"Є пари, де обоє наречених — військові": скільки шлюбів уклали в Івано-Франківську під час повномасштабної війни

У 75% шлюбів, які зареєстрували від 24 лютого 2022 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківську, нареченими були військовослужбовці. Загалом від початку повномасштабного вторгнення до вересня 2024 одружилися 6779 пар.

Про це у коментарі Суспільному розповіла начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Леся Семченко, передає Фіртка.

За вісім місяців 2024 року в Івано-Франківському відділі ДРАЦС обмінялися обітницями 1490 пар, розповідає начальниця відділу Леся Семченко. З її слів, здебільшого у парах, які реєстрували шлюб, військовими були чоловіки, але бувало, де обоє — військовослужбовці.

"До прикладу, наречена — військова медикиня, а наречений служить у ЗСУ. Дехто приходить із відпускним квитком. Тобто вони самі заявляють про те, що перебувають у відпустці і їм потрібно повертатися до певної дати до своєї частини, тому вони не мають багато часу. І ми обираємо день для церемонії або одружуємо тоді, коли пара прийшла до нас", — розповідає Леся Семченко.

Начальниця відділу ДРАЦС Леся Семченко каже: працівникам важко стримати емоції, коли одружуються військові.

"У нас під час обрядів з військовослужбовцями плачуть усі. Разом з ведучою, разом з реєстратором. Стало якось за "душу брати" набагато більше, ніж до війни. Звичайно, кожен реєстратор співпереживає з парою, яку одружує. Скажу навіть про себе особисто.

Це є такі проникливі почуття, де ти за них переживаєш і вітаєш з відкритою душею, зі щирим серцем. Військові бувають дуже втомлені, інколи вже на протезах. Ось буває таке, що "зриваємося" і плачемо всі, бо плаче родина, плаче мама, плаче тато", — говорить Леся Семченко.

Бійці не завжди обирають військову форму для реєстрації шлюбу, часто вони одружуються у вишиванках.

"Хто прибуває у відпустку, навпаки, хоче зняти форму і відчути себе вільніше. Цього року наречених менше у військовій формі порівняно з минулим.

Наші люди тепер одружуються у вишиванках. Такий одяг обирають частіше за звичайну білу сукню і костюм із краваткою", — розповідає Леся Семченко.

Провести державну реєстрацію шлюбу можна урочисто з музикою або за скороченим обрядом.

"Скорочений обряд не є менш урочистим. Наречені, звичайно, можуть із собою мати такі елементи як обручки, шампанське чи вишитий рушничок. А буває, що пара просто приходить удвох з перснями та фотографом, який фіксує для них цю мить", — каже начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську.

Кількість урочистих церемоній зменшилася у воєнний час. Обирають їх зазвичай тоді, коли є багато гостей.

За словами Лесі Семченко, у 2022 році одна з пар одружилася через відеозв’язок, тоді наречена була в Івано-Франківську, а наречений — у війську.

"Війна тоді тільки почалася, всі — в стресах, ніхто не був готовий до цього. Хтось планував одружитися і зробив це, а хтось — не планував.

У 2022 році згідно з Постановою 213 Кабінету міністрів України виникла можливість організувати церемонію одруження через військову частину та командира", — розповідає Леся Семченко.

Відтоді в Івано-Франківську таких випадків більше не було, хоча постанова досі чинна. Річ у тому, каже працівниця РАЦСу, що військовослужбовці бажають особисто бути присутніми на церемонії.

"Вже у 2023-2024 роках наші бійці почали йти у відпустки. Їм хотілося приїхати й весь цей процес пережити: подати заяву, традиційно піти до відділу ДРАЦС, одружитися та стати на вишитий рушничок", — каже Леся Семченко.

Вона додає, що з 2023 року можна подати заяву до РАЦСу через застосунок "Дія". У 2024 році відділ ДРАЦС в Івано-Франківську опрацював 303 такі заяви, а у 2023 — 406.

"Молодята можуть подати заяву дистанційно й оформити її навіть уночі. Ми бачили, що були такі, які подали о першій годині ночі", — говорить начальниця відділу ДРАЦС.

Найбільше церемоній укладають у теплі пори року: від травня до серпня. Також є ті, хто "полюють на дати". Серед таких пар популярною є дзеркальна дата, наприклад, 24.08.2024.

"Є молодята, що дотримуються нумерології. Тобто щось вичитують і їм треба саме цю дату, і бажано саме цю годину. Попри те, що 2024 рік вважається високосним, згідно зі статистикою бачимо, що це не налякало наших наречених", — розповідає Леся Семченко

Бували випадки, коли церемонію переносили через те, що вона була призначена у піст.

"Молоді люди самі пішли, подали заяву. Обрали, наприклад, суботу. За день-два вже приходять, бо розповіли вдома батькам, а вони кажуть: "Та ви що, піст". Тобто самі рідні стимулюють дітей передумати й перенести дату шлюбу", — розповідає начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську.

У період повномасштабної війни франківки почали рідше одружуватися з іноземцями. Протягом 2024 року уклали 52 шлюби.

"Найбільше шлюбів у нас уклали з громадянами Польщі, Німеччини, Молдови, Італії та навіть Сполучених Штатів Америки", — каже Леся Семченко.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Справжня любов завжди чекає", — священник з Івано-Франківщини про дошлюбні статеві стосунки

На п’ять одружень припадає одне розлучення: скільки шлюбів уклали прикарпатці цьогоріч

Ключовий показник демографічної кризи: яка ситуація з народжуваністю та смертністю на Івано-Франківщині


23.09.2024 Діана Струк 336 1
Коментарі (1)

ось так 2024.09.24, 10:12

Ну, все ясно. Невійськовим без тцк заборонено офіційно одружуватись... Та навіть якщо дати хабар у РАГСі... Більшість чоловіків не заводитиме сімю і дітей немаючи змоги забезпечити їм безпеку від москалів і ракет, які зруйнують дім, і від тцкашників, які скрутять і вкрадуть по дорозі на роботу чи в магазин...

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1520
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1003
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1261 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3707 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33860
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2820

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

343

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

740

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1681

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1054
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

619
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

500
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

873
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1977
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12189
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1480
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1268
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

528
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

235
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

311
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

355
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1244