представники товариства з обмеженою відповідальністю «Інтервіза».

А от що отримає громада від реалізації масштабного та перспективного проєкту та чи зможуть марківчани і надалі безперешкодно потрапити на територію лісу?

Питань про цей інвестиційний об’єкт виникає чимало. На найгостріші та найбільш обговорювані відповідає один із учасників ТОВ «Інтервіза» Олександр Панасюк.


Насамперед розкажіть, у чому саме полягає ідея екопарку? Чи означає це, що територія площею 10,3 га тепер є вашою власністю?


Ділянка, про яку ми говоримо, належить державі, лісові угіддя належать державі, але перебувають в постійному лісокористуванні філії ДП «Ліси України» (раніше ДП «Івано-Франківський лісгосп») «Івано-франківське лісове господарство».  І, хочу наголосити, жодного відношення до територіальної громади, сільської ради вказана категорія лісів не має. Всі лісогосподарські роботи на вказаній категорії лісів здійснюються виключно державою в особі відповідних господарських одиниць. В цьому випадку це ДП «Ліси України». Ми наразі маємо виключно право тимчасового лісокористування, або оренди з метою рекреації, тобто активного відпочинку та відновлення. Це в жодному разі не означає, що ця територія є нашою власністю або нам належить.

Що далі? Свого часу у нас, молодих людей, які є інвесторами, засновниками і реалізаторами етнопарку «Гуцулленд», виникла ідея створити на Прикарпатті екопарк – територію для комплексного відпочинку. Це формат з залученням передових технологій відновлення людей, формування бази, де можна було б запроваджувати навчання для дітей, зокрема, проводити уроки з вивчення природи; залучення коней для відновлення дітей з аутизмом, реабілітація людей з посттравматичним синдромом. Це новітній, якісний і максимально комплексний підхід.

Для реалізації таких цілей розглядалися декілька локацій, зокрема, на Калущині, в Галицькій громаді та Тисменицькій.


Хвилювання людей полягає і в тому, що ліс буде вирубуватися та забудовуватися,  а тварини витопчуть усі ягоди і гриби. Як бути з цими зауваженнями?


Основним питанням створення такого екопарку є категорична заборона і неможливість будь-якого будівництва на землях лісового фонду. Тобто на лісових ділянках забороняється будівництво будь-яких об’єктів капітальної нерухомості, окрім лінійних тимчасових споруд. Йде мова лише про огорожі, доріжки, альтанки, відпочинкові маршрути, вольєри для тварин і тому подібне.

А де ж тоді ми спорудимо каси чи, до прикладу, заклад громадського харчування? Для того, щоб сформувати комплексний підхід до цього питання необхідно було знайти лісову ділянку, яка була б поруч з ділянкою, яка перебуває в зареєстрованій власності, або перебуває на інших правах, які б дозволяли спорудження відповідних об’єктів. Адже капітальні будівлі потрібно будувати на тих землях, які це дозволяють. Щоб жодним чином не порушити зобов’язання, які бере на себе інвестор під час спорудження парку.

Таку ділянку ми знайшли поруч села Марківці. Стара колиба «Козацька» на кільці в Марківцях, де у власності перебуває земля і нерухомість чимало років. Стояло питання щодо можливості придбання вказаного об’єкту і оформлення документів щодо лісокористування.

Ми як інвестори поставили умову попереднім власникам компанії , щоб вони сформували пакет документів, почали процедуру і дійшли до кінцевого результату - погодження процедури щодо виділу лісової ділянки в тимчасове лісокористування.

Щодо нарікань,  що звірі, які будуть в екопарку, витопчуть гриби та ягоди, то вони марні, адже тварини будуть знаходитися виключно у вольєрах.  Таких огороджень буде 7-8, решта – це зелені насадження, які і сьогодні там існують. Єдине, що зміниться в цьому плані – ліс стане чистим та доглянутим. .


Якими є умови цього лісокористування?


Такі умови передбачають тривалий період. Адже сам термін реалізації нашого проєкту – приблизно 5-7 років.  А його окупність – не менше 20-25 років. Тому немає жодного змісту брати таку лісову ділянку у користування на 2-5 років. Відтак, йшла мова про те, що ділянка має бути надана на максимально встановлений законом термін, тобто на 49 років. При цьому на такій ділянці реалізується комплекс заходів з благоустрою вказаної лісової території.


Розкажіть, будь ласка, про порядок отримання дозволу на лісокористування.


Попередні власники фірми «Інтервіза»  сформовали пакет документів, який був поданий до ДП «Івано-франківське лісове господарство» з метою визначення можливості отримання вказаної лісової ділянки в тимчасове користування. Було проведено акт обстеження вказаної лісової ділянки, запропоноване інвестиційне обгрунтування вказаного проєкту, запропонований план схеми розміщення об’єктів на вказаній лісовій ділянці. 

