"Є пари, де обоє наречених — військові": скільки шлюбів уклали в Івано-Франківську під час повномасштабної війни

У 75% шлюбів, які зареєстрували від 24 лютого 2022 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківську, нареченими були військовослужбовці. Загалом від початку повномасштабного вторгнення до вересня 2024 одружилися 6779 пар.

Про це у коментарі Суспільному розповіла начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Леся Семченко, передає Фіртка.

За вісім місяців 2024 року в Івано-Франківському відділі ДРАЦС обмінялися обітницями 1490 пар, розповідає начальниця відділу Леся Семченко. З її слів, здебільшого у парах, які реєстрували шлюб, військовими були чоловіки, але бувало, де обоє — військовослужбовці.

"До прикладу, наречена — військова медикиня, а наречений служить у ЗСУ. Дехто приходить із відпускним квитком. Тобто вони самі заявляють про те, що перебувають у відпустці і їм потрібно повертатися до певної дати до своєї частини, тому вони не мають багато часу. І ми обираємо день для церемонії або одружуємо тоді, коли пара прийшла до нас", — розповідає Леся Семченко.

Начальниця відділу ДРАЦС Леся Семченко каже: працівникам важко стримати емоції, коли одружуються військові.

"У нас під час обрядів з військовослужбовцями плачуть усі. Разом з ведучою, разом з реєстратором. Стало якось за "душу брати" набагато більше, ніж до війни. Звичайно, кожен реєстратор співпереживає з парою, яку одружує. Скажу навіть про себе особисто.

Це є такі проникливі почуття, де ти за них переживаєш і вітаєш з відкритою душею, зі щирим серцем. Військові бувають дуже втомлені, інколи вже на протезах. Ось буває таке, що "зриваємося" і плачемо всі, бо плаче родина, плаче мама, плаче тато", — говорить Леся Семченко.

Бійці не завжди обирають військову форму для реєстрації шлюбу, часто вони одружуються у вишиванках.

"Хто прибуває у відпустку, навпаки, хоче зняти форму і відчути себе вільніше. Цього року наречених менше у військовій формі порівняно з минулим.

Наші люди тепер одружуються у вишиванках. Такий одяг обирають частіше за звичайну білу сукню і костюм із краваткою", — розповідає Леся Семченко.

Провести державну реєстрацію шлюбу можна урочисто з музикою або за скороченим обрядом.

"Скорочений обряд не є менш урочистим. Наречені, звичайно, можуть із собою мати такі елементи як обручки, шампанське чи вишитий рушничок. А буває, що пара просто приходить удвох з перснями та фотографом, який фіксує для них цю мить", — каже начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську.

Кількість урочистих церемоній зменшилася у воєнний час. Обирають їх зазвичай тоді, коли є багато гостей.

За словами Лесі Семченко, у 2022 році одна з пар одружилася через відеозв’язок, тоді наречена була в Івано-Франківську, а наречений — у війську.

"Війна тоді тільки почалася, всі — в стресах, ніхто не був готовий до цього. Хтось планував одружитися і зробив це, а хтось — не планував.

У 2022 році згідно з Постановою 213 Кабінету міністрів України виникла можливість організувати церемонію одруження через військову частину та командира", — розповідає Леся Семченко.

Відтоді в Івано-Франківську таких випадків більше не було, хоча постанова досі чинна. Річ у тому, каже працівниця РАЦСу, що військовослужбовці бажають особисто бути присутніми на церемонії.

"Вже у 2023-2024 роках наші бійці почали йти у відпустки. Їм хотілося приїхати й весь цей процес пережити: подати заяву, традиційно піти до відділу ДРАЦС, одружитися та стати на вишитий рушничок", — каже Леся Семченко.

Вона додає, що з 2023 року можна подати заяву до РАЦСу через застосунок "Дія". У 2024 році відділ ДРАЦС в Івано-Франківську опрацював 303 такі заяви, а у 2023 — 406.

"Молодята можуть подати заяву дистанційно й оформити її навіть уночі. Ми бачили, що були такі, які подали о першій годині ночі", — говорить начальниця відділу ДРАЦС.

Найбільше церемоній укладають у теплі пори року: від травня до серпня. Також є ті, хто "полюють на дати". Серед таких пар популярною є дзеркальна дата, наприклад, 24.08.2024.

"Є молодята, що дотримуються нумерології. Тобто щось вичитують і їм треба саме цю дату, і бажано саме цю годину. Попри те, що 2024 рік вважається високосним, згідно зі статистикою бачимо, що це не налякало наших наречених", — розповідає Леся Семченко

Бували випадки, коли церемонію переносили через те, що вона була призначена у піст.

"Молоді люди самі пішли, подали заяву. Обрали, наприклад, суботу. За день-два вже приходять, бо розповіли вдома батькам, а вони кажуть: "Та ви що, піст". Тобто самі рідні стимулюють дітей передумати й перенести дату шлюбу", — розповідає начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську.

У період повномасштабної війни франківки почали рідше одружуватися з іноземцями. Протягом 2024 року уклали 52 шлюби.

"Найбільше шлюбів у нас уклали з громадянами Польщі, Німеччини, Молдови, Італії та навіть Сполучених Штатів Америки", — каже Леся Семченко.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Справжня любов завжди чекає", — священник з Івано-Франківщини про дошлюбні статеві стосунки

На п’ять одружень припадає одне розлучення: скільки шлюбів уклали прикарпатці цьогоріч

Ключовий показник демографічної кризи: яка ситуація з народжуваністю та смертністю на Івано-Франківщині


23.09.2024 Діана Струк 358 1
Коментарі (1)

ось так 2024.09.24, 10:12

Ну, все ясно. Невійськовим без тцк заборонено офіційно одружуватись... Та навіть якщо дати хабар у РАГСі... Більшість чоловіків не заводитиме сімю і дітей немаючи змоги забезпечити їм безпеку від москалів і ракет, які зруйнують дім, і від тцкашників, які скрутять і вкрадуть по дорозі на роботу чи в магазин...

23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

320
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1014 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

844
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1661
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2286
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4273 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

255

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

488

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

436

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

896
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8015
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

674
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

713
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1129
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

714
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6299
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1786
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

243
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

274
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1605
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

801 1