Дослідження: в деяких районах дощові ліси Амазонки викидають більше вуглекислого газу, ніж поглинають

Річка Юрура в Карауарі, в серці бразильської Амазонки, 15 березня 2020 року


Згідно з новим дослідженням, частина дощових лісів Амазонки викидає більше вуглекислого газу, ніж поглинає, викликаючи побоювання потенційно руйнівного впливу на його вразливі екосистеми та подальше поглиблення кліматичної кризи.

Дослідження, опубліковане в середу в науковому журналі "Nature", свідчить про те, що життєво важлива роль Амазонки як поглинача вуглецю - поглинання величезної кількості тепла, що захоплює вуглекислий газ з атмосфери, сприяючи охолодженню Землі - знаходиться під загрозою.

"Цей поглинач вуглецю, здається, зменшується", - йдеться у дослідженні. "Протягом останніх 40 років східна Амазонія зазнавала більшої вирубки лісів, потепління та вологи, ніж західна частина, особливо під час сухого сезону".

Протягом дев'яти років дослідники під керівництвом Національного інституту космічних досліджень Бразилії здійснили близько 600 польотів над чотирма основними місцями в бразильській Амазонці, збираючи дані про кількість вуглекислого газу та чадного газу в атмосфері.

Вони виявили, що в цілому ці чотири місця викидають 410 мільйонів метричних тонн вуглекислого газу на рік, що спричиняється головним чином великими пожежами, які часто провокують люди.

Ці викиди частково компенсуються тими самими регіонами, що поглинають близько 120 мільйонів метричних тонн вуглецю на рік; але це все ще 290 мільйонів метричних тонн чистих викидів - приблизно стільки, скільки виробляє весь Таїланд за рік.

Такі згубні фактори - вирубка лісів, спалення земель та наслідки зміни клімату - "можуть мати довготривалі негативні наслідки як для вуглецевого балансу регіону, так і для крихкості його екосистем", - попереджають у пресрелізі Nature.

Амазонка, приблизно вдвічі менша за 48 сусідніх Сполучених Штатів, є найбільшим тропічним лісом на планеті. Навколишнє середовище нерозривно пов’язане з рівновагою його екосистем, де проживають незліченні види фауни та флори.

Коли тропічний ліс здоровий, його дерева та рослини щороку витягують з атмосфери мільярди тонн вуглекислого газу, що захоплює тепло, викидаючи кисень назад у повітря. А його величезна крона дерев служить "кондиціонером" для планети, кажуть вчені, впливаючи на глобальну температуру та характер опадів. Це одна з найкращих захисних систем планети проти кліматичних змін.

Але лише за останні 40-50 років тропічний ліс зазнав величезних та руйнівних змін через вплив людини. Він втратив 17% лісу, більшу частину якого перетворили на сільськогосподарські угіддя для сільського господарства та тваринництва. Це, своєю чергою, спричинило підвищення температури та випаровування води, що зменшиться, що означає менше опадів.

Протягом дев'яти років дослідження, зокрема, південно-східна Амазонка перейшла від поглинача вуглецю до "істотного джерела вуглецю", оскільки вирубка лісів та пожежі збільшувались за частотою та суворістю, зазначається у дослідженні.

Ці фактори, поряд із глобальними змінами клімату, спричиняють постійне підвищення температури - і "ці зміни, здається, прискорюються", додається в ній.

Знищення та вирубка лісів також зробили землю більш вразливою до пожеж, які потім завдають більшої шкоди протягом поточного циклу.

Лісові пожежі Амазонки потрапили в міжнародні заголовки у 2019 році, коли вони вийшли з-під контролю, перетнувши найвищі зафіксовані показники; в один момент щохвилини знищувались 1½ футбольних полів тропічного лісу.

За словами природоохоронних організацій та дослідників, більша частина цього спричинена людьми. Навіть у посушливий сезон Амазонка - вологий тропічний ліс - не легко загоряється, на відміну від посушливих Каліфорнії чи Австралії.
Натомість багато пожеж розпалюють фермери та скотарі, які хочуть очистити та використати землю - підбадьорившись, зазначають активісти, президент Бразилії Жаїр Болсонаро, який дав передвиборчі обіцянки відновити економіку, використовуючи економічний потенціал Амазонки.
Інші недавні дослідження також припускають, що незабаром вся Амазонка може перетворитися на чисте джерело вуглецю замість "легень планети". Одне дослідження 2020 року показало, що це може статися до 2050 року - або раніше.
Хоча пожежі 2019 року відтоді стихли, тропічний ліс залишається під загрозою. У 2020 році відбувся сплеск вирубки лісів, в результаті чого частина Амазонки пересохла від посухи та стали паливом для вогню. Експерти стверджують, що регіон рідко так "висихає", ніж зараз, і побоюються, що знову настає сезон руйнівних пожеж.
"Зміна клімату не поважає політичних та географічних кордонів", - заявив минулого місяця Пауло Брандо, доцент і науковець Каліфорнійського університету в Ірваїні. "Те, що відбувається в Амазонці, вплине на всю планету".

за матеріалами CNN


15.07.2021 1199
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19540
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739