Два об’єкти сакральної архітектури Івано-Франківщини (церкви Святого Духа в Рогатині та Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району) мають шанс потрапити до списку ЮНЕСКО.
Про це мовилося вчора на прес-конференції у музеї мистецтв Прикарпаття за участю начальника управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Володимира Федорака, начальника відділу охорони культурної спадщини і музейної роботи ОДА Андрія Давидюка та директора музею мистецтв Прикарпаття Михайла Дейнеги.
Як зазначалося, три роки тому комісією ЮНЕСКО було відібрано загалом 16 церков, розташованих на територіях України і Польщі. «Приємно відзначити, що з 8-ми церков, які представляють дерев’яну архітектуру України, дві – з Прикарпаття», - наголосив журналістам Володимир Федорак.
За його словами, серед критеріїв відбору об’єктів до списку ЮНЕСКО – автентичність, використання під час спорудження натуральних природних матеріалів, наявність охорони та протипожежного захисту будівлі.
«Ми пройшли перших два етапи перевірки на автентичність та мистецьку цінність. Подали документацію, - розповів начальник управління культури, національностей та релігій ОДА. – В наступному році в квітні після подачі звіту в Міністерство культури вже буде відомий порядок денний на 37-му сесію ЮНЕСКО, яка відбудеться, за попередніми даними, у червні-липні. Тоді матимемо конкретну відповідь».
Внесення до списку ЮНЕСКО, як прозвучало, сприятиме розміщенню інформації про об’єкт у туристичних каталогах, участі у міжнародних грантових програмах і в результаті - підвищенню авторитету держави загалом і регіону зокрема.
Аби подібне відбулося і була можливість виконати всі вимоги ЮНЕСКО, представники влади та працівники культурної сфери області сподіваються на державну допомогу, а також посильну участь громадськості та меценатів краю. Задля цього на Прикарпатті відбуватимуться благодійні концерти. Перший з них проведуть вже 26 вересня о 18.00 в обласній філармонії.
«Власне громада області може дуже багато зробити, - зазначив директор музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега. – Люди повинні зрозуміти, що не тільки держава може сьогодні впливати на розвиток, а ми теж можемо формувати наше суспільство і багато чого зробити спільними зусиллями».
Довідково. На Прикарпатті наразі є 576 об’єктів сакральної архітектури, з них 150 потребують якнайшвидшої реставрації. У першочерговому списку – 10 церков.