Екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростає

 

Нормальній людині у своїй свідомості важко поєднати всюдисуще декларування розвитку туризму і рекреації на Івано-Франківщині із запровадженням таких виробництв, які не тільки збуджують громадську напругу в регіоні, а й додають Прикарпаттю щораз нові ризики та підвищують його екологічний антирейтинг.

Здебільшого айсберг чиновницьких дозволів і погоджень формується у тіні залаштунків, а коли його небезпечні обриси вигулькують на поверхню, то чиновництво активно вдається до пошуку діалогу з громадами, вдаючи із себе невинне і благе ягнятко. Якщо у такій небезпеці екологічних ризиків замовкнуть ще й громадські організації, то «писанкове Прикарпаття» невдовзі стане «Прикарпаттям пасинковим» - не прикарпатці, а чужі дядьки і тітки вирішуватимуть, якими мають бути приваби довкілля нашого краю. Серед тих, хто не мовчить, а б’є на сполох у малі й великі дзвони, - громадська організація «Зелений рух «Карпати», чільником якої є Михайло ДОВБЕНЧУК. Він як еколог переконує, що екологічні ризики, а відтак і екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростають.

А поштовхом до нашої розмови стала нарада 12 червня в Івано-Франківській ОДА, присвячена проблематиці будівництва міні-ГЕС у Карпатах.

- Що насторожило вас у форматі наради в облдержадміністрації?
- Нарада щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах справді відбулася. Річ у тім, що її ініціювали, звернувшись до голови облдержадміністрації М.Вишиванюка, підприємці, які дістали дозволи на 49 років - практично навічно - зводити міні-ГЕС у Карпатах. Це означає, що через кілька років представники гідроенергетичного бізнесу можуть повернути своє господарювання в той бік, який забажають. Не буду повторюватися, але на цій нараді я наголошував, що Карпати - легені України, живий і органічно єдиний організм. I сільські чи районні ради не можуть вирішувати їх долю, а як мінімум - обласна чи Верховна ради. Щоб відтак не пожинати негативи від промислового підприємництва в регіоні.

- Про що дискутували учасники наради?
- Спочатку я не міг зрозуміти, а відтак второпав, чому підприємці активізувалися. Виявляється, їм заважають провадити бізнес. Але нагадаю, що в травні у Верховній Раді відбувся круглий стіл щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах з участю громадських організацій, підприємців, науковців, депутатів ВР та ін. Головував чільник комітету ВР Валентин Семинога, а доповідав народний депутат Іван Заєць, який змалював досить непривабливу екологічну картину в Карпатському регіоні у зв’язку із намірами розвивати гідроенергетику на карпатських ріках. Проти запровадження такого бізнесу категорично висловилися представники Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської областей, хіба що представники Чернівецької області намагалися лобіювати це питання.

- Які були рекомендації?
- Головно - вдосконалення законодавства та проведення екологічної експертизи щодо спорудження об’єктів малої енергетики в Карпатах. Звісно, енергетики відстоювали свої наміри. Адже дозволів вже понадавано, а громади, зокрема Верховинщини, вимагають їх відозви. Спочатку посадові особи без жодних громадських слухань неконтрольовано попідписували дозволи, а тепер, цікаво, як цю проблему розв’язуватимуть? і такі речі стали можливими після внесення змін щодо проведення екологічної експертизи, яка стала непотрібною перед виготовленням техніко-економічного обґрунтування. Якщо б було навпаки, то люди відразу знали б про інше будівництво, а не лише після його початку.

- Які об’єкти на Івано-Франківщині потрапили у так званий екологічний антирейтинг від Довбенчука?
- На зведення міні-ГЕС у Карпатах ще впливати можна, тож на обласному рівні наразі небезпека номер один - регіон Калуша. Передусім, на моє переконання, - це Домбровський кар’єр, полігон із захоронення гексахлорбензолу і фірма «Даноша».

- Якщо про перші два екологічно небезпечні об’єкти вже частково відомо, то чому в трійці антирейтингу з’явилася «Даноша»?
- Нам незрозуміла така свого роду «глобальна політика» обласного керівництва: на всіх форумах галасують, що Прикарпаття - область туризму і рекреації, а на цьому тлі провадять активне лобіювання екологічно ризикового бізнесу в регіоні. Бо згадана нарада з ініціативи підприємців під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації Василя Плавюка, як на мене, і є власне таким лобіюванням. Бо це було реагуванням на висновки круглого столу у Верховній Раді. А попри все в області нема жодної програми розвитку електроенергетики. Якщо є, то хіба потаємна. Бо у кожному разі ніхто не знає, що, де і коли вже підписано. Ті чиновники, які мали б захищати громадські інтереси краян, перетворилися у монстрів зі знищення карпатського довкілля. Наприклад, питаєте, чому серед екологічних ризиків з’явилася «Даноша»? Ця фірма - закрита для громадськості система, як підводна частина айсберга. Ніхто не знає, що роблять інвестори із землею - чи виснажують, чи отруюють, чи продукція їх генно-модифікована, чи ні. Але найгірше те, що вони, заручившись у попередні роки хтозна-якими дозволами чиновників і угодами з людьми, вже добираються до національного парку «Давній Галич». Це звичайне захоплення земель іноземними фірмами. А на рівні області ми наразі не володіємо реальним станом екології - води, ґрунтів, повітря. У цьому випадку санепідемстанції - тільки прикриття, бо вони, не маючи ні належного обладнання, ні експрес-лабораторій, просто обманюють громади. Мені видається, що залучення іноземних експертів блокується, і відбувається це на ще вищому владному щаблі. Ні щодо «Даноші», ні щодо гексахлорбензолу, ні щодо міні-ГЕС ми як громадська організація не можемо домогтися реальних аналізів чи об’єктивної інформації. Ті висновки і аналізи, які подають наші санепідемстанції, - елементарна брехня. Більше того - це робиться вже навіть на владних нарадах. Хто таке чув: вода, яка пройшла через турбіну, виявляється кращою, ніж природна? Нонсенс! Бо насправді після технологічних процесів вода наших рік стає мертвою. Те, що ми побачили у Дземброні під час виїзду комісії на чолі з головою обласної ради Олександром Сичем, - варварство. А водозабори в Яремчі, Верховині, Ворохті, які місцева влада самовільно і самотужки облаштовує для громадських потреб, перекриваючи ріки? Ви б побачили це… Чому на всі ті факти промовчав перший заступник голови облдержадміністрації?

А вони нас переконують, як там усе чудово в Австрії… Смішно.

Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН


26.06.2012 Ігор ЛАЗОРИШИН 1127 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.06.27, 18:51
Звичайно,потрібно боротися всіма засобами за чисте довкілля.Ми не пересидим по домах ці проблеми,тому що вони відіб,ються на подальшому стані здоров,я нас та нащадків.Карпати вже почали "віддячувати" стихійними потопами внаслідок масової вирубки деревини.Наша планета жива і вона буде захищатись від спаплюження,але як це проявиться - невідомо.
al-Kaddafi 2012.06.29, 10:11
Чиновники, яких найняли за копійчану зарплату і пообіцяли захмарні взятки, сьогодні прислуговують окупантові, що їхніми руками руйнує нашу країну. Влада бореться проти власного народу. Горіти їм у пеклі !!!
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2266
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

884
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

931
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

939 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2829 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1487

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

562

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

674

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

349

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1027
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2115
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1092
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

814
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

348
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14999
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7313
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

751
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

304
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

217
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

308
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

592
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1045