Добросовісність служителів

                                                 

 

В 1958 році в Аргентині ізраїльська розвідка Мосад вислідила відомого нациста Адольфа Ейхмана, гестапівця, відповідального за знищення мільйонів євреїв і не лише. А за два роки агенти спецслужби провели  блискавичну операцію з викрадення злочинця, і підпільно переправили його на терен Ізраїлю, де вже незабаром він постане перед Єрусалимським трибуналом. Справа набуде грандіозного резонансу, не в останню чергу завдяки  старанням  ряду чиновників  з уряду Конрада Аденауера, канцлера ФРН,  що колись активно співпрацювали з третім Рейхом. Сам канцлер і більшість християнських демократів, що домінували в політичному житті тогочасної Західної Німеччини, не мали  нацистського минулого.  

 

Тим не менше,  суд визнає Ейхмана  винним у злочинах проти єврейства і людськості, логічним і справедливим наслідком безсумнівної вини стане його страта у 1962 році.

 

На тому судовому процесі була  присутня відомий історик і теоретик тоталітаризму Ханна Арендт, яка згодом напише книгу «Банальність зла: Ейхман в Єрусалимі». В ній вона розвиває і обстоює думку, що лихий, демонічний Адольф Ейхман  посутньо не такий вже демонічний, як слід вважати.  Він не був ідеологом і насправді навіть не мав того глибоко містичного, езотеричного  Гімлерівського переконання у вищості одних і ницості інших, у справдженні волі духу, якщо можна так сказати.  Він навіть не був банальним антисемітом і расистом, більше того, його націоналізм,  патріотизм і любов до Німеччини того зразка містили вельми поверхневі підшкірні флюїди. Адольф Ейхман,  всього-на-всього, наполягала Ханна, – великий, великомасштабний кар’єрист, мільйон з мільйонів собі і всім подібний, і один з мільйонів, якому вдалося добитися більш-менш шани  любого фюрера з усіма вихідними звідтам преференціями.  Він, не знімаючи з нього жодної провини,  виявився  гвинтиком тоталітарної і такої в той час багатообіцяючої машини, в якій йому просто зажадалося стати, ну, як мінімум шасі. Звичайнісінький клерк, без міліграма психопатології, не затребуваний екзорцистами, людина свого часу, «специфічного» часу, але ж часу – єдиного в людини, якого більше не буде і на протязі якого їй будь-що потрібно витиснути з нього максимум, щоб відчути і усвідомити себе Кимось, не чимсь. Сувора правда життя. Суцільна буденщина.

 

 

Можливо  Ханна Арендт, якби не її етнічна приналежність,  у своїх судженнях пішла б ще  далі, материнським інстинктом зворушливо пожаліла б сердешного Адольфика Малого, жертву і заручника зловісних обставин з легкої руки Адольфика Великого і Компанії. Сльози.

 

 

А що коли дійсно авторка «Банальності зла» банально по-злому (?) права.  Не неймовірно. Тоді не видається таким диким і неприйнятним, що десь на дні єства багатьох наших і не наших чиновничків, служників держави і народу   чатує астральний зародок виродка, нелюда, який проростає і витає мірою  поповнення довколишнього часопростору менталами безмежного зла. Адже людська суть, хоча й не плід зла, також не визнає кордонів і розмежувань на етноси, території, культури – вона принципово у всіх однакова, неначе астралами долає і пронизує всяку стіну, руйнує різну барикаду.  Так склалося,  (але чи мало так скластись ?), що архівагоме місце в цій суті займає влада медіатор, посередник між людиною, демонами і значно рідше янголами. Цей дуже абстрактний і недовготривалий посередник найдужче залежить від часу та простору, що є, як всім відомо, обмеженими і недовговічними також.

 

Трикутник: влада-час-простір, де влада кут-верхній, а час-простір кути-основа, або навпаки, якщо перевернути трикутник. Як би не маніпулювати, крутити трикутником – рівностороннім –  точка-час зробить його косокутним. І змусить по вертикалі не піднятись, а спуститись, крізь простір, до точки-влада. Спуск, немов на американських гірках, може бути дуже насолодний, екстремальний, ризикований, одним словом, багатим і багатющим на почуття, тим самим виробляючи непозбутню залежність від подібних спусків, позірних підйомів, однак це все одно спуск, бо час (час багатьох ) котиться донизу, тому, власне, такий насолодний, якщо ще зважати на  швидкість, яку він надає владі і статичність  простору.  

