Донька репресованого українського професора не може повернути належне їй житло

 

В Івано-Франківську донька репресованого українського професора Василя Пашницького, іменем якого названо одну з вулиць міста, двадцять років не може повернути у власність належне їй за законом житло.

 

Іда Пашницька потайки приходила до цієї звичайної, майже сільської садиби за вокзалом, біля польського костелу кожного року 22 червня, відколи знову повернулася до Івано-Франківська. Вона дивилася на вікна хати, в якій проминули перші шість років її життя, і згадувала той злощасний день, коли почалася так звана "велика вітчизняна" війна. Того дня її батька, власника цього будинку, гімназійного професора Василя Пашницького арештували органи НКВС. Викладач Станіславського учительського інституту, засновник обласної бібліотеки став одним із останніх українських інтелігентів, яких було репресовано в Станіславі радянською владою.

 

"Вранці тато пішов з дому в ту свою бібліотеку, без якої він, як казала мама, жити не годен був, але швидко повернувся і повідомив, що почалася війна, - переповідала 71-річна Іда Василівна журналістові "ГК" спогади своєї матері, яка в той час була на сьомому місяці вагітності і виховувала 4-річну доньку, її старшу сестру. - Тато тоді тільки сказав мамі: "Пропали ми, Сонечко". Бо знав, що чиє би не було зверху - чи німці, чи поляки, чи радянські переможуть - життя нам не буде. Він був страшним правдолюбом, мав велику любов до України і думав, що у всіх має бути так, як він собі вимріяв". 

 

За Василем Пашницьким прийшли 22 червня, о п’ятій годині пополудні. То були останні арешти в Станіславі, загалом того дня було арештовано 17 осіб, серед яких - один інженер, документи якого були знайдені в місці масових страт, які проводили органи НКВС, в Дем’яновому Лазі.

 

Під час арешту Пашницького з його будинку забрали його приватну книгозбірню, в якій були унікальні видання, придбані ціною великих особистих заощаджень. Усі книги з помешкання заледве помістилися на вантажівку. Кажуть, саме "контрреволюційні" та "націоналістичні" книжки з цієї бібліотеки стали підставою для репресій щодо неблагонадійного викладача учительського інституту, колишнього вояка Української Галицької армії (УГА). Подейкують також про донос на Пашницького від колеги-викладача. Щоправда, його донька певна, що радянські каральні органи скористалися архівами польських спецслужб.

 

"Коли поляки в 1939 році відступали, то полишали свої секретні архіви з інформацією про неблагонадійних громадян, - міркувала Іда Василівна. - Було в тих архівах, мабуть, і досьє на мого батька".

 

Іда Пашницька дотепер не знає достеменно, що сталося з її батьком після арешту, якою смертю він загинув. На п’ятий день радянсько-німецької війни, 27 червня, Станіслав став містом, в якому вже не було жодної влади. Вночі з міста відступили радянські війська та урядовці, але ні німці, ні мадяри до міста ще не зайшли. За спогадами очевидців, з цілого міста під стіни станіславських тюрем, де тримали політв’язнів, посходилися люди. Але в катівнях НКВС живих не залишилося.

 

"Мама дізналася, що тато мав би бути в підвалах НКВС - в приміщенні теперішньої ЗОШ №5, - розповідала Іда Пашницька. - Але якісь жіночки побачили, що вона виношує дитину, і не пустили її, сказали, що їй туди ходити не можна".

 

Потім, коли Іда Василівна вже була дорослою, мама розповіла їй, що, коли до міста увійшла нова окупаційна влада, то тіла замордованих виставляли біля тюрем, щоб їх впізнавали. Декого з неопізнаних хоронили у братських могилах на території старого кладовища (тепер Меморіальний сквер - ред.) - у тій його частині, де тепер проходить вулиця Мельника. Біля одного зі старих дерев на тротуарі Іда Василівна досі ставить лампадку і квіти, бо на це місце вказала мама як на батькову могилу.

 

У серпні 1941 року вдова Василя Пашницького народила другу доньку. Але страшна післяпологова депресія, загострена втратою чоловіка, викликала в неї абсолютну апатію до життя. Три місяці вона майже безперервно спала, доглядати за дітьми приходила старенька сусідка. Тільки взимку вона раптом взяла себе в руки і ніби прийшла до тями. Однак відтоді вона стала менше довіряти людям і зовсім перестала посміхатися. До 1947 року Софія Пашницька з двома донечками прожила в будинку за залізничною колією, поряд із церквою на Гірці.

