Двополюсний політикум і його вороги

 

 

Чому незалежні самовисуванці не вигідні ні владі, ні опозиції


Вибори-2012 перетворюють українську політику на двополюсний світ. Електорату втовкмачують, що кампанія до парламенту – це «битва титанів», протистояння добра і зла, світла і темряви. Що є тільки білі і пухнасті «ми» і «вони» - каки і «редиски». «Ми їх зупинимо… Вони втратили 5 років… Ми об’єдналися заради… Вони підписали кабальну газову угоду», - ця дуель в телеефірі вже практично переросла в дует.


 

 

Місця для «третьої сили» в цьому роздерибаненому на двох світі не передбачається. Тому реакція і регіоналів, і "Батьківщини" на всяких там комуністів, "Нашу Україну", "УДАР" чи "Свободу" нагадує реакцію на неслухняних дітлахів: плутаються під ногами, заважають серйозним дядькам діаложити. Своїх рідних непослухів можна й пряником заспокоїти: округ, наприклад, вділити, по голівці погладити, назвати єдиним кандидатом. А «чужим шмаркачам» не гріх і вуха відкрутити, «зрадникам» таким.  

 

Халепа тільки в тому, що бажане не хоче збігатися з дійсністю, скільки телеефіру не замовляй. Так само протистояння "Кока-Коли" і "Пепсі-Коли" не вичерпує усього світового ринку напоїв, попри мільярдні бюджети компаній на рекламу. Тому що є люди, які просто люблять сік, мінералку або чисту воду. І що ти їм зробиш? А судячи з рейтингу головних гравців у виборчій кампанії-2012, таких людей в Україні значно більше, ніж хотілося б обом «Колам».

 

Найбільше ж клопотів і плутанини на мажоритарних округах. Владі простіше – своїх «халамидників» - червоних, королівських і всяких - вона міцно тримає на повідку. Важче «Батьківщині»: ідеологія, програми і риторика її мажоритарників нічим не відрізняються від ідеології, риторики і програм висуванців від інших національно-демократичних сил або самовисуванців.

 

Тому критично потрібно чимось відрізнятися, необхідні конкурентні переваги. А окрім налички «єдиний кандидат від опозиції», часто-густо жодних переваг не видно. Більше того, вистражданий в затяжних переговорах і недешевий бренд Об’єднаної опозиції стрімко девальвується від самого сусідства з прізвищами деяких її висуванців. Часто, надто часто, аби вважати це випадковістю, кандидати від «Батьківщини» поступаються своїм конкурентам на округах. Прикарпаття – аж ніяк не виняток з цієї тенденції. Зрештою, деградація кадрової політики – проблема не тільки «Батьківщини», а всіх політичних клубів, які в нас називаються партіями.

 

Навіть оглядове знайомство з переліком кандидатів на одномандатних округах Івано-Франківської області залишає стійке враження: мажоритарники-самовисуванці переважно мають вагоміший авторитет, рейтинг, статус, досвід і здобутки, ніж партійні ставленики. Чи не єдиним винятком можна вважати сам Івано-Франківськ (округ №83), де фаворитом вважається висуванець «Свободи» Олександр Сич. Однак яскрава кампанія самовисуванця, відомого в області підприємця Олександра Шевченка може суттєво підрізати крила Сичу.

 

В інших шести округах політичні партії практично ніде не змогли запропонувати виборцю потенційного переможця, готового лідера перегонів. Чому такий дисбаланс? Чому проти політичних важковаговиків партії виставили на ринг «доходяг-легкоатлетів»?

 

Причина перша: куца лава запасних. Національно-демократичні сили не зуміли виховати заміну старим кадрам, які приросли до крісел і мандатів. Партії не переймалися ані вихованням і навчанням «молодих і перспективних», ані, тим більше, не інвестували в їхню розкрутку. Тому тепер ті кілька «молодих обдарувань» від «Батьківщини» жалюгідно виглядають проти того ж Гдичинського, Бруса чи Круця. Зате незмінний голова прикарпатської «Батьківщини» Дмитро Шлемко, як завжди, забезпечив собі прохідне місце у списку.

