
Директор Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк та очільник Матеївецької ОТГ Петро Книшук привітали учасників семінару. Вони побажали слухачам плідної дискусії та практичної реалізації набутих знань, інформує прес-служба ІФ ОДА.
За словами Руслана Панасюка, староста – це відносно нова категорія в українському законодавстві, нова посадова особа в системі місцевого самоврядування. «Така інституція створена для того, щоби інтереси всіх жителів сіл ОТГ були належним чином представлені та максимально швидко, відкрито та зрозуміло вирішені», — зазначив Руслан Панасюк. — Основна мета навчального семінару – надати старостам ОТГ ґрунтовні роз’яснення та розуміння своїх повноважень у рамках внесення змін до Закону України про статус старости в об’єднаних територіальних громадах».
Тренінг провели юрисконсульт ІФ ЦРМС Михайло Івашків спільно з представником з юридичних питань РВ АМУ Марією Баран. Доповідачі акцентували увагу на загальному алгоритмі становлення інституту старости на рівні окремих громад, порядку обрання старости. Серед іншого йшлось і про компетенції, підконтрольність та відповідальність цієї посадової особи. Мова йшла й про запобігання корупції в діяльності старости.
Михайло Івашків пояснив, що нині старости можуть вирішувати будь-які питання, що хвилюють мешканців старостинського округу. Зокрема, це стосується надання адміністративних послуг, розвитку населених пунктів, проведення благоустрою, покращення якості освітніх послуг та медичного забезпечення. Раніше такі питання лежали у площині діяльності представницького органу – сільської ради.
Михайло Івашків наголосив на тому,що сьогодні є й певні труднощі у діяльності старост в ОТГ. «Старости виконують свої повноваження нерівномірно. У одних є краще фінансове забезпечення своєї діяльності, а у інших, на жаль, немає таких можливостей. У деяких старост налагоджена співпраця з депутатським корпусом, головою ОТГ, в інших - ні. Саме на таких зустрічах ми формуватимемо алгоритм ефективної діяльності таких посадових осіб. Спільно шукатимемо механізми та інструменти, через які старости зможуть впливати на вирішення багатьох питань в ОТГ», — сказав він.
Марія Баран наголосила, що важливо було донести до старост обмеження та заборони, які встановлені законодавством про запобігання корупції, а також практичні аспекти поведінки старост при виникненні реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Руслан Панасюк додав, що навчальна робота зі старостами буде продовжуватись й надалі. Старости, своєю чергою, відзначили плідність та конструктивність тренінгу, а також висловили зацікавленість у продовженні тематичних навчальних семінарів.