Екологи: Будівництво фабрики в Івано-Франківській області загрожує катастрофою всьому регіону

 

 

Київський еколого-культурний центр заявив про можливу екологічну катастрофу в Івано-Франківській області. Як повідомляють екологи, плани будівництва деревообробного підприємства австрійської компанії Holzindustrie Schweighofer загрожують зниженням водопоглинання річок - і, як наслідок, повенями.

 

«Європейське підприємство з більш ніж 300-річної історією збирається будувати своє дочірнє підприємство в Івано-Франківській області з гравію, який будуть діставати з місцевих річок. Тільки цього року для будівництва необхідно 500 000 тонн гравію. Для річок - це катастрофа. У пам'яті ще живе повінь 2008 року на Західній Україні, що спричинило загибель жителів регіону. Україна витратила мільярди на відновлення житла потерпілих та інфраструктури регіону. Це надто висока ціна, яку країна має платити за незаконний і варварський видобуток гравію з річок», - кажуть екологи, пише gazeta.ua.

 

Як зазначають у Центрі, українське законодавство забороняє вивозити гравій, але браконьєри користуються лазівкою Статті 86 Водного кодексу України, яка дозволяє проводити так звані руслорегулювальні роботи. Таким чином, дії австрійської компанії можна розцінити як фінансування гравійного браконьєрства.

 

«Якщо вже на етапі будівництва Holzindustrie Schweighofer порушує екологічні норми і здоровий глузд, то під сумнівом опиняються і плани компанії використовувати високі екологічні стандарти лісозаготівлі, які застосовуються в Європі», - вважають екологи.

 

Київський еколого-культурний центр зазначає, що листи на адресу керівництва компанії із закликом дотримувати екологічного законодавства України поки що залишаються без відповіді. При цьому екологи повідомили про свої плани звернутися з відкритим листом до посольства Австрії та австрійських ЗМІ про можливу екологічну катастрофу, пов'язану з діями Holzindustrie Schweighofer.

 

Наводимо повний текст листа екологів:

 

Відкритий лист українських екологів у центральний офіс Holzindustrie Schweighofer (Австрія)

 

Генеральному директору  Геральду Швайгоферу

 

Шановний пане Геральде!

 

Ми вітаємо рішення вашої компанії здійснити масштабні інвестиції в Україні. Вважаємо позитивним прихід в Україну поважної компанії з багаторічним успішним досвідом роботи, створення нових робочих місць. При цьому сподіваємося, що компанія принесе в нашу країну високі екологічні стандарти в галузі лісозаготівлі та деревообробки.

 

Але нас як екологів турбують і дивують вже перші практичні кроки компанії в України, які ми розцінюємо як наміри вести будівництво підприємства за рахунок українського довкілля. Саме так ми оцінюємо плани використати при будівництві підприємства гравій з русел гірських річок України. Особливої ж гостроти цим побоюванням надають масштаби: наскільки нам стало відомо, для будівництва вашого підприємства тільки цього року необхідно не менше 500 000 тонн гравію.

 

Світова й українська практика засвідчує значну шкоду довкіллю від видобування гравію з річок. Тим не менше ваша дочірня компанія «Швайгофер-Україна» і український генеральний підрядник, який відповідає за будівництво, ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ», а також залучена ним компанія «Донспецмонтаж» планують використовувати для будівництва гравій із гірських річок Західної України. Ще тривожніше нам робиться від того, що вищезазначені ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ» і ТОВ «Донспецмонтаж»мають дуже сумнівну репутацію (і багато інших статей з пошуку «альтком корупція»).

 

Виїмка з річок регіону 500 000 тонн річкового гравію – це надзвичайне за своїми масштабами втручання у природні екосистеми, яке однозначно негативно вплине на екологічний стан і річок, і регіону в цілому.

 

Як відомо донні піщано-гравійні відклади грають важливу роль у підтриманні стабільності річкового русла, спроможності річки до самоочищення та як природні нерестовища. Відтак наслідками неконтрольованого видобутку гравію та піску будуть забруднення води, зниження водності, міграція русла, активізація водної ерозії берегів, зменшення фільтраційної спроможності річки, руйнування природних нерестовищ.

 

Внаслідок видобутку гравію та піску відбуваються зміни русла, зниження рівня води, порушення мандрування та інші наслідки, які у свою чергу знижують здатність річки до водопоглинання і тим самим збільшують вірогідність настання катастрофічних наслідків в результатів повеней.

 

Західна Україна за останні десятиліття пережила не одну таку стихію, на ліквідацію цих катастроф було витрачено мільярди гривень. Мали місце і людські жертви. Це занадто дорога ціна, яку українці не повинні платити через бажання будь-кого, у тому числі закордонного інвестора, збудувати свій бізнес з використанням природоруйнівних схем.

 

Ми задаємося питанням: якщо ваша компанія вже на етапі будівництва готова порушувати екологічні норми і діяти всупереч здоровому глузду, то чи будуть відповідати високим екологічним стандартам дії вже побудованого підприємства, яке безсумнівно буде впливати на процеси лісозаготівлі в Українських Карпатах та й у Карпатах в цілому. Вже сьогодні ми змушені спитати усіх: чи будуть стандарти роботи такого лісопереробного підприємства справді європейськими?

 

З огляду на усе вищесказане ми вимагаємо забезпечити будівництво об'єкта з дотриманням екологічних стандартів та законодавства України. Сподіваємося, що цього разу ми отримаємо належні гарантії та запевнення і нагадуємо, що ми вже направляли листа в український офіс «Швайгофер», але так і не отримали відповіді.

 

Зважаючи на обставини, ми будемо пильно стежити не тільки за самим будівництвом заводу а й за лісозаготівлею, яка буде проводитися для забезпечення промислових потужностей вашого нового підприємства та будемо інформувати про результати наших спостережень ЗМІ, громадськість та урядові інституції. Перші результати наших спостережень та побоювань ми вже оприлюднили у коментарях до відповідної статті, яка була опублікована 20 травня в газеті «Урядовий кур’єр» (примірник газети з перекладом статті додаємо до цього листа).

 

Ми також будемо звертатися до контролюючих державних органів, які зобов'язані проводити перевірку щодо дотримання всіх стандартів при будівництві.

 

Ми вважаємо, що видобування річкового гравію в таких великих кількостях - це проблема національного масштабу і тому ми також будемо звертатися з відкритим листом до посольства Австрії в Україні.

 

Даний лист є відкритим і його отримають, зокрема, як українські так австрійські ЗМІ.

 

З повагою Володимир Борейко, директор громадської екологічної організації «Київський еколого-культурний центр» Борис Васильківський, голова громадстько-правової екологічної організації «ЕкоПраво-Київ» Іван Парнікоза, кандидат біологічних наук Олег Листопад, незалежний еколог


22.05.2014 995 1
Коментарі (1)

ВАСИЛЬКО 2014.05.28, 10:56
Хто допоможе припинити таку саму крадіжку в селі Вістова Калуського району. Там також регулюють русло річки і все вивозять на продаж. Катастрофа не минуча. Допоможіть!!!
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

884
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2365
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2043
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2068
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6282 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2360 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

229

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1051

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1030

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1300
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

153
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

514
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1978
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26410
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

465
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10383 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7921
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

468
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

321
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

472
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

545
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1492