 

Причина друга і не менш прикра: деградація партійних структур. Позбавлені виразної ідеологічної опори, політичні формування неминуче перетворюються на клуби за інтересами чи своєрідні акціонерні товариства, вигоди і дивіденди в яких отримує вузьке коло керівництва і наближених осіб. Решта членів перетворюються на бездушні «штики»: їхня роль – піднімати руки, коли скаже лідер (партії, фракції, осередку). Людям самодостатнім і самореалізованим ходити строєм перед партбосами з часом набридає. До того ж, сірі функціонери не можуть довго витримувати яскравіших і незалежних «підлеглих». Розв’язка неминуча і логічна. Тому такі яскраві, впізнавані на загальноукраїнському рівні фігури, як Доній і Стецьків, пішли на вибори самовисуванцями. Для таких, як Шкіль і Гримчак, не знайшлося місця в прохідній частині списку «Батьківщини». Зате для колишньої гьорл-френд нардепа-регіонала Горбаля Тетяни Донець і їй подібних знайшлося! На обласному рівні аналогічно: для безперечного фаворита по Надвірнянському округу, «фронтзмінівця» Юрія Дерев’янка конфлікт з керівництвом обласної організації і «любими друзями» лідера закінчився виходом з партії і самовисуванням.

 

Показовою є й історія з мером міста Калуша Ігорем Насаликом. Можна по-різному ставитися до цього екстравагантного й неоднозначного політика, але на виборах міського голови в 2010 році він отримав рекордні для України 91,35%. А його головний конкурент, ставлениця «Батьківщини» Ольга Сікора здобула 5,22%. Відчуйте різницю. Але саме Сікорі «Батьківщина» віддала округ. Фактично, це відмова від готового переможця.

 

Подібно на Коломийщині. Виставити маловідомого «батьківщинівця» Олександра Левицького супроти Богдана Гдичинського – це капітуляція наперед. Чому не зробити ставку бодай на лідера фракції «Батьківщина» в обласній раді Юрія Романюка, якого добре знають в районі? До речі, Олесь Доній, який балотується по Коломийському округу самовисуванцем, прямо звинуватив «Батьківщину» і особисто начальника її обласного виборчого штабу Дмитра Шлемка в здачі цього округу.

 

А що може протиставити нардепу двох скликань, «нашоукраїнцю» Миколі Круцю екс-керівник облгазу, безробітний любитель «Порше Каєнів» Володимир Купчак? Виборець тільки незабаром дізнається, що такий політик, виявляється, існує. Чи встигне він бодай запам’ятати це прізвище? Що воно йому говорить?

У такій ситуації «Батьківщині» й іншим партіям нічого не залишається, як боротися з самовисуванцями технологічно, не гребуючи забороненими на рингу прийомами. Найбільш поширена технологія – нав’язування думки, що самовисуванець – це майбутня «тушка», тобто перебіжчик у владний табір. Доказів не потрібно – головне повторювати тезу повсюдно і повсякчасно, як мантру. Незручний факт, що саме у фракції «Батьківщини» в нинішньому парламенті виявилося три десятки «тушок», замовчується. Як і аналіз потенційних перебіжчиків у нинішньому списку партії. До речі, все це страхання виборців майбутніми «тушками» і плачі над «зрадами», яких ще не сталося, виказують, що самі об’єднані опозиціонери глибоко не вірять у власну перемогу. Що ще  до бою здалися. Ще не боролися, а вже приміряють образ «зраджених» жертв, почувають себе взятими в оточення, готуються до кругової оборони, а не атаки. А чому б серйозно не повоювати за більшість у Раді?

