
Чи відомо вам, що за одну хвилину із крану витікає три літри води? А про те, що усе, що усі пристрої, які підключені до розеток, навіть, якщо вони виключені (!), не перестають поїдати електроенергію, ви знали?
Сьогодні в країні багато людей навіть не уявляють наскільки можна зменшити оплату за воду,світло і навіть можна заробити на смітті. Про це все учням «Школи професійноїжурналістики в Івано-Франківську» розповіла учасниця шведського проекту “Стале Господарство” Ірина Микитюк. Гостя поділилась секретами економії, які будуть важливі кожному.
Отже, приблизні основні правила щодо економії електроенергії:
1.Максимально використовуйте природне освітлення, не ставте на підвіконня великі рослини.
2. Стежте за чистотою вікон, фіранок, плафонів і ламп.
3. Вимикайте світло там, де воно не потрібне.
4.Вимикайте прилади (телевізор, музичний центр, ноут-бук, зарядний пристрій для мобільного тощо) з електромережі, коли ними не користуєтесь. 95 % електроенергії використовується даремно!
5. Регулярно розморожуйте холодильник, щоб уникнути наростання льоду, який погіршує охолодження.
6. Обирайте правильний режим прання.
7. Якщо ви працюєте за комп’ютером і вам потрібно відійти – вимкніть монітор або переведіть його в режим «очікування». Залишений ввімкнений комп’ютер понад 20 хвилин – рівнозначно вимиканню освітлення у двох кімнатах.
8. Очищайте пило збірних пилососа (заповнений на 1/3 він погіршує всмоктування на 40% і, відповідно, зростає витрата споживання електроенергії).
Правила щодо домашньої економії:
1. Плануйте свої покупки. Складіть опис вашого бюджету. Опишіть всі джерела вашого доходу і витрати. Зберігайте чеки і талони. Подумайте, що дійсно було необхідним, а без чого можна було обійтися.
2. Замість побутової хімії можна використовувати натуральні продукти.
3. Вчасно піклуйтесь про речі,одяг та взуття.
4. Стежте за тим, щоб не було зайвої їжі і щоб вона потім не викидалась.
5. Купуйте за списком і не купуйте на голодний шлунок.
6. Не втрачайте голови почувши про сезонні і передсвяткові знижки та розпродажі.
7. Навчіть себе перевіряти терміни придатності продукції.
8. якщо ви хочете накопичити гроші, то недостатньо лише відмовитись від зайвих витрат. Кожного разу, коли ви зекономили, відкладіть ту суму до спеціального конверту.
Крім цього, наша гостя поділилась правилами «безпечного дому». Мова йде про побутову хімію, яка є не завжди безпечною для людини. Приміром, використання засобів для боротьби з комахами помітно збільшує розвиток раку у дітей. Фахівці стверджують, що феноли і крезоли, що входять до складу очищувальних засобів дуже їдкі, викликають діарею, запаморочення, втрату свідомості і порушення функцій нирок і печінки. А нітробензол у поліролі для підлоги і меблів може викликати знебарвлення шкіри, задишку, блювоту, а навіть і смерть. Адже ця речовина викликає ракові захворювання і є причиною вроджених дефектів у дітей.
Дбайте про здоров’я та безпеку для себе і своєї родини!
Іван Новосад,
учень школи професійної журналістики