На підставі вказаних документів був сформований «Акт лісівничо-рекреаційного обстеження лісової ділянки, яка проектується для виділення в довгострокове тимчасове користування».

Багато людей думають, що вказана лісова ділянка передана у власність фірмі «Інтервіза». Це хибна думка. Адже і земля, і ліс є державною власністю. Оформлюються виключно питання довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою з метою облаштування зони відпочинку в порядку спеціального використання лісових ресурсів. Тобто є спеціальний порядок використання і відповідно до нього розробляється вище вказаний акт. Такий акт був створений з участю комісії, яка була сформована ДП «Івано-Франківський лісгосп». До її складу увійшли лісівники, начальники відділів лісового господарства, екологи.

Вони перевіряли обгрунтування можливості надання вказаної лісової ділянки в довгострокове тимчасове використання, визначалися всі оцінки: ландшафтний тип, естетична оцінка, рекреаційна оцінка лісової ділянки, оглядова привабливість, стадії інтеграції лісових екосистем.

Тобто ми пройшли встановлений законом порядок, який визначає необхідність проведення обстеження, оцінки і можливості рівня допустимості рекреаційного навантаження на вказану лісову ділянку.

Відтак, на підставі цього акту був зроблений висновок щодо можливості передачі лісової ділянки на умовах довгострокового тимчасового користування лісами в порядку спеціального лісокористування.  Зокрема, було визначено ділянки відповідного кварталу Марковецького лісництва. Не все, звісно, йде мова про окрему ділянку площею 10,3 га.

На підставі вказано акту було  здійснено погодження передачі вище вказаної ділянки з Івано-Франківським управління обласного лісового мисливського господарства, Державним агентством лісових ресурсів України. До слова, були надані зауваження щодо неможливості передачі нам десяти сотих лісу, адже не підходила їхня категорія ( хоча початково в лісокористування мали намір взяти площу 10,4 га). Тобто залишилася лише та лісова ділянка, яка може підлягати рекреації по закону. Тобто ви самі можете зробити висновок, що передача вказаної ділянки оформлялася досконало і дуже виважено. Погоджувати з громадою виділення такої лісової ділянки не потрібно, адже це не є агроліси громади і ця ділянка за межами населеного пункту і ніколи не належала громаді.

І це ще не все. Затвердження вказаних документів відбувається на підставі розпорядження Івано-Франківської ОВА. Хибно думати, що саме  ОВА передавала вказану земельну ділянку. Вона не є тою стороною, яка розпоряджається лісами. Обласна адміністрація саме затверджує відповідні висновки і передачі  лісових ділянок, які перебувають в державній власності.


Як вважаєте, в чому, на думку деяких марківчан, полягає проблема у цій історії з лісом? Чому дехто проти створення екопарку?


Після передачі лісової ділянки розпочався «шум-гам», адже одним із учасників юридичної особи виявилась дочка народного депутата Ігоря Фріса. Це найболючіше питання, яке турбує громаду: чому ж саме діти народного депутат стали учасниками нашої компанії? Насправді ми з ними працюємо уже багато часу і у нас є багато спільних проектів, серед яких і екопарк поблизу села Марківці. Дочка Ігоря Фріса не є особою, яка здійснює безпосередній вплив на юридичну особу, вона є одним із п’яти учасників нашої компанії. Вона не входить в склад управлінської структури компанії, не займається управлінням і не ухвалює рішення одноосібно. Вона є фахівцем у ресторанній справі, тому її зоною відповідальності є створення спільно з командою саме ресторану. Маніпуляції до яких беруться де-які особи, що нібито землю передано у власність доньці нардепа взагалі не має під собою підгрунтя. До речі звернутися за оформленням права на користування лісовою ділянкою може будь-яка фірма або підприємець. І відносно орендованої нами ділянки ніколи ніхто не звертався щодо отримання її в користування.


Чи вже розроблений проєкт благоустрою лісової ділянки? Адже навколо лісу почало з’являтися огородження.


Звісно, ми подали відповідні документи щодо розробки проекту благоустрою, адже жодних дій стосовно облаштування парку у рекреаційну зону не можна робити без того, що відповідна проектна організація, яка має відповідну ліцензію, не розробить проєкт благоустрою лісової ділянки. Ми розробили вказаний проект благоустрою та погодили з постійним лісокористувачем ДП «Івано-Франківський лісгосп» .

Ми подали вказані документи в Державну агенцію лісових ресурсів, вони теж погодили вказаний проєкт благоустрою.

На сьогодні є розроблений повноцінний, з пояснювальною запискою, з розрахунком навантаження, відповідний проєкт щодо благоустрою лісової ділянки площею 10,3 га, розміщеної поблизу села Марківці. 