 

Ще одна, пов’язана з попередньою, технологія – поширення думки, що самовисуванці – це «маріонетки» влади. Імовірно, в деяких випадках ця теза відповідатиме дійсності, коли йдеться про кандидатів-чиновників чи членів Партії регіонів, які маскуються під незалежних самовисуванців. Яскравий приклад такого в області – Василь Чуднов, голова обласної організації Партії регіонів і при цьому самовисуванець.

 

Але чи можна вважати «маріонеткою» кандидата з вагомою підтримкою населення? Чому ставленика партії зі скромним особистим рейтингом, залежного від волі партійних босів, від впливів політичної кон’юнктури, ігор і інтриг, вважати більш незалежним? І на самовисуванця, і на кандидата від партії тиснутимуть однаково. Якщо є бізнес – по лінії податкової, якщо працював на держслужбі – поцікавиться прокуратура тощо. Можливо, спокушатимуть грошима. І запобіжником від спокус буде не партквиток, а елементарна совість. Доведено практикою: днями якраз із фракції «Батьківщина» в парламенті перебіг до більшості ще один депутат. Далеко не факт, що так би зробив якийсь самовисуванець: йому ще в очі людям на окрузі дивитися, та й вдруге дорога до парламенту вже була б закрита.

 

За великим рахунком, успішні незалежні самовисуванці не зручні й не вигідні ні Регіонам, ні "Батьківщині". Вони не вписуються в двохполюсну модель української політики, коли влада і опозиція змінюють одне одного, нічого не змінюючи по суті в країні. Їх спробують, звісно, загнати в якесь партійне стійло, на це і сподіваються, але заженуть далеко не всіх. Тому самовисуванці – це можливість чогось «третього», нового, вони можуть дати альтернативу звичному для українців «вибору меншого зла». Бо в них відмінна, ніж в учасників політичних корпорацій, мотивація. Ця мотивація може стати в парламенті базою для об’єднання людей з досвідом і тверезими поглядами, а не партійними гаслами замість мозку і гіпертрофованим хапальним рефлексом.

 

Самовисуванці, які переможуть на виборах, не будуть зобов’язані своїм мандатом рейтингу лідера, на якому фактично заїдуть в Раду всі «списковики». Вони не тиснутимуть на кнопки за помахом якогось «Міші-сємафора», як називають в нинішній Раді Михайла Чечетова. Вони завжди поцікавляться законопроектом, за який голосуватимуть, а не виконуватимуть сліпо вказівку лідера. Микола Круць, який до парламенту обирався і як мажоритарник у 2002 році, і за партійним списком в 2007-му, розкрив мотиви мажоритарника-самовисуванця дуже просто: «Краще я буду служити людям, своїм землякам, ніж партійним вождям. Повірте, я знаю, що кажу, попрацювавши в парламенті десять років і як обраний на мажоритарні, і потім за списком».

 

Єдині зобов’язання самовисуванців – перед виборцями. І на відміну від партій, саме ці депутати стануть реальними і активними лобістами інтересів громад. Бо лише підтримка конкретної громади, а не популярність партійного лідера чи бренду є для мажоритарників-самовисуванців єдиною запорукою тривалого перебування у великій політиці.

 

 

Арсен СОЛОВЧУК,


Галицький кореспондент

 

 


14.09.2012 1400 12
Коментарі (12)

