Дмитро Чміль: Без сильної громади не буде сильної школи

 

 

Три десятиліття він очолює одну із найбільших та найпотужніших шкіл міста – ЗОШ № 18. У мікрорайоні Пасічна його знають геть усі: від великого до малого. Бо саме інтереси цього округу Дмитро Чміль  захищає ось уже чотири скликання.

 

Укропівець розповів про те, як бути ефективним менеджером у школі та міській раді, рухатись вперед навіть тоді, коли бракне сил та грошей. Головне, каже, мати правильну мотивацію: працювати з людьми і для людей.

 

Я народився у маленькому селі Дубовиця, що на Калущині. В 1976, після завершення навчання, пішов до армії. Згодом – Прикарпатський університет, історичний факультет. А вже у 1985 я пішов працювати у 19-ту школу. Після того вчителював у кількох навчальних закладах міста.

 

І врешті на перших освітянських демократичних виборах в Івано-Франківську мене обрали директором школи № 18. Це тоді мало неабиякий резонанс. Бо я був позапартійним, а ставка робилася на представника від комуністичної партії. Що цікаво, на цю посаду претендували троє. Але шкільна комісія одну з кандидатур не допустила до виборів через незнання української мови. Тобто, надворі був 1988 рік, а у 18 школі вже тоді витав дух патріотизму.

 

 

І ось так ми почали працювати. Це була найбільша школа на Прикарпатті і, мабуть, одна із найбільших в Україні – 2820 учнів, 180 педагогів, 79 класів. З перших днів роботи я розумів, що треба щось змінювати у навчальному процесі. Надворі панувала горбачовська «відлига», час вимагав новаторства. Перше, що ми зробили – ввели уроки катехизації, народознавства, краєзнавства. Це надзвичайно сподобалось батькам. А потім ми всім мікрорайоном збирали експонати для музею побуту та етнографії, який відкрили у 1992 році.  В той період ми приймали у школі дуже багато делегацій з усієї України та світу.

 

І це попри дуже слабеньку матеріально-технічну базу. Це приміщення, щоб ви розуміли, побудували поспіхом, за якихось три місяці. В березні заклали фундамент. А вже 1 вересня 1982 року, на гарячому асфальті, діти стояли на лінійці. Такі тоді були плани. Це негативно позначилось на нашій роботі. До прикладу, уявіть собі: чавунні батареї були залитими в бетон. Бо поставили не той розмір. Ми повністю їх замінювали, роками просили коштів, але нарешті цьогоріч ми поставили євробатареї в усіх класах.

 

 

Та навіть попри це, я пишаюсь успіхами наших учнів. Їх на сьогодні півтори тисячі. Із ними працює 150 талановитих педагогів. Наші вчителі, хочу похвалитись, уже вп’яте отримують премію Богдана Ступарика. Серед шкіл міста ми маємо 7 місце у предметно-шкільних олімпіадах.

 

Активно співпрацює ЗОШ №18 і на міжнародному рівні. У 2000 році стали учасниками проекту «Європа в школі, школа – в Європі». У рамках обміну дві сотні наших учнів побували у різноманітних європейських країнах. Ми також співпрацюємо із державами Карпатського регіону. От нещодавно ми побували у нашій у Кошалінській школі. Це наші польські партнери.

 

Пасічани уже вчетверте довіряють мені представляти цей округ у міській раді. При міському голові Шкутяку, у рамках програми «Околиця», ми перекрили школу, всі п’ятиповерхівки на Тролейбусній. Ми повністю відновили підвальні розводки, зробили благоустрій території. Та й досі ми беремо активну участь у проектах співфінансування.

 

 

Активну допомогу нам надають депутати різних рівнів. Хотів би відзначити нардепа Олександра Шевченка. Саме за його сприяння, цьогоріч на утеплення школи № 18 із держбюджету виділено 600 тисяч гривень.

 

Я бачив проблеми школи, проблеми округу. І розумів, що більшість із них треба вирішувати самотужки: формувати сильну громаду і стукати у всі двері. Особливо важко тепер. Якщо ти не депутат, від провладної більшості, забудь про кошти на округ. Є значно менші школи, але там добудовують нові корпуси, роблять ремонти. Хоча міський голова обіцяє прийти у кожен двір, поки що за два роки до Пасічної він ще не дійшов.

 

Я завжди був прихильником УКРОПу. Тому вже два роки представляю в міськраді цю політичну силу. Мені імпонують методи колег-укропівців: це безперервне спілкування з людьми. Ми знаємо усе, що робиться у місті не з газет чи телевізора. У нас щотижня зустрічі із франківчанами. На «каві з депутатом» люди діляться своїми проблемами, просять допомоги. І звісно, ми стараємось посприяти у вирішенні тих чи інших питань. Я тішуся, що нас підтримують активні містяни, які прагнуть змін у Івано-Франківську, прагнуть, аби наше місто рухалось нарешті за планом стратегічного розвитку, а не хаотично.

 

 

Хоча ми в опозиції, все-таки вдалося зробити немало добрих справ. Наприклад, облаштування 15-ти під’їздів та двору в малосімейці на Галицій, 124. Мене на окрузі знають усі мешканці. Щотижня маю десятки звернень від громадян. На жаль, найчастіше вони стосуються фінансової допомоги. Народ дуже збіднів за останні роки. І хоча нам збільшили депутатських фонд із 50 до 70 тисяч, цього не вистачає.

 

Що мене мотивує? Навіть не можу собі уявити життя без своєї школи та округу. В нас надзвичайний колектив. Ми спільно працюємо та відпочиваємо. Маємо поїздки у різні куточки України. Я й сам люблю активний відпочинок у горах. А ще у мене двоє синів, якими я пишаюсь. І ще тисячі учнів і випускників. За 35 років роботи наша школа має ким пишатись. І це не може не тішити.


27.10.2017 2725 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

919 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

817
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1631
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2266
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4242 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3248

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

234

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

469

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

410

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

876
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

652
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

693
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

978
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1105
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

691
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6276
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1767
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31785 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1576
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

780 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

740