Тільки після того, як вказаний проект був затверджений та погоджений з усіма службами, які мали необхідність його погодити, ми розпочали процес облаштування вказаної території.


Розкажіть детальніше про облаштування території


Для облаштування та приведення території до ладу знадобиться орієнтовно 5-7 років. Розкажу про те, що там зараз твориться: безлад, сміття, замулений потічок, по якому тече незрозуміла біла вода, поламані дерева, які ніхто, окрім постійного лісокористувача, тобто лісгоспу, навіть зрізати не може, щоб воно не нанесло шкоди людям.

Ми це прекрасно розуміємо, тому  проєкт з благоустрою передбачає розміщення відповідних тимчасових альтанок,  вольєрів для тварин на вільних від дерев ділянках, на галявинах. А переміщення відпочивальників має відбуватися таким чином, щоб  в жодному разі не зачепити дерева, які ростуть зараз на цій території.


Які новинки для відпочивальників запропонує екопарк?


Насамперед це відпочинковий парк. Але ключовим і принциповим питанням, над яким зосередилися інвестори,  є екологічна безпека, відсутність диких тварин та наявність виключно свійських тварин, які добре адаптуються до наших кліматичних умов, інклюзивність всієї території. 

Також йде мова про облаштування великих цікавих мотузкових парків. Вони будуть розміщені на деревах без завдання шкоди самим деревам. Як це можна зробити? На дерево одягаються спеціальні конструкції, які не псують кору дерев. Звичайно, будуть облаштовані і різноманітні дитячі майданчики для малечі різного віку.

Територію облагородять таким чином, аби по ній могли вільно пересуватися люди з інвалідністю  та батьки з дитячими візочками.

Вольєри виготовляються виключно з екологічних матеріалів. Це дерево і метал, жодного пластику.

Є велике бажання зробити каток. Переконаний, що таких активних атракцій на Прикарпатті не вистачає.

Значну увагу приділяємо створенню можливості для навчання дітей та проведення реабілітаційних заходів. 

Також у планах розміщення загону з культивованими одомашненими оленями, з якими безпечно контактувати. Адже вони не є дикими тваринами.

Цікава ідея в нас була і зі страрусиною фермою.

Ми переконані, що Івано-Франківщина лише виграє від реалізації такого екопарку. Адже, за оцінками експертів, сфера туризму саме на заході України щороку лише розвиватиметься.


Які бонуси від створення екопарку отримає громада? І чи зможуть люди і надалі безперешкодно ходити до лісу?


Перш за все, це робочі місця. До створення екопарку вже залучаються місцеві жителі сіл Марківці, Хом’яківка, міста Тисмениця. Всі вони отримують офіційну зарплатню. Коли проєкт наблизиться до запуску у парку плануємо працевлаштувати три десятки людей, більшість з яких будуть місцевими жителями. Окрім цього, говоримо і про податки. Як тільки ми придбали фірму, вона була перереєстрована з Івано-Франківська у Марківцях. Тому всі податки та збори будуть іти виключно у місцевий бюджет. А це величезний фінансовий плюс для громади.

До слова, ми робили презентацію нашого проєкту у місцевій школі двічі.  Там пояснювали і розповідали про всі його особливості. Тоді проблем не виникало. Як тільки почали обгороджувати територію, а не городити її неможливо, як ви самі розумієте, адже на території будуть вольєри з тваринами, матеріально-технічні цінності, ліхтарі, лавочки, і за цим всім встежити, коли територія не буде обгороджена, дуже важко.

Отож, як лише почала з’являтися огорожа, прийшли мешканці села Марківці і повідомили, що будуть перекривати дорогу, якщо роботи будуть продовжуватися і їх не пускатимуть у ліс.

Після цього ми вирішили представити проект в школі і розказати, яким чином він буде реалізований. Але люди не вислухали нас, бо обурені, що їх начебто не пускатимуть у ліс за грибами та ягодами.

Ми погодилися з тим, що мешканці села мають право на відвідування парку і згодні, що вони спокійно можуть заходити в цей парк безоплатно, без обмежень через центральний вхід. Ми є соціально орієнтованою компанією. Тож, готові підтвердити свої наміри щодо безперешкодного доступу жителів села Марківці на територію парку через центральний вхід безкоштовно та без обмежень для збору ягід та грибів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Конкуруватиме з Вовчинецькими горами": в Івано-Франківській громаді планують облагородити лісовий масив

Фотогалерея


10.05.2023 5658
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2412
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19490
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1746
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1217 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2267
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3870

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

135

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

696

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1305
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

635
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

746
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1640
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8050
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

480
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

778
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2055 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

736