Doing business in Georgia

"Робіть бізнес в Грузії" говорять грузини, звертаючись до інвесторів у своїх рекламно-інформаційних проспектах, що розповсюджується різними урядовими установами цієї країни.

І їм є що запропонувати, адже за даними Світового Банку ця країна знаходиться на 12 місці у світовому рейтингу країн з найбільш сприятливим інвестиційним кліматом.

Якщо говорити про Україну, то ми знаходимось десь у кінці другої сотні цього рейтингу, поруч з Нігерією та іншими малорозвиненими країнами Африки.

Після розпаду Радянського Союзу мало хто вірив у те, що грузини зможуть побудувати власну демократичну процвітаючу державу. За короткий період часу Грузія пережила декілька збройних конфліктів, значний економічний спад, затяжну соціально-політичну кризу, але грузини вистояли.

Мало того, сьогодні Грузія показує приклад іншим країнам, в тому числі і Україні, яка на момент розпаду СРСР мала значно кращі стартові можливості.

В той час як в Україні проходять масові акції протесту проти нового Податкового кодексу, багато підприємців припиняють свою діяльність, збільшується відтік інвестицій з реального сектору економіки, у Грузії спостерігається абсолютно протилежна картина.

Підвищенню ділової активності суб’єктів підприємницької діяльності у цій країні сприяє стабільна політична ситуація, прості і зрозумілі закони, відсутність корупції і низькі податкові ставки.

Далеко не останню роль у цьому процесі відіграє і податкова політика держави.

Проводячи податкову реформу, грузини, схоже, дотримувались рекомендацій американського економіста Артура Лафера, який стверджував, що зменшення податкового тиску на бізнес призведе до збільшення кількості господарюючих суб’єктів, що потягне за собою збільшення надходжень до державного бюджету.

Так і вийшло. І це дало можливість грузинам вкладати значно більші кошти у розвиток своєї країни.

Яскравим прикладом відродження грузинської економіки є Автономна республіка Аджарія. На сьогоднішній день в Батумі йде активне будівництво готельних комплексів, відновлюється туристична інфраструктура, відроджується аграрний сектор економіки, тощо.

Все це відбувається завдяки тому, що підприємці почуваються тут комфортно. Так, реєстрація юридичної особи відбувається протягом двох годин. Практично відсутня бюрократична тяганина, чиновники ведуть себе ввічливо і намагаються допомагати підприємцям реалізовувати свої проекти.

Тож не дивно, що в Батумі з’явилися п’ятизіркові готелі таких всесвітньо відомих брендів як Sheraton, Radisson, Kempinski, Hilton та інші. Це є яскравим свідченням того, що іноземні інвестори повірили грузинам і тому почали вкладати кошти в цю країну.

Інвестують в економіку Грузії і українці. На запитання "що вам подобається в цій країні?", коротко відповідають: "все".

Звичайно, що у порівнянні з Україною тут значно кращі умови для бізнесу. Також слід звернути увагу і на низький рівень злочинності та відсутність корупції в органах державної влади.

Автор цих рядків випадково став свідком розмови двох грузинів. Один з них досить довго перебував за межами своєї історичної батьківщини, а другий, його шкільний товариш, сьогодні обіймає посаду начальника поліції.

Грузин-іноземець, ознайомившись з місцевими умовами ведення бізнесу, вирішив розпочати власну справу на історичній батьківщині. Прогулюючись містом, він звернув увагу, що в Батумі немає магазинів, які продають засоби захисту автомобілів від викрадення. Саме з організації продажу таких засобів він і хотів розпочати свій бізнес.

Але начальник поліції сказав, що цей бізнес не має перспективи, мовляв, сьогодні в Грузії не крадуть автомобілі і тому автомобільні сигналізації ніхто не купуватиме.

Цей приклад є яскравим свідченням ефективності політики у боротьбі зі злочинністю. Правоохоронні органи Грузії ведуть системну роботу у цій сфері.

В Кримінальному кодексі Грузії навіть є норма, яка передбачає можливість ув’язнення особи лише за те, що вона визнає себе "злодієм в законі". Навіть після відбуття терміну покарання за вчинений злочин, якщо особа стверджує, що вона є "злодієм в законі", її повертають назад до в’язниці.

Вважається, що така людина не стала на шлях виправлення і після звільнення знову візьметься за старе.

Тепер щодо досвіду Грузії у сфері протидії корупції.

Викорінення корупції почалося з Міністерства внутрішніх справ. Грузини почали з тотальної заміни кадрів у цьому відомстві. На відповідні посади прийшли чесні люди, які отримали належне матеріально-технічне забезпечення та досить високу заробітну плату.

Їм створили всі умови для того, щоб вони могли ефективно виконувати покладені на них обов’язки. Разом з тим, було посилено відповідальність за вчинення посадових злочинів.

У Грузії за отримання хабара несе відповідальність не лише особа, яка вчинила злочин, а і його безпосереднє керівництво. Якщо керівник не може належним чином організувати контроль за діяльністю свої підлеглих, його звільняють.

Саме тому, що уряд хоче подолати організовану злочинність і корупцію, Грузія має реальні результати, які є очевидними для всіх громадян цієї країни.

Сьогодні можна впевнено рекомендувати співвітчизникам теплі і безпечні курорти Аджарії, українським підприємцям успіхів у реалізації бізнес-проектів у Грузії, а президенту України – не їхати переймати досвід у далекий Сінгапур.

Значно простіше і ефективніше зробити це у сусідній Грузії, тим більше, що у грузинів дуже тепле ставлення до українців і вони залюбки поділяться з нами власним досвідом.

Олег Березюк, голова "Українського юридичного товариства", для УП


07.04.2011 1760 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

902
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1336
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3441
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5195
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1529
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1856

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

727

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1527

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1601
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

641
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2329 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2153
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

733
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4773
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

611
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8301
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

501
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

286
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

608
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

767 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

937