Дві «нації»

 

 

Нині в Україні живуть дві українські спільноти. Світогляд першої (більшої) формує телевізор, а світогляд другої (меншої) — інтернет. Донедавна я вважав — чисто умоглядно — що кількісне співвідношення десь 10 до 1. Опитування, проведене Інститутом Горшеніна з 8 до 17 лютого цього року, трошки скорегувало мої уявлення.

Цифри «горшенінців» наступні: на пропозицію назвати три основні джерела, з яких вони найчастіше отримують інформацію про події в країні, 97,5% назвали телеканали (88% — українські, 8% — російські, 1,5% — інші закордонні). Майже 30% відповіли, що отримують інформацію з українських новинних сайтів, а майже 6% — з відповідних російських. Аудиторії «Вконтакте», «Фейсбуку» та «Однокласників» склали відповідно 8,5%, 7,2% та 5,3%.

Хоча представники двох спільнот ходять одними й тими ж вулицями, спільно отоварюються в супермаркетах й, навіть шлюбляться поміж собою, вони є носіями принципово двох різних світоглядів — або ж, якщо комусь хочеться, ментально-ціннісних субстратів).

Політичні уподобання української «теленації» ми приблизно знаємо за прізвищами переможців виборів та за назвами успішних телевізійних проектів, які у нас для сміху називаються політичними партіями. «Теленація» достатньо консервативна. Її улюблені блазні іноді не сходять з вершин рейтингів довгі роки. Політичні уподобання «нетнації» більш строкаті, примхливі та динамічні. Про довгі роки там не йдеться. Лідери симпатій і вектори лайкання там змінюються практично відразу після того, як кілька популярних блогерів зустрічають (зовсім випадково, ми віримо) товстенького вухатого гаманця.

Ще разючіша різниця між двома спільнотами у культурній сфері. «Теленацію» розважають та духовно наснажують паперові та екранні твори доби народницького романтизму та радянського модерну. «Нетнація» тягнеться до сучасного та «просунутого», хоча й сприймає принагідний продукт через смакові фільтри власників торентів і розкручених у веб-просторі носіїв провінційного гламуру.

Представники мережевих племен здебільшого молодші та заможніші за «телепузиків», мешкають у середмістях і працюють у невиробничій сфері. В їхньому середовищі йде інтенсивне формування особливої мови, для якої нормативна українська є лише одним із джерел лексем та стійких словосполучень. Якщо до компанії мережевих випадково попадає клієнт «зомбоящика», він швидко губить напрям розмови і, зрештою, випадає в осадок.

«Нетнація» швидко консолідується навколо певного — ситуативного і вібруючого — набору мемів, які функційно заміняють їй ідеологію. Українська «нетнація» не зовсім доречно вважає себе сучасною та мобільною. Хоча насправді вона у своїх вподобаннях віддзеркалює, в кращому випадку, світові настрої кінця минулого століття і за межами своєї країни, за великим рахунком, нікому не потрібна.

«Теленація» меншої, «нетнації», як спільноти вперто не бачить. І не тому, що вона не помітна, а тому, що у «зомбоящику» цю спільноту чітко не окреслюють, а її окремі представники, потрапляючи на телевізійний екран, визнають за краще прикидатися або праведними дітьми телевізора, або шлангами у чистому вигляді. Відповідно, «телепузіки», спостерігаючи за ними, кажуть: наші хлопці. Або ж, відчуваючи щось «не своє», просто відключають ту частину мозку, де повільно в’януть обмиті зерновими спиртами аналітичні угрупування нейронів.

Обидві спільноти об’єднує підозра — вони підозрюють, що живуть на «Титаніку», який вже зустрівся з айсбергом. Вони також підозрюють, що рятувальні човни давно вкрадені і продані. Проте відчувши, що вода підступає до житлових палуб, кожна з комунікативних націй рушить до порятунку своїми коридорами і трапами. Можливо, вже у відкритому морі, чіпляючись за уламки меблів, вони знову об’єднаються у щось спільне.

Шкода лише, що акулам буде на це начхати.

 

report.if.ua


21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

809
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1982
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3224 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4020
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3469
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2399

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

282

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

857

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

698

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1828
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

498
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

700
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1028
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

78
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1068 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5263
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

565
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

572
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

268
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

488
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

488 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

569