Екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростає

 

Нормальній людині у своїй свідомості важко поєднати всюдисуще декларування розвитку туризму і рекреації на Івано-Франківщині із запровадженням таких виробництв, які не тільки збуджують громадську напругу в регіоні, а й додають Прикарпаттю щораз нові ризики та підвищують його екологічний антирейтинг.

Здебільшого айсберг чиновницьких дозволів і погоджень формується у тіні залаштунків, а коли його небезпечні обриси вигулькують на поверхню, то чиновництво активно вдається до пошуку діалогу з громадами, вдаючи із себе невинне і благе ягнятко. Якщо у такій небезпеці екологічних ризиків замовкнуть ще й громадські організації, то «писанкове Прикарпаття» невдовзі стане «Прикарпаттям пасинковим» - не прикарпатці, а чужі дядьки і тітки вирішуватимуть, якими мають бути приваби довкілля нашого краю. Серед тих, хто не мовчить, а б’є на сполох у малі й великі дзвони, - громадська організація «Зелений рух «Карпати», чільником якої є Михайло ДОВБЕНЧУК. Він як еколог переконує, що екологічні ризики, а відтак і екологічний антирейтинг Прикарпаття активно зростають.

А поштовхом до нашої розмови стала нарада 12 червня в Івано-Франківській ОДА, присвячена проблематиці будівництва міні-ГЕС у Карпатах.

- Що насторожило вас у форматі наради в облдержадміністрації?
- Нарада щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах справді відбулася. Річ у тім, що її ініціювали, звернувшись до голови облдержадміністрації М.Вишиванюка, підприємці, які дістали дозволи на 49 років - практично навічно - зводити міні-ГЕС у Карпатах. Це означає, що через кілька років представники гідроенергетичного бізнесу можуть повернути своє господарювання в той бік, який забажають. Не буду повторюватися, але на цій нараді я наголошував, що Карпати - легені України, живий і органічно єдиний організм. I сільські чи районні ради не можуть вирішувати їх долю, а як мінімум - обласна чи Верховна ради. Щоб відтак не пожинати негативи від промислового підприємництва в регіоні.

- Про що дискутували учасники наради?
- Спочатку я не міг зрозуміти, а відтак второпав, чому підприємці активізувалися. Виявляється, їм заважають провадити бізнес. Але нагадаю, що в травні у Верховній Раді відбувся круглий стіл щодо будівництва міні-ГЕС у Карпатах з участю громадських організацій, підприємців, науковців, депутатів ВР та ін. Головував чільник комітету ВР Валентин Семинога, а доповідав народний депутат Іван Заєць, який змалював досить непривабливу екологічну картину в Карпатському регіоні у зв’язку із намірами розвивати гідроенергетику на карпатських ріках. Проти запровадження такого бізнесу категорично висловилися представники Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської областей, хіба що представники Чернівецької області намагалися лобіювати це питання.

- Які були рекомендації?
- Головно - вдосконалення законодавства та проведення екологічної експертизи щодо спорудження об’єктів малої енергетики в Карпатах. Звісно, енергетики відстоювали свої наміри. Адже дозволів вже понадавано, а громади, зокрема Верховинщини, вимагають їх відозви. Спочатку посадові особи без жодних громадських слухань неконтрольовано попідписували дозволи, а тепер, цікаво, як цю проблему розв’язуватимуть? і такі речі стали можливими після внесення змін щодо проведення екологічної експертизи, яка стала непотрібною перед виготовленням техніко-економічного обґрунтування. Якщо б було навпаки, то люди відразу знали б про інше будівництво, а не лише після його початку.

- Які об’єкти на Івано-Франківщині потрапили у так званий екологічний антирейтинг від Довбенчука?
- На зведення міні-ГЕС у Карпатах ще впливати можна, тож на обласному рівні наразі небезпека номер один - регіон Калуша. Передусім, на моє переконання, - це Домбровський кар’єр, полігон із захоронення гексахлорбензолу і фірма «Даноша».

- Якщо про перші два екологічно небезпечні об’єкти вже частково відомо, то чому в трійці антирейтингу з’явилася «Даноша»?
- Нам незрозуміла така свого роду «глобальна політика» обласного керівництва: на всіх форумах галасують, що Прикарпаття - область туризму і рекреації, а на цьому тлі провадять активне лобіювання екологічно ризикового бізнесу в регіоні. Бо згадана нарада з ініціативи підприємців під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації Василя Плавюка, як на мене, і є власне таким лобіюванням. Бо це було реагуванням на висновки круглого столу у Верховній Раді. А попри все в області нема жодної програми розвитку електроенергетики. Якщо є, то хіба потаємна. Бо у кожному разі ніхто не знає, що, де і коли вже підписано. Ті чиновники, які мали б захищати громадські інтереси краян, перетворилися у монстрів зі знищення карпатського довкілля. Наприклад, питаєте, чому серед екологічних ризиків з’явилася «Даноша»? Ця фірма - закрита для громадськості система, як підводна частина айсберга. Ніхто не знає, що роблять інвестори із землею - чи виснажують, чи отруюють, чи продукція їх генно-модифікована, чи ні. Але найгірше те, що вони, заручившись у попередні роки хтозна-якими дозволами чиновників і угодами з людьми, вже добираються до національного парку «Давній Галич». Це звичайне захоплення земель іноземними фірмами. А на рівні області ми наразі не володіємо реальним станом екології - води, ґрунтів, повітря. У цьому випадку санепідемстанції - тільки прикриття, бо вони, не маючи ні належного обладнання, ні експрес-лабораторій, просто обманюють громади. Мені видається, що залучення іноземних експертів блокується, і відбувається це на ще вищому владному щаблі. Ні щодо «Даноші», ні щодо гексахлорбензолу, ні щодо міні-ГЕС ми як громадська організація не можемо домогтися реальних аналізів чи об’єктивної інформації. Ті висновки і аналізи, які подають наші санепідемстанції, - елементарна брехня. Більше того - це робиться вже навіть на владних нарадах. Хто таке чув: вода, яка пройшла через турбіну, виявляється кращою, ніж природна? Нонсенс! Бо насправді після технологічних процесів вода наших рік стає мертвою. Те, що ми побачили у Дземброні під час виїзду комісії на чолі з головою обласної ради Олександром Сичем, - варварство. А водозабори в Яремчі, Верховині, Ворохті, які місцева влада самовільно і самотужки облаштовує для громадських потреб, перекриваючи ріки? Ви б побачили це… Чому на всі ті факти промовчав перший заступник голови облдержадміністрації?

А вони нас переконують, як там усе чудово в Австрії… Смішно.

Автор: Ігор ЛАЗОРИШИН


26.06.2012 Ігор ЛАЗОРИШИН 913 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.06.27, 18:51
Звичайно,потрібно боротися всіма засобами за чисте довкілля.Ми не пересидим по домах ці проблеми,тому що вони відіб,ються на подальшому стані здоров,я нас та нащадків.Карпати вже почали "віддячувати" стихійними потопами внаслідок масової вирубки деревини.Наша планета жива і вона буде захищатись від спаплюження,але як це проявиться - невідомо.
al-Kaddafi 2012.06.29, 10:11
Чиновники, яких найняли за копійчану зарплату і пообіцяли захмарні взятки, сьогодні прислуговують окупантові, що їхніми руками руйнує нашу країну. Влада бореться проти власного народу. Горіти їм у пеклі !!!
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1972
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1869
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1863
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5533 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2159 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1516

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

751

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

804

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1009

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1009
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1777
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3688
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10264
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26155
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10194 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7720
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

907
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

222
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

271
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

388
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1288
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

892