Допомога для українських переселенців: які програми діють у Польщі, Німеччині та Чехії

Повномасштабне вторгнення росії на територію України змусило мільйони людей переїхати в інші країни та налагоджувати своє життя там. Станом на грудень 2022 року, за кордон виїхали понад 14,5 млн українців, із них 11,7 – до країн Євросоюзу (7,7 млн із них зареєстровані в Європі, як отримувачі тимчасового захисту).

Така хвиля міграції українців стала найбільшою від часів Другої світової війни, пише Фіртка.  

Через переміщення наші люди стикаються з певними проблемами, наприклад мовний бар’єр, культурний шок, проблема з працевлаштуванням, житлом, отримання медичної допомоги. Країни, які приймають переселенців, допомагають їм адаптуватися до нових умов життя. Так, вони надають українцям статус тимчасового захисту з правом працювати, доступом до послуг охорони здоров’я, системи освіти та іншими соціальними пільгами.  

Інститут аналітики та адвокації розглянув більш детально, які програми створені для надання допомоги українцям та їх адаптації у трьох країнах, де прийняли найбільше переселенців з України. 

Польща

Від початку повномасштабного вторгнення Польща прийняла найбільшу кількість біженців – станом на початок квітня там зареєстровано понад 1,58 млн українців. Із березня 2022 року всі громадяни України, які переселилися через бойові дії до Польщі, автоматично набувають статусу тимчасового захисту і можуть легалізуватися за спрощеною процедурою терміном на 18 місяців з можливістю його продовження. 

Допомога родинам із дітьми   

 

  • Програма «Сім’я 500+» – допомога для батьків, тимчасових опікунів або осіб, які здійснюють альтернативну опіку над дитиною. Фінансування у рамках програми призначається у розмірі 500 злотих на дитину в місяць. Якщо дитина народилася або сягає повноліття у місяць призначення допомоги, розмір фінансування зменшиться. 
  • Програма «Dobry Start» – допомога для батьків та тимчасових опікунів учнів у віці до 20 років (до 24 років у разі дитини-інваліда). Фінансування у рамках програми призначається одноразово в розмірі 300 злотих. 
  • Програма «Family Care Capital» – допомога для сімей із двома та більше дітьми. Її обсяг не залежить від доходу родини і становить загалом до 12 тисяч злотих на другу та наступних дітей у сім’ї.

 

  • «Карта великої родини» – допомога для багатодітних родин із трьома чи більше дітьми. Картку, яка надає знижки на послуги та товари на території Польщі, можна оформити як на батьків, так і на неповнолітніх дітей (або дітей до 25-ти років, якщо вони вчаться). Вікові обмеження не діють за наявності довідки про інвалідність. 

*Українці зі статусом тимчасового захисту не зможуть отримувати пільги і користуватися привілегіями, передбаченими програмою. 

 

  • Програма «SOS Wioski Dziecięce» – купонна допомога для прийомних сімей для задоволення найважливіших потреб. У рамках програми кожний член прийомної родини може отримати 450 злотих упродовж трьох місяців.

 

Забезпечення житлом

  • Програма «40+» – забезпечення житлом українців, що прибувають до Польщі. Поляки можуть отримати допомогу у розмірі 40 злотих на день на особу за надання безкоштовного харчування та проживання переселенцям.  
  • З 1 лютого 2023 року українські біженці в Польщі покривають 50% витрат на проживання, але не більше 40 злотих (8,4 євро) на особу на день.

Німеччина

У Німеччині ситуація для українських біженців з 1 вересня 2022 року покращилася: зокрема, тепер громадяни, що рятуються від бойових дій, не повинні відразу проходити реєстрацію. Станом на лютий 2023 року країна прийняла понад 1 млн українців

Фінансова допомога 

 

  • Програма «Arbeitslosengeld II, ALG2» – допомога з безробіття. Фінансування у рамках програми становить до 449 євро на місяць на людину максимум. Для одиноких дорослих або батьків-одинаків сума збільшується на 53 євро. Для отримання допомоги необхідно зареєструватися до Центрального реєстру іноземців та отримати Дозвіл на перебування.
  • Програма «Kindergeld» – допомога неповнолітнім дітям. Фінансування у рамках програми становить 250 євро на кожну дитину. В окремих випадках дитяча дотація може виплачуватися до досягнення 25-ти років.
  • Програма «Bafög» – напівгрантова допомога для студентів. Отримавши кредит, у рамках програми ви повинні погасити максимум 10 010 євро із суми позики. Для отримання допомоги необхідно подати заявку до Управління підтримки освіти при студентській спілці в університеті.
  • Центр зайнятості може оплачувати комунальні послуги, плату за житло та надавати одноразові виплати для облаштування у разі наближення терміну народження дитини тощо.

 

Чехія

Від початку повномасштабного вторгнення Чехія прийняла понад 500 тисяч українців. Країна офіційно продовжила програму допомоги українським біженцям до березня 2024 року, проте на вимушених переселенців очікують зміни. Зокрема, проживання українських біженців у тимчасових притулках обмежать до 30 діб у спортзалах та 150 діб у готелях. Подальші терміни проживання мають бути оплачені.

Фінансова допомога 

  • Усім українським біженцям місцеве Бюро праці виплачує допомогу у розмірі 5 тис. крон. (приблизно €200). Якщо переселенцю надають безплатне житло, щоденне багаторазове харчування та гігієнічне приладдя, то він не може претендувати на виплату, адже отримав базову допомогу (житло, їжу та засоби гігієни). 
  • Програма компенсації для чеських родин, які приймають біженців. Сума компенсації становить 300-400 крон на день (12,32-16,43 євро). 

Країни, які приймають українців, надають різні права та підтримку. Наприклад, в одних державах можна отримувати фінансове забезпечення й одразу влаштовуватися на роботу, а в інших процедура трохи інакша. Вибір має ґрунтуватися на фінансовому становищі та вартості життя на новому місці, а також подальших планах. 

Якщо українець хоче перечекати якийсь час за кордоном і потім повернутися на Батьківщину, йому потрібно їхати туди, де надають тимчасовий захист, житло, фінансову допомогу. А поки кожен із нас має наближати перемогу, аби кожен українець повернувся додому.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Внутрішньо переміщені особи отримають житло: що потрібно знати

Проживатимуть сорок людей. У Косові відкрили шелтер для переселенців

У Коломиї відкрили шелтер для внутрішньо переміщених осіб (ФОТО)

Внутрішньо переміщені особи розповіли, чому для тимчасового перебування обрали Івано-Франківськ


03.05.2023 Тіна Любчик 2345
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

1036
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1344
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3442
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5197
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1531
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1861

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

728

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1528

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1602
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

643
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2331 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2157
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

735
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4775
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

613
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8303
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

503
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

288
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

609
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

769 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

938