Для 72 років я у формі: як учитель фізкультури з Косівщини виховує чемпіонів всеукраїнських змагань

Микола Рабинюк — учитель фізичного виховання у ліцеї № 1 в місті Косів, 72-річний чемпіон України, Європи та світу з гирьового спорту. Більш ніж сто його учнів є чемпіонами районних, обласних та всеукраїнських змагань.

НВ у межах інформаційної підтримки проєкту Global Teacher Prize Ukraine 2019 представляє вчителів з усіх куточків України, які надихають своєю щоденною роботою, пише Фіртка.

Розповідає Микола Рабинюк

Я був дуже спортивним із самого дитинства. Якщо мені не зраджує пам’ять, у шість років я вже вмів дуже гарно плавати й стояти на лижах. Якось тато подарував на день народження мамі ровер (велосипед — ред.). Вчив її вчив, а вона все падала. А я бігав слідом із цікавістю. І мати, як знову впала, сказала татові: «Онуфрію, віддай цей ровер синові. Дивися, як у нього очі горять!» І очі мої горять до цього ровера і донині. Щоранку роблю пробіжку горами незалежно від пори року, не їжджу машиною — пересуваюся тільки велосипедом.

Мені пощастило з першим учителем фізкультури. Скільки років минуло, а його пам’ятаю. Він був справжнім спортсменом — футболістом. Саме завдяки йому на початку моєї спортивної кар'єри великим захопленням був футбол.

Ще тридцять років тому не було проблем, пов’язаних із гаджетами, комп’ютерами. Якщо один телевізор десь був у селі, так це було свято. Діти багато рухалися, а батьки їх більше заохочували до домашньої роботи. В моєму дитинстві: взимку — на лижах, літом — граємо в футбол.

Чи охочі діти до фізкультури сьогодні? Тут усе залежить від учителя. Вчитель для учнів має бути найкрутішим. Учні беруть приклад із кого? З кращого, а не з гіршого. Я у свої 72 роки у нормальній формі. На уроках треба не просто розповідати дітям, що робити, а грати з ними в усі ігри та виконувати навіть найскладніші вправи разом. Тоді твій авторитет будуть визнавати й будуть тебе щиро любити. Але, насамперед, треба самого себе любити і поважати. От я, наприклад, чесно говорю, що люблю себе, але ніколи себе не жалів і не жалію сьогодні. Якби не докладав зусиль, то як би отримав усі ці медалі, грамоти? Я всім говорю: «Той виграє, хто вміє терпіти». Так і на уроці. Ми, вчителі фізкультури, маємо хоча б ази знати й легкої атлетики, й гімнастики, й футболу, баскетболу, волейболу.

На початку уроку, коли учні вишикуються, завжди у дітей питаю: «Як ви? Хто хворий? Як ваше самопочуття?» Все нормально — тоді продовжуємо далі. І ще одне правило: на початку кожного уроку пульсометрія. Й завжди дивлюся на обличчя учнів. Обличчя — це без перебільшення дзеркало людини. Якщо дитина бліда або червона, даю їй менше навантаження, якщо взагалі даю.

Якщо дитина не хоче йти на фізкультуру, ставлюся до цього спокійно. Я на них не тисну. Понад 35 років стажу за плечима, досвід уже працює на мене. Я лише кажу: «Дитинко, ти прийшла до школи з якою метою? Ти фізкультурою займаєшся не для мене і не для оцінки, а для свого здоров’я». Наприклад, дитина не любить футбол. Що ж, можливо, конкретно цій дитині футбол і не підходить.

Хлопці майже всі його люблять, а от дівчата не люблять. Як альтернатива у нас є тренажери. Або ж пропоную пограти у волейбол. Намагаюся дітям дати вибір, аби тільки рухалися, а не сиділи. Нормативи сьогодні набагато легші, ми менше даємо навантаження, бо всякі випадки бувають.

Секрети моєї молодості прості. О шостій ранку у мене підйом — так склалося ще з армії. Після того йду на двір. Майже всі ще сплять. Проте у мене вже розминка, ходьба і біг. Траси сам собі вибираю. Якщо у мене в школі є перший урок, то бігаю мінімум три кілометри. Якщо другий урок чи у вихідні, то можу й більше собі дозволити. А коли літні канікули, то ми косимо — такі собі господарські фізичні навантаження.

Я ж і сьогодні беру участь у спортивних змаганнях. Коли вони відбуваються, даю собі трошки відпочити. Щодня на кулаках віджимаюся до ста разів. Здорова дієта — живемо без хімії. (Посміхається). У мене є корова і кози. Ложечка домашнього меду щодня, горіхи. А ще у нас в лісах росте малина і ожина. Коротше, я їм усе корисне, крім цвяхів. (Посміхається). А виноград, абрикоси, сливи, яблука й городина є у нас вдома.

Надихає те, що я люблю свою професію. Люблю свою роботу, свою школу і дітей. Всі мої учні мені цікаві. І як учитель маю до кожного знайти й слово, й підхід. І ще одне: до школи треба йти з настроєм. Те, що там вдома, у родині, якісь проблеми з’явилися, то це слід відсунути. Протягом шести чи навіть більше уроків ви маєте бути на кшталт артиста. Ми працюємо з дітьми — це відповідально. Навіть тварина відчує, що у тебе настрою немає. Я вже не говорю про дітей.


26.09.2019 1571
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3094
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1259
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1177
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2375
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3802
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2824 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

103

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1035

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

879

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

825
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

115
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10510
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

120
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

439
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5513
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1224
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

624
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

457 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

890
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

774
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

834