Doing business in Georgia

"Робіть бізнес в Грузії" говорять грузини, звертаючись до інвесторів у своїх рекламно-інформаційних проспектах, що розповсюджується різними урядовими установами цієї країни.

І їм є що запропонувати, адже за даними Світового Банку ця країна знаходиться на 12 місці у світовому рейтингу країн з найбільш сприятливим інвестиційним кліматом.

Якщо говорити про Україну, то ми знаходимось десь у кінці другої сотні цього рейтингу, поруч з Нігерією та іншими малорозвиненими країнами Африки.

Після розпаду Радянського Союзу мало хто вірив у те, що грузини зможуть побудувати власну демократичну процвітаючу державу. За короткий період часу Грузія пережила декілька збройних конфліктів, значний економічний спад, затяжну соціально-політичну кризу, але грузини вистояли.

Мало того, сьогодні Грузія показує приклад іншим країнам, в тому числі і Україні, яка на момент розпаду СРСР мала значно кращі стартові можливості.

В той час як в Україні проходять масові акції протесту проти нового Податкового кодексу, багато підприємців припиняють свою діяльність, збільшується відтік інвестицій з реального сектору економіки, у Грузії спостерігається абсолютно протилежна картина.

Підвищенню ділової активності суб’єктів підприємницької діяльності у цій країні сприяє стабільна політична ситуація, прості і зрозумілі закони, відсутність корупції і низькі податкові ставки.

Далеко не останню роль у цьому процесі відіграє і податкова політика держави.

Проводячи податкову реформу, грузини, схоже, дотримувались рекомендацій американського економіста Артура Лафера, який стверджував, що зменшення податкового тиску на бізнес призведе до збільшення кількості господарюючих суб’єктів, що потягне за собою збільшення надходжень до державного бюджету.

Так і вийшло. І це дало можливість грузинам вкладати значно більші кошти у розвиток своєї країни.

Яскравим прикладом відродження грузинської економіки є Автономна республіка Аджарія. На сьогоднішній день в Батумі йде активне будівництво готельних комплексів, відновлюється туристична інфраструктура, відроджується аграрний сектор економіки, тощо.

Все це відбувається завдяки тому, що підприємці почуваються тут комфортно. Так, реєстрація юридичної особи відбувається протягом двох годин. Практично відсутня бюрократична тяганина, чиновники ведуть себе ввічливо і намагаються допомагати підприємцям реалізовувати свої проекти.

Тож не дивно, що в Батумі з’явилися п’ятизіркові готелі таких всесвітньо відомих брендів як Sheraton, Radisson, Kempinski, Hilton та інші. Це є яскравим свідченням того, що іноземні інвестори повірили грузинам і тому почали вкладати кошти в цю країну.

Інвестують в економіку Грузії і українці. На запитання "що вам подобається в цій країні?", коротко відповідають: "все".

Звичайно, що у порівнянні з Україною тут значно кращі умови для бізнесу. Також слід звернути увагу і на низький рівень злочинності та відсутність корупції в органах державної влади.

Автор цих рядків випадково став свідком розмови двох грузинів. Один з них досить довго перебував за межами своєї історичної батьківщини, а другий, його шкільний товариш, сьогодні обіймає посаду начальника поліції.

Грузин-іноземець, ознайомившись з місцевими умовами ведення бізнесу, вирішив розпочати власну справу на історичній батьківщині. Прогулюючись містом, він звернув увагу, що в Батумі немає магазинів, які продають засоби захисту автомобілів від викрадення. Саме з організації продажу таких засобів він і хотів розпочати свій бізнес.

Але начальник поліції сказав, що цей бізнес не має перспективи, мовляв, сьогодні в Грузії не крадуть автомобілі і тому автомобільні сигналізації ніхто не купуватиме.

Цей приклад є яскравим свідченням ефективності політики у боротьбі зі злочинністю. Правоохоронні органи Грузії ведуть системну роботу у цій сфері.

В Кримінальному кодексі Грузії навіть є норма, яка передбачає можливість ув’язнення особи лише за те, що вона визнає себе "злодієм в законі". Навіть після відбуття терміну покарання за вчинений злочин, якщо особа стверджує, що вона є "злодієм в законі", її повертають назад до в’язниці.

Вважається, що така людина не стала на шлях виправлення і після звільнення знову візьметься за старе.

Тепер щодо досвіду Грузії у сфері протидії корупції.

Викорінення корупції почалося з Міністерства внутрішніх справ. Грузини почали з тотальної заміни кадрів у цьому відомстві. На відповідні посади прийшли чесні люди, які отримали належне матеріально-технічне забезпечення та досить високу заробітну плату.

Їм створили всі умови для того, щоб вони могли ефективно виконувати покладені на них обов’язки. Разом з тим, було посилено відповідальність за вчинення посадових злочинів.

У Грузії за отримання хабара несе відповідальність не лише особа, яка вчинила злочин, а і його безпосереднє керівництво. Якщо керівник не може належним чином організувати контроль за діяльністю свої підлеглих, його звільняють.

Саме тому, що уряд хоче подолати організовану злочинність і корупцію, Грузія має реальні результати, які є очевидними для всіх громадян цієї країни.

Сьогодні можна впевнено рекомендувати співвітчизникам теплі і безпечні курорти Аджарії, українським підприємцям успіхів у реалізації бізнес-проектів у Грузії, а президенту України – не їхати переймати досвід у далекий Сінгапур.

Значно простіше і ефективніше зробити це у сусідній Грузії, тим більше, що у грузинів дуже тепле ставлення до українців і вони залюбки поділяться з нами власним досвідом.

Олег Березюк, голова "Українського юридичного товариства", для УП


07.04.2011 1835 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

1492
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1399
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1058
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2078
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3568
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1349

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1703

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

507

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1146

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1314
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

447
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24259
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

506
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

456
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

628
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1515
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

681
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5608
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

607
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1553 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

620
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

531