 

"Той будинок ще у 20-х роках купила моя бабця для дітей, вона мала восьмеро дітей, стільки ж було в її сестри, яка мешкала в Станіславі, і всім тим дітям треба було дати освіту, - розповідала Іда Василівна. - Той будинок став таким родинним гуртожитком для гімназистів. Коли всі вивчилися, діти повиростали, в домі лишилася тільки моя мама. В 1932 році вона одружилася з татом, і відтоді вони жили там разом", пише ГК.

 

У 1947 році сім’ї репресованого Василя Пашницького довелося таємно втікати зі Станіслава. Як каже Іда Василівна, тоді зі сходу саме почали приїжджати різного роду спеціалісти і для них терміново шукали житло. Корінних мешканців вивозили під різними приводами - як членів сім’ї ворогів народу, посібників "німецько-буржуазних націоналістів", як уніатів і сектантів. 

 

"Мама переживала, що її можуть посадити до в’язниці, нас із сестрою направлять у різні дитбудинки - і сім’я пропаде, - розповідала Іда Пашницька. - Тож однієї ночі вона зібрала нехитрі пожитки - портфель з документами, татові нагороди і альманах поезій "Акорди" з татовим підписом, ще й виданий в день татового народження, і ми поїхали на Тернопільщину до її брата-священика".

 

До Станіслава, чи то пак уже Івано-Франківська, донька Василя Пашницького повернулася тільки на початку сімдесятих років. На той час вона вже закінчила Львівський державний університет, почала працювати вчителькою. Першим місцем роботи, яке їй порадили в міському відділі народної освіти, повинна була стати ЗОШ №5. Але на той час їй ще не вдалося знайти житло у місті, тому від роботи в цій школі довелося відмовитися.

 

"Я думаю, то мій тато з неба не допустив того, щоб я працювала в тому приміщенні, в підвалах якого він був замордований, - зітхає Іда Василівна. - Зрештою, я влаштувалася в іншу школу, директор якої сказав, що приймає мене на роботу з подяки до мого батька, в якого він колись був учнем. Так я тридцять років відпрацювала в тій школі до пенсії, і аж до 89-го року ніхто не здогадувався, що вчителькою працює донька репресованого".

 

Іда Пашницька каже, що з самого дитинства мріяла приїхати до Станіслава. А коли нарешті наважилася на переїзд та поселилася в Івано-Франківську, то щороку приходила до старої бабусиної хати в день арешту свого батька. Вона знала, що там поселили дві сім’ї, яким дали ордери на проживання в її будинку як молодим спеціалістам. Довгі роки вона навіть не сподівалася коли-небудь знову переступити поріг рідної оселі.

 

"У 1993 році, коли я отримала реабілітаційний лист на батька, уже діяла постанова про повернення будинків реабілітованим, - розповідала Іда Василівна. - Тоді я відважилася, подзвонила сестрі, і ми вирішили спробувати повернути наш дім, якщо стане здоров’я і нервів. Я зібрала всі документи, які мені сказали, на хату наклали арешт, щоб її не можна було приватизувати. Але на тому все й стало. Щоб повернути той будинок, треба відселити дві сім’ї, а на те, щоб купити їм квартири, кажуть, нема коштів у бюджеті. І так з тих пір - нічого, одні бюрократичні відписки".

 

Донька репресованого каже, що одна пані, яка представляла інтереси такого ж, як вона, претендента на повернення будинку, їй делікатно натякнула, що задурно ніхто їй хату не віддасть. Але Іда Пашницька каже, що завжди з огидою відкидала думку про хабар і дотепер сподівається на справедливість.


07.11.2012 2327 1
Коментарі (1)

Софія 2012.11.07, 21:19
Ніхто нічого не поверне без грошей. У нас все забрали і знищили комуністи, і обікрадали поьіс не один раз. При незалежній Україні , після смерті В.Чорновола обікрадали і так звані "патріоти", які дуже боялись навіть близько підходити до цього геніального політика.Основне, щоб не обікрали ще і червоні "демократи". Для політичних, не агентів КДБ нічого не змінилось.
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

337
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

529
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5401
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1441
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1318
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2609

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

366

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1206

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1041

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

958
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

271
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10647
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

348
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

618
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5663
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1437
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

327
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

228
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

582 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1019
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

885