Єдину цукроварню Прикарпаття закривають?

 

/data/blog/42678/e145d6877fc087be6a8f2d7b9e88f1be.jpg

 

Єдина на Івано-Франківщині цукроварня в Городенці цієї осені не працюватиме, а заскладовані на її бурякопункті кількадесят тисяч центнерів солодких коренів, звезених з плантацій області, відтранспортують на переробку на котресь із тих профільних підприємств Тернопілля, що, як і ТОВ «Городенківський цукровий завод», належать відомому агрохолдингові «Мрія».

Така сама доля чекає і решту сировини, вирощеної на Прикарпатті, яку ще дозбирують.

 

Минулого вівторка кореспонденти «Галичини» були свідками, як на полях Тлумаччини, що їх орендує згадуване сільгосппідприємство, вантажили доволі гарний урожай солодких коренів на величезні КамАЗи з написами «Логіст» на бортах, які вирушали до Козової сусідньої області, де місцева бурякопереробка працює на повну потужність.


В органах влади на Прикарпатті не роблять з того економічної трагедії, хоча й прогнозували, як і писала «Галичина», що регіон буде з шістьма–сімома тисячами тонн цукру власного виробництва. З місцевими власниками орендованих паїв чи з самими буряковиробниками розраховуються справно — як за землю, так і за здану сировину. Зокрема, як розповів журналістові «Галичини» заступник голови Тлумацької РДА ігор Серемчук, із 788 га, на яких виростили головну культуру осінніх жнив, «Мрії» належить тільки 245. Отож буряки з решти площ — господарств та нивок селян-одноосібників — централізовано відвезли до Городенки, а звідти відразу привезли натомість і жом, і цукор, узятий із заводських запасів. «Усі задоволені», — переконує і. Серемчук.

 


Не сумнівається в тому, що вдасться розрахуватися з пайовиками, і керівник ПП «Вільхівці» Городенківського району Іван Приймак, у господарстві якого виростили цукрові буряки на 215 га. Проте все ж потерпає-непокоїться, бо пообіцяв людям аж по дві тонни жому. Чи привезуть йому цей вантаж з Козової, чи невідь-звідки? Якби ж «своя» цукроварня працювала, то таких побоювань не виникало б. Але все ж переважають сподівання, що від простою городенківського заводу прикарпатські буряківники нічого не втратять. 

 

Однак у цій ситуації є кілька моментів, які викликають запитання. По-перше, за останньою інформацією з району, на цукроварні скорочують сезонних робітників, яких набирали на час підготовки її до роботи, а штатних відправляють на біржу праці, себто пропонують ставати на облік при районному центрі зайнятості. Власне, остання практика — звична, оскільки діяльність підприємства такого профілю, зрозуміло, має загалом сезонний характер. Але одна річ — звільнятися, коли ти відпрацював певний період і щось заробив, та зовсім інша — покидати місце праці, так і не ставши до роботи. Жодні компенсації, обіцяні директором ТОВ «Городенківський цукровий завод» Олександром Філіпенком («Галичина» за 24 жовтня»), попри всю шляхетність такого кроку з боку адміністрації холдингу не відшкодують усіх втрат робітникам.


До того ж якби завод таки запрацював, то робочих місць на ньому відразу побільшало б з 260 до 600 за рахунок додаткових фахівців, яких тут завше наймають гарячої пори. Той «кадровий резерв» цукроварні до останньої миті чекав-гадав, що матиме роботу, хоч і на стислий термін, але досить оплачувану. А тепер хто й чим компенсує ці сподівання?


Отже, маємо і своєрідну соціальну драму від рішення «Мрії» не запускати бурякопереробний конвеєр у Городенці — хай тільки районного чи й лише містечкового масштабу. Втім, є в тому й «політичний» негатив. Громадськість райцентру не в захваті від такого стану справ. Не для того ж 2010-го відстояли цукроварню у тривалому спротиві хвацьким «металістам», котрі збиралися перетворити її на купу брухту, щоби вона нині простоювала. За словами керівника районного громадського об’єднання «Правиця» івана Григорчука, активісти організації не дадуть  вивезти сировину за межі району, якщо такі спроби будуть.


По-друге, чи не зумовить теперішній простій цукроварні скорочення площі цукрових буряків в області наступного року? Господарі відповідають на це по-різному. і ті з них, хто говорить «не для преси», скрушно хитають головами: ліпше, якби цукровий завод таки працював, тоді не довелось би навесні заступникові голови ОДА Василеві Брусу знову просити керівників галузі в районах і навіть погрожувати їм, як це він традиційно робить під час весняної посівної кампанії, наполягаючи на розширенні плантацій солодких коренів, аби восени було вдосталь сировини для роботи городенківського заводу...

 

Втім, площу цієї культури визначають, за великим рахунком, не командно-адміністративні методи, а ціна на цукор в Україні. Цього ж року вона така, що позбавляє аграріїв будь-яких надій, стверджує вже згадуваний і. Приймак. За його словами, «рентабельна» вартість цього продукту — сім, а ще краще — й усі вісім гривень. Адже цукрові буряки — культура затратна. Потрібно вкласти орієнтовно 14 тисяч гривень у гектар, щоби одержати в підсумку 400 центнерів солодких коренів з нього. Лише за такої врожайності вирощування культури стає прибутковим, тобто не лише повертає вкладені кошти, а й дає дохід, який можна використати і на збільшення її площі, і на підвищення врожайності коренів.  


Узагалі, живемо в такий час, коли заголовок до цієї публікації можна було подати й без «знака запитання». Галузь буряківництва в нашій державі таки поступово колапсує. Посудіть самі. За кращих часів в Україні працювало близько 200 цукроварень. Відтак щороку їх запускали чимраз менше — 160, 120ѕ,  2012-го, наприклад, працювало вже 80, а нині — тільки чотири десятки. До речі, з семи заводів «Мрії» стоять чотири — в тому числі в Бучачі й у Борщеві, які чи не вперше за свою історію зупинились.


Зрештою, й це не катастрофа. В Україні залишаються так звані перехідні запаси цукру обсягом 800 тис. тонн. Ще 1,3 млн. т збираються виробити, тому без цукру не зостанемось. Однак важко вірити в контексті такої низхідної тенденції нинішнім запевнянням, що, мовляв, наступного року цукроварня в Городенці таки працюватиме. Але всяке можливе...

 

"Галичина"


31.10.2013 458 1
Коментарі (1)

Василь 2013.10.31, 15:20
Та не буде завод працювати!!! А Григорчук і компанія дідів, які "відстоювали" завод в 2010, самі тепер його і продали, коли звозили окремих депутатів міської ради, щоб вони голосували за передачу ділянки бурякопункту під будівництво елеватора. За закриття заводу маємо дякувати теперішньому міському голові Осадчуку Роману Романовичу та секретарю міської ради Парфенюку Ярославу Володимировичу. Це особливі рекетири Городенки. І глибока подяка районному прокурору Хільчуку, який покриває всі бізнесові справи цих двох типів.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1142
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2833
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

992
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1053
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1063 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3141 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

919

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

788

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1099
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

164
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2359
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1158
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

459
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15079
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7392
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

825
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

388
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

298
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

384
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

671
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1119