До будівництва шкідливих міні-ГЕС у Західній Україні причетні земляки Президента (відео)

 

 

Чимало сіл на Дністрі та унікальні природні пам'ятки можуть просто зникнути з карти України через будівництво так званих міні-ГЕС.

 

Їх планують спорудити на межі Тернопілля, Прикарпаття і Буковини. Найбільш оптимістичні плани щодо міні-ГЕС на Львівщині та в Закарпатті, де гірські ріки задля цього втиснуть у труби. Утім, за благими намірами посилити енергетичну незалежність держави криються екологічне лихо та інтереси великого бізнесу.



Про це розповідає журналістка Катерина Широкопояс у програмі «Особливий погляд» на телеканалі ZIK.



Протягом останніх п’яти років по всій Україні розгорнули масове будівництво нових та відновлення старих міні-гідроелектростанцій, викликавши неабиякий опір екологів, туристів та місцевого населення. Підприємці називають це відновною енергетикою, екологи – отриманням надприбутків та незворотним знищенням екосистеми в цілому.



«Основна проблема — це зелений тариф, який активно лобіюється в парламенті. Він дає можливість отримувати надприбутки. Власне, цим зумовлений такий ажіотаж щодо будівництва в Карпатах. Гроші для тих людей, які вкладають в це будівництво, швидко окупляться», —  каже старший науковий співробітник Інституту екології Карпат Тарас Микітчак.



Якщо подивитися, хто контролює цей бізнес, то можна розгледіти декілька великих груп впливу. Вони пов’язані з народними депутатами України, які якраз лобіюють зазначений зелений тариф на законодавчому рівні.



«Перша група походить з міста Вінниці. Її членами є помічники нардепа від блоку Порошенка, Олександра Домбровського. Ідеться про бізнесмена Олександра Нікіторовича та його партнера Сергія Кульматицького. Їм належать такі фірми як «Новосвіт»,  «Енергоінвест». Вони якраз у Львівській області експлуатують міні-ГЕС», — повідомив еколог Петро Тєстов.



На другому місці за потужністю угруповання стоїть київський бізнесмен Ігор Тинний, співвласник кількох столичних ресторанів, колишній бізнес-партнер Івана Фурсіна. Йому належать компанії «Гідроенергоінвест», «Енергія-1», «Енергія Карпат», «Акванова Інвестмент» і БТК «Едельвейс». Усі вони в різних варіаціях записані на три кіпрські компанії: Kinstar Trading Limited, Slans Holdings Limited.


Сьогодні над  Дністровським каньйоном, що простягається на 2,5 км обабіч від Дністра, нависла небезпека. Саме тут планують збудувати шість руслових та одну дериваційну ГЕС.



«Це дикий бізнесовий проект. Нам пропонується такий сумнівний авантюристичний проект, ніби під виглядом енергетичної незалежності від сусіда. Національний природний парк «Дністровський каньйон» і закони України не дозволяють  вести будь-яку господарську діяльність на цих територіях», — розповідає голова ГО «Екоальянс» Олександр Філь.



Екологи упевнені: через будівництво міні-ГЕС Дністер докорінно зміниться. Частина однієї з найбільших рік країни обміліє, а частина вийде з берегів через водосховище електростанцій.



У Львівській облдержадміністрації заспокоюють: поки що усі плани будівництва споруд відновної гідроенергетики існують лише на папері. Однак переконують, що будувати міні-гес потрібно.



«Розроблена аналітична схема місць, де потенційно можуть бути ці ГЕС. Поки що ніхто нічого не будує. Те, що треба зводити гідроелектростанції, – це однозначно. Всі цивілізовані країни так само використовують водний потенціал своїх територій, жодної шкоди вони не завдають», — каже начальник управління архітектури, містобудування та  інфраструктурних проектів ЛОДА Володимир Лаврін.



Про необхідність переходу на більш ощадні технології, аніж теперішні варіанти українських міні-гес, свідчить і світовий досвід. Наприклад, у США міні-ГЕС через доведену шкідливість уже почали демонтувати. А ті країни, де все ще їх зводять, роками перевіряють місця потенційної забудови на безпечність для мешканців і довкілля.



Як альтернативу екологи пропонують встановлення мікро-ГЕСів, і справді малих споруд, розміром із радянський холодильник. Коли цей механізм занурюють у річку, він ні риби не вбиває, ні води не забруднює. Такий вид альтернативної енергетики також не зашкодить довкіллю і туризму.

 


23.02.2016 723 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2748
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20920
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1820
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1301 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2317
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3971

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

608

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2072

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

765

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1369
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

430
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

955
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24458
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

688
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

702
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

651
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

792
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8140
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

680 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

831
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2121 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

786