Екхарт Толле і його бачення Шляху

 

 

Нещодавно у Івано-Франківську в меморіальній квартирі художника, академіка Володимира Чернявського відбувся черговий Традиційний філософський квартирник «Під абсент». Цей проект є новим та дещо незвичним для нашого міста, хоча практика проведення різного роду "квартирників" є поширеною як в містах України, так і Європи.

В сучасних умовах західної «пластмасової» цивілізації, з її матеріальними ціннісними орієнтирами та різноманітними «гламурними» відтінками, організатори квартирника «Під абсент» намагаються актуалізувати непопулярні на сьогодні питання Буття, його сенсів, пошуку себе, цивілізаційних проблем та перспектив, руху індивіда на шляху пошуку Абсолюта.

Так, темами попередніх зібрань філософського квартирника вже були праця Еріха Фрома «Мати чи Бути?» та особливості традиціоналістичного вчення Рене Геннона. Обговорюючи вказані питання учасники квартирника впритул наближалися до незрозумілої для більшості категорії – «метафізичне». Її тлумачення чи будь-яке вираження в словесній формі є неможливим апріорі. Один з присутніх, в свою чергу, вказав організаторам на доцільність плавного переходу від теоретичного аспекту (а саме розмов про метафізику) безпосередньо до спроб її осягнення.

Можливо концепції, що розглядалися на останньому квартирнику, а саме вчення Екхарта Толле, стануть для когось тією сходинкою, що дасть можливість піднятися над матеріальним, раціональним чи емпіричним вченням до окремих аспектів надраціонального, надчуттєвого, певного езотеричного усвідомлення.

 

 

Отже Екхарт Толле.

Свідомо уникаю переказу біографічної інформації, оскільки це кардинально суперечило б тим ідеям, поширенню яких Толле присвячує своє життя. Особиста історія, якою би вона не була, чиєю би вона не була – в реальності не має будь-якої цінності.

Теоретичну складову вчення Екхарта Толлє можна помістити у 20 речень, воно не є надто складним, однак на глибинне його усвідомлення, усвідомлення його цінності може знадобитися час. З іншого боку, Толлє поширює свої погляди вже більше 12 років, чисельність його послідовників постійно збільшується. Ті ж, хто визнає його своїм духовним наставником, перечитуючи праці, чи переглядаючи лекції Екхарта, щоразу поглиблюють своє розуміння ключової ідеї.

Основне для її розуміння – це не загубитися в значенні слів. Не потрібно приділяти забагато уваги тлумаченню термінів та їх інтерпретації. Слова потрібні лише для підведення до тієї межі за якою починається вже інше усвідомлення.

---------------------

 

Історія пробудження Толле:

«Одного разу рано-вранці, незабаром після свого двадцатидев’ятиріччя, я прокинувся з відчуттям моторошного, абсолютного страху. Зі мною і раніше таке траплялося: я, бувало прокидався з подібними відчуттями, але цього разу вони були сильними, як ніколи. Нічна тиша, розпливчасті обриси меблів в темній кімнаті, віддалений шум поїзда - все здавалося якимось чужим, ворожим, і настільки позбавленим сенсу, що пробуджувало в мені глибоку відразу до світу. І самим огидним з усього цього був факт мого власного існування. Який був сенс продовжувати жити з вантажем такого страждання? Навіщо треба вести цю безперервну боротьбу? Я відчував, що глибоке, пристрасне бажання до позбавлення від життя, прагнення до неіснування, тепер стає набагато сильнішим від інстинктивного бажання жити.

«Я більше не в силах жити сам з собою».

Ця думка наполегливо повторювалася в моєму розумі. І зовсім раптово я зрозумів, наскільки незвичайною й оригінальною була ця думка. «Я один чи нас двоє? Якщо я не в силах жити сам з собою, то тоді нас повинно бути двоє: «Я» і той самий «сам», з яким я не можу більше жити. А що, якщо тільки один з нас справжній?» - Подумав я. 

Я був настільки вражений цією дивною здогадкою, що мій розум ніби завмер. Я залишався в повній свідомості, однак при цьому у мене не було жодної, навіть самої крихітної думки. Потім я відчув, ніби втягуюся у щось схоже на енергетичну воронку. На початку рух був повільним, потім поступово прискорилося. Мене охопив жахливий страх, і тіло почало трясти. Я чув слова «не опирайся», які ніби виходили з моїх грудей. Я відчував, що мене засмоктує в порожнечу. Було таке відчуття, ніби ця порожнеча знаходиться радше всередині мене, ніж зовні. Раптово страх зник, і я відчув себе в цій порожнечі. Більше я нічого не пам'ятаю. І не пам'ятаю, що було далі.»

 

Экхарт Толле. Сила момента Сейчас. Руководство по духовному просветлению // Москва, 2003. - С.15

 

---------------------

Хто такий «Я»? – Відповідь на це запитання шукає абсолютна більшість людей впродовж усього життя. Якщо задати це запитання кожному з Вас - відповіді будуть різні.

Я бізнесмен, Я науковець, Я жінка, Я філософ, Я людина, що любить життя. Все це -ототожнення себе з матеріальними речами, родом занять, політичними чи світоглядними ідеями. Але чи є це справді ваше «Я»? Відповідь Толле - однозначно ні.

В свідомості людини щодня виникають мільйони думок. Вони, як правило, повторюються. Крутяться в голові практично одні і ті ж думки. Постійне думання супроводжує людину впродовж життя. Рік за роком людина обростає досвідом, набуває життєвих поглядів, формується «особистість» яка, як ми переконані, є унікальною. Формується «особиста історія» кожного з нас. Вона тільки наша, унікальна. Як ми любимо її! Ми в нашій особистій історії граємо головну роль. Кожен з нас – центр навколо чого розвиваються всі події.

