Джокер Путіна

 

 

            Перемовини у Донецьку між Кучмою, Шуфричем, Царьовим, Медведчуком та сепаратистами засвідчили, що сподівання на зміну змісту не позначаються на зміні форми вітчизняної традиції ухвалення політичних рішень в критичні моменти. Набір карт в колоді обмежений, а система за сприяння відповідних чинників виштовхує на поверхню старих гравців.

Виходячи з такої традиції Леоніда Кучму цілком можна назвати антикризовим менеджером, який представляє сторону влади. В якості чинного на той час глави держави Кучма брав участь у перемовинах в Маріїнському палаці наприкінці 2004 року між претендентами на посаду Президента та міжнародними посередниками, за цікавим збігом він зустрічався з своїми наступниками – Віктором Януковичем та Петром Порошенком напередодні участі в перемовинах стосовно залагодження внутріполітичної кризи в першому випадку та загрози територіальної цілісності держави в другому.

            Міністр закордонних справ Павло Клімкін, якого за версією влади в останній момент замінив на перемовинах Леонід Кучма через представлення посадовцем плану Президента з врегулювання ситуації на сході України в рамках конференції ОБСЄ у Відні, не мав почати роботу у кріслі глави МЗС з Донецька. Порошенко вирішив не заангажовувати своїх людей у перемовинах з сепаратистами, підсумковий успіх яких і найважливіше – реалізацію досягнутих домовленостей важко передбачити.  

Позиція присутніх на перемовинах представників ОБСЄ виглядала загалом зрозумілою -  «Європа має спати спокійно!».

            Участь в перемовинах Шуфрича та Царьова  - сценарій погоджений Путіном, головна роль в якому відійшла кумові Президента Росії Віктору Медведчуку, який чи не єдиний з високопосадовців часів Кучми довгий час зберігав вплив у політиці, знаходячи потрібні ключі до державних кабінетів. Цікаво, що багаторічні соратники Кучма і Медведчук опинилися по різні сторони барикад. Сам же приїзд Медведчука в Донецьк свідчить про локальну перемогу Путіна, яка, втім, може не стати тенденційною. В цьому випадку все залежить від дій української влади, яка у випадку з Медведчуком зробила крок на зустріч Російській Федерації.

            У 2007 році деякі експерти твердили про можливе входження Віктора Медведчука до виборчого списку Партії регіонів. На той момент він  вже залишив посаду лідера СДПУ(о) та провалився на парламентських виборах 2006 року з технологічним блоком «Не Так!». Однак Медведчука у виборчих списках регіоналів так й не виявилось. Тоді Ганна Герман сказала, що робота в парламенті не цікавить Медведчука і він має намір «зосередити свої зусилля на професійній діяльності». Про «сірого кардинала» вітчизняної політики почули за два роки, коли в інформаційному просторі почала мусуватися тема, начебто, розробки Медведчуком для БЮТу покрокового плану, спрямованого на усунення Ющенка з президентської посади шляхом масованої  інформаційної кампанії - організації звернень, виступів, заяв у ЗМІ відомих політиків, експертів, економістів, політологів щодо нагальної необхідності проведення в Україні дострокових президентських виборів або втілення конституційної реформи в напрямку скасування інституту президентства.

Протягом останніх місяців Віктор Медведчук виступав за федералізацію країни. Федералізація та входження України до Митного союзу поряд з ініціативою місцевих референдумів стали ідейною базою його «Українського вибору». «Український вибір», який проводив досить активну інформаційну кампанію по всій країні, став виявом бажання Медведчука повернутися в публічну політику. Зміни, як і у 2004 році, настали з початком Майдану. Однак дрібні неприємності Віктора Володимировича під час Майдану, не вплинули на реалізацію його російськоцентричної стратегії у постреволюційний період. І ось Медведчук отримав шанс проявити свої здібності.   

"Український вибір" привітав ініціативу Петра Порошенка про припинення вогню. Про це йдеться в заяві виконкому організації. Складається враження, що російська сторона послідовно вводила Віктора Медведчука у політичний процес довкола Донбасу з часу перших проявів сепаратизму в регіоні. Познайомився Медведчук з сепаратистами близько місяця тому, коли настав етап прийняття політичних рішень щодо майбутнього ДНР та ЛНР. Вірогідно, йому відводилась роль головного зв’язкового елементу в процесі перерозподілення грошових потоків та формування квазідержавного утворення на базі частини Донецької та Луганської областей - проведенні перемовин з Києвом щодо організації референдуму про відокремлення Донбасу в обмін на гарантію недопущення розгортання російського сценарію в інших регіонах країни. Звісно, далеко не всі угруповання сепаратистів могли б спокійно поставитись до ролі наглядача. Відсутність  «народного губернатора» самопроголошеної Луганської народної республики Валерія Болотова на перемовинах в Донецьку свідчить, що росіяни довіряють тим, на кого можуть повністю покласти у сприйнятті вказівок.

Сьогодні очевидно, що зупинка вогню з обох боків – це не тільки час для терористів, щоб скласти зброю, а й час для української влади, щоб відкрити другу, непублічну лінію переговорного процесу стосовно майбутнього Донбасу. Підтвердженням готовності до кулуарного діалогу стало рішення Володимира Путіна звернутися до Ради Російської Федерації з пропозицією скасувати дозвіл на використання армії в Україні, яка  була схвалена на засіданні верхньої палати російського парламенту.

Мирний план Порошенка передбачає максимальні поступки можливі на сьогодні з боку української сторони. Видається, план «Б» Порошенка не є стратегічно завершеним, тому він спробує тягнути час, щоб уникнути великої кількості жертв серед цивільних, що неминуче матиме місце в разі початку повномасштабної військової  наступальної операції на Донбасі. Проте й Володимир Путін не проти відверто клінчувати з простором для імпровізації в чому йому допомагатимуть лояльні Медведчук і Ко. Особливість ситуації полягає в тому, що будучи наділеним мандатом на ведення переговорів Віктор Медведчук є тільки найнятим менеджером Кремля, завдання якого полягає в тому, щоб гарантувати збереження обличчя Путіна на виході переговорного процесу. Його вплив у Кремлі є надто обмеженим, фактично мінімальним. Але разом з тим його роль для Путіна надто цінна.

Відтак публічні домовленості є тільки першим кроком щодо реальних домовленостей про підсумок того, що почалось між Кучмою, Шуфричем, Царьовим, Зурабовим, Медведчуком та Бородаєм у Донецьку.

 


28.06.2014 Василь Кедик 2362 0
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

407
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

576
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1313
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2265 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1121
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3054

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

880

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1029

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1454

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2060
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26362 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

751
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

947
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2988
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1237
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

931
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1189
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1199
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

405
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4251
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1065
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1630