Я 2012.09.15, 12:34
Зараз важливіша річ - врятувати останній незалежний інформ. канал ТВІ! До 23 вересня необхідно зібрати кошти! Читай докладніше на: http://tvi.ua/knyazhickiy_vikupit_tvi_u_cih_negidnikiv_yak_kolys_tarasa_shevchenka
патріот 2012.09.18, 09:58
Круць добре запамятає Купчака, оскільки програє йому, а Шевченко не конкурент Сичу, Чуднов не пройде по своєму округу.. в нього 3-4 місце разом з Романовським (котрий набере тим що авганець та ще й без двох ніг), 1-2 міся між Гладієм і Палійчуком, що як на мене не так і погано.. покищо не знаю як по інших округах. За Донія і правда обідно, доречі він не проходить по останнім соц. даними.
% 2012.09.18, 14:55
Я вас прошу, який Купчак)))) Круць - подобається це комусь чи ні - виграє. Це ні добре, ні зле. На жаль, бо краще було б добре. Підрізати Круця може тільки Зелінський, але не потягне ресурсом. У франеку виграє Сич, але понервується через Яшевченка трохи. Палійчук вдує Гладію. На коломийщині виграє Гдичинський, бо апазіціанер Левицький всюди шастає за Донієм і паплюжить його. Все сумно - ні один батьківщинівець не виграє. Шльому і Шкварилюка треба б давно на мило. А їх в раду взяли))))
Прогноз 2012.09.19, 16:24
В Франківську - Сич, в Тисмениці - Круць, в Калуші - Келестин, в Долині - Грабовецький (Кредісов), в Надвірній - Дерев'янко, в Коломиї - Гдичинський, в Снятині - Палійчук (Чуднов). Об'єднана опозиція в будь-якому випадку набере 0.
лох 2012.09.19, 21:16
апазиція продала вибори владі. сеня не хочу вигравати вибори, йому вигідніше далі стрісати повітря в апазиції, юлька сидить, а сеня херой кандидат у президенти 15 року, а ми лохи.
патріот 2012.09.20, 15:17
пане "%" і "прогноз" звідки ваша статистика? це ваше особиста думка чи рельне дослідження.
Яна 2012.09.20, 15:27
Не потрібно всіх рівняти під себе. Якщо ви вважаєте себе лохом, то не буду з вами сперечатися. Набридло вже якщо чесно, читати прогнози той пройде, той не пройде. Люди може досить вдавати з себе новоявлених Ванг, Глоб і Нострадамусів. Ви розумієтесь у політиці, як вовк на зірках. Тому краще тримайте свої думки при собі. Я як людина, що справді розуміється у політичному житті, можу вам сказати точно, що у 84 окрузі є тільки 2 серйозних претенденти на перемогу - Купчак і Круць, а всі інші технічні кандидати і потенційні тушки.
патріот 2012.09.20, 15:44
Пані Яна =) "Ванг, Глоб і Нострадамусів" мене це не стосується. Я реально проводив опитування по цих округах і знаю більш менш реальні дані. Чуднов, яка б не була його реклама і фінансовий ресурс, не пройде, по крайній мірі чесно) Зелінський.. ) Він ніхто, не зважаючи на те що його знають і те що він говорить що він основний кандидат, але він візьме 3-4 місце на цих виборах з серйозним відставанням від лідерів, Стосовно Сича і Шевченка.. в любих передвиборчих гонках буде нервотрьопка в штабах кандидатів) Але Сич пройде і то з серйозним відривом, Шевченко навіть в тройку не попаде) Стосовно Круця і Купчака то переможе тут патріот і освічена молода людина, і чесна людина.. тобто Купчак, чому не Круць? а ви самі порівняйте мінуса і плюси цих двох кандидатів)
Андрій 2012.09.20, 17:21
Прочитавши цю стттю тільки сліпий не помітить, що вона заказна. І автор чітко дає зрозуміти, яка політична сила за неї заплатила.
патріот 2012.09.20, 17:36
Андрій і хто цей замовник?)
Андрій 2012.09.20, 18:37
Патріот, прочитай статтю , ти знайшов тут хоч щось погане про ПР?
Патріоту 2012.10.03, 15:27
От якраз Романовський на 89 округу не набирає тим, що він афганець і без обох ніг, а тим, що він людина з великої букви і всього в житті добився сам.От якраз він і найдостойніший з усіх кандидатів на 89 окрузі. Просто його мало знають люди.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

960 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

833
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1651
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2279
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4262 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3259

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

244

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

481

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

426

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

887
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8004
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

665
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

703
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1117
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

705
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6288
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1778
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

200
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

256
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1594
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

793 1