Екологи: Будівництво фабрики в Івано-Франківській області загрожує катастрофою всьому регіону

 

 

Київський еколого-культурний центр заявив про можливу екологічну катастрофу в Івано-Франківській області. Як повідомляють екологи, плани будівництва деревообробного підприємства австрійської компанії Holzindustrie Schweighofer загрожують зниженням водопоглинання річок - і, як наслідок, повенями.

 

«Європейське підприємство з більш ніж 300-річної історією збирається будувати своє дочірнє підприємство в Івано-Франківській області з гравію, який будуть діставати з місцевих річок. Тільки цього року для будівництва необхідно 500 000 тонн гравію. Для річок - це катастрофа. У пам'яті ще живе повінь 2008 року на Західній Україні, що спричинило загибель жителів регіону. Україна витратила мільярди на відновлення житла потерпілих та інфраструктури регіону. Це надто висока ціна, яку країна має платити за незаконний і варварський видобуток гравію з річок», - кажуть екологи, пише gazeta.ua.

 

Як зазначають у Центрі, українське законодавство забороняє вивозити гравій, але браконьєри користуються лазівкою Статті 86 Водного кодексу України, яка дозволяє проводити так звані руслорегулювальні роботи. Таким чином, дії австрійської компанії можна розцінити як фінансування гравійного браконьєрства.

 

«Якщо вже на етапі будівництва Holzindustrie Schweighofer порушує екологічні норми і здоровий глузд, то під сумнівом опиняються і плани компанії використовувати високі екологічні стандарти лісозаготівлі, які застосовуються в Європі», - вважають екологи.

 

Київський еколого-культурний центр зазначає, що листи на адресу керівництва компанії із закликом дотримувати екологічного законодавства України поки що залишаються без відповіді. При цьому екологи повідомили про свої плани звернутися з відкритим листом до посольства Австрії та австрійських ЗМІ про можливу екологічну катастрофу, пов'язану з діями Holzindustrie Schweighofer.

 

Наводимо повний текст листа екологів:

 

Відкритий лист українських екологів у центральний офіс Holzindustrie Schweighofer (Австрія)

 

Генеральному директору  Геральду Швайгоферу

 

Шановний пане Геральде!

 

Ми вітаємо рішення вашої компанії здійснити масштабні інвестиції в Україні. Вважаємо позитивним прихід в Україну поважної компанії з багаторічним успішним досвідом роботи, створення нових робочих місць. При цьому сподіваємося, що компанія принесе в нашу країну високі екологічні стандарти в галузі лісозаготівлі та деревообробки.

 

Але нас як екологів турбують і дивують вже перші практичні кроки компанії в України, які ми розцінюємо як наміри вести будівництво підприємства за рахунок українського довкілля. Саме так ми оцінюємо плани використати при будівництві підприємства гравій з русел гірських річок України. Особливої ж гостроти цим побоюванням надають масштаби: наскільки нам стало відомо, для будівництва вашого підприємства тільки цього року необхідно не менше 500 000 тонн гравію.

 

Світова й українська практика засвідчує значну шкоду довкіллю від видобування гравію з річок. Тим не менше ваша дочірня компанія «Швайгофер-Україна» і український генеральний підрядник, який відповідає за будівництво, ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ», а також залучена ним компанія «Донспецмонтаж» планують використовувати для будівництва гравій із гірських річок Західної України. Ще тривожніше нам робиться від того, що вищезазначені ТОВ «Будівельна компанія «УКРБУДІНВЕСТ» і ТОВ «Донспецмонтаж»мають дуже сумнівну репутацію (і багато інших статей з пошуку «альтком корупція»).

 

Виїмка з річок регіону 500 000 тонн річкового гравію – це надзвичайне за своїми масштабами втручання у природні екосистеми, яке однозначно негативно вплине на екологічний стан і річок, і регіону в цілому.

 

Як відомо донні піщано-гравійні відклади грають важливу роль у підтриманні стабільності річкового русла, спроможності річки до самоочищення та як природні нерестовища. Відтак наслідками неконтрольованого видобутку гравію та піску будуть забруднення води, зниження водності, міграція русла, активізація водної ерозії берегів, зменшення фільтраційної спроможності річки, руйнування природних нерестовищ.

 

Внаслідок видобутку гравію та піску відбуваються зміни русла, зниження рівня води, порушення мандрування та інші наслідки, які у свою чергу знижують здатність річки до водопоглинання і тим самим збільшують вірогідність настання катастрофічних наслідків в результатів повеней.

 

Західна Україна за останні десятиліття пережила не одну таку стихію, на ліквідацію цих катастроф було витрачено мільярди гривень. Мали місце і людські жертви. Це занадто дорога ціна, яку українці не повинні платити через бажання будь-кого, у тому числі закордонного інвестора, збудувати свій бізнес з використанням природоруйнівних схем.

 

Ми задаємося питанням: якщо ваша компанія вже на етапі будівництва готова порушувати екологічні норми і діяти всупереч здоровому глузду, то чи будуть відповідати високим екологічним стандартам дії вже побудованого підприємства, яке безсумнівно буде впливати на процеси лісозаготівлі в Українських Карпатах та й у Карпатах в цілому. Вже сьогодні ми змушені спитати усіх: чи будуть стандарти роботи такого лісопереробного підприємства справді європейськими?

 

З огляду на усе вищесказане ми вимагаємо забезпечити будівництво об'єкта з дотриманням екологічних стандартів та законодавства України. Сподіваємося, що цього разу ми отримаємо належні гарантії та запевнення і нагадуємо, що ми вже направляли листа в український офіс «Швайгофер», але так і не отримали відповіді.

 

Зважаючи на обставини, ми будемо пильно стежити не тільки за самим будівництвом заводу а й за лісозаготівлею, яка буде проводитися для забезпечення промислових потужностей вашого нового підприємства та будемо інформувати про результати наших спостережень ЗМІ, громадськість та урядові інституції. Перші результати наших спостережень та побоювань ми вже оприлюднили у коментарях до відповідної статті, яка була опублікована 20 травня в газеті «Урядовий кур’єр» (примірник газети з перекладом статті додаємо до цього листа).

 

Ми також будемо звертатися до контролюючих державних органів, які зобов'язані проводити перевірку щодо дотримання всіх стандартів при будівництві.

 

Ми вважаємо, що видобування річкового гравію в таких великих кількостях - це проблема національного масштабу і тому ми також будемо звертатися з відкритим листом до посольства Австрії в Україні.

 

Даний лист є відкритим і його отримають, зокрема, як українські так австрійські ЗМІ.

 

З повагою Володимир Борейко, директор громадської екологічної організації «Київський еколого-культурний центр» Борис Васильківський, голова громадстько-правової екологічної організації «ЕкоПраво-Київ» Іван Парнікоза, кандидат біологічних наук Олег Листопад, незалежний еколог


22.05.2014 1110 1
Коментарі (1)

ВАСИЛЬКО 2014.05.28, 10:56
Хто допоможе припинити таку саму крадіжку в селі Вістова Калуського району. Там також регулюють русло річки і все вивозять на продаж. Катастрофа не минуча. Допоможіть!!!
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

475
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

590
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2354
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1745
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2037
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5641 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

161

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1152

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1173

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1676
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

915
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

760
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14583
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

599
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10418
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6109
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

643
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7585
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2836
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

568
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

652
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

487