Шукаючи оригінальні форми передачі ідей Толлє мені на гадку прийшов принцип дії калейдоскопа. В цьому випадку він є досить доречний. Порожнеча в середині калейдоскопа – це свідомість. Кольорові шкельця - думки які постійно продукуються розумом… Однак ці думки не завжди кольорові… Система цих думок складає певну картинку, парадигму, трафарет, який є унікальним для кожного… Якщо подивитися в калейдоскоп ми побачимо картинку своєї «особистості» … «особистості» через призму сукупності тих чи інших думок….. Єдина різниця – що картинка калейдоскопа постійно змінюється, а наше розуміння себе є відносно стабільним.

«В мене було складне дитинство». «А я в школі був відмінником та перемагав на олімпіадах». «Моє нещасливе кохання зламало моє життя». «Я такий, який є». «Мені люди за моє життя чинили багато лиха.» «А це все я зробив для людей.. Але всі вони були не вдячні». «Моя сторінка на фейсбуці є найкращою з моїх друзів.. це мій здобуток». «А я в 22 роки захистив дисертацію». «А в мене є мрії…»  «Я є фанатом Динамо…» «Байк для мене це моє життя.» «Я люблю детективи». «Мій рахунок в банку складає… А наступного року, якщо все буде гаразд, він складатиме…» «В моєму житті було багато здобутків…» «Але звичайно не все сталося як я хотів»… «Однак є ще майбутнє … в якому обов’язково досягну запланованого…».

Це все пошуки себе через ототожнення… Але питання з чим? Фактично ототожнення себе з певною картинкою калейдоскопа… З унікальною картинкою, тільки Вашою картинкою. В свою чергу, саме такою картинкою (тільки своєю) не можуть більше жити люди на порозі суїциду….  Фактично відбувається ототожнення себе зі своїм розумом. Ототожнення себе зі своїм мисленням. Такий стан робить потік думок нескінченним. Оскільки ваші думки – це і є ВИ! Все це створює ілюзію життя ілюзію розуміння себе… Це якщо можна так висловитися своєрідна «матриця».

Твердження Рене Декарта «Я мислю, а отже я існую» є однією з найбільших оман людства. Оскільки мислення не є буттям. Буття знаходиться поза межами мислення.. будь-якого мислення.

Буття це буття. Йому не можна дати визначення.. йому не потрібно давати визначення… Пам’ятаєте як в Біблії Бог назвався для Мойсея:  «Ego Sum Qui Sum.. Я є те, що я є» Все.

Звільнитися від полону розуму.. усвідомити реального себе, вийти за межі так званої «матриці» можливе лише через момент «Зараз». Момент «зараз» є єдиними Воротами з цього полону… Налагодження відносин з моментом «зараз» - можливість реального усвідомлення себе. Відносини з Моментом «Зараз» - це відносини із самою Реальністю, із справжнім Життям, оскільки воно існує тільки Зараз. В Теперішньому, насправді знаходиться все: наше тіло, радість буття, любов ... Всі події відбуваються тільки Зараз, в теперішньому часі.

Життя в моменті «Зараз» - це буття, що не ототожнене з розумом. Розум постійно намагається відірвати людину від цього реального моменту: прив’язками до минулого, думанням про майбутнє, будуванням планів чи черговим переосмислення «своєї історії».

Ви звичайно запитаєте: «А як же мислення?» «Його потрібно відкинути?» «Взагалі перестати думати?»  Звичайно ж ні. Мислиннєві процеси є природними для людини. Однак розум – це інструмент, який потрібно використовувати для вирішення тих чи інших завдань, досягнення певних цілей і лиш тоді -  коли потрібно. Після цього, як будь який інструмент, розум слід «відкласти», «не використовувати». Щоденне постійне думання «в холосту» - є надзвичайно енергозатратним процесом, та нічим іншим як  поганою звичкою.

Прийняття моменту «Зараз» як справжньої реальності дозволить людині досягти трансформації індивідуальної свідомості та духовного пробудження. За межею «картинки калейдоскопа» - справжній світ, унікальний і неповторний.

Однак переорієнтуватися на життя в моменті «Зараз» є не так просто.. А точніше зовсім не просто, особливо в умовах сучасного суспільства, сповненого безліччю постійних та безперервних інформаційних потоків. 

На цьому шляху Екхарт Толле пропонує людині зробити перші два кроки: 1) усвідомити, що «Я» це не мій розум і не мої думки. 2) розпочати процес відслідковування «непотрібних» думок, що постійно продукуються розумом, як «чужорідне тіло». 

Далі більше…

 

http://www.tolle.ru/

 

Рухатись цим шляхом чи ні – вибір кожного.. Цінність Толле – у можливості цей шлях побачити..

 


05.11.2012 Михайло Романюк 1705 3
27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

651
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

986
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

1350
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

2124
12.06.2022
Ілона Шевченко

Олена Калайтан понад 30 років працювала журналісткою газети «Приазовський Робочий» у рідному Маріуполі та від початку повномасштабної війни працює у виданні «Донбас 24». 

1445
06.06.2022
Уляна Мокринчук

Понад сто днів війни в Україні. Інформаційний фронт тримають ЗМІ та журналісти, які стали основною мішенню переслідування російських військових злочинців на тому ж рівні, що й наша військова тероборона, оскільки нападникам наказано приховати сліди своїх злочинців. 

2029

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

163

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

319

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

921

Так, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства суспільним інтересам завдаються збитки, які обраховуються мільярдами, на цей час не принесло жодного результату.

1295
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

802
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

1933
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

3606 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

1951
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

3937
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

4802 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

5214
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

1634
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

268
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

1191
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

5107
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

7052