Друге життя заводу «Промприлад»

 

 

Минулого тижня, 21-23 липня, в Івано-Франківську з робочим візитом перебувала Зіґрід Німер — співзасновниця і керівник ufaFabrik у Берліні.

 

Це один із перших у Європі прикладів успішно реалізованого проекту ревіталізації промислової зони, а нині — відомий культурно-освітній майданчик. UfaFabrik у 2004-му була відзначена ООН в рамках програми UN-Habitat — як «Найкраща практика покращення життєвого середовища». Поділитись досвідом Зіґрід Німер приїхала на запрошення платформи «Тепле Місто» і за підтримки Посольства Німеччини в Україні.


 
Погляд збоку

Питання переорієнтації промислових об’єктів, які втратили свою первинну виробничу функцію, актуальне для країн пострадянського простору, України зокрема. Бачимо спроби або успішні приклади ревіталізаційних проектів у Києві, Харкові, Львові. В Івано-Франківську теж є незадіяні постпромислові площі. Візит Зіґрід Німер важливий зокрема в контексті проекту «Промприлад», що передбачає оновлення і перепрофілювання індустріального простору заводу «Промприлад» на майданчик для креативного бізнесу, урбаністичних, мистецьких та освітніх проектів і процесів.

 

— Упродовж трьох днів у Франківську Зіґрід Німер зустрічалася з різними групами людей, дотичними до проекту «Промприлад». Це міська адміністрація, учасники і команда пілотного проекту «Промприлад» і широка публіка. Для кожної групи це було важливо. Для міської адміністрації — щоб зрозуміти, в чому суть таких проектів, як вони впливають на місто. Для команди, котра працює над проектом, — щоб подивитися на нього збоку, відсторонитися від нагальних питань, проаналізувати глибше.

 

Зіґрід, яка працює в цій тематиці вже близько 39 років, було що сказати, вона поєднувала все наскрізними зв’язками в єдину картинку. Ідея запросити її була пов’язана насамперед із бажанням мати зовнішнього експерта, який би критично поглянув на наш проект. Деякі її думки стосуються деталей, інші проекту в цілому. Хорошим моментом, на її думку, є те, що починаємо з пілоту, не заходячи відразу в масштабність об’єкта. Також наша гостя звернула увагу на співвідносність міста — його розмірів, кількості населення — із об’єктом: «Промприлад» доволі великий у масштабах Франківська, якщо порівнювати ufaFabrik, причому не щодо цілого Берліна, а лише стосовно околиці (майже 19 тис м на 450 тис місцевих мешканців). Тож виникають питання, як наповнювати простір заводу та як це може спрацювати. Говорили і на тему економіки, що дуже часто є вирішальним моментом у прийнятті того чи іншого рішення. А також про комунікацію та внутрішньокомандну динаміку: як ми працюємо над проектом, як він комунікується назовні, і як це відображається на його якості, — підсумовує кількаденну роботу Олександр Шевченко, координатор програми «Урбаністика» платформи «Тепле Місто».

 

 

Проект, що змінює місто

За участю німецької експертки 21 липня відбувся круглий стіл «Ревіталізація індустріальних зон у межах міста: досвід Берліна та перспективи для Івано-Франківська». До обговорення долучились представники Івано-Франківської міської ради, учасники проекту «Промприлад». Презентуючи проект, керівник платформи «Тепле Місто» Юрій Филюк нагадав, що зараз триває його другий етап — запуск пілотного проекту.

 

Після ремонту один із поверхів восени буде наповнений різними функціями й активностями, як коворкінг, медіахаб, урбан-лабораторія, танцювальна школа, офіси інноваційних компаній та управління інвестиційної політики ІФМР, кафе, дитячий простір. Учасники круглого столу погоджуються, що загалом проект є масштабним і складним, а його втілення, безумовно, змінить місто. Зокрема заступник міського голови Івано-Франківська Богдан Білик вважає, що проект є перспективним і може сприяти зниженню рівня молодіжного безробіття.

