Добросовісність служителів

                                                 

 

В 1958 році в Аргентині ізраїльська розвідка Мосад вислідила відомого нациста Адольфа Ейхмана, гестапівця, відповідального за знищення мільйонів євреїв і не лише. А за два роки агенти спецслужби провели  блискавичну операцію з викрадення злочинця, і підпільно переправили його на терен Ізраїлю, де вже незабаром він постане перед Єрусалимським трибуналом. Справа набуде грандіозного резонансу, не в останню чергу завдяки  старанням  ряду чиновників  з уряду Конрада Аденауера, канцлера ФРН,  що колись активно співпрацювали з третім Рейхом. Сам канцлер і більшість християнських демократів, що домінували в політичному житті тогочасної Західної Німеччини, не мали  нацистського минулого.  

 

Тим не менше,  суд визнає Ейхмана  винним у злочинах проти єврейства і людськості, логічним і справедливим наслідком безсумнівної вини стане його страта у 1962 році.

 

На тому судовому процесі була  присутня відомий історик і теоретик тоталітаризму Ханна Арендт, яка згодом напише книгу «Банальність зла: Ейхман в Єрусалимі». В ній вона розвиває і обстоює думку, що лихий, демонічний Адольф Ейхман  посутньо не такий вже демонічний, як слід вважати.  Він не був ідеологом і насправді навіть не мав того глибоко містичного, езотеричного  Гімлерівського переконання у вищості одних і ницості інших, у справдженні волі духу, якщо можна так сказати.  Він навіть не був банальним антисемітом і расистом, більше того, його націоналізм,  патріотизм і любов до Німеччини того зразка містили вельми поверхневі підшкірні флюїди. Адольф Ейхман,  всього-на-всього, наполягала Ханна, – великий, великомасштабний кар’єрист, мільйон з мільйонів собі і всім подібний, і один з мільйонів, якому вдалося добитися більш-менш шани  любого фюрера з усіма вихідними звідтам преференціями.  Він, не знімаючи з нього жодної провини,  виявився  гвинтиком тоталітарної і такої в той час багатообіцяючої машини, в якій йому просто зажадалося стати, ну, як мінімум шасі. Звичайнісінький клерк, без міліграма психопатології, не затребуваний екзорцистами, людина свого часу, «специфічного» часу, але ж часу – єдиного в людини, якого більше не буде і на протязі якого їй будь-що потрібно витиснути з нього максимум, щоб відчути і усвідомити себе Кимось, не чимсь. Сувора правда життя. Суцільна буденщина.

 

 

Можливо  Ханна Арендт, якби не її етнічна приналежність,  у своїх судженнях пішла б ще  далі, материнським інстинктом зворушливо пожаліла б сердешного Адольфика Малого, жертву і заручника зловісних обставин з легкої руки Адольфика Великого і Компанії. Сльози.

 

 

А що коли дійсно авторка «Банальності зла» банально по-злому (?) права.  Не неймовірно. Тоді не видається таким диким і неприйнятним, що десь на дні єства багатьох наших і не наших чиновничків, служників держави і народу   чатує астральний зародок виродка, нелюда, який проростає і витає мірою  поповнення довколишнього часопростору менталами безмежного зла. Адже людська суть, хоча й не плід зла, також не визнає кордонів і розмежувань на етноси, території, культури – вона принципово у всіх однакова, неначе астралами долає і пронизує всяку стіну, руйнує різну барикаду.  Так склалося,  (але чи мало так скластись ?), що архівагоме місце в цій суті займає влада медіатор, посередник між людиною, демонами і значно рідше янголами. Цей дуже абстрактний і недовготривалий посередник найдужче залежить від часу та простору, що є, як всім відомо, обмеженими і недовговічними також.

 

Трикутник: влада-час-простір, де влада кут-верхній, а час-простір кути-основа, або навпаки, якщо перевернути трикутник. Як би не маніпулювати, крутити трикутником – рівностороннім –  точка-час зробить його косокутним. І змусить по вертикалі не піднятись, а спуститись, крізь простір, до точки-влада. Спуск, немов на американських гірках, може бути дуже насолодний, екстремальний, ризикований, одним словом, багатим і багатющим на почуття, тим самим виробляючи непозбутню залежність від подібних спусків, позірних підйомів, однак це все одно спуск, бо час (час багатьох ) котиться донизу, тому, власне, такий насолодний, якщо ще зважати на  швидкість, яку він надає владі і статичність  простору.  

 

Принишклі присудки Ейхмани, Берії, Кагановічі, Чубарі підспудно вичікують свого часопростору і їх владних іменників  Ленінів, Сталінів, Гітлерів з дієприкметними талантами Свєрдлових і Геббельсів. Десь вони вже виринули давно і тепер набирають обертів у тих чи інших формах, ведучи за собою ті чи інші формації, а десь вони відсиджуються у зручних і не дуже кріслах, з високими і не дуже спинками, тайком від інших й себе зазнаючи нестерпно-стерпних мук від кон’юнктури нереалізованого багатющого потенціалу, надлишку чи нестачі інформації.

 

За лічений час до страти, маючи надане йому право останнього слова,  Адольф Ейхман  пафосно виголосив, підтверджуючи тезу Ханни Арендт  про пристосуванця, а не свідомого дияволопоклонника, що ні про що не жалкує, що не вважає себе винним – у злочинах, адже він виконував обов’язок і правила, які, як і мільйонам його співгромадян,  йому диктували умови і правила гри. Іншими словами: без протиріч любовний трикутник: влада-час-простір. Чи навпаки, якщо обернути.

 

А ще Адольф сказав, що вірить в Бога… І що невдовзі він зустрінеться зі своїми …катами.


07.10.2011 Яв Назар 1714 7
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717