 

Принишклі присудки Ейхмани, Берії, Кагановічі, Чубарі підспудно вичікують свого часопростору і їх владних іменників  Ленінів, Сталінів, Гітлерів з дієприкметними талантами Свєрдлових і Геббельсів. Десь вони вже виринули давно і тепер набирають обертів у тих чи інших формах, ведучи за собою ті чи інші формації, а десь вони відсиджуються у зручних і не дуже кріслах, з високими і не дуже спинками, тайком від інших й себе зазнаючи нестерпно-стерпних мук від кон’юнктури нереалізованого багатющого потенціалу, надлишку чи нестачі інформації.

 

За лічений час до страти, маючи надане йому право останнього слова,  Адольф Ейхман  пафосно виголосив, підтверджуючи тезу Ханни Арендт  про пристосуванця, а не свідомого дияволопоклонника, що ні про що не жалкує, що не вважає себе винним – у злочинах, адже він виконував обов’язок і правила, які, як і мільйонам його співгромадян,  йому диктували умови і правила гри. Іншими словами: без протиріч любовний трикутник: влада-час-простір. Чи навпаки, якщо обернути.

 

А ще Адольф сказав, що вірить в Бога… І що невдовзі він зустрінеться зі своїми …катами.


07.10.2011 Яв Назар 969 7
14.05.2021
Вікторія Богдан

За місяць блогер-мільйонник заробляє від 10 тис доларів. Як прикарпатським блогерам вдалося досягти успіху та зібрати багатотисячну, а то й мільйонну аудиторію, дізнавалися журналісти Фіртки.

508
13.05.2021
Остап Микитюк

Часом так буває, що на нас нападають «нечитуни». В такий час головне не панікувати, розслабитись, відпочити, а тоді… глянути на свою книжкову полицю або ще краще — замовити собі щось цікавеньке в українських видавців.

674
12.05.2021
Лідія Вітранчик

Ніхто і гадки не мав, що «Прикарпаття», яке ще рік назад дивувало своїх вболівальників перемогами та досягненнями, зараз буде вести таку складну боротьбу за виживання і своє заслужене місце в лавах елітної Першої ліги.     

949
11.05.2021
Ліля Горковенко

Міський голова Руслан Марцінків став лідером серед українських мерів за кількістю заступників. В останній місяць 2020 року очільник міста зробив собі подарунок і у два рази збільшив їх штат.

1460
08.05.2021
Катерина Черкашина

Кореспондентка «Фіртки» побувала на головних подіях святкування Дня міста. Як він пройшов – у її репортажі.

1739
29.04.2021
Андрій Кецмур

Про пригоди впродовж дворічного робочого відрядження "Фіртка" поспілкувалася із франківцем Юрієм Войчаком - фахівцем у банківській сфері, міжнародним експертом з кредитування бізнесу. Ділимося з вами його «нотатками мандрівника» про дивний для українця світ Непалу.

3117

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

416

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

6866

Під час останнього пленарного засідання четвертої сесії Івано-Франківської обласної ради створено депутатську групу  «СТРАТЕГІЯ ПРИКАРПАТТЯ-2050». До її складу ввійшло кілька депутатів з різних фракцій. Я стала ініціатором та головою ново

6451

[оновлено!] Жаху в Україні - можна було уникнути! ІФ не став би COVID-Чорнобилем, а статистика (яку після локдауну вже неможливо приховувати) - мала б зовсім інший характер, якби... Саме про це - дана публікація.

9075
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

2807
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

3654
15.03.2021

Великий піст у 2021 році налічує 47 днів. Відомо, що у цей проміжок часу треба дуже прискіпливо ставитись до харчового раціону...

6044
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

1503
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

1996
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

1615
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

1671
10.05.2021

Активісти в Німеччині домоглися офіційного визнання нічних клубів країни культурними установами. Раніше їх класифікували як розважальні заклади нарівні з букмекерськими конторами та ігровими залами.

890
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

2380
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

2661
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

4189
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

3768 1