 

 

Після круглого столу та відвідин «Промприладу» Зіґрід Німер теж поділилась думками:

— Мені видалось цікавим те, що «Промприлад» розташований дуже близько до центру міста: туди можна легко дістатись пішки; я не знаю багато про ваш регіон, але припустила б, що люди зможуть приїжджати автобусами чи потягами до міста і потім їхати на «Промприлад» на події або за певними послугами. Я багато дізналася про проект: здивована його розмахом й амбітними планами. З нетерпінням чекаю, коли буде втілено пілотну частину, мені цікаво побачити, як проект розвиватиметься. Через п’ять років може трапитись багато речей, які в цей момент ми не здатні уявити, тому що це життя і постійний розвиток. Яким буде результат невідомо, але я повна надій, що цей проект проживе принаймні 38 років, як ufaFabrik.


 
Історія успішного перетворення

Історія ufaFabrik почалась у 1979-му. Тоді група молодих активних людей, котрі шукали власний спосіб життя і самовираження в умовах післявоєнної трансформації Німеччини, захотіли створити у Берліні (західній частині міста, що входила до складу ФРН) креативний простір, де могли б жити і працювати. Ідеальним місцем для цього вони вважали колишню кінофабрику UFA (Universum Film AG), де раніше виготовляли плівку.

 

За словами Зіґрід, котра від самого початку була учасницею цих перетворень, грошей і продуманого плану група не мала, але були візія і готовність інвестувати у своє майбутнє. Тогочасний німецький уряд підтримував активне життя в західному Берліні, та місцева адміністрація планувала знести кінофабрику. У відповідь активісти організували вуличне арт-дійство, розповідали про свої плани місцевим мешканцям, відкрито і з гумором, — заручились підтримкою громади і врешті отримали контракт на оренду приміщень UFA. Загалом спілкуванню з сусідами із самого початку приділяли велику увагу, на воротах ufaFabrik висів заклик «Запрошуємо кожного». Добробут громади тут вбачають у єдності чотирьох факторів: культурна активність, соціальна рівність, економічне процвітання та стале довкілля.

 

 

Нині ufaFabrik — це понад 18 тис м², 7 будівель, 220 найманих працівників (із них 35 є резидентами), 200 000 відвідувачів на рік і сотні найрізноманітніших подій. Назагал у пріоритеті три напрями: мистецтво та культура, екологія і сталий розвиток, соціальні проекти й залучення громади.

 

Тут проводять виставки, спектаклі, концерти, перформанси, фестивалі, конференції, воркшопи. Упродовж дня кожен знайде щось до смаку — від спорту й цирку до танців і театру, від екопроектів й тваринної ферми для дітей до органічної випічки й гостинності. Це відкритий майданчик, чимало активностей орієнтовано на дітей, сім’ю. На ufaFabrik, наприклад, діють культурний і сусідський центри, цирк, вільна школа, кафе, пекарня, крамниця, гостьовий будиночок. Цікаво, що прибуток отримують зокрема й від продажу енергії, зґенерованої сонячними панелями (екологічність тут у пріоритеті). Хоча ufaFabrik розташована не в центрі Берліна, однак цей «культурний оазис» туристи не оминають.

 

 

UfaFabrik і «Промприлад» — різні: за масштабом та місцем розташування у місті, за підходами й моделлю, за умовами, в яких реалізовуються. Проте вони мають і спільне. В обох випадках мова про формування у місті простору для обміну знаннями, ідеями і практичним досвідом, що відкриватиме нові можливості для фахівців і громади, для міста й регіону.

 

Проект «Промприлад» передбачає оновлення і перепрофілювання індустріального простору заводу «Промприлад» в Івано-Франківську на перетині таких напрямів, як креативна економіка, урбаністика, інновативна освіта і сучасне мистецтво. Нині триває його другий етап — запуск пілотної частини (ремонт частини приміщення, оновлення і наповнення його першими функціями). Партнери проекту: «Тепле Місто», ГО «Інша Освіта», Garage Gang, CANactions. MitOst, UBDP.

 

Тепле Місто


28.07.2017 4209 1
Коментарі (1)

Євген Романишин 2017.08.05, 09:21
Перетворюють Україну в сировинний придаток із пафосом це представляють.Колишнє потужнє промислове підприємство де працювало не одна тисяча жителів міста, перетворюють у торгові точки, нічні клуби і.. радійте гої,а промтовари вам привезуть з Заходу,влада нищить і далі промисловіть міста. У-р-а!!! Їдемо в Європу!!!
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

630
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1169
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2493
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1349
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1987 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2918

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

670

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

752

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1657

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1640
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

339
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

453
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18361
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7475
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3652
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1039
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10775
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

288
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

285
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

474
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

447
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

679