Доходи меншають, а видатки ростуть у прикарпатців

 

Пройдешся торговими рядами на ринку й помишляєш собі: вибір товару — чого лише душа забажає! В крамницях — і поготів! А покупців, особливо — серед тижня, майже не видно.

 

Звичайно, щось та їсти треба щодня, тож сякий-такий виторг мають на хлібобулочних виробах, дешевій курятині, молочній продукції.

 

Зрештою, і крамниць повсюдно повиростало, як грибів: на кожному кроці. Люди створюють собі робочі місця, й кожен сподівається на якийсь зиск від матеріальних та моральних затрат. Зрештою, й покупцям вигідна така розширена мережа торгових точок: забулося про черги, кожен облюбував собі ту чи іншу крамницю, зважаючи на якість та асортимент пропонованого товару, обслуговування, зручність придбання тощо. А ще — ціни.

 

Адже не таємниця, що на один і той же вид товару вони дещо різняться.

 

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконкомів міських рад щодо врегулювання цін (тарифів)" та з метою врегулювання цін на основні продовольчі товари для всіх суб’єктів господарювання встановлений граничний рівень торговельних (постачально-збутових) надбавок до оптової ціни виробника (митної вартості) без урахування витрат із їх транспортування в міжміському транспорті. На хліб надбавка мала би складати не більше десяти відсотків, а ось на борошно, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину, м’ясо птиці, варені ковбасні вироби, молоко, сир, сметану, вершкове масло, соняшникову олію та курячі яйця — до п’ятнадцяти відсотків.

 

Підприємці з упередженням ставляться до всіляких перевірок, тим паче, що до традиційних — від санітарно-епідеміологічних служб — додалися й рейди щодо регулювання цін. На ринку неохоче говорять про закупівельну вартість товару, бідкаючись на витрати, які ростуть, як на дріжджах. Наприклад, одна із власниць торгових точок у продуктовому ряду бідкалася, що шість холодильних камер за місяць споживають до шестиста кіловат електроенергії, а для підприємців її відпускають за передоплатою. Податок щомісяця, оренда землі, оплата ринкового збору, охорона, перевірка якості продукції, Пенсійний фонд...

 

Додати ще транспортні витрати, закупівлю товару, то влітають щомісяця в добру копійчину! А які нині торги? Риторичне запитання. Щодо цін. Ось у торговій точці на ринку з продажу яєць отримують товар оптом від птахофабрики по 55 та 54 копійки, а реалізують по 65 та 60 копійок за одне яйце вищого та першого гатунку відповідно. Підприємець Олександра Кузик, яка торгує хлібо-булочними виробами Івано-Франківського хлібокомбінату, дотримується десятивідсоткової надбавки на регламентований Дарницький та Луцький сорти хліба.

 

Щодо молочних продуктів, то, наприклад, підприємці на ринку отримують сметану по 6,5 гривні за 450-грамову баночку, а продають по 7,5 грн., 200-грамовий брикет масла відповідно: 10,85 грн — 12 грн, оптова ціна кілограма сира твердого — 60 грн, продають його по 65 грн. Дещо більша різниця між гуртовими та реалізаційними цінами на молочні продукти в одній із міських продуктових крамниць. Щодо дотримання граничних торгових надбавок, то підприємці кажуть, що самі зацікавлені в тому, щоб товари були доступнішими для покупців, а отже, продавалися.

 

Ось лише, бідкаються, проміжок між закупівельними цінами та реалізаційними щоразу менший, а податки зростають. А як виживати, утримувати сім’ї, зрештою, мати забезпечену старість?

 

Людмила СТРАЖНИК


Коментарі (1)

Щукар 2012.06.07, 20:43
Жаль бідних простих людей. Виживають як можуть...
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2408
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1533 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3620
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5390
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2035

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

111

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

456
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

613
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

702
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2