До Калуша приїде моніторингова комісія ЄС для вивчення екологічної ситуації

Днями міський голова Ігор Матвійчук провів робочу зустріч з представниками з питань навколишнього природного середовища Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні(організації безпеки та співпраці у Європі) Драганом Гаговічем та Лешеком Кочиком.

Також у зустрічі взяли участь перший заступник міського голови Галина Романко та виконуючий обов’язки керівника АТ «Оріана» Олег Савчук. Ішлося про екологічні проблеми міста та перспективи участі міжнародних організацій у їхньому вирішенні, інформує Фіртка з посиланням  на Вікна.

Так, ще торік Львівський інститут Гірхімпром за кошти обласного бюджету розробив для Калуша проект ліквідації засолення грунтових вод. Він передбачає реалізацію ряду заходів, зокрема на солевідвалах та хвостосховищах, лише для першочергових заходів за проектом потрібно понад 240 млн гривень.

Зараз проект стоїть без руху, міська влада не може клопотати про виділення коштів з держбюджету, оскільки не визначено, хто буде втілювати ці заходи: об’єкти, на яких мають вестися роботи належать АТ «Оріана», вони були передані у статутний капітал ТОВ «Оріана-ЕКО». Інвестор  не може приступити до переробки розсолів – активи знаходяться під арештом, а сама «Оріана» знаходиться у процесі підготовки до приватизації.

Як зазначив на зустрічі з міською владою Драган Гаговіч, місія ОБСЄ в Україні має намір активізувати роботу з питань охорони навколишнього природного середовища, налагоджено постійну співпрацю з органами державної влади. представник місії ОБСЄ зазначив:

«На жаль, велика частина проблемних питань на території Закарпатської та Івано-Франківської областей. На Закарпатті за участі Європейської комісії екологічна ситуація поліпшилася. Розраховуємо, що зможемо її поліпшити і тут».

Міський голова Ігор Матвійчук нагадав, що у 2010 році у Калуші працювала місія цієї міжнародної організації. Місто було оголошено територією екологічного лиха і вирішенню екологічних проблем приділили велику увагу. Загалом у цю справу вклали 1,4 млрд гривень. При цьому більшість загроз не були ліквідовані. А найбільший проект — з вивезення гексахлорбензолу і очищення полігону токсичних відходів — виявився не надто ефективним.

Головні проблеми, як повідомив Ігор Матвійчук, — утворення проваль і пов’язані з цим ризики для людей; засолення від хвостосховищ та загроза прориву дамби хвостосховища №2; засолення грунтових вод від відвалів, яке загрожує міському водозабору. Щодо Домбровського кар’єру, то його рівень вже сягнув водоносного горизонту, відповідно відбувається розвантаження полігону через грунтові води. Концентрація солі у верхніх горизонтах кар’єру становить 15 мг на літр. З кар’єром також пов’язують небезпеку прориву у нього через північний борт річки Сівки і різке його затоплення. Проте, як повідомив міський голова, в останні роки північний борт стабілізувався і зараз небезпеки немає.

Проект із ліквідації засолення грунтових вод передбачає підняття дамб хвостосховища, ізоляцію відвалів та відновлення дренажних канав навколо кар’єру. Міський голова зазначив:

«Чекаємо від «Оріани» як власника об’єктів листа і будемо звертатися про виділення 240 млн гривень з державного бюджету».

Представників місії ОБСЄ цікавила перспектива переробки розсолів. У такій перспективі зацікавлена і міська влада, проте на даному етапі відкрито кримінальне провадження, тривають судові позови і процес «заморожений» (детальніше — в наступному матеріалі «Вікон» «Місія неможлива. Чому  у Калуші не можуть приступити до переробки розсолів?». — Авт.). Окрім екологічних проблем, за словами міського голови, місто зазнає і великих фінансових втрат — за «Оріаною» рахується 800 га землі, за яку підприємство не платить. Склалася парадоксальна ситуація: держава, фактично, є власником підприємства і саме державі «Оріана» заборгувала найбільше. Урегулювати питання боргів свого підприємства собі ж держава чомусь не може.

Поки що невідомими є умови приватизації «Оріани», немає інформації і про потенційних покупців. За словами в. о. гендиректора АТ «Оріана» Олега Савчука, підприємство 16 років перебувало в стані банкрутства і лише 16 червня минулого року через те, що «Оріана» потрапила у перелік великої приватизації, провадження про банкрутство було зупинене судом. «Оріана» буде йти на продаж цілісним майновим комплексом, ціна та терміни продажу ще не визначені.

Крім екологічно небезпечних об’єктів, основні активи «Оріани» — це корпоративні права в інших підприємствах (зокрема в ЗАТ «Лукор», які були передані ТОВ «Карпатнафтохім»).  Офіційно зареєстровані борги — 1,4 млрд гривень (щоправда, податкова вважає, що має бути врахована курсова різниця за позичкою Баварського банку, відтак борги перевищують 6 млрд гривень). За словами Олега Савчука, інвентаризацію «Оріани» вже завершили, а оцінку — ще не провели.

Представникам місії ОБСЄ важко, практично неможливо зрозуміти усі перипетії навколо державного підприємства, зокрема блокування переробки розсолів. Як зазначив Драган Гаговіч, місія ОБСЄ тісно співпрацює з моніторинговою комісією ЄС. Вони мають технічне забезпечення і проводять дослідження. Зокрема вже завершили роботу в Солотвині, де ситуація схожа та надали свої рекомендації. Далі мають намір приступити до досліджень у Калуші. Представник місії ОБСЄ зазначив:

«Постараємося зробити все, щоб сприяти поліпшенню екологічної ситуації в Калуші».

Також у Києві місія обговорить ситуацію з Фондом держмайна.  

На завершення зустрічі Ігор Матвійчук запевнив: очікуємо приїзду до Калуша моніторингової комісії та рекомендацій для вирішення екологічних проблем міста.


24.06.2019 783
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2193
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1022
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1003
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2146
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3603
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2536 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

843

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

730

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

693

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

685
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10360
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1203
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5316
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1038
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2835
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1201
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

428
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

285 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

743